Harry Potter a Tajomná komnata

• Česko Harry Potter a Tajemná komnata (viac)

Harry Potter (Daniel Radcliffe) sa po prázdninách vracia do Bradavíc a nastupuje do druhého ročníka. A to i napriek varovaniu domáceho škriatka Dobbyho, podľa ktorého mu v Bradaviciach hrozí smrť. V škole kúziel a mágie sa však skutočne začnú diať čudné udalosti. Na stenách sa objavujú neznáme nápisy a niektorí študenti sú prepadávaní tajomným prízrakom. Čo s tým má spoločné Tajomná komnata? Stojí za spiknutím opäť Voldemort? Záhadu sa Harry vydáva rozlúštiť spoločne so svojimi priateľmi - Ronom (Rupert Grint) a Hermionou (Emma Watsonová). (TV Markíza)

hrumsrt

Už je to pěkných pár let, co jsem druhý díl, tedy Tajemnou komnatu, viděl poprvé, ale ten film u mě ani po letech neztrácí. Na pokračování jsme v českých kinech nemuseli čekat ani rok, vlastně se k vám mohlo dostat DVD prvního filmu a o pár týdnů později jste si to už plánovali do kin na další díl. Joanne Rowlingová nezahálela a druhá kniha dorazila hned rok po té první, což taky mohlo už při tvorbě prvního filmu jasně napovědět, s čím si tvůrci budou muset následně poradit. Nikdy nebyla diskuse o tom, zda na film dojdou diváci, či zda se zaplatí, jelikož fanouškovská základna už tehdy byla dostatečně silná.. S Tajemnou komnatou to mám trošku jinak, protože jsme doma tenhle díl dlouhou dobu neměli, a to až tak, že jsme měli všech ostatních 7 DVD, ale tohle scházelo.. Proto jsem si druhý díl musel pořád dokola půjčovat a mám ho tak především spojený s dobou nemocí... Kromě rozděleného sedmého dílu, tak první a druhý film jsou si jediné ze série nejvíce podobné. Chris Columbus zkrátka vnímal Harryho jako pohádku pro děti. Ta nejtěžší práce už je za námi, hlavní casting je vybraný a každý, kdo se k sérii dostane jen musí nabrat dobrého scénáristu, aby mu dokázal z knížky vybrat srozumitelný scénář, který zkrátí příběh do zhruba 150ti minutového aktu a přesto neodebere nic podstatného. Samotná druhá knížka mi nepřijde zase tak moc lepší.. Stálé obsazení tak jen doplňuje Zlatoslav Lockhart a především, pro sérii později důležitější, Lucius Malfoy. V případě Zlatoslava Lockharta se zhostil role Kenneth Branagh, který dokazuje, že je skvělý nejen režisér ale i herec a dost možná jeho postava je znakem druhého filmu. V pořadí již druhý učitel obrany proti černé magii, který započal tradici, že s každým dílem série přijde zase nový. Postava Lockharta je možná pro někoho spíše otravná, ale nelze mu upřít vtip a nakonec i vyvolává hned několik otázek k zamyšlení, jako třeba etické problémy s použitím paměťových kouzel, či samotný proces jeho angažování do pozice učitele.. Oproti tomu druhý zmíněný, tedy Lucius Malfoy v podání Jasona Isaacse je možná jednou z nejlepších postav celé série. Především v těch dílech série, kdy jeho Lucius dostává v příběhu větší roli, tak se jasně ukazuje jaké charizma sebou herec nese. Zde slouží jako taková náhrada za Snapeovu postavu, která nemá takový prostor, ale defakto fungují velmi podobně.. Co považuji za vůbec dobrý krok v rámci celé série je postupné krácení prázdninového úvodu, kdy zkrátka Dursleyovi mě tolik netáhnou.. Ovšem nakonec ten největší důvod, proč dostává Tajemná komnata tolika pochvaly je její příběh. Mysteriózní mytologie samotných Bradavic, která se snaží uvědomit si, že divák je o rok starší, a tak mu naděluje o něco méně pohádkovější příběh, který funguje především po svojí až detektivní stránce, a dokonce se několikrát nebojí lehce přitvrdit. Sice pořád připomíná spíše pohádkové motivy a Columbus nezapomíná v čem tkvělo kouzlo jeho předchozího filmu, a tak například nešetří osvědčenými hudebními motivy či poutavým famfrpálem. Ovšem třeba v rámci struktury příběhu jeho opakování již udělaného je malinko ku škodě. Ano, z velké části za tohle může i samotná předloha, kdy si Rowlingová tehdy možná myslela, že může na podobném receptu dojít k stejným chutím.. Proto nechybí třeba pro jedničku naprosto typické falešné podezírání, které o rok dříve odnesl Snape, tady jsme měli uvěřit, že dvanáctiletý arogantní Drako vraždí mudly přímo uvnitř hradu. Nejen, že tahle premise už ze sebe samé moc nefunguje, ale především jsme dvakrát ve stejné řece.. S podezříváním Draca si tvůrci vyzkoušeli jednu z nejlepších linek celého filmu, tedy použití mnoholičného lektvaru, kde z těch jeho dvou goril poprvé a naposled v rámci filmové série stane něco víc než jen herecké křoví.. Ještě unikátní je Tajemná komnata v tom, že jde o jediný případ v rámci série, kdy z ústředního trojlístku je na dlouhou dobu jen mužské duo, které sice úplně netratí, ale absence dynamiky mezi Ronem a Hermionou je nakonec znát.. Ještě jednu pro tenhle díl typickou postavu jsem vynechal, Dobbyho. V jeho případě jde o postavičku, kterou vnímám hodně rozporuplně, jelikož mě po většinu filmu otravuje, ale nakonec s ním se pojí ten nekrásnější moment druhého filmu ("Pán dal Dobbymu ponožku.").. V podstatě druhý film dělá všechno dobře, ale to nemusí každému stačit a při poměrně rozmáchlé stopáži už divákovi pro samotné finále nezbývá moc sil, i proto je možná nakonec asi i nejslabší v rámci všech filmů.. Tajemná komnata je povedená jinak uchopená šablona předchozího filmu, která pořád zvládá upoutat a přijít s pár novými prvky, ale spíš bych se podíval na kterýkoli jiný díl ze série.. "Zatracenej pták, ten Errol!" 85% () (menej) (viac)

Threepwood

Natočené o tochu líp než jednička,příběh je stejně špatný jako v knize což pokládám za největší chybu filmů.Radcliffe je pořád hrozný herec. ()

Trenz

Film moc hezky udělaný, provedení Dobbyho perfektní, nemluvě o báječné volbě dabéra. Je vidět, že se Libor Hruška vyzná v dabování takových postav. Bývala bych jim dala pětku, kdyby baziliška nezvárnili jako hada. Copak si nemohli půjčit žádnou mytologickou knížku? ()

POMÍK

Vizuálně OK, děj průměr. Jde o značně nevýchovný film, tvůrci by si na to měli dát pozor a Rowlingovou raději zavřít do klecového lůžka, aby žádnému dítěti již nemohla narušit zdravý vývoj. ()

Sosak

Nejsem fanda Harryho Pottera, knížky jsem nečetl a filmy se mi pletou, tenhle kousek mi ale utkvěl v paměti. Sice se nikdy nestane mým hitem a nedošplhá do osbního top 10, ale jinak je to pěkný oddychový film se spoustou efektů a netuctovým příběhem ze zajímavého prostředí. Pokud vás čaroděj s jizvou ve tvaru znaku Hitlerjugendu nijak zvlášť neirituje, tak se na to určitě mrkněte... ()

BLADER

Platí to isté, čo pri jednotke - Columbusov štýl sa jednoducho nezaprie, takže sa to celé nesie v rovnakom duchu ako jednotka, takmer až v identickom. Veľká miera zábavnosti a efekty, ktoré sú jednoducho skvelé. Neviem, čo by som povedal viac, prečítal som všetky knihy a videl zatiaľ všetky filmy. S jedným aj s druhým som spokojný. ()

Grogan

Druhý Harry Potter je všeobecně považován za nejslabší díl knižní série, ale pro mě tenhle názor neplatí. Oproti předchozímu pohádkovému dílu režisér přitvrdil a začíná sem prosakovat temnost, která se postupně začala prosazovat i do knížek. Zápletka mi přišla hodně zajímavá i v knize, najde se tu hodně humoru a akce, opět skvělí noví herci, z nichž bych se rád zmínil hlavně o mladém Voldemortovi Christiana Coulsona, který působí démonicky jako někdo-o-kom-se-nemluví, samolibém frajerovi Kennethu Branaghovi, který má plno řečí a činy nikde a hlavně o arogantním Luciusi Malfoyovi, který je i na malém prostoru nejlepší postavou filmu a Jasonovi Isaacsovi za něj musím vyseknout poklonu. ()

kukie

bola som na v kine s malou sestrou a jej kamaratkou, citila som sa tam troska nepatricne, ale musim povedat ze harry potter bol vtedy moja srdcova zalezitost, dokonca ak si spravne spominam bolo vtedy valentina a ja som s kina odchadzala dojata ()

GodKnows

Úroveň šla hore, 161min prešlo ani som nevedel ako.............a nevadí mi ani to, že som na toto už predsa len trochu starší...... ()

waska

Už to nebylo tak dětské jako první díl, malinko temnější atmosféra, stále hodně dobrá zábava. Vždy se budu těšit na úvodní scény z Kvikálkova. ()

marusaj

Od jedničky v podstatě žádný kvalitativní posun. Opět rutinní řemeslo, průměrné až podprůměrné triky a opravdu zbytečná neuvěřitelná (na v podstatě film pro děti) délka 160 minut.. ten film vás donutí zívat a sledovat, jak herci bezradně postávají, nemaje co hrát, protože jsou v záběru, nicméně scénář a střih tam na ně zapoměl. Nůžky na tebe! ()

bull!nka

Tento díl se mi líbil více než první, kdybych byla malá, možná bych měla i noční můry...obzvlášť z těch pavouků, brrrr Z dětských herců byl nejzajímavější Tom Felton... ()

Laca1313

Tady platí to samé,co jsem už psal u Kamene Mudrců. Ale tady mé hodnocení sráží závěrečný souboj s baziliškem,který za nic nestojí. A navíc sám bazilišek se zrovna dvakrát nepovedl. ()

kwaicheng

Ale jo. Dobrej Harry. A tentokrát měl film i vyvrcholení. Jsem zvědavej jak to dopadne. Ten skřet Dobby byl pěkně hnusnej a jak se vždycky mlátil do palice (pro vzdělance - realizoval automutilaci:) to už bylo tak trochu ujetý. Bazilišek byl správňáckej, doufám že na mě nikdy nic podobnýho nevybafne z hajzlíku. Hezké propojení historie Bradavické školy a současnosti jakož i podobnosti mezi Harrym a Voldemortem. Zdá se mi, že všecko to už tu bylo před Rowlingovou, ale zdá se, že teprve ona to dokázala skloubit dohromady stravitelným a nesplácaným způsobem. Fandím Zmijozelu!:) ()

Martin79

Konečně jsem viděl druhý díl Harryho. A asi proto, že jsem se na tento díl nesmírně těšil byl jsem zklamán. Přehnaná délka filmu způsobila, že jsem se občas trošičku nudil. Ale jinak rozuzlení celého filmu stálo rozhodně za to. Nebylo to vůbec špatné. Standartně vynikající ! Maggie Smith a Alan Rickman, který dostal poměrně míň prostoru než v prvním díle, ale i tak když byl na plátně (obrazovce) bylo to znát. No kdo se mi zdál lepší než v Kamenů mudrců byl herec Rupert Grint hrajícího postavu Rona. Hrál s chutí, to bylo vidět. Daniel Radcliffe vysoký standart. Těžko by se hledal lepší herec pro postavu Harryho. A nakonec Emma Watson dobrý. Takže sečteno podtrženo 70%. ()

Shakaar

Znovu dobře odvedená práce Columbuse. Narozdíl od svých následovníků si on jediný dokázal vyhrát z detaily, které byly uvedeny v knize. Dobré herecké výkony ukázali znovu Alan Rickman s Maggie Smith. Co se týče dětských rolí, tak tam tam jde spíše o to za jak dlouho se z neherců stanou herci. Radiciffe podle mě moc přehrává, což můžem vidět i v dalších dílech. Nicméně v rámci možností se drželi. Hudba v podání Williamse zase bez chybiček. V konečném hodnocení má film kvalitu. Pravda, sice je stále vidět že je citelně zaměřen na děti a mládež, ale pohádkový charakter může zaujmout i dospělé. Dalším pozitivem je že scénaristi vyobrazili slušně celou knihu, což u filmů s knižní předlohou nebývá často (pokud vůbec). Možná i příliš lineární charakter nudil zbytek diváků, kteří nečetli předlohu a proto po těchto dvou zdařilých dílech vyměnili režiséra. Mnohdy si proto říkám jaké by byli další díly s tímto režisérem a jak by si poradil s se zvýšeným obsahem který byl v dalších knihách. Kdo ví, přesto pro mě zůstávají tyto dvě adaptace tím nejlepším co HP ve filmu vytvořili. ()

Marvel urval další rekord

Marvel urval další rekord

23.10.2015

7 let, 12 filmů... 9 miliard dolarů. Marvelácký filmový vesmír je zjevením, které se momentálně snaží zkopírovat celý Hollywood. Každý chce mít svoji provázanou značku nehledě na to, jak velký to… (viac)