Ve výzkumném středisku je vyvinuta metoda, s jejíž pomocí je možné vstupovat do snů jiných lidí a ovlivňovat jejich životy. Vynález chtějí zneužít teroristé k zavraždění prezidenta USA. (Hans.)

cariada

Zájímavý nápad na film, kdy se podaří vyvinout možnost jak se dostat někomu do snů a pomoci mu se vypořádat s problémem. Jak už to bývá je tu někdo kdo se toho snaží zneužít. Jenže ten někdo je hodně velký zvíře a má chut zbavit se i prezidenta. Zazmínku určitě stojí dobrý vize snů hlavně ta prezidentovo je super. Určitě povedený sci-fi,horor který i po letech pobavý a má své kouzlo. ()

majo25

Zaujímavý námet, ktorý drží celý čas film aj v jeho horších scénach nad vodou. Skvelé herecké výkony von Sydowa a Plummera ma dostávali, mladý Quaid to v podstate nepokazil. No a o nehorázne sexi Capshawovej sa mi bude ešte dlho zdať :) Je to sčasti aj politický thriller, sčasti scifi-horor, a práve toto s prvkom sci-fi funguje znamenite. Spracovanie nie je síce nič extra a pripúšťam, že na ňom mohli autori viac popracovať, rovnako aj vygradovať príbeh, ale doháňajú ho napr. v špeciálnych efektoch. Rozhodne si námet zaslúžil aj nejaké pokračovanie, no nedočkal sa. Scifi prvky však môžme nájsť v filme Cela (z roku 2000) a hororové prvky v Nočnej more z Elm Street. Hodnotenie: 70% ()

Koly

Pokud bych byl režisérem, tak bych daleko větší důraz kladl na "snové" scény, než na příběh odehrávající se mezi nimi. Ty jsou totiž udělané hodně dobře, ale je jich docela málo a jsou dost krátké. Hlavně mi přišla jako velká škoda, že víc nedostaly prostor noční můry prezidenta spojených států, který se bojí, že způsobí nukleární válku. Pochválit naopak musím některé nápady, například "hadí muž" se mi docela líbil. Nemyslím si ale, že by tento film byl na víc než jedno, dvě podívání. O ději nemá nějaký valný smysl se rozepisovat, myslím si, že nápad s člověkem, co dokáže vstupovat do snů druhých je už dostatečně profláknutý. No, možná v roce 1984 ještě nebyl, ale dnes už jo. ()

Wall-E

Slušné béčko, kterému by slušel vyšší rozpočet, ale na tu dobu není co vytknout. Obsazení je výborné v čele s mladým Quaidem, "Paní Spielbergovou" Kate Capshaw a Veterány Sydow a Plummerem. Jak už tady zaznělo tak podobnost s Noční Můrou je opravdu asi náhodná, i když na scénáři se podílel Chuck Russel, který spáchal třetí část Dream Warriors... ()

lennyd

Alex (Dennis Quaid) má zvláštní psychické schopnosti, kterých by rád využil profesor Novotny (Max von Sydow) při svém výzkumu snů. Vyvinul totiž přístroj, díky kterému lze vstoupit do snu jiné osoby, a zbavit tak dotčeného nočních můr či jiných zlých snů. Alex sice zprvu výzkumu nedůvěřuje, a své schopnosti radši využívá k ovlivňování výsledků na dostizích, ale profesor (a hlavně jeho krásná kolegyně (Kate Capshaw)) jej k účasti přesvědčí. Ale jen až do okamžiku, kdy Alex zjistí, že tento systém chce vláda využít k odstranění prezidenta USA ... Scifi filmy z konce minulého tisíciletí mám vcelku rád, protože většinou mají docela zajímavou zápletku, a nesnaží se nedostatek nápadů zakrýt miliony dolarů ve vizuálních efektech. Problémem Dreamscape ale je jeho žánrová nevyrovnanost - jakoby se autoři nemohli dohodnout, zda budou točit scifi (první třetina filmu), romantický film (druhá třetina) či horor (závěr). A musím říct, že ta třetí, hororová část se jim asi povedla nejlíp (samozřejmě, je nutné přihlédnout na dobu vzniku). Už je mi jasné kde brala inspiraci třetí (a pro mne možná nejlepší) Noční můra v Elm Streetu... ()

Han22

Ono se to nezdá, ale tenhle film je opravdu paráda. Hlavní hrdina přichází do agentury, aby pomohl lidem od špatných snů, ale brzy zjišťuje, že jde o spiknutí a ohrožen je i prezident. Myslel jsem, že to bude něco jak noční můra v Elm Street, ale tohle je takový chutný žánrový mix. Od komediálně/romantické pohody to dospěje k politickému thrileru, přičemž samotné sny se také docela líší. Jsou erotické, vtipné, ale i hororové (hadí monstrum) a ve finále Vám při postapokalyptickém Washingtonu spadne čelist. Z noční můry si to půjčuje jen jedno - kdo zemře ve snu, zemře i doopravdy. Herci jsou výborní - Dennis Quaid je pohodář, Kate Capshaw je krásná, Max von Sydow a Christopher Plummer nezklamou. Originální záležitost, můžu jen doporučit. ()

F.W.Colqhoun

You don't have to decide right this minute. Spend the night here. Sleep on it. Max von Sydow jako uvědomělý psychoanalytický badatel sympatického jména Paul Novotny verbuje parapsychicky nadaného Denise Quaida k výzkumu možností přímého ovlivňování snů. CIA řeší, že pan prezident špatně spí... Joseph Ruben se bohužel zakoktává mezi první a druhým písmenem kinematografické abecedy. Quaidovo putování vnitřním vesmírem se tak nerozvine v mrazivě prorocké sci-fi, ani v se umrkanou ztřeštěnost, k níž by se divák rád vracel jako řekněme (bez ohledu na značné nesnáze) do Malé Číny. Jednotlivosti, příznačně ze sféry A i B, však stojí za pozornost. Při opakovaném pohledu na ne-herečku Kate Capshaw je jednomu jasné, jak moc si Steven Spielberg v osmdesátých letech přicházel na své. Soundtrack Maurice Jarre nechává "vzpomenout" na Stranger Things. Kdyby bývali měli co hrát, setkání von Sydowa a Christophera Plummera mohlo být pamětihodnější. Více prostoru by zasloužil notorický psychopat David Patrick Kelly, jehož postava považuje za přiměřené ve snových soubojích používat okované nunčaky. Bohužel někde přesně mezi balancují z titulu náměru klíčové scény snů. Soudný divák nečeká od produkce z roku 1984 rolování ulic jako v Inception, ani abstraktní kosmickou haluz od Terrence Malicka. Některé momenty jakoby jaksi výtvarně podvyživeně reflektovaly existenci o čtyři roky starší (v tomto ohledu však nestárnoucí) Změnu stavu, další přímo citují Kabinet doktora Caligariho, jiné si bohužel vypůjčují v trhavých animacích Souboje Titánů. Jinými slovy: Jsou špatné a jejich málo :-) Alex, have a heart. ()

ink flo

Námětem je to mix The Dead Zone a Nightmare From Elm Street (která je ze stejnýho roku). Tajní agenti trénují bojovníky lucidního snění, takže dost halucinačních scenérií v lo-fi oparu. Dobrý obsazení - Dennis Quaid, Max Von Sydow, Christopher Plummer. ()

Hapretor

Víc než "Noční můru" mi tento film evokoval "Scanners". Ti ale byli vtipnější, záživnější a drsnější. Tohle až na triky za moc nestálo. D. Quaid jako hlavní lákadlo. ()

MickeyStuma

Vstoupit člověku do snů a ovládnout ho. Zajímavá koncepce námětu v rámci vědeckofantastického žánru neoplývající ohromným klišé a nelogickými konvencemi. Scénář trpí rapidním nedostatkem fantazie jak v rámci postav, tak i děje. Tvůrcům se ani nepovedlo obrazně vyjádřit snové sekvence jako takové, což vlivem toho děj trpí nevěrohodností a přílišným patosem. Snímek si nehraje na horor, ani na thriller, ani na psychologickou etudu. Jedná se o obyčejný velmi jednoduchý popkornový film, který nemá čím uchvátit, byť byl námět ve své době politicky průkopnický. Vlivem toho se na něj bohužel po shlédnutí velmi rychle zapomene. ()

IdaHutt

Zeitgeist roku 1984 si evidentně liboval v hororových snech. Útěk ze sna svým způsobem sumarizuje motivy, jež se staly nosnými tématy jiných soudobých a následných snímků (především první Noční můry v Elm Street). Přímá vývojová linie odtud nepochybně vede až k bombastickému, vizuálně efektnímu, avšak duchovně a morálně už zcela prázdnému Počátku. V tomto srovnání je Útěk ze sna sice z hlediska technických triků skromným, nicméně svým poselstvím závažnějším dílkem. ()

Psycho.R

Dennise Quaida mám rád, ale tenhle film jsem do teď neviděl a vlastně ani nevěděl o jeho existenci. Triky jsou sice slabší, ale jinak je to fajnovej film. ()

Clark_Kent

Tohle tady už bylo. Jasně, velká podobnost s třetí Noční můrou z Elm Street, někoho odděláš ve snu a on skape i v realitě. Jenže tahle spatlanina, nebyla tak napínavá jako Freddy. ()

Pokryvac

Typický 80s film. Veľká pohodovka ešte aj čo sa hudby týka. Veľmi dobre sa pozerá na túto žánrovú zmes. Súhlasím, že snové scény sú najsilnejšou stránkou filmu (ešte možno výborné herecké obsadenie) , ale za pozornosť stojí aj ostatok. Na svoju dobu originálny film, ktorý si vychutnajú najmä diváci hľadajúci nenáročnú zábavu na večer s príchuťou rokov osemdesiatych. ()