Vražda na večeri

• Slovensko Vražedná noc (viac)
TV spot

Když vám někdo pošle pozvánku na „večeři a vraždu“, budete se patrně ošívat i coby známé a uznávané soukromé očko. Když ale na obálce této pozvánky stojí jméno excentrického milionáře Lionela Twaina, známého svou velkou zálibou v detektivních příbězích, je skoro povinností přijmout. Navíc, co si budeme namlouvat, taková známost se vždycky hodí. A proto začíná pětice nejznámějších detektivů současnosti, mezi nimiž i přes pozměněná jména nepochybně poznáte také Phila Marlowa, Herculea Poirota či slečnu Marplovou, balit kufry a míří směrem přímo na boháčovo honosné sídlo. Napínat vás nemusíme – k vraždě nakonec přeci jen dojde a právě pátrání po vrahovi je v této konverzační parodii ten největší odvaz. Ale také aby nebyl, když se zde na postech nájemných mužů a žen zákona předhánějí takové legendy jako Peter Sellers, Peter Falk či David Niven. V roli podivínského Twaina se pak můžete těšit na Trumana Capoteho, spisovatele a jednu z nejvýraznějších figur americké kultury po druhé světové válce, známého také díky biografickému dramatu Capote, za nějž jeho představitel Philip Seymour Hoffman obdržel v roce 2006 Oscara. (oficiálny text distribútora)

kolemjdouc

příjemná satirika s hláškami které vás dostanou,situacemi které vám vezmou dech a jen budete tiše čekat jak tahle legrace dopadne.již dlouho jsem neviděla film se spoustou inteligentního humoru jako je v tomhle.vynikající režie,výkony herců,potěšilo mě učinkování mé oblíbenkyně paní Smith.Film sice nebyl nadabován ale titulky mu nic neubraly na zážitku.Za mě spokojenost jak už dlouho ne.. ()

Bouřňák

Velice jsem se na tuto věcičku těšil a o to větší mě čekalo zklamání. Chvílemi super, ale občas nuda. Nicméně výborný nápad, jak mít slavné televizní detektivi v jednom filmu. ()

Klay

Už dlouho jsem neviděl film, u kterého bych se cítil tak příjemně. Jak jinak se taky cítit u filmu, ve kterém září herecká komediální elita své doby. Vražda na večeři sice není film, u kterého bych se zalykal smíchy, ale úsměv mi z tváře nezmizel snad po celou stopáž. Některé hlášky jsou fakt vymazlené a Peter Sellers jako japonský detektiv Wang jednoznačně ruluje. ()

Mikino00

Výborná, trefná a okouzlující parodie na všechny detektivní příběhy, ať už Poirota nebo třeba americké neotesance. Opravdu skvěle parodované detektivní příběhy s koncem, kde jednu blbost přebije ta následující. Herecké výkony jsou od všech zúčastněných skvělé, všem ale kraluje Sellers jako pan Wang, hodně dobří jsou i Guinness a Falk. ()

AIMÉE

Strčte pod zámek esa filmového plátna 70. let, všichni v detektivním hávu a jedna taková titěrná skutečnost vraždy. Plus izolace od okolního světa v dobovém sídle a na celý víkend, vzejde nám výborná parodická jízda v čele s Peterem Sellersem, Peterem Falkem, Maggie Smith atd. Kousavé dialogy odprezentované s grácií přítomných investigativců... "28 minutes to main murder..." ()

M.E.K.Y

Po někoho možná promyšlená podívaná s brilantními zvraty nakonci, ale pro mě jen (když to řeknu ošklivě) stupidní detektivka. Neila Simona nijak nežeru, takže mi jeho příběhy ani nic neříkají. Když si člověk přečte info o čem to vlastně bude, tak to vypadá zajímavě, ale samotný film je daleko horší. Zpracování těch starších detektivek mě nikdy neoslovilo. Všichni pořád něco řeší, řeší, ale nic nevyřeší, jen kolem toho blbě kecají a pak nakonci každý přijde se svojí teorií (ale stejně je to všechno úplně jinak) a myslí si jak nejsou dobří... to mě má udivit? Promiňte, ale tohle nežeru! Stopáž je sotva 90-ti minutová, ale to stačí k tomu, aby se vplížila nuda, únava a v horším případě i spánek. Samozřejmě má snímek i své dobré stránky, jako třeba dobré herecké výkony všech zúčastněných nebo několik vtipných momentů, ale to mi nestačí. Závěr? Tento snímek se neměl jmenovat Vražda k večeři, ale Nuda k večeři! ()

papyrosaurus

Excelentní záležitost. Pokud patříte mezi čtenáře (a diváky) detektivek a máte někdy chuť se všem těm detektivům škodolibě pomstít za to, že vám odmítají sdělit své dílčí poznatky a myšlenky, nechávají vás čekat až do konce, aby vyrukovali s tím nejméně pravděpodobným vrahem, tak se dívejte na tuto frašku a bavte se nad rozmary našich hrdinů. Člověk by čekal, že tato liga výjimečných detektivů musí společně vyřešit i ten nejvíce zapeklitý případ, ovšem každý sám o sobě naráží nejen na své ego a slabosti, ale především na rozdílnou metodu ostatních. Pokud se těšíte na klasiku (klišé) v podobě osamělého venkovského sídla, ve kterém se to jen hemží tajnými místnostmi, chodbami, a tmavá zákoutí, podivné zvuky a depresivní dekorace na stěnách jsou pro vás nutným doplňkem hromů a blesků za skřípějícími okenicemi...jste na správném místě! ()

arcticsky

Parodie na detektivky s vytříbeným humorem, kde prakticky každá druhá věta je hláška. Neuvěřitelné obsazení - za všechny bych vyzdvihl Petera Falka, který zde stihl parodovat jak Colomba, tak hlavně Marlowa i Sama Spadea z Maltézského sokola. ()

mirliflore

Lidi, co pořád máet s tím, že je ten závěr překombinovanej? Ne, ten závěr je prostě krásná kardinální blbost, která přesně podrthuje tuhle výbornou komedii. Když by se ukázalo, že vrah je dejme tomu klon Alexandra Makedonského, taky by to nikdo neoznačil za "překombinovaný konec". Prostě by to byl nesmysl, který se musí při každém kritickém zkoumání sesout jako domeček z karet. A přsně tak tomu je tady, ale to vůbec nevadí. Tahle komedie je prostě úžasně vtipná, herci skvělí (zejména Peter Sellers a duo David Niven - Maggie Smith, ti jsou prostě okouzlující). Tenhle film rozhodně stojí za to. Hodina a půl skvělé zábavy, co chtít víc. ()

Gastovski

Velmi příjemná komedie s povedeným námětem a ještě lepšími herci. Každý z nich přispěje svými vtipnými bonmoty do mlýna, tudíž o humorné situace není nouze. Všichni herci hrají jak o život, avšak u mě nejvíce vynikl Peter Falk coby drsný sanfranciský pouliční detektiv Sam Diamont, který si s ničím a s nikým nebere servítky. Na pozdní večer příjemná podívaná, kterou si vždy rád zopakuji. 4,5* ()

Petrus1

Na tohle sem narazila čistě náhodou - ještěže tak! Když sem hádala filmy na WTM, objevil se tam screenshot, na kterým bylo spoustu známých tváří, včetně mé oblíbené Maggie Smith. Taxem to zadala do vyhledávání a vykoukl na mě tenhle film. A když sem si přečetla, o čem to má být, hned bylo rozhodnuto a staženo. Detektivky sem měla ráda už od dětství, takže nebylo co řešit. Je fakt, že sem od toho čekala kde co, ale že se tak dobře pobavím asi ne. Určitě neznám všechny detektivy, kteří jsou parodováni a všechny spisovatele, na které se naráží, ale musím říct, že nejlepší byl asi Sellers - a ty zuby mě naprosto odrovnaly :-D Taky bych lhala, kdybych tvrdila, že sem se na konci ve všech těch rozuzleních orientovala, ale ono to je nakonec fuk. Bavila sem se naprosto dokonale. Takhle si představuji povedenou parodii - jen škoda, že se takových netočí víc. Ráda cituji (vtipné) hlášky z filmů, jenže tady bych se asi upsala k smrti, tak to neudělám - ono se to stejně musí zažít na vlastní uši a oči...a ještě jedna věc, která mé hodnocení vytáhla na plnej počet - hrozně se těším, až se na to podívám znova! :-) ()