V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Emily93

Temná atmosféra filmu dýcha v každom kúte kláštora, stáva sa tak impozantnou perlou celého diela. Stredoveký duch doby ponorený do inkvizície, lovu na čarodejnice, vyšetrovanie zločinov je majstrovsky zachytený, so zapáleným dychom som si vychutnávala každú minútku. Film hodnotím takmer rovnako silno, ako jeho knižnú predlohu, po skončení som mala chuť znova siahnuť po knižke. ()

Drom

To byla docela super detektivka, která ve dvou hodinách strčila do kapsy všechny ty kriminálky, ať už jsou situovaný v libovolným vidlákově. Žádný zbytečný vycpávky nebo kecy, jen špína a nemoci. A řádný náboženský fanatismus... Inu lahůdka z věku temna. A když si představím, jak dementně by to bylo natočený dneska, musím ještě více ocenit, jak klasicky je to udělaný. Nebylo třeba žádných filmařských experimentů, epického hudebního doprovodu s vtíravými pasážemi, levných lekaček prostřednictvím nechutnosti, nabubřelých leteckých pohledů ověnčených pestrobarevným CGI a už vůbec náctiletých polobohů se sociálními nesnázemi. Nic takovýcho tam není a i proto to bylo tak super. A komu se to nelíbí, tak by ho měli mučit a pak upálit. ()

dalziel

Ani som nedýchal keď nám starší chalani, ktorí sa na to dostali do kina rozprávali na lavičke aké to bolo parádne. Keď som to konečne videl bol som ešte viac nadšený ako vtedy, keď som len počul aké to bolo. ()

kondor77

Film jsem viděl dříve než četl předlohu. Film je průměrná středověká detektivka, předloha zase intelektuální porno. Ani jedno zvlášť nemusím. ()

Odpadlik

Spojení detektivky a historického filmu by se mohlo zdát podivné, ale vyšlo to! Originál sice neznám, ale tvůrcům se dokonale povedla atmosféra kláštěra, stejně jako měli cit na výběr vedlejších rolí (např. Ron Pearlman). Connery jako vždy výborný, dokonce i scéna soulože Ch.Slatera s tou dívkou byla docela působivá. ()

MeaCulpa

Nejdražší evropský film všech dob při jehož realizaci režisér málem zešílel. Šestnáctkrát přepisovaný scénář, který rozlítil fanoušky velkého Umberta Eca. Nicméně i přes mnohá zjednodušení (která však jsou kvůli gigantickému rozsahu knihy nutná) se jedná o precizní detektivku z tajemného opatství. Sean Connery deset let po 007 ukázal, že opravdu hrát umí a na jeho jedinečnou symbiózu s mladičkým Slaterem se naposledy snažil neúspěšně navázat Jakubisko v Bathory. Především musím zmínit geniální casting, který obsazuje výrazné osoby i do těch nejmenších rolí. 100% ()

Rypley

Jméno růže je naprosto úžasný film. Je to v podstatě thriller typu Sedm (1995) akorát odehrávajícího se o pár století dříve. Sean Connery předvádí skvělý výkon. Avšak není jediný a zaujme zde snad úplně každý od Rona Perlmana až po nezapomenutelného Christiana Slatera. Snímek je velice napínaví a pochmurná atmosféra kláštera velmi působivá. Nebudu film srovnávat s úžasnou knižní předlohou od Umberta Eca, kterou tímto všem doporučuji, jelikož i kniha obsahuje nějakou tu chybku. Údajně prý pokud by jste se pokoušeli projí knihovnu ve věži podle popisu Umerta Eca daleko by jste se nedostali :-) ()

E lan

Velmi povedený románový přepis. Sean Connery je ve své roli nenahraditelný, atmosféra kláštera je správně temná. Není divu podíváme-li se na režiséra... ()

Eyron161

Nejsem režisér, ani nechci být. Ale kdybych jím byl, opravdu by mě nenapadlo pokoušet se zfilmovat jedno z nejuznávanějších děl moderní literatury. A ono to ještě dopadlo téměř výborně! Hlavní role jako stvořená pro Conneryho ve velmi uvěřitelném zpracování středověkého horského kláštera. Uměli jste si představit středověkou detektivku? A ještě k tomu takhle dobrou? ()

maddictive

Podle geniálních knih se těžko natáčí geniální filmy... Milovníci originálu sice kritizují, ale Režisérovi Annaudovi se to téměř zdařilo. Náročná místa v knížce, která méně výdržné diváky nutí k přeskakování stránek (předlouhé filozofické rozhovory mnichů) se do filmu naštěstí nedostaly, takže žádné chvíle pro odskakování se nekonají (kniha není film, ne všechno co snese kniha snese plátno...s tím nic nenaděláme, ale proč na to nadávat?). Přesto se vše podstatné dozvíme a pochopíme, což se třeba Šifře mistra Leonarda nepovedlo. Dobře dávkované napětí nás drží v napjatém očekávání do posledního dechu, temné zpěvy mnichů a záhadné vraždy v pochmurné atmosféře kláštera nahánějí husí kůži a z inkvizitora Bernarda Gui tuhne krev v žilách. Naštěstí je tu moudrý a laskavý William, kterého by snad následoval kamkoliv kdokoliv, nejen mladý naivní novic, i když ve spletitém labyrintu(opravdu mistrovsky vyvedeném) má i on namále. Jediné, co mě trochu zarazilo, byl závěr filmu, kdy se nejdůležitějším stal milostný příběh novice a dívky...to ale nic nemění na tom, že Jméno růže je jedním z již klasických pokladů. ()

waska

Mňo. Vskutku povedený filmeček. Sice jsem byl trochu skeptický, převádeť tak exceletní knihu jakou Umberto Eco napsal ( považuju ji spolu s Kmotrem M.Puzza za dvě nejlepší knihy všech dob ), do filmové podoby, jsem považoval za naprosto nemožné. Po shlédnutí filmu jsem se doslova tetelil blahem. V průběhu filmu jsem ani nedýchal a plně si vychutnával středověk Annauda, který je prakticky skoro stejný jako ten Ecův. V roli mnicha Williama si snad ani nedokážu představit nikoho jiného než právě Conneryho. Byl vynikající. Postavy jsou skvělé až dokonalé, herecké výkony výborné, no a ta hudba? To je pohádka. Velmi mě potěšil Ron Perlman, který skvělě stvárnil odporně ohyzdného týpka. A jak by řekl můj kamarád, tolik hnusných lidí pohromadě v jednou filmu už asi nikdy neuvidíme :-) ()

spofford

Rozporuplný film - buď patříte k těm, kteří četli knihu a nevíte, co si myslet nebo k těm, kteří ji nečetli a jsou nadšeni. Ano, film ztrácí Eccovu rozmanitost, popisovost a historické události, ale je to jeden z mála filmů, které přiznávají středověk takový jaký byl - hlad, špína, bída. To dokáže jen málo filmů. Dokonalé herecké výkony, krásná i děsivá hudba, skvělé exteriéry i interiéry se nedájí zapřít. A upřímně, až po shlédnutí filmu jsem si poskládala dějovou linii, která je v knize skryta pod Eccovým historickým vyprávěním. ()

Joski

S knihou nemožno ani porovnávať. Ecovo Meno ruže je mnohovrstevný literárny unikát. Annaud nemal šancu sfilmovať tak dokonalý hlavolam. Ale podarilo sa mu aspoň natočiť napínavú detektívku, ktorá má snahu zachytiť atmosféru "temného stredoveku" aj s praktikami inkvizície. Pre mňa je to jediný film, kde ma Sean Connery neirituje!!! Úloha františkánskeho sherlocka mu padla ako uliata a celá typológia postáv v kláštore i mimo neho vyvažuje nedostatky filmovej adaptácie. Ak neberiem do úvahy kvalitnú predlohu, možem tento "populárny" film radiť k historickým filmom s celkom slušnou dobovou atmosférou. Ale zlatý fond kinematografie to nie je!:-( ()

kwaicheng

Nezfilmovatelný román byl v tomto případě zfilmován snad nejlépe, jak to jen šlo. I v tomto snímku je patrná stupidita církve, jejíž vymývání mozků nakonec v konkrétním důsledku přesvědčilo mladého zamilovaného muže, aby opustil svou jedinou pozemskou lásku - jak on sám přiznává - a vydal se po intelektuální cestě života, stejně jako jeho učitel, kterému on sám jeho pošetilost a intelektuální pýchu vytýkal, a to navzdory tomu - jak on sám opět přiznává - o té dívce do konce života snil a vídal její tvář nejjasněji ze všech. Jen málo dobrého přineslo křesťanství lidem. Nechápu, že je lidi už dávno neposlali do prdele i s těmi všemi nesmysly, písmem svatým, které je stejně cenzurováno církví, atd. a nenechali si jen to co má smysl - např. nezabiješ, nepokradeš atd. Tomu opravdu nerozumím! Až na pár vyjímek - jak ukazuje mimo jiné i tento snímek - jde o ujetou nepřirozeně se chovající sebranku, které vyrazilo semeno na mozek, a které šlo ze všeho nejvíc o vlastní zisk. Proč by se každý nemohl chovat - nyní - jako slušný člověk, aniž by k tomu potřeboval nějakou církev? Já jsem pro zdravý rozum a především zdravé srdce. Zabloudí-li snad náhodou něčí zrak až na tyto mé řádky, pak doporučuji knižní trilogii "Kladivo a kříž", jedná se o alternativní historický román, kde autor velmi pohledně ukazuje, jak se změnila mentalita lidstva s příchodem křesťanství. ()

RajAthen

Knihu nelze filmem zastoupit, na druhou stranu ten pocit tajemného opatství a knihovny tu máte jako na talíři. Sean Connery ukazuje, za co dostal rytířské ostruhy. Jen mi přišlo pozoruhodné, že krom hlavních hrdinů jsou zhruba všichni ostatní duchovní určitým způsobem deprimovaní, obtloustlí, krutí či šílení... ()

Petulka88

Temná detektivka jak má být. Když si k tomu přidáte temné kulisy středověkého opatství, všudypřítomnou špínu a mírně řečeno nevzhledné mnichy, máte tady podívanou s opravdu hutnou atmosférou. A to jsem ještě nezmínil mladého Christiana Slatera a ohromné charisma Seana Conneryho. Možná trošku škoda toho pozměněného konce (ten knižní přece jen více ladil s pochmurnou atmosférou), ale i tak je to už dneska klasika, od které by se většina dnešních tvůrců mohla učit. ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)