Katherine Watson (Julia Roberts) v roce 1953 přijíždí na prestižní univerzitu Wellesley, kde získala místo profesorky historie umění. Očekává, že její studentky, které patří k nejlepším vysokoškolačkám v zemi, využijí všech možností, které jim současná poválečná doba nabízí. Krátce po svém příjezdu však Katherine zjistí, že prostředí na prestižní škole je velmi konzervativní. Její kolegyně, profesorka Nancy Abbey (Marcia Gay Harden), není zdaleka jediná, kdo si stále myslí, že zásnubní prsten je pro mladou ženu mnohem větší životní výhrou než kvalitní vzdělání. Když Katherine začne své studentky povzbuzovat k tomu, aby začaly přemýšlet nezávisle, dostane se do konfliktu s ostatními profesory, některými absolventy a dokonce i jednou ze svých studentek arogantní Betty Warren (Kirsten Dunst). Poté, co se Katherine podaří přesvědčit nejlepší kamarádku Betty Joan Brandwyn (Julia Stiles), aby si podala přihlášku na právnickou fakultu univerzity Yale i přesto, že očekává nabídku ke sňatku od svého přítele, stává se čerstvě vdaná Betty jejím zapřísáhlým nepřítelem. Pro chytrou a provokativní Giselle Levy (Maggie Gyllenhaal) je však Katherine vzorem a rádcem, kterého dlouho potřebovala. Její pedagogické působení má příznivý vliv také na nesmělou Connie Baker (Ginnifer Goodwin), které se konečně podaří získat tolik potřebnou kuráž a prolomit svou kriticky malou sebedůvěru. Katherine se snaží učit své studentky myslet samostatně a nezávisle ve světě, ve kterém jim všichni ostatní říkali, jakým způsobem mají žít. Jejich pokusy o nalezení vlastní cesty nakonec pomohou změnit životní kurs i jí samotné. (oficiálny text distribútora)

macoslavek

podceňovaný a podhodnocený film. ano, mohlo by to být kratší a možná plnější nebo méně roztahané.. ale podle mě je to i tak výborný kousek, především díky skvělému námětu a brilantním hereckým výkonům všech protagonistek (především Maggie Gyllenhaal.. s tou bych si dala říct i já). stačí se jen nechat dojmout.. ()

Aranel

Souhlasím s golfistou a poslední větou Djkomy. Není to výborný film na 4 hvězdičky, ani silný filmový zážitek na plný počet. Ale Julia hraje velmi dobře (a krásně se usmívá) a přes předvídatelnost se na to opravdu dobře koukalo, film příliš nepřekvapí, ale neprudí, neuráží, nevnucuje se. Plus kvalitní hudba. ()

Pythonator

Typicky ženský film, který musí patřit mezi povinná díla pro zaryté feministky. Je to taková romantická balada o jedné době, jedné učitelce a několika mladých slepicích. Jedná se o pro blbou feministku velmi důležitou dobu, kdy se pomalu stávaly z žen hospodyněk a matek emancipované tupé karieristky, pro které je založení rodiny a výchova dětí vždy až na posledním místě. Bravo, dívky. Už tam chybělo jen přidat myšlenku, že v rámci té emancipace a celého toho feministického obrození a popírání ženské role matky v přirozené lidské společnosti, by bylo velmi dobré a spravedlivé, aby se ti zlí namyšlení muži naučili rodit děti a péct bábovky. Jako velký zastánce rovnoprávnosti si jako první vymačkám z bradavky nějakou laktaci, aby mě nějaká ta blbá feministka neosočila z nějaké té diskriminace. ()

Awer

Feminismus druhé vlny v jednom roce, respektive 120 minutách. Spousta idealizací a filmařských kýčů. Ale celkově hřejivá (každá žena objevuje v sobě člověka snadno a rychle! [teď jen najít způsob, jak by ho v sobě mohli objevit muži]) a pravdivá (feels like it – nic víc, nic míň) sonda. A je mooc hezký, jak to končí. Toho jsem se bál nejvíc, nicméně právě tohle je to nejlepší. Soudíte, že je to ořepané a stokrát lépe zpracované téma? Pak je podle mě značné riziko, že nedokážete pochopit jeho nuance. Film má pro vás jednoduchý, byť trochu arogantní vzkaz: vaše smůla. ()

quokam

Film o svobode a toleranci. O uplatneni v zivote, ktere lze najit jak v zamestnani, tak i v rodinnem zivote. A ze volba pro rodinny zivot neni podradna k volbe kariery a zamestnani. O potrebe jit do hloubky a nesoudit povrch. Za mne skvely, necernobily scenar, vynikajici Julie Roberts i dalsi herecky ve vedlejsich rolich, skvela atmosfera. K dokonalosti mi chybi jakysi tezko charakterizovany hlubsi wow efekt, hlubsi identifikaci se s postavami, mozna nosna muzska figura. Proste jsou i lepsi a hlubsi filmy, pro ktere je treba schovavat plnej pocet bodu. Za mne svobodnych a tolerantnich 80 pro. ()

maticka90

Amerika 50.let, kdy jsou dívky vychovávány, tak aby byly hlavně manželkami a matkami a Wellesley je místem, kde zabíjí čas než si je vyhlédne nějaký ten synek z Harvardu. Nekonformní učitelka umění přijede bořit stereotypy a zjistí, že někdo je spokojený, tak jak je... Zajímavá sonda do smýšlení určité generace, krásné kostýmy, příjemné kulisy a postupné rozkrývání charakteru hlavní hrdinky. ()

Jasmín

Na druhé zkouknutí po letech přidávám jednu hvězdičku. Jde o klasický film ze školního internátu, kterých je spousta (Společnost mrtvých básníků, Slavíci v kleci, Zlo atd....), tentokrát se zajímavými návštěvami do historie umění. Ta otázka: "Co je vlastně umění, kdo o tom rozhoduje..." asi každého někdy napadla a nikdo ji neumí pořádně zodpovědět.... pěkná scéna v tom skladu u Jacksona Pollocka ..."jen se dívejte, nekomentujte a pak jděte". Výborný výkon K. Dunst, líbila se mi i Gyllenhaal a tentokrát trochu civilní Roberts. Julia Stiles mi přišla částečně upozaděná, přesto společnost těchto krásných hereček se jen tak v jednom filmu nevidí. ()

mačos

Mohlo to být zajímavé drama o americké společnosti v 50. letech, místo toho dali tvůrci přednost klasické romantické komedii. Výsledkem je ale film, který sice dokoukáte do konce ale zapomenete na něj ještě dřív než skončí titulky. Milostná zápletka je mdlá a víceméně je vám úplně jedno jak to s hlavní hrdinkou dopadne. Julii Roberts naprosto zastiňují její mladší kolegyně, Kirsten Dunst, Maggie Gyllenhaal i krásná Julia Stiles. ()

ledger

50% Průměrná romantická komedie, která poslouží dobře jako výplň televizního programu. Z každýho filmu si snažím odnýst aspoň nějakou dílčí myšlenu, tady navzdory tématu nebyla žádná (nebo už stokrát vyřčená). Jediný pozitivum by snad byla ilustrace tý doby a postavení žen ve společnosti, ale dovoluju si pochybovat o úplný objektivitě tohoto filmu. ()

Mka

Zde se mi Julia Roberts líbila, což se dá říct myslím málokdy. Cením si těch, kteří nejdou ve stopách a nekopírují. Film se mi líbil pro příběh, který ztvárnila právě Roberts. ()

JARDAHONDA

Romantický příběh ženy,která měla velké srdce a tvrdou hlavu v hlavní roli (Julia Roberts) ,,,,být nezávislou ženou je v roce 1953 na prestižní univerzitě "velmi nezvyklé" Závěrem u mě za 3*** ()

boticelli

Jak je tady kazdej chytrej huuuuu - v te poloze byla slaba, v te poloze usla...slaby scenar...kdo by nepoznal hudbu od skladatele z "mostarny"...otrepane tema...spatny strih...nevyrovnana kamera....... Kazdej rozpitvava film na kousicky a vsemu samozrejme nejlip rozumi, takovy komentare ve me vyvolavaji zvraceni... Jsem rad, ze film vidim svejma ocima, pak napisu treba osobni, laickej poznatek a nepindam jak ded vseved. Bleeee!!!!! Maniaci! ()

mirika39

Katherine Watson môže za tú ženskú emancipáciu? Mrcha jedna. :-D Kto to kedy videl, aby nejaká ženská používala mozog aj na niečo iné, než len na varenie, pečenie a vyšívanie.. :-D Nech ale robím, čo robím, Julia sa mi absolútne nehodí do obdobia 50. rokov. Nepochybne, je to skvelá herečka, ale pre mňa o pár desaťročí ďalej. ()

Megahead

Jeden z lepších filmov, v ktorých hrá Julia Roberts. Netradičná učiteľka sa snaží na svojích hodinách ukázať mladým študentkám iné možnosti uplatnenia v spoločnosti (nie len ako domáca žienka a manželka) a chápanie sveta/spoločnosti, pričom jej názory/postoje často nie sú prijaté kladne. Zároveň ona sama nevie pochopiť študentky/spoločnosť, ktoré uznávajú práve opačné hodnoty ako ona. Taktiež sa skôr hľadá. Nič náročné na pozeranie, ale dalo sa to 1x pozrieť. ()

peproch

Možná nejlepší film Julie R., krásná iniciace do dívčího světa 50tých let, potřebě se vdávat  a rodící se potřebě se seberealizovat profesionálně a kreativně. Miluju tu nádhrnou scénu dlouhého hledění na Polockův obraz. ()