Mezi bělošskými osadníky a Apači panují neustálé spory, při kterých teče krev. Bývalý voják by rád obě strany smířil.  Tom Jeffords se spřátelí s náčelníkem Apačů Cochisem a oba se od sebe navzájem učí. Tom se časem také zamiluje do indiánské dívky Sonseehray, ta jeho lásku opětuje a Jefford jí slíbí, že se pro ni vrátí, až vyřídí, na čem se s Cochisem dohodli. Cochise souhlasil s tím, že umožní americké poště nerušený průjezd jeho územím. Když Jeffords tlumočí svým krajanům Cochisův slib, mnoho z nich mu nevěří. Ale Cochise své slovo dodrží - pošta přes jeho území projíždí bez potíží. Jeffords se vrací do indiánské vesnice, aby tam vyřídil požadavek generála Howarda - prezident Grant hodlá s Apači uzavřít mírovou dohodu. Cochise souhlasí, vyžádá si jen tříměsíční zkušební dobu. Někteří běloši však jsou proti dohodě a vlákají skupinu indiánů do léčky. Mezi indiány je i Jeffords se svou nevěstou, a také Cochise. Jeffords je zraněn a Sonseeahray zastřelena. Indiánské posily pak napadnou poštovní vůz. Mírová dohoda je vážně ohrožena... (oficiálny text distribútora)

Petulka88

Kdyby se jednalo o žhavou novinku, dal bych o 1 hvězdičku méně. Jelikož se ale jedná o western z roku 1950, musím dát 4 hvězdičky. Několika westernovým klišé se sice film nevyhne, ale na svou dobu jde o relativně nový přístup k danému žánru. ()

matysek2425

Nejsem úplně westernový fanda(mimo té naprosté klasiky)ale tenhle film mi opravdu přišel vhod...krásná indiánská pohádka,charisma představitelů hlavních rolí(které jsem dodnes neznal)přírodní scenérie...fakt pěkné. ()

GAVIN17

Skvělý film, jak jsem se dočetl, je to jeden z prvních, který ukázal Indiáni takové, jací byli a ne, jak je líčily starší westerny, jako proradné, krvežíznivé divochy. Příběh čestného a moudrého náčelníka Cochise mne zcela pohltil do svého děje a držel v napětí až do konce. Krásná arizonská příroda byla dalším hercem v tomto díle. Jak jinak by se mohl vyvíjet osud původních obyvatel Ameriky, kdyby bylo více lidí jako Tom Jeffords. Film předčil má očekávání, je mimo to mým 750 hodnoceným filmem zde na ČSFD, a tak mu dávám rád 5 hvězdiček a zase se k němu někdy vrátím. ()

beso74

Aj po rokoch veľmi svieži nadčasový western inšpirovaný skutočnými historickými postavami so stále aktuálnym posolstvom o naliehavosti vzájomnej tolerancie, rešpektu a mieru medzi národmi. Jeden z mala amerických filmov 40 a 50 rokov, kde sa zúrivo nehľadá nejaký proti americký živel či už vo forme nepriateľských po skalpoch dychtivých červenokožcov, vierolomných žltokožcov ničiacich mierumilovné americké obchodné loďstvo na Havaji či iba menej cenných čiernokožcov. Pri posudzovaní tohoto filmu nesmieme zabúdať na fakt, že v roku 1950 bola v Amerika farba pokožky veľmi dôležitou indíciou pri formovaní budúcnosti jej nositeľa, v roku 1949 sa do baseballovej ligy dostal prvý černoch, v roku 1954 sa zákonom označila segregácia černochov v školách ako protiústavna a ešte roku 1955 americké úrady v Alabame zatkli černošku Rosu Parker, pretože odmietla pustiť v autobuse sadnúť belocha. Z tohto dôvodu sa museli veľkej časti publika pri reči o antirasistickej Biblii nože v kapsách otvárať a náboje do zasobníkov samé skákať. ()

paddy35

James Stewart v tomto ,pro mě kultovním, westernu opět dokazuje své umělecké kvality. A myšlenka na konci filmu říká naprosto všechno. Moc povedený westernový kousek a jeden z mých nejoblíbenějších! ()

unclejack

Je jasné, že hlavným ťahákom je charizmatický James Stewart. Ale prekvapilo ma nevtieravé spracovanie, ktoré síce narába s tisíckrát obohraným príbehom, ale režisér dokáže zo svojich možností vyťažiť maximum - nenudí, strháva sympatie diváka nemilsrdne na stranu Stewarta a vo výsledku zanecháva skvelý dojem. Podľa môjho zbytočne nedocenený western. ()

beruskali

Pro mne jeden z nejlepších westernů. Není to žádné: hodní kovbojové a zlí indiáni, anebo obráceně. Prostě ukazuje, že všude jsou slušní lidé a všude jsou hajzlové. 5* ()