Apačská rezervace, kde spolu v míru žijí vojáci vedení majorem Jim Coltonem (John Lund) a indiáni pod vedením náčelníka Cochise (Jeff Chandler), je jednoho dne poctěna návštěvou indiánského poradce Baylora (Bruce Cowling). Ten se snaží mezi obě strany vnášet nepřátelství kvůli apačské půdě, až se mu to nakonec podaří. Mírové pouto je zlomeno a zbývá už jen nenávist. (Mol)

Mol

THE HEART OF COCHISE IS SAD!!! Konečně jsem našel zase jeden z těch westernů co vyčnívaj nad ostatními. Bez zbytečnýho pozlátka se tu lidi střílej a věšej na stromy ať už jsou ti dobří a nebo ti zlí. Téměř vše co tu řekne náčelník Cochise je brutálně skvělí a je to jedna z nejlépe napsanejch postav celýho westernovýho žánru. Když zdrhá z vojenského tábora a vojáci po něm střílejí a on volá, že je jejich přítel, drobátko mi to v tom připomnělo Vinetua. Závěrečná řezničinka v průsmyku mě jen utvrzuje v tom, že i přes pár chybiček je tohle pětkovej film. ()

Jezinka

Příběh o prvním Chochisově povstání a bitvě v Apache pass za použití děl. Zloduši jsou moc zlí, čestní moc čestní. Za vše může Geronimo a hamižný muž z Východu. Nakonec vše dobe dopadne, jen to objímání na konci nebylo. ()

• Tento film kombinuje dve skutočné udalosti, jedna sa stala v roku 1861, druhá (bitka) v roku 1862, takže ide vlastne o prequel k filmu Zlomený šíp (1950), ktorý zobrazuje udalosti v rokoch 1871 a 1872. Jeff Chandler a Jay Silverheels si zopakovali svoje úlohy z predchádzajúceho filmu ako Cochise a Geronimo. (Dale)