V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Balu...

Nepopsatelná atmosféra středověku, zhýralost církve a vesničani jako neandrtálci mi připravili velice příjemný zážitek a je pro mne popudem k přečtení zde mnohokrát zmiňovaného knižního originálu. ()

eagle-eye

Strhující filmový zážitek, zřejmě i vynikající předkloha, nevím, nečetl jsem, přesto další klenot filmové kinematograife, životní role Seana Conneryho, Christiana Slatera i Rona Perlmana. ()

wosho

Napínavá filozofická kriminálká ze středověku. Bohužel mě film připadal krapek zdlouhavý a nudný. Za to však možná může hodně pozdní hodina, kdy jsem jej sledoval-musím se na to podívat zas někdy. Ale rozhodně musím pochválit herecké výkony-zvláště F. M. Abrahama, tak se mu ten parchant z inkvizice podařil. ()

ElChe26

Přiznám se, že film jsem viděl už minimálně 7x a stále na mě způsobí stejně silným dojmem. Knihu (asi bohužel podle komentářů) jsem nečetl, přesto se mi film zdá vskutku povedený a daří se mu postihnout temnou atmosféru středověku. Osobně hodnotím roli Seana Conneryho coby bratra Williama v jeho kariéře hodně vysoko, ne-li úplně nejvýš. ()

Hanys_

Výborná historická detektivka, kterou táhne Connery s mladičkým Slaterem (jedna z jeho nejlepších rolí). Skvělé vyobrazení drsného a špinavého středověku. Knihu jsem nečetl a tak jsem naštěstí ušetřen nějakého zbytečného srovnávání..7.5/10 ()

Rssa

Tak tato filmová klasika mě nechala úplně chladným. Velké plus si zaslouží celkem realistické vyobrazení středověku, tradičně výborný Connery a dobrý Slater. Horší to bylo s atmosférou, tempem, gradací, vyústěním, vyzněním, F.Murray Abraham byl velmi nevýrazný. Celkově zklamání. 60 % ()

Fary

Tenhle film, DaVinciho sifra a Kladivo na carodejnice toho maji hodne spolecneho. Clovek se na to diva, uveri a zacne pochybovat. Povedeny film - skoda, ze neznam jeho knizni predlohu. ()

Sancty

Excelentná detektívka s nezabudnuteľnou atmosférou ponurého stredoveku. Tak prečo nedávam plný počet? Ani sám presne neviem. Filmu niečo chýba, niečo, kvôli čomu by som si ho chcel pozrieť znova. A pátrať po tom "niečom" v predlohe sa mi doposiaľ nechcelo. ()

Paity

Vskutku zajímavá záležitost, pod kterou je podepsána hlavně netradiční doba (1327 n. l.) a místo (Evropa, zatuchlá, špinavá) a samozřejmě Sean Connery, jako bláznivě zatvrzelý františkán. Celkově se filmařům daří ve filmu udržet pozornost diváka a ten je za to odměnen vskutku velice kvalitní podívanou s napínavým koncem. ()

Merkin

Do zapadlého opatství, jehož pilíře stojí na základech typických středověkých tradic, přijíždí renesanční osobnost William z Baskerville. Záhy je požádán, aby vyřešil sérii podivuhodných úmrtí a rázem se ocitáme v napínavé detektivce, žánru, jehož kořeny však můžeme hledat v 18. století u E.A. Poea a masivní obliba přichází až ve století dvacátém. Jak je tedy možné, že jako autor příběhu se hlásí mnich zapisující své vzpomínky z roku 1327. Metoda palimpsestu Ecovi nemohla vyjít a on to věděl, přesto, možná dokonce právě proto(ono tajemno okolo) kniha navždy zůstane knihou, o tom žádná! Nemohu si však pomoci, ale svým způsobem mě Annaud přesvědčil. Strhující atmosféra, skvělí herci a mrazivá hudba totiž vynahradily drobné nedostatky v nevěnování přílišné pozornosti zajímavým filosofickým debatám a nevím proč(v originále mně to tak nepřišlo, tam jsem byla napnutá až do konce) ale na můj vkus žalostně zřetelnému rozuzlení případu i pro neznalce předlohy. Apropó Christian Slater uměl hrát už tehdy a lechtivá scéna, kterou jsem si při četbě románu představovala spíš s úsměvem, mě v rámci filmové adaptace doslova vzala dech:) ()

Scevola

Vyborna detektivka, autenticky pohlad na zivot pocas vrcholneho stredoveku ako aj na postavenie cirvki vtedajsej doby, vnutorne rozpory v cirkvi (frantiskani versus papez) a to vsetko na zaklade svetoznameho romanu Umberta Eca. 9/10 ()

farfalla

Snímek téměř věrně převypráví první román Umberta Ecca, historickou detektovku 'Il nome della rosa' z roku 1980. Film v letech 1988-2001 držel rekord sledovanosti televize Rai, až ho z čela sesadil film 'La vita è bella'. Je mnoho filmů o knihách nebo o knize, ale tento mám nejraději. Také je to jeden z mála filmů, kde se mi líbí Sean Connery. Příběh je kompaktní a silný, masky, kostými a triky jsou dokonalé, krajina, do které je klášter zasazen, je perfektní. Kdybych se měla přenést do středověku, vím, co mám čekat. ()

provitamin

Kvázi detektívka z obdobia stredoveku, kde františkáni Sean Connery a jeho mladý padavan prichádzajú do benediktínskeho kláštora a snažia sa vyriešiť záhadnú záhadu záhadných úmrtí. Film nie je zlý, len mi prekáža to obdobie, stredovek, inkvizície, mučenie, obvinenie bez možnosti obhajoby, nemal som z toho celého dobrý pocit. 70% ()

kaygen.it

Je jasné, že účelem nebylo zfilmovat Ecovu knihu, ale podat jednoduchý a jednoznačně vyznívající dějový výcuc z díla. A to se podařilo. Nic víc, nic míň. ()

Bouřňák

I já se přidávám k těm, kteří jsou tímto filmem nadšeni. Bál jsem se, že opakované zhlédnutí po pár letech už nebude tak příjemným zážitkem, ale opak je pravdou. Zřejmě jediným problémem tohoto filmu tedy je, alespoň podle jiných komentářů, nakolik Annaud čerpal z literární předlohy a kolik věcí s knihou nesouvisí: 1. Knihu jsem prozatím nečetl (i když se těším, až si na to najdu čas), takže tady nemohu nic namítat. 2. Nevidím žádný problém v tom, že se film pevně nedrží literární předlohy - navíc většinou to ani není možné. Takže absolutní hodnocení je zde z mého pohledu diváka naprosto v pořádku. ()

Radim

Kdybych hodnotil film z pohledu převodu literární předlohy na plátno, musel bych ho strhat - kniha i snímek jsou naprosto odlišné, přestože dějová linie odpovídá. Ale samostatně stojící film je vynikající "středověkou krimi", která přináší neglorifikovaný obraz tehdejší doby. ()

Ynés

Přes všechnu realističnost a herecké obsazení si myslím, že tato literární předloha by si zasloužila mnohem lepší filmové zpracování, které by se zaměřilo také na filozofickou stranu knihy, nejen na detektivní. ()

ClimbVibe

Annaud je jeden z nejlepších režisérů vůbec. Co film, to jiný žánr, bravůrně zvládnutý. Knihu od U.Eca jsem nečetl, ale film se mi líbil od prvního záběru. Napínavý děj, okořeněný jemným humorem, obsazený přesnými herci (na Conneryho je radost pohledět) a namalovaný dokonalou prací kamery a šerosvětla... Plus bonus: jedna z nejlépe natočených erotických scén ve filmu - odvážná, dusná, dráždivá a přitom vkusná... Jméno růže jsem viděl s dvacetiletým zpožděním, o to víc jsem si užil návrat do doby, kdy se točily filmy stylem nejbližší mému srdci... ()

kornitko

Nádherné zachycení surovosti a chladna té doby. Nevím jestli v nějakém filmu na mě působil středověk tak špinavě, jako právě v tomto filmu. Občasný jemný humor mi u podbných filmů vadí, ale tady mi to asi prvně přišlo přínosné. "Smích zabíjí strach. A bez strachu nemůže být víry, protože bez strachu z ďabla není třeba Boha". Hodně zajímavá "detektivka". ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)