Píše se rok 1949. Ed Crane (Billy Bob Thornton) je kadeřník v malém městečku Santa Rosa někde na jihu Kalifornie. Jeho žena Doris (Frances McDormand) pracuje v místním obchodě a potají preferuje intimní společnost svého šéfa, Velkého Davea (James Gandolfini). Ed prostě nemá jediný důvod ke spokojenosti se svým doposud marněným životem. Jednoho dne se přijde k Edovi ostříhat člověk jménem Creighton Tolliver. Svěří Edovi svůj tajný sen - založit velkou síť chemických prádelen. Bez počátečního kapitálu deset tisíc dolarů je to ale stále jen sen

Každá scéna buduje tu následující, jedno překvapení za druhým exploduje s nemilosrdnou logikou, každý záběr je vybírán s maximálním účinkem, enigmatická tvář B. B. Thorntona se zarývá hluboko do paměti - tomu všemu dohromady se říká režisérská virtuozita. (oficiálny text distribútora)

Bachy

To je ale velké překvapení. Všechny Coneovic filmy mě nadchly a tenhle..taky. Zásádním bodem je styl vyprávění B. B. Thorntona. Ten buď divákovi sedne a pak je nadšen a nebo nesedne a pak sice uzná špičkovou kameru, ale jinak se vcelku nudí. Se mnou problém není, já se do příběhu ponořil hned a vychutnával si každý záběr. Co se kamery týká, jde o opravdovou lahůdku. Thornton střihá vlasy a je to slast, Thornton kouří a je to slast. Velmi spokojen. ()

FrodoF

Krásná pocta filmům noir. S úžasným Billy Bobem Thortonem, který si v posledních době vybírá samé dobré filmy. Coenové zkrátka umí... ()

iamek

Hodně zajímavý film s dobrou atmosférou čemuž pomohla černobílá kamera. Billy Bob Thornton byl opět skvělý a role Eda mu sedla dobře. ()

klerik

Coenovci ma od čias BIG LEBOWSKEHO ešte ani raz nedostali. Ich filmy sú väčšinou originálne a svojské, ale pre mňa sú to aj tentoraz "len" štyri hviezdy. Pekne natočené, dobre zahrané, precízne rozprávané. Ale je to pomalý a pre niekoho určite brutálne nudný film. Mne sa páčil práve svojou nekomerčnosťou, ale ak budem mať chuť na plazivý, atmosferický kúsok aj nabudúce, siahnem radšej po emotívnejšom ZABITÍ JESSEHO JAMESA... ()

classic

Pánov bratov režisérov vždy očakávam, s čím zase prídu, aj keď to už nie je, čo bývalo, ale povedzte mi, poznáte takúto špičkovú bratskú režisérsku dvojku, ktorá spolupracuje z ďalekých čias Zbytočnej krutosti ? Síce Muža, ktorý nebol režíroval iba starší Joel, a za prispenia mladšieho Ethana spoločne napísali horkokrvný scenár plný zvratov, a pritom všetko začína tak neobyčajne v úplne obyčajnom živote holiča Eda Cranea, ktorý učiní jedno osudné rozhodnutie, a to bude mať na príčine, že sa mu zosype “domček z karát” , a akoby mu nestačilo byť zabitým prípadom, stratenou existenciou, tak sa vrhá na podnikanie s človekom so zvrátenou orientáciou... A práve impulzná návšteva takéhoto klienta u neho v práci ho príjme byť nezodpovedným, že si absolútne neuvedomuje, aká nastane patová situácia... To je hlavný spúšťač následných udalostí, a vôbec bacha na to, s kým sa dávate do reči, tobôž, s kým sa dáte do všelijakých kšeftov na vidinu rýchleho zbohatnutia / K filmu. Sakra, vyzerá tak, akoby ho nakrútil klasik z čias klasického Hollywoodu, takémuto pozitívnemu dojmu môžem vďačiť samozrejme i prácou kvalifikovaného odborníka - Muža s kinoaparátom, čiže kameraman Roger Deakins doslova kúzli fascinujúce čiernobiele obrazy, už dávno pred prvým obdržaním prestížneho „zlatého plešivca” . Doteraz som vychvaľoval iba ľudí zodpovedných za chod každého filmu z pozície za kamerou. A čo trebárs herci ? O družke Joela Coena, o Frances sa ani netreba zbytočne zmieňovať, pretože ju považujem za vynikajúcu herečku, čo sa zaskvela pred pár rokmi vo FARGU. Najväčší herecký priestor pochopiteľne dostáva postava EDA, ktorého s dokonalým prehľadom stvárnil charizmatický Billy Bob Thornton, že je zároveň aj rozprávačom, čo nás sprevádza svojim monológom na dané situácie. Obsadenie je na vysokej úrovni. Vedľajší herci nie sú len „vedľajšími” , odsunutými na vedľajšiu koľaj, naopak, sú potrební. Unikal mi výborný film, nakrútený vtedy, keď sa nakrúcali ešte FILMY. ()

marhoul

Několikrát jsem to přežila, ale nemůžu říct, že bych dospěla do bodu, kdy si film oblíbím. BBT je výborný, kamera taky, ale nebavil mě scénář. A to je pak těžko. ()

mcb

Velmi stylová pocta noirovým filmům, která, leč ubíhá strašně pomalu, dokáže porcovat hlavního (anti)hrdinu s takovou grácií a hladkou nonšalancí, že okamžitě dokáže strhnout na velmi malém prostoru. Jako malá šachovnice se sotva rozehranou partií, která se čím dál více dere do svého jediného a nevyhnutelného finále - šach mat. Mnoho motivů, výborná režie, stylová hudba a Thortonova herecká "nepřitomnost" dělají ze snímku hladký art pro (ne)přemýšlivé, jež zřejmě pokládá otázku absurdity lidské existence. ()

giblma

Velké zklamání. I když jde z filmu vycítit rukopis bratrské dvojice, chybí mi v něm nadhled a hlavně pro Coeny tolik typický černý humor. ()

Pejpr

Coenův se povedl geniální trik, kdy mě na hodinu doslova připoutali do křesla, ale pak jsem je odhalil... Zjistil jsem, že zápletka (až do půle filmu) mě vůbec nebere, nezajímá, a že mi je vlastně jedno, jak ten holič skončí.. Prostě se mě zmocnila totální apatie a flegmatičnost. Nakazil jsem se noir atmosférou. A posledních 20 minut jsem opravdu už jenom protrpěl a modlil se v blízký konec. ()

Flakotaso

Velice zvláštní, rozpolcený, ale také pěkný film. Do půlky to byl vyloženě průměr a říkal jsem si, že ode tří hvězd už jej nic nezachrání. Ano, styl byl výtečný, kamera působivě klouzavá a Thorton aneb "cigareta v každém záběru" bezchybný. Ale příběh tak nějak plynul od ničeho k ničemu a marnost vyvrcholila pitomou scénou s monologem o mimozemštanech. Od oběšení Doris najednou film získal úplně jinou, mnohem přitažlivější tvář s kamerovými kouzly, dějovými zvraty, hudbou a Scarlett Johansson. Jako celek velice dobré, ovšem vždycky mi vytane na mysli ta první půlka a dojem mírně zhořkne. ()

poz3n

Nádherně natočeno. Opravdu vizuální, téměř noirová, slast. No a příběh? Takříkajíc Coenovský bych řekl. Já Coeny uznávám a v podstatě jsem již minimálně polovinu jejich režijní filmografie viděl, ale asi s nimi nikdy nepocítím to filmové souznění, které dělá nejen tento film pro ostatní pětihvězdičkovým požitkem. 7/10 ()

Tigo

Velice zajimavy pribeh, B.B. Thornton pusobi naprosto dokonalym dojmem. POZOR SPOILER! (Jen mi tam proste nesedli ti mimozemstane ...) ()

Ivoshek

Kdybych si tu spíš náhodou nepřečetl komentář od Dobytka, nejspíš by mě nenapadlo se na tenhle film podívat. A to by byla veliká, veliká škoda. Je to černobílý, nejsou tu žádný moderní prolínání časů a cizích příběhů, co se na konci slejou v jedno gigantický vysvětlení. Prostě to pomalu teče, kousek po kousku. Thornton je výbornej, hraje minimalisticky a věrohodně... Skvělý film. ()

ad-k

Těžko říct, nakolik scénáristické zvláštnosti, vykolejení a nedostatečná průkaznost určitých skutečností jsou záměrem (přeci jen je "Muž, který nebyl" absurdním dílem), či nikoliv, ale vzato z celkového pohledu: Tenhle film je úžasně natočený, může se pyšnit hlavním protagonistou Billy Bob Thorntem (nejzajímavější jeho výkon po boku snímku Sling Blade), který dokázal podat výjimečné herectví a film i díky němu neskonale baví po celou dobu sledování, navrch šťavnaté noir vzezření a Beethoven na každém kroku. Až Camusovsky cizinecké procházení příběhem (inspirace patrná), jakoby bez příčiny i odpovídajících vnitřních pochodů u hlavní postavy a konečným prozřením. Nejen fantazií neomezená sonda do hlubin comicsové doby Spojených států, ale především "Muž, který nebyl". Dle mého nejlepší Coenovský film s jednoznačně nejvytříbenější stylizací a velmi citelnou absurditou. 90% ()

Thomick

Bylo to tak krásně noir, až se mi z toho pomalu motá hlava. V přirozeně ponuré atmosféře se odvíjí děj místy prozaický, řekl bych až ve své podstatě nezajímavý, a zároveň nahořcle ironický či, chcete-li, absurdní. B.B. Thornton vyznává přísloví "mluviti stříbro, mlčeti zlato", a to mu jde náramně k duhu. Na co bych ale obzvláště rád upozornil, je role právníka Freddyho. Toho navýsost dobře zahrál "detektiv Monk" Tony Shalhoub. Pochválit musím rovněž řemeslně odvedenou práci bratry Coenovými, ačkoliv to u nich obyčejně s chválou nepřeháním. Sem se jejich klasické zdlouhavé záběry na jedno místo, jeden bod, vyloženě hodily. ()

eraserhead666

Příjemný retro snímek se zajímavým příběhem plným odevzdanosti, bezmocnosti a smíření v černobílém provedení. V barvě by to určite nebylo ono, ztratilo by to na atmosféře. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)