Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

Trepak

"FAKT JÓÓÓÓ?" Ten soundtrack je pre Fargo až príliš luxusný. Zaujímavý príbeh, ale čo s ním Coenovci medzi haldami snehu porobili... Film zosmiešňuje sám seba. Des! ()

Pattrick

Tak to nene, tohle je i na mě moc.. Coenové si vedou bravůrně v režii, svižné, nikterak nudné a McDormand, ta mě dostávala s každou vteřinou co byla na scéně, to byl výkon. A ten černej humor, slušně odvedená práce. ()

corradi

Ukázka toho, jak se jeden nevinný, domluvený únos může zvrtnout...dal bych pět hvězd, ale strašně mě iritoval Macy, přál jsem mu smrt, nějakou pomalou a krutou, ale bohužel to nedopadlo... ()

BallsCutter

během filmu mě maximálně iritovala taková jistá dávka naivity a buranství. Nemohl jsem ale odtrhnout oči od obrazovky. Hlavní postava Jerryho je tak neuvěřitelně ztrápeně zahraná, kdy další průser, který přichází Vás uplně nutí si trhat vlasy do jakých sraček se dostává hloubs a hloubš. Naprosto bravurně zobrazená marnost jeho počínání je neuvěřitelně atraktivní, ale slabším povahám si myslím bude dělat velký problém se vydržet na něj koukat. Ocenil jsem i chladnokrevnost Buscemiho parťáka, který raději koná než mluví narozdíl od všech ostatních postav ve filmu. Co se týče kamerového zpracování, tak nemám jedinou výhradu. Bílý prostor, ve kterém se většina filmu odehrává je neuvěřitelně doplněn všemi možnými kontrasty, které jsou tím intenzivnější a přímo na sebe upozorňují. Geniální ()

hujerita

Asi najviac ma dostalo, ako Big Brothers COEN nakecali celému svetu že to je podľa skutočnej udalosti. Samozrejme že dostali aj mňa, a strašne sa my páčil ten malý škaredý. S.Buscemi je pán herec ()

tommco

Joooo? Joooo? Fakt joooo? Vražda, vražda, vražda. Joooo? Joooo? Joooo? Fakt joooo? Joooo? Fakt joooo? Joooo? Joooo? Vražda. Fakt joooo? Vražda. Joooo? Fáákt jooooo? Jooooo? V 96-tom to možno fungovalo, ale dnes to už vyznieva dosť debilne. 55% ()

MHJ1999L

Je opravdu těžké určit, jak je míra dokonalosti filmu vysoká. Tedy těžké říci, jak moc je Fargo excelentní. Ale já jsem se k odpovědi nakonec dopracoval a můžu říct jen to, že se jedná o jeden z největších počinů částečně nedoceněné kinematografie. Už úvodní scéna vás totálně dostane - už ten začátek nahodí onen nádech, s kterým film pokračuje dál (viz. Pomothy - Prolog v biografii Cartera Burwella). Když vidíte již úvodní tvrzení vás úplně sejme - a říkáte si, jak krásně to asi bude pokračovat dál, ta radost, kdy obdržíte plné právo a smlouvu na unášení se dalšími částmi filu je neskutečná. V prvním záběru tedy rozeznáme cestu a krajinu zalitou hustým sněhem a za doprovodu hudby sledujeme, jak se auto (také hlavní součást filmu) vynořuje a svými světly jen marně ničí daleké šero - nejdřív je hudba tichá (v podání harfy), pak přechází do smyčců, které jen dokonale vystihnou celkovou atmosféru a přecházejí postupně do naprosto dokonalého hřmotu a intenzivní síly, která výborně vystihuje celou podstatu příběhu - drsného světa plného lidí - a lidi jsou ten problém - jen si pro své vyjádření zvolili bratři Coenové (jinak bratři géniové) malé, zimou zanesené a sněhem zasypané městečko Fargo. A Simple Plan (1998). No Country for Old Man (2007). Shallow Grave (1994). Blood Simple (1984). Je jedno, na jaký film se podíváte (i když Fargo je unikát) - vždycky je tam ten samý dějový základ - něco jednoduchého, nějaký jednoduchý princip, jednoduchý plán. Film Sama Raimiho o tom svědčí asi nejlépe - tedy nejlépe nám ho ukazuje. Pokračování je dále malý problém, na který se postupně navalí spoustu dalších detailů, které vytvoří hromadu něčeho tak otřesného, s čím se prostě jeden bezmocný člověk (William H. Macy) už nedokáže vypořádat. Výborný námět i scénář (podle skutečných událostí). Bylo mi opravdu potěšením dívat se na to, jak dokážou udělat dva muži z tak známých a sympatických herců úplné kretény (v nějakých lepších případech - totální psychopaty). Vždycky se může něco podělat - v tomto případě se toho podělalo neskutečně mnoho a mě prostě těší se na to s nadšením dívat. A k tomu nám film ještě pokládá jednu velkou otázku: "Jsou peníze opravdu to nejdůležitější?" a navíc - "Co jste pro ně schopni udělat?". Všechny scény jsou propracovány na maximum - dokonalejší už dle mého býti nemůžou. Carter Burwell je opravdu všestranným skladatelem, bez kterého by si existence Bratří Coenů nikdo nevšiml natolik, jako právě teď. Přechody a propasti z ticha do praskání ušních bubínků jsou výtečné. Technicky brilantní. Roztomilé dialogy, výborné postavy a jejich charaktery a dokonalé prostředí a všudepřítomný bílý sníh, z kterého vás chvilkami rozbolí oči dělají celkový dojem ještě lepším (a socha dřevorubce svým způsobem taky). Někdy mi přijdou některé scény až komické (únos manželky) - ale ve svém jádru jsem si vždy vědom, o jak depresivní a vážnou záležitost se přes všechny drobné okolnosti jedná! Některé scény převzaté ze Zbytečné krutosti zde fungují asi dvakrát lépe - je tedy rozhodně vidět částečný duševní vývoj obou tvůrců. () (menej) (viac)

Necrophobic

Vidět Fargo dnes poprvé,dal bych asi 3 hvězdy.Ve své době mě ,ale Fargo dostalo takže proto 4. Jinak si ,ale myslím že tento film s věkem trochu vybledl. Třeba takoví Obvyklí podezřelí mě dostanou i po tolika letech jsou pro mě vyjímečným filmem. ()

lialia

Zápletka na úrovni mírně podprůměrné epizody dobře udělaného krimiseriálu - neurazí, ale ani žádná bomba. Trocha morbidního humoru, ale ne tak moc, aby mě rozesmál. Načrtnuté panoptikum svérázných postaviček (potrhlý zlodějíček, drsňák zloděj, policajtka správňoška, policajt dobráckej přitroublej mladík) - ne tak absurdních, aby se to dalo považovat za absurdní, šablonovité charaktery - ale ne tak šablonovité, aby se jednalo o ironii. Zajímavá atmosféra zasněžené krajiny, ale ne tak dechberoucí, aby mě to uchvátilo. Podtrženo sečteno - od každého nějaký nedodělaný kousek. Výsledkem je něco, co většina lidí považuje za geniální dílo, já to považuju za nemastný neslaný mišmaš. Pokusila jsem se být objektivní a nedat tomu jen dvě hvězdy natruc všem těm pětihvězdičkovým nadšencům, a dát tři, které tak nějak odrážejí můj pocit z filmu nezávisle na nadšených komentářích: přijatelná zábava, když není na co lepšího koukat, trochu se zasmějete, trochu pokroutíte hlavou nad špetkou absurdity a ironie. Vidět to celkem stojí za to, ale pokud by se mi nebývalo poštěstilo, ochuzena bych nijak nebyla. ()

PersilVanish

Vše tu sedlo jak prdel na hrnec. Jak cikán zavalen hromadou suti. Jak krása života sama. FARGO, FARGO, FARGO, Bratři Coenové jsou mistry v oboru. Prostředí filmu je vůbec nejlepší. Atmosféra dýchá za zády a mrazí v morku kostí. Soundtrack ještě podtrhne tuto napjatou hodinu a půl. Je smutné, že rok 1994-1998 jdou nejlepší filmové roky vůbec a nepřekoná je už asi nic. ()

Tobias_Sin

Dle mého názoru velmi průměrný snímek. Velice extravagantně smýšlející postavy a jejich jednání se pohybují v zimním prostředí s kriminální zápletkou.. genialita tohoto snímku ( dle většiny hodnotících) ke mě nepronikla.. bohužel.. ()

felipe81

Nevím, co je na tom geniální. Nemám prostě rád, když si někdo tak trochu dělá prdel z toho, že se stalo jakýsi neštěstí. Myslím si, že to celé mělo být v hávu vážnosti a téma, jestli je teda opravdu ze skutečných událostí, měl natočit úplně někdo jiný, než tihle dva pánové, kteří jsou obdivování jen za to, že točí "zvláštní" filmy. A už vůbec to není nadprůměrný a nějak inteligentní film a navíc silná slova, že je to nejlepší film všech dob? Nevím, nemůžu vůbec souhlasit. Ale respektuju to, protože každý má svůj styl. Já viděl přes 300 filmů + seriálů (krimi, drama apod) a tohle bych určitě řadil na spodní příčky.. Když coenovce, tak "Tahle země není pro starý".. To je zase naopak pecka film.. ()

Trucker

Děj je vcelku zajímavý, ale bohužel je proložený velkým množstvím neskutečně blbých rozhovorů o ničem, které jsou navíc často pronášeny ve chvíli, kdy postavy žerou jako prasata (což je, nevím proč, pro spoustu tvůrců oblíbeným prvkem). Jindy dialogy zase připomínají setkání chovanců diagnostického ústavu, protože tam jsou záseky v půlce věty, několikanásobné opakování jedné a téže myšlenky a co mi přišlo úplně nejdebilnější, bylo "koktání" hlavní postavy ve stylu: "Áj-áj-áj-áj-áj-áj-áj-áj will do it for you." To vše zakončeno mravokárným monologem šerifky o tom, že prachy nejsou v životě všechno. Rozhodně to není film, který bych si z vlastní vůle někdy pustil znovu. ()

Debreno

Veľmi rozporuplný film. Keď som ho vzhliadol, mal som chuť okamžite dať odpad, ale dal som jednu hviezdičku. Potom som to zmazal, lebo som o ňom ešte dlho premýšľal a nechcel som byť z tých mnohých, čo vôbec nepochopili dobrý film, to isté, ako keď laik kritizuje Beethovena alebo Tolstoja. Pre mnohých je neuveriteľné, že F. McDormand mohla dostať Oscara. Bolo aj pre mňa, kým som si nespomenul na jedného môjho kamaráta z Minnesoty (nebol tehotný). Vtedy som si uvedomil, že mnohé scény a dialógy, ktoré sa nám môžu zdať protivné, musia byť Američanom vtipné, je to akoby sme od nich čakali, aby sa smiali na Pelíškach alebo Pachovi. ()

juanpera

Genialni film od bratru Coenovych. Pribeh relativne zalozeny na normalnich skutecnostech americkeho malomesta. Vsak kroky hlavnich osob a vyvoj deje uz tak standardni neni. Film ktery se hlta uplne stejne jako dobra knizka. Jednim dechem. A zustava tam nekde ulozeny i po letech. Proste krasna podivane, ktera nejde predvidat! To je asi nejvetsi deviza tohohle dilka. Nic jineho nejde rict, musi se videt! LIBI 100 ()

Prokop23

Bimbo Pytlík hraje...ehm...minnesotského Bimba Pytlíka. Prostě vyplašeného maníka se super nevinným výrazem v gezichtu. Tak nějak protrpívá svůj život, nechá se šikanovat manželkou, pračkou, dávno dávno bývalým spolužákem a jeho přerostlými ratolestmi, a vlastně všemi a vším okolo. Pak ale potká chlápka co tak nějak vidí život úplně jinak...a tady začíná ta správná sranda, drama, chvílemi tragédie, tragikomédie, černá komédie...prostě super až na momenty, kdy dochází k výronu debility a nelogičnosti, a to v podobě výše zmíněného Bimba, který se vylhává z maléru jako pětiletý fuckan, a za mocného přičinění scénáristů mu to skoro všichni baští. Jinak hodně parádní krimi minisérie a rozhodně 150 bodů za postavičku Lorna Malveho, ze kterého běhá mráz po zádech, kterému člověk mu prostě nemůže nefandit. ()

Tlaulí

Docela mi mrzí, že kazím jinak výjimečné hodnocení tohohle filmu, ale Fargo podle mě není bravurně stylový, cynický, inteligentní divácký film s černým humorem a vynikajícím scénářem. Jediný přívlastek, který bych mu byl ochotný věřit, je "nezávislý". Ve filmu není jediná normální postava. Což o to - to v Sin City taky ne. Problém Farga je ale ten, že Fargo se tváří vážně. Kdyby ten film byl "jen" ironický", kdyby postavy byly "jen" karikatury skutečných osob, asi bych tomu rozuměl. Ale pokud je pravda to, co v úvodu tvůrci sdělují - tedy že "z úcty k mrtvým jsou události vyprávěny tak, jak se skutečně staly", tak potom se upřímně divím, že obětí nebylo víc. Příspěvek píšu po opakovaném shlédnutí po letech, ale bohužel musím napsat, že mě neuchvátily ani nekonečné bílé zasněžené plochy bez obzoru, ani strohá režie, primitivní soundtrack, ani absurdní humor (např. scéna, kdy Buscemi zahrabává peníze do sněhu) - Lima promine :-). Posledním hřebíkem do rakve byl při druhém shlédnutí naprosto infantilní český dabing. Film osobně vnímám jak úplně zbytečný a jediná moje hvězdička je za to, že mě Fargo dokázalo opakovaně nasr*t. Všem fanouškům tohoto díla se omlouvám. ()

feshimon

Tak toto bolo pre mna zatial najvacsie filmove sklamanie ake som videl. 85%? zaco? Postavy su tak hlupe az sa divim, ze dokazu dychat bez instrukcii v sluchatkach. Herci podali vykon ako keby prvykrat stali pred kamerou. Viem, ze su to dobri herci a tak zahrali ako Coenovci chceli. Humor som nenasiel takmer ziaden a cynizmus bol primitivny. 1 hviezda za napatie (dokazal som to dopozerat) a 1 jedna hviezda za nohu v drvicke (raz som sa zasmial) Big Lebowski a Burn after reading sa mi pacili, toto bolo hrozne. ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)