Dicksonův pozdrav

• USA Dickson Greeting
všetky plagáty
Krátkometrážny
USA, 1891, 1 min

Jde o první film, který byl ve Spojených státech promítnut širšímu obecenstvu a novinářům. (selviskhed)

Gemini

Chtělo by se říct ono Weigelovské "a to je ta první vlaštovka". Základ celého toho XY presents si už kvůli své historické hodnotě zaslouží, pravda poněkud recesistických, ale přece jen *****. PS: Díky Dadelovi, že mi umožnil bez pracného vyhledávání tento skvost filmových dějin shlédnout a Max-Wesslovi, že mně, neznalému, ozřejmil reálie. Díky, pánové;) ()

DaViD´82

Slovutné přendání klobouku z levé ruky do pravé. Nezapomenutelné? To sice ne, ale historicky velmi hodnotná vteřina filmového materiálu, která obsahuje hlubší sdělení než většina celovečerních filmů. Stačí si například pouze povšimnout, že klobouk je přehazován z pravé ruky do levé. Co tím chtěl autor říci? Snad své politické vyznání či něco zcela jiného? ()

Pohrobek

Nevím, nevím: bratří Lumierové měli trochu lepší nápady! Že by už tady vykrystalizovaly zásadní rozpory evropské a americké kinematografie? ()

Jara.Cimrman.jr

Při mávnutí kloboukem obvykle očekávám nějaké kouzlo, ale tady jde jen o to mávnutí. Pro film to z historického hlediska určitě znamenalo hodně, ale mě by to do kinematografu bratří Čadíků nenalákalo. ()

zputnik

Nechci zbytečně spoilerovat a tak raději z děje nic neprozradím. ;o) A použitá forma? Filmu nechybí spád, závěrečný dějový zvrat, flash-backy, prolínání různých časových rovin, bullet-time efekt, filmaři si taky dali záležet na výběru interiérů a exteriérů. Pokud by v té době existovalo udělování OSCARŮ, tak by se ani kostyméři nemuseli za svou práci stydět... ale dost těch bull-shitů. Všechno toto v roce 1891 světovou kinematografii teprve čekalo. Ale někde a nějak se začít muselo. Bylo to první dětské "Máma"... a je príma, že se nám ten klouček během let rozvykládal a vyrostl. ()

Dadel

Na tomhle fakt není co hodnotit, ale pro případné archeology mezi vámi zde dávám link, kde lze toto veledílo shlédnout: zděs Ovšem skutečně nejstarším filmem je údajně Roundhay Garden Scene z roku 1888 - lze vidět tu. ()

Hal_Moore

Já už bych se nerad opakoval, ale opět musím hodnotit pouze průměrně. Snímek je nezajímavý, vteřinový... avšak pro film jako takový je nesmírně důležitý. ()

nunka

V tomto experimente sa dá hodnotiť všetko iné len nie obsah a scenár:) Ťažko hodnotiť 25 sekundovú záležitosť...no treba oceniť aj filmy v plienkach ()

MikeCool

Krátkometrážní snímek. Jedna z mnoha krátkých filmových abstrakcí, natočena Williamem K.L. Dicksonem. Aneb zde se píše historie filmu! Prakticky jeho počátek. ()

Zodd

Magic show. A důkaz, že i přes postupnou komercializaci každého pohybu a pozdravu ve filmovém průmyslu stačilo ze začátku pro filmové umění opravdu málo. A furt to má svoje kouzlo, i když to vyšlo ven víc než století před mým narozením. ()

Marek1991

Historicky cenné, ale o dosť menej zaujímavejšie ako tí ľudia v záhrade, tu si dokonca ani ten klobúk úplne vo filme nedal z jednej ruky do druhej, nepreceňoval by som to. Poviem vám, staršie filmy od európskych autorov sa mi akosi páčia viac než tie americké, už len kvôli inovatívnosti, nápaditosti. Nuž rozdiely boli viditeľné už na samotnom začiatku kinematografie. ()