Bug Vaudeville

USA, 1921, 12 min

Réžia:

Winsor McCay

Radko

Ďalší z animovaných krátkometrážnych filmov priekopníka filmovej animácie, Winsora Mc Caya. Tučko zaspí pod stromom pri brehu jazera. Sníva sa mu sen o cirkuse, v ktorom predvádzajú svoje eskamotérstva kobylky, motýle, pavúci a iný hmyz. Opona s nápisom ďalšieho dejstva uvádza jednotlivé výstupy, známe z cirkusáckych arén. Je dobré, že sa po cca po minúte striedajú, pretože jednoduchosť animácie spoločne s monotónnosťou a opakovaným pohybom v jednotlivých scénach nedokážu dlho pripútať divákovu pozornosť. Našťastie po necelej štvrťhodine film končí podarenou scénou boxujúcich mandeliniek zemiakových, ktoré v zápale boja zasiahnu spachtošovi do sna a zobudia ho. ()

Deimos

YouTube/// Obsazení 4/10 Děj 4/10 Hudba 9/10 Efekty 6/10/// +hlavně hudba, dobrá animace -monotoní zpracování, po půl minutě daná část začně nudit/// Hodně staré. Na svou dobu však velmi kvalitní a tehdy to asi vzbudilo kladné reakce. Dnes je to takový neurážející průměr. A je to možná zbytečně moc dlouhé, ale nápad je to dobrý./// Celkem 53%/// ()

Webb

V tomto snu se představí kobylka a její akrobacie s pavoukem, vystoupení komára, který nám ukáže práce s nohami (které také umí zamotat), šváb na kole, který jezdí po okrajích talíře (nejdříve bez držení, potom si i stoupne na sedačku, další trik je tak hustý že nevim co k tomu napsat, salta...prostě spousty nejtěžších triků, jaké si umíme představit). ()

amirgal

Animace už působí ploše a zdaleka není tak živá, jako je tomu u raných prací; Bug Vaudeville není nijak zvlášť zajímavý výtvarně, kompozicí ani perspektivou. To, co se mi na snímku líbí, je reflexe rané kinematografie - tedy divadelního aranžmá varietních scén s akrobaty a režie jejich vystoupení jako celku. Líbí se mi ta aluzivnost, metafilmovost ... ()

Trevor

Starší pán sa tentokrát preje syrových koláčov a tak si v prírodena chvíľu zdriemne a sníva sa mu o chrústovi jazdiacom na bicykli po obvode taniera či o pásavkách zemiakových, ktoré proti sebe vedú boxerský súboj. Ten bol nakoniec zaujímavejší ako posledný, včerajší zápas Attilu Végha v Oktagone. Inak priemer a tvorbu Winsora McCaya mám uzatvorenú, aj keď ešte jeden kúsok ostáva, ale či sa mi ho podarí nájsť a či ho čsfd zaradila oprávnene sa ešte uvidí. ()

Lavi

Nádherné, velmi působivé a místy až dojemně úsměvné výstupy hmyzí revue v mysli snícího chlapíka. Winsor McCay byl zřejmě stejně nadšeným animátorem jako entomologem. Rozhodně nejlepší je Pan Šváb na bicyklu ()

bratr.Milan

Muž usíná pod stromem a zdá se mu několik divadelních scének s tančícími brouky a jiným hmyzem. Je to dobré jako animační cvičení, ale jako samostatný film to moc nefungovalo. Scénky jsou zdlouhavé a opakující se. Nejlepší je ta poslední s pavoukem, protože měla originální nápad a překvapení. Neustále se mi při sledování vkrádala myšlenka: „To muselo dát příšernou práci! A přitom taková blbost!“ ()