Old Boy

• Česko Old Boy (viac)

Únos Dae-sua se odehraje rovnou před jeho domem, kde dosud poklidně žil se svou rodinou. Kdesi v podivném domácím vězení se dozví z televize, že jeho žena byla mezitím brutálně zavražděna a on že je z vraždy podezírán. V tmavé místnosti stráví patnáct let, než se jednoho dne stejně nečekaně probudí na svobodě. Od té chvíle se upne na pomstu neznámému vězniteli. S pomocí mladé Mido jej najde, jenže dotyčný muž ho postupně usvědčí z dávné viny. Spletité drama je plné napětí a tajemnosti, ale podle slov režiséra je především úvahou o pomstě a o touze, kterou každý zažije, ale málokdo uskuteční, protože společnost ji zatracuje jakožto negativní a zkázonosnou. (oficiálny text distribútora)

MartinTerran

Musím říct, že jsem dřív viděl remake a ten je o dost lepší něž originál. Jsou tady strašné skoky v první třetině, takže se v tom člověk těžko orientuje, nevhodný výběr herce na záporáka (moc mladý). Provedení bitky aspoň bylo reálnější a i když jsem byl ochuzen o super rozuzlení tak mě konec překvapil a ani jsem nepochopil proč se hlavní hrdina tak zachoval. Takže zde lze pochválit námět, který je bezesporu originální a velmi zajímavý, ale celkově mi tu chyběla ta atmosféra a napětí, takže pro mě jednoznačné zklamání. Hodnocení: 68/100. ()

DoNotCross

Popisek sliboval něco, co je tarantinovštější, než samotný Tarantino. Jediné, co mi nějak dalo vzpomenout na mého oblíbeného režiséra byla amatérská zubařina. Už dlouho se mi nestalo, že bych měl chuť nějaký biják hned po třiceti minutách vypnout. Hrdina provádí naprosto ujeté věci, které nemají smysl a ani nejsou zábavné a k tomu se dozvíte, že osamělý člověk zásadně myslí na mravence. Pak se naštěstí hlavní geroj probaští až k odhalení první stopy a věci dostanou spád a čeká vás celkem příjemné pokoukání. Největší problém mám s tím, jak příšerně vyumělkovaně tohle drama působí. Pokusná krysa prostě přiblble pobíhá narýsovanou cestičkou a na konci se moc podivuje nad tím, že na konci čeká vědec s elektrodou. Hlavní twist je poměrně průhledný, což by bylo v pořádku, kdyby cesta k němu byla zábavnější. Finále je silné, ale protože jeho dopad tušíte hodinu dopředu, nesejme vás tak, jak by mohlo. Možná, že jednou seberu odvahu a vydám se s Oldboyem znovu vykonat strašlivou pomstu, do té doby však za tři. ()

RigorMortis

Neviem. Ako človek odchovaný na kórejských filmoch som čakal niečo prepracovanejšie, tu mi dej pripadal neskutočne zamotaný a povrchný. Síce ma potešila Hye-jeong Kang a pobavila scéna s (takmer) vylamovaním zubov za doprovodu klasiky, no už som videl aj lepšie kórejské drámy. ()

bohhous22

Dechberoucí,smutné,sugestivní,agresivní,nemilosrdné,bezmocné,rozkošné i romantické???Šokující??? Uchylny????....Zdaleka se nedá ani těmito přívlastky vylíčit jaký zážitek čeká na vás,kteří jste tento skvost ještě neshlédli!!!Bál jsem se korejské filmové tvorby,naturalistických obrazů,neotřelých scénáristických nápadů a režiserských postupů,které se zarývají hluboko a ještě hlouběji pod kůži jako každý Oldboyův ztracený rok!Podlomil se mi pod nohami silný břeh strachu a respektu a vystřídal jej neuvěřitelně bizarní a mnohonásobně silnější tok zvědavosti,díky kterému se mi otevřely úplně nové brány světa filmu jako pojmu.Geniální!!!! ()

Kimkong

Zajímavý scénář, jehož důmyslnost vyplyne hlavně na konci filmu, kdy jsem takový konec opravdu nečekal. Bohužel je znát, že film je již starší. Navíc mě uteklo, čí byla ta useknutá ruka. Nicméně ve své době to musel být nadprůměrný film. Ještě mě čeká srovnání s novou verzí. ()

petite fille

pri všetkej tej preexponovanosti treba uznať, že takú estetiku by sme v angloamerickom akčnom filme hľadali len ťažko (napr. bojová scéna v úzkej chodbe alebo to, ako surealisticky Dae-su vypadne z kufra pri svojom prepustení z väzenia). v mnohom má tiež Oldboy rozmer vážnej tragédie s celou svojou montekristovskou katarziou (táto alúzia je i explicitne naznačená). popri tej hustej náloži však udrží pozornosť našponovanú až do samotného konca a vie byť miestami i dokonca zábavným snímkom. za pozornosť stojí rovnako výborné kontrastné zladenie krehkého soundtracku a násilných scén. ()

AlexUnited

Môj dojem je pomerne rozpačitý. Všade som čítal (a asi to bola chyba ale zároveň aj hlavný resp. jediný dôvod prečo som to chcel vidieť) že sa dočkám nejakého brutálne šokujúceho záveru a rozuzlenia, ja som teda čakal akýsi obrovský zvrat a pointu z ktorej padnem na zadok. Nuž, pointu to síce má (a neuhádol som ju) ale moje očakávania boli predsa len väčšie. Zároveň mi ako jednoduchému komerčnému konzumentovi prekážalo prílišné umelecké (miestami až chaotické) spracovanie, privítal by som o čosi priamočiarejšiu dejovú líniu (tú má pravdepodobne americký remake, keď si ho niekedy pozriem, budem môcť porovnať). ()

Houdas18

Masakr.. !!!! Jihokorejský filmy nesleduju, ale tohle davam do ramecku. Je az neuveritelne, kolik pomstychtivosti muze byt v jedinem cloveku. Zaporak je opravdu zlomyslny. Konec byl dost smutny pro otce, ktery zjisti, ze mel sex s vlastni dcerou! ()

maoc

Ultimátní filmový zážitek. Ještě nikdo mi nenabídl tak dokonalé a přirozené skloubení akčního thrilleru s shakespearovským dramatem. Jeden z wow filmů, které mne v mládí formovaly. Celá koncepce přitom byla velmi uvěřitelná a příběh dokonale vystaven. Lehká asijská podivnost byla správným kořením navíc.*****Remake ukázal, že to jde i jinak a v něčem dokonce lépe, ale na originál se nechytá. ()

adamix

Mysteriózna dráma po juhokórejsky, gradujúca perfektným rozuzlením a dominantnou hudbou. Častokrát však zobrazuje nevysvetliteľné reakcie a konanie postáv. Utrpenie hlavného hrdinu nepredstaviteľné, v závere však pár diváckych hrdlorezov pocíti istú satisfakciu so záporákom a jeho dokonalou pomstou. Niektoré emócie by som Dae - suovi zmenil. Hlavne tá záverečná hra na psa s odstrihnutým jazykom. Po treťom pozretí znižujem na 4*, stále to má však svoje neprekonateľné kvality. ()

Blazkowicz

Námět dobrý, ale to asijské zpracování mi nesedlo. Postupem času je to čím dál zmatenější a složitější. Co bylo na konci to už jsem vůbec nepobíral. Možná to bylo tím přeskakováním, ale nedalo se. Bylo to nudné jak prase. 2* ()

PlayEasy

Přiznáváme, jsme víceméně obyčejní konzumenti hollywoodských filmů, a proto jsme východoasijskou kinematografií téměř nedotčeni, ale OLD BOY - film, který figuruje na všech seznamech nejpřekvapivějších filmových rozuzleních (což je něco, co si necháme líbit), jsme si jednoduše nemohli nechat ujít.... A dojmy? Snímek je tak neuvěřitelně odlišný od všeho, co jsme kdy viděli, že jsme ho museli zkrátka hltat sousto po soustu. Ne že by nám korejský syrový styl úplně v každém záběru vyhovoval, ale ten twist! Ten nám dal na vše zapomenout, protože když člověku u Thrilleru skoro vyskočí srdce z hrudníku, a k tomu si láme hlavu nad genialitou celého příběhu, méně než 80% by byla křivda... ()

MaxPower odpad!

Jsem snad jediny, komu se to vubec nelibi? Technicky vyborne, ale jsou tam takove blbosti jako treba, ze rakosnik s nozem v zadech, zmlati sam 30 lidi co maji hole. Nebo si jeste ustrihne sam jazyk atd. Zkratka jedna velka blbina. Proste odpad! ()

Bird59

Film, který je vizuálně a střihově dobře zpracován, ale na vypointování a jednodušší zápletce, která mimo jiné odkrývá pro pozornějšího diváka hlavní pointu příliš brzo už trochu ztrácí. Na stravitelnosti, tradičně "Jiných" filmů z dálného východu film vůbec neztrácí. Dávám čtyři * ()

tygr!

Tenhle film mi ve Varech odfoukl mozek z hlavy jako v posledních letech málokterý. Brutální adaptace komiksu i filozofické podobenství. Černá komedie i antická tragédie. Démonický Mi-sik Choi a suverénní režie Chan-wook Parka. Klobouk z hlavy ven, já slintám blahem. ()

ric

No já vím, dost lidí si řekne něco jako že: "za takovou drobnost - taková pomsta", ale uznejte, trpí ten film nějakými "levnými nemocemi"?? Bylo to lehce předvídatelné? Nějaká ohraná klišé? Nějaké výtky k filmovému řemeslu? Působivé je to přídavné jméno, které mě napadá. ()

Efreeti

Tenhle film přesně ukazuje rozdím mezi mainstreamem americkým a asijským...je tam humor, efekty, herecké výkony, napětí, zvraty, moralizování....prostě všechno a to jsem neviděl sklobené ještě v žádném americkém filmu ()

Deadmann

Pro mě osobně veliké překvapení. Filmy asijské provenience mám velice rád, přesto pro mě bylo jméno korejského režiséra Chan-woon Parka doposud neznámé. Napínavý film s několika poměrně drastickými scénami – řezání jazyka hovoří za vše. Zápletku odhalíte poměrně záhy, přesto budete až do konce napjati – závěr filmu je opravdu působivý, i když na můj vkus možná trochu protahovaný. ()

forzaroma

Perfektný film. Tarantinovským štýlom podania Vás toto dielo udrží v napätí do posledných chvíľ a nakoniec úplne šokuje. Po tomto filme chcem za manželku japonku. ()

Lancelot

Od tohoto filmu jsem nic nečekal. Ale tento snímek si mne záhy získal. Některé scény se nedají snad ani popsat. Kdo neviděl, neuvěří. U asijských filmů mě fascinují emoce a hluboké city, které se v nich objevují. Navíc zajímavá rozuzlení dělají tento snímek lepším, než možná ve skutečnosti je. Tento snímek stojí za zhlédnutí. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

Záporáci pro Oldboye a pokračování 300

21.12.2011

Starořecká řežba 300: Battle of Artemisia nedávno přišla o hlavního představitele, když Joel Edgerton odmítl hrát athénského generála Themistokla, který velel řecké flotile v námořní bitvě u mysu… (viac)

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

Remaková smršť: Oldboy, Poltergeist, Kruh...

03.12.2011

Producent Roy Lee v tom umí chodit. Živí se téměř výhradně remaky a jejich sequely. Mezi jeho nejbližší projekty patří americká předělávka kultovního korejského Oldboye. Spike Lee začne natáčet v… (viac)

Spike Lee chce pracovat s kladivem

Spike Lee chce pracovat s kladivem

08.07.2011

Remake korejského kultu Oldboy patří v žebříčku nejzbytečnějších hollywoodských projektů na medailové pozice. Bylo tomu tak už v době, kdy měl hlavní roli v režii Justina Lina hrát Nicolas Cage.… (viac)