Jeff "Dude" Lebowski je najlenivejším mužom okresu Los Angeles. Miluje bowling, koktaily Biely medveď, marihuanu a svoj koberec. Spokojne trávi dni povaľovaním, až kým mu dvaja gangstri tento koberec nezničia. Pomýlia si totiž Dudea s jeho milionárskym menovcom a vymáhajú od neho dlhy márnotratnej milionárovej manželky. Keď sa rozhnevaný Dude vydá do domu veľkého Lebowskeho hľadať zadosťučinenie a náhradu za zničený koberec, začína sa príbeh vtipne varírujúci príbehy z detektívok a film noir. Dude sa má stať prostredníkom medzi milionárom a vydieračmi, ktorí uniesli jeho ženu. Všetko sa však skomplikuje keď sa povaľačský antihrdina rozhodne spolu so svojimi kamarátmi - katolíckym Poliakom sláviacim židovské sviatky Waltrom a prihlúplym Donnym - obom stranám vyfúknuť spod nosa milión dolárov. Zapletie sa do situácií, kedy ho pornoproducent sfetuje, feministická akčná umelkyňa využije ako darcu spermie a dokonca sa ocitne vo vani s fretkou... Pseudochandlerovská kriminálna zápletka filmu je pôdorysom, na ktorom bratia Coenovci postavili košaté rozprávanie plné bizarných postáv a absurdných situácií okorenených typickým coenovským humorom. Big Lebowski je holdom ležérnemu spôsobu života a oslavou moderného Everymana Dudea. Zároveň je spleťou viacerých žánrov, ktoré s chuťou a fantáziou paroduje. (oficiálny text distribútora)

Inozuka

Big Lebowski u mě zraje jako víno. Napoprvé mi přišel takový trpký, žádný velký zážitek ani zábava. Pak jsem mu ale po letech dal ještě šanci, poválel jeho chuť pořádně po patře a jeho podmanivosti propadl. Od té doby si to pokaždé užívám. Líný loozer Dude, idiotský Walter, ušlápnutý Donny, Jesus, nihilisti, pornoherci, Larry i pan Lebowski ... kaleidoskop zábavných a švihlých postav, který mě pokaždé spolehlivě dostane a objevím novou hlášku. Tenhle film se snad nikdy neomrzí. ()

GTS_PUNK

Jeffrey "Dude" Lebowski (Jeff Bridges) je povaľačom, ktorý na začiatku deväťdesiatych rokov žije v Los Angeles, fajčí marihuanu, hádže do seba jeden koktail "White Russian" za druhým a so svojimi zvláštnymi kamarátmi hrá okresnú ligu v bowlingu. Jeho, pre niekoho priam idylický život, sa zmení vo chvíli, keď si ho vymáhači peňazí pomýlia s jeho zbohatlíckym menovcom a snažia sa z neho dostať peniaze, ktoré im na prvý pohľad dlží. V tom momente sa jeho život stáva ešte absurdnejším a situácie, ktoré neho ešte len čakajú, sa zdajú byť viac než vymyslené. Akosi však presne zapadajú do jeho života a "Dude" ich berie s maximálnym nadhľadom. Bratia Joel a Ethan Coenovci vydali v roku 1998 von zvláštny, viac než nezávisle pôsobiaci snímok, zasadený do prostredia kalifornského Los Angeles. Kritika ho prijala pozitívne a podobné hodnotenia od svojho vydania zbieral aj u väčšiny divákov. Na prvý pohľad sa niet čomu čudovať. Základom celého snímku je absurdný humor, ktorý vo finálnej forme pôsobí miestami až stupídne, čo je osvedčený recept, ktorý na obecenstvo funguje takmer vždy. Zároveň sa však jedná o veľmi tenký ľad, s ktorým ak tvorcovia nedokážu dobre pracovať, kolabuje a neponúka toho veľa dobrého. A to je pravdepodobne to, čo sa deje aj s týmto snímkom. Bratia Coenovci, ktorí sa chopili nielen réžie, aj sa scenáristickej stránky filmu, to s humorom istotne mysleli dobre. Nuž, ale nevydalo. Minimálne nie natoľko, aby sa dalo hovoriť o úctyhodnej komédii. Pretože aj so stupídnym humorom je treba vedieť pracovať. A hoci ten "základný kameň", na ktorom by mal byť vybudovaný celý snímok, je pomerne vrtkavý, zvyšok filmu je už o poznanie lepší. Príbeh ponúka nie veľmi často vídanú absurditu a zamotanosť, ktorú divák istotne pri sledovaní ocení. Vďaka tomu je aj celkové dejové rozprávanie, či ak chcete storytelling, pozerateľnou záležitosťou, pričom k lepšiemu podaniu mu chýba už len lepšie zvládnutý humor. Samozrejme, zopár scén diváka prinúti úprimne sa zasmiať, ale celkovo je to pomerne nemastné-neslané. Azda tou vôbec najsilnejšou stránkou celého filmu je jeho herecké obsadenie. Stačí sa pozrieť na menoslov a človek hneď vidí čo meno, to pojem. A hoci väčšina z nich hrá iba vedľajšie postavy, je potrebné povedať, že do koloritu filmu pasujú perfektne. Obzvlášť potom John Goodman. Jeho postava Waltera Sobchaka by si snáď zaslúžila dokonca vlastný film, pretože v tomto prípade hravo zatieni aj Bridgesovu hlavnú postavu Lebowskeho. The Big Lebowski je pre niekoho kultovým, pre iného zasa len svojským snímkom, v ktorom toho povestného "kultu" veľa nie je. Najlepšie asi je pohybovať sa niekde v strede a povedať, že snímok bratov Coenovcov rozhodne má niečo do seba, a takisto to, že vo svete filmu už dnes predstavuje samostatný pojem. Nezávislosť z jednotlivých scén priamo cítiť, príbeh je svojský a zamotaný, herecké obsadenie nadpriemerne kvalitné. Už iba keby bol lepšie zvládnutý ten humor. Nevadí. Atmosféra deväťdesiatych rokov a soundtrack určite stoja za to, aby sa divák k filmu možno aj nejedenkrát vrátil. Aj napriek tomu, že je to iba lepší priemer. () (menej) (viac)

holub109

Klasika od bratrů Coenů. Obsazení v čele s Bridgesem je výborné, hlášky fungují a příběh je dostatečně zajímavý. Linka s nihilisty boží. Bavil jsem se, ale na 5 to u mě není. 80% ()

rublik05

Výborné herecké výkony, filmařsky velmi kvalitní zpracování lehce jednoduchého a odpočinkového filmu. Vadila mi pouze trochu přestřelená délka a ocenil bych více zábavy a vtipných scén. I tak je film jedna velká bláznivá jízda plná jak vtipných tak šílených scén. 8/10. ()

BigBang

Po 20 letech jsem si pamatoval jen název filmu, jinak vůbec nic. Smál jsem teď, po letech, od první do poslední minuty, nikdy jsem netušil, co se stane v příští scéně (teda kromě sporťáku zaparkovaného před domem zlého deváťáka - tam byla pointa jasná předem). Tento film reprezentuje pozitivní devadesátky: optimismus, uvolněnost, přátelskost, sladký život, humor, nenásilnou víru v pokrok, toleranci, sebeironii, asi i kus nihilismu. A hlavně je od A do Z původní: není to padesátý remake něčeho, co bylo zoufalé už původně. Myslím, že podobné dílo nemohlo vzniknout dříve ani později než v devadesátkách; v dnešním Hollywoodu už vůbec ne. ()

Davidos305

Další kultovní film od bratrů Coenových a tohle se jim povedlo, tady srazily všech deset kuželek. Geniálně ujeté a velmi originální. Skvělá režie a ještě lepší scénář. Film má výborné obsazení. Skvělé napsané postavy, které si okamžitě zamilujete. Pohodovou atmosféru. Zábavné dialogy, které končí nasraným Waltrem. Prostě klasika, nejlepší od Coenových a nejlepší komedie. ()

Lokran

Co víc říct k tomuto filmu, je to komedie, je to drama, je to schizofrenní. Představitel hlavního hrdiny je tak trochu idiot, tak trochu génius a v tomhle duchu se nese celý film. Místy je k sežrání, místy k nekoukání. Obávám se však, že pro mě bude tento film nejvíc ze všeho zapomenutelný, což je pro každý film to nejhorší. Dávám tedy 70%. ()

DonTommy

"Jen jedna věc Dude. Musíš pořád bejt tak sprostej?" "O čem to kurva mluvíš?"Domníváte se že žijete naprosto nekonfliktně a že se do ničeho nemůžete zaplést? Jak ukazuje tato rozhodně ne prvoplánově vtipná, ale na hlubší pohled zcela geniální komedie, do průšvihu vás může zavést vaše jméno, koberec nebo jen hraní bowlingu :) takže radši pozor, protože nikdo nevyjebe s Ježíšem ()

crjules

Co rict, koho a co nezapomenout vyzdvihnout? Komedie,ktera se stane /pokud tomu uz tak neni / ,pravem kultovni. Serem na to, jdeme na bowling :-) ! ! ! ()

xladojx

Geniální krimi komedie, ve které klape snad úplně všechno!!! Jeff Bridges jako Dude Lebowski absolutně nemá chybu, takový pohodář, kterému je všechno jedno se jen tak nevidí. Zvlášť když máte jako nejlepšího přítele katolického Poláka a vietmanského veterána Waltera, jež miluje židovské náboženství, v neskutečném podání Johna Goodmana, který kdyby byl mimochodem mým kamarádem, tak mu asi hned ze začátku dost nevybíravým způsobem ublížím. Film je to kouzelný, ta režie, scénář, herecké výkony snad všech, hudba a prostě vše. Jako bonbónek na převelmi sladkém dortu jsou němečtí nihilisté, nemám co dodat, protě geniální. Žít tak jáko Dude, to by byla nádhera, jenže to se mi asi u nás nikdy nepodaří... ()

JohnVodka

Jeffrey Lebowski, takový sympatický maník v sandálech a oblečení né nepodobném pyžamu, profesionální flákač a hráč bowlingu, kterému jeho volné životní tempo začne nabírat na rychlosti. Jeho přátelé Walter a Donny, a jeho schopnosti řešit situace takovým zvláštním způsobem, dávají filmu punc jedinečnosti a neokoukatelnosti. Velmi živá a uvolněná podívaná se mi naskytla, když jsem si tento film vybral jako společníka na večer. Rozhodně jsem nadměrně spokojen jak s příběhem tak s hereckými výkony, které jsou brilantní. A právě tady jsem si Coenovce oblíbil. ()

godspeed

Nevím jestli to bylo záměrem filmu, ale od 1998 jsem začal popíjet White Russian a nějakou dobu jsem uvažoval i o koupi plastových průsvitných sandálů ala Dude style. Takhle vypadá podle mě skvělý komediální film. Jo a abych nezapomněl. „Nobody fucks with the Jesus“ :) ()

kovarex

Velice příjemné překvapení, studnice spusty originálních a absurdních nápadů, jeden z mála filmů kde se smálo celé kino ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Chystaný spin-off ke kultovnímu filmu Big Lebowski od bratří Coenů (V nitru Llewyna Davise) nejdřív nikdo nebral vážně. Jenže teď se zdá, že film už je dávno natočen, vznikal totiž pod jménem Going… (viac)

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016

Před osmnácti lety šel do kin Big Lebowski, jeden z nejkultovnějších filmů bratří Coenů. Na dvojku nikdy nedošlo, ačkoliv se o ní často mluvilo (Jeff Bridges jí zrovna řešil na začátku srpna), teď to… (viac)