Seriál Etiketa nabízí jednoduchou, přehlednou, poučnou, vtipnou, ale nezesměšňující formou základní orientaci při společenských událostech všech úrovní - od soukromé návštěvy přátel po večeři u hlavy státu, tudíž od každodenních aktivit až k "výjimečným" událostem, na které by však měl být každý alespoň trochu připraven.

V posledních letech se zmnohonásobil počet lidí, kteří navštěvují nejrůznější společenské akce - mnohem víc než dříve navštěvujeme restaurace, party, recepce, společenské večírky, prezentace různých firem, vernisáže, divadla, bály, koncerty, kina atd. Taková demokratizace společenského života s sebou nese nejen potřebu znát společenská pravidla, ale i třeba změny v tradičním rejstříku oblečení; dnes už na společenské akci málokdy najdeme pána ve fraku či žaketu, pánové klobouky nesmekají, protože je obvykle nenosí, a jak se správně obléci na garden party - hlavně žádné "lodičky" - ještě nikdo nikomu neporadil. Seriál dává před přísnými normami přednost zdravému rozumu a prezentuje současný standard a ideál etikety. Rozumné délky jednotlivých dílů a zábavná forma dávají naději na udržení divákovy pozornosti a zapamatování si základních pravidel. Cyklem provází Ladislav Špaček, důvěryhodná osobnost, pro niž je dané téma očividně domácí půdou. (oficiálny text distribútora)

MM_Ramone

Ladislava Špačeka som prvý krát zaregistroval ako hovorcu prezidenta Václava Havla. V tejto funkcii pôsobil viac ako desať rokov. No a potom som si ho ešte všimol ako moderátora v relácii "Etiketa". Bola to televízna príručka o slušnom správaní a spoločenskej etike. Rady a návody ako zo seba neurobiť burana. Bolo to poučné, ale nie nudné a suchopádne. Spracované s humorom a nadhľadom. Vo vysielaní verejno právnej televízie to malo svoje opodstatnené miesto. *** ()

kulyk

Dobře Špáča dělal, že nám předhazoval životní rady. Je-li někdo v kolektivu oblíben, pak toporný suchoprd, který ví i zná, jakou vidlí napíchnout kompot, kdy přidržet ženě a kterého upoceného kreténa z vedení pozdravit jako prvního. Pravda je, že etiketa dopomohla v domestikaci lidského druhu. Gentlemani, potící se v krovkách a křivící svůj zaječí pysk při snaze neposrat pravidla společenského kánonu, neměli čas házet po sobě ani nadávkou, natož pak židlí. I dívenkám, sešněrovaným nekompromisním řádem a korzetem, nevyzbyla chvilka či dech na kurvení se přímo pod hodovní tabulí. Jak říkám, samé klady pro sprostý lid. Já to tedy nepotřebuji, šarmu mám natolik, že ze mě odkapává a co nezvládne odvodňující výtok, vráží se mi do pupínků, vyvedených snad ve všech barvách duhy, ovšem ne každý je takový frajer, aby mu fascinované okolí tleskalo, i když krká ministrovi do proslovu. ()

Ded@M@tes

Takové chování na veřejnosti nečiním, ale hodně lidí se určitě poučí, jak se v daných situacích chovat. Velmi dobře provedené a ztvárněné. . / Viděné epizody cca *12.dílů / ( Hodnocení: 9/10 ) ()

LiVentura

V dnešní době velice důležitá věc, kterou skoro každý, troufnu si říci, neovládá...aspoň při nejmenším její někdy dosti důležité části!!! ()

Hrabka

Pořad, který radí, jak se chovat ve společnosti, není určitě natočen jen tak od věci a je dobré se na něj občas podívat. Ne, že bych to snad vyhledával, ale když už to běží v TV, tak je jedině k užitku se zamyslet, co nám ten kravaťák radí. ()

cheyene

Vtipnou a zábavnou formou se díky Ladislavu Špačkovi, Petru Studenovskému a Tomáši Turkovi učíme chovat ve společnosti. Občas se jistě hodí jako příručka, když si nevíme s něčím rady (např. zasedací pořádek na svatbě, slavnostní oblečení,...). Doporučuji si zakoupit i jako knihu. ()

paascha

Myslím, že každý inteligentní a vzdělaný člověk by měl ovládat pravidla slušného a společenského chování. Měl by vědět, jak se chovat v různých situacích, jak a čím jíst v restauracích a na rautech, co si obléci pro kterou příležitost. A každý muž by měl vědět, jak se chovat k dámě a každá dáma by měla vědět, jak se chovat k takovému muži. Jenže po létech bolševického zmaru a americké vymývárny hlav je etiketa chápána jako nadávka a slušné chování jako slabost. Já jsem stará škola, mě to problém nedělá, ale když tak vidím ty soply na ulici, jsem rád, že je to tak. Btw. zajímavé je, že Špaček si na tom postavil velmi výnosný kšeft. Žena u něj absolvovala nějaké pracovní školení a stálo to peněz, hrůza. A druhá zajímavost je, že Špaček učil slušnému chování Havla, což muselo být, vzhledem k morálnímu profilu chrchlavé modly všech mentálních retardů pěkná zábava pro otrlé. ()

Pepinec

Znáte to - chcete v autobuse pustit sednout nebohou stařenku, ale ta vás umlátí berlou, že ještě nepatří do starého železa. V krámě přidržíte dveře pohledné dámě a blbeček za ní s nápisem na čele "tahle buchta dává mně" už si kasá rukávy. Nebo v restauraci překřížíte příbor, abyste se mohli vysmrkat a číšník mezitím stihne odnést poloplný talíř a naúčtovat útratu. Jak říkám, dneska je dobré znát pravidla etikety. ()

Boogeyman

Výtečně připravený pořad. Špaček je skvělý, stejně jako jeho exempláře, na kterých nám často velmi vtipně (po vzoru Marka Ebena – tak suše, až je to k popukání) znázorňuje, jak je složité chovat se přesně dle etikety. Těch pravidel je skutečně požehnaně a mnohdy jsou to fakt už píčoviny, až jsem rád, že jsem pouhý křupan a nikdo po mně nepožaduje chování na úrovni. Až někdy pana Špačka potkám, musím se ho zeptat, co má člověk říct když po šichtě odchází z fabriky a přitom prvně za den potkává lidi, kteří tam ještě zůstávají. Dobrý den, nebo Nashle-danou? ()

petaspur

Je to docela zábavné, ale informace o používání konkrétní vidličky ke konkrétnímu jídlu ve svém životě, alespoň doufám, nikdy nevyužiju. ()

Aky

Ladislav Špaček mi zde dlouho neseděl, spíše si v takové roli podvědomě představuji O. Nového nebo i z dřívějška pana Pechu. Ale obsah je skvělý (až na chvilinkové trapnůstky) a samozřejmně nesmísrně užitečný. ()

kingik odpad!

Špačku, žeru v restauraci lopatou, šíleně mlaskám, krkám, olizuji si prsty a mám u toho vytažené péro z gatí. Neporušuji společenský bonton? Špačku, když jdu z hajzlu, neumyji si ruce, hned si je strkám do prdele, abych zjistil, jestli mně tam neuvízl zbytek toaleťáku, následně jdu žrát jídlo rukama i nohama. Dělám to správně? Špačku, když vejdu do čekárny u doktora, zacpu si nos, zásadně nezdravím, třikrát prdnu a uteču. Neporušuji bonbón? Špačku, když jdu do restaurace, vždycky uteču bez placení. Špačku, špačky od cigaret nikdy neodhazuji na veřejná prostranství, ale vždy je spolknu. Je to špatně? Špačku, neráčil ses ani jednou ohradit, takže jsem dokonalý jentleman s vymrdaným chováním. V tom případě existence tvého pořadu je zcela zbytečná. Takže nepoučuj, šediváku. 0% ()

MikeCool

TV-seriál. Seriál Etiketa mám v oblibě už od svého mládí, kdy mi ještě padaly mléčné zuby z huby. Mnohé jsem z tohohle poučného seriálu pochytil. | Průměr všech epizod: 83% (4*) | ()

Kothy

Zajímavý pořad o společenské konvenci uváděný Ladislavem Špačkem. Je to podané vtipnou formou a má tam dalších pár lidí. ()