Jeff "Dude" Lebowski je najlenivejším mužom okresu Los Angeles. Miluje bowling, koktaily Biely medveď, marihuanu a svoj koberec. Spokojne trávi dni povaľovaním, až kým mu dvaja gangstri tento koberec nezničia. Pomýlia si totiž Dudea s jeho milionárskym menovcom a vymáhajú od neho dlhy márnotratnej milionárovej manželky. Keď sa rozhnevaný Dude vydá do domu veľkého Lebowskeho hľadať zadosťučinenie a náhradu za zničený koberec, začína sa príbeh vtipne varírujúci príbehy z detektívok a film noir. Dude sa má stať prostredníkom medzi milionárom a vydieračmi, ktorí uniesli jeho ženu. Všetko sa však skomplikuje keď sa povaľačský antihrdina rozhodne spolu so svojimi kamarátmi - katolíckym Poliakom sláviacim židovské sviatky Waltrom a prihlúplym Donnym - obom stranám vyfúknuť spod nosa milión dolárov. Zapletie sa do situácií, kedy ho pornoproducent sfetuje, feministická akčná umelkyňa využije ako darcu spermie a dokonca sa ocitne vo vani s fretkou... Pseudochandlerovská kriminálna zápletka filmu je pôdorysom, na ktorom bratia Coenovci postavili košaté rozprávanie plné bizarných postáv a absurdných situácií okorenených typickým coenovským humorom. Big Lebowski je holdom ležérnemu spôsobu života a oslavou moderného Everymana Dudea. Zároveň je spleťou viacerých žánrov, ktoré s chuťou a fantáziou paroduje. (oficiálny text distribútora)

Jajar

Nejkultovnější film bratří Coenů o sérii událostí, které odstartuje jeden pochcaný koberec. LA, bowling, white russian, tráva a mizerná shoda jmen. To bizardní panoptikum postav je prostě top. Od permanentně rozzuřeného veterána z Vietnamu, přes obskurdního hispánského mistra v bowlingu, až po extravagantní feministickou umělkyni, německé nihilisty, nebo bohatého pornobarona. S Pulp Fiction patří Big Lebowski k etalonům postmoderního filmu. ()

Razzor_82

Hey fucking Dude! Ujetá specialita bratří Coenů. Jeff Bridges vystřeluje na vrchol popularit v roli flákače mu šité na míru. Skvěle originální a zábavně praštěné. John Goodman precizně sekunduje hláškami, které sype jako z rukávu ve stylu "Drž konečně hubu, Donny! Tihle dva spolu tvoří stylové dialogy. Druhotné postavy včetně německých nihilistů jsou neskutečně zábavné.  Bowling jako životní styl. Meziplanetární kult devadesátek. 9/10 ()

Hpatrik

Ok, ale bratři Coenovi natočili i lepší věci, ke kterým není potřeba po shlédnutí přečíst manuál, aby jste vůbec pochopili co tím kdo myslel. Herecky je to ovšem výborné, a pár nezapomenutelných scén by se tu taky našlo. Lepší tři. ()

JohnnyKladno

Musel bych přemýšlet hodně dlouho, abych tam našel něco, co bych vytknul. Totálně nahláškovaný film, který pobaví opravdu výjimečně. Skvělí herci, skvělá režie a bowling. 100% ()

Solly

Že Coeni uměj film o losrech mně nepřekvapuje, ale takovou pecku jsem nečekal. Vesměs všechny scény, nebo motivy, končej vtipnou pointou. Nezapomenutelný je například rozptýlení přítelova popela :)) ()

Zombo

Skutečně nemám co vytknout. Ani chvíli jsem se nenudil a to hlavně díky bravurním hereckým výkonům ... všech. Nejvíce se mi líbil zásadový, neoblomný a cholerický Goodman a samozřejmě dokonalost flákačství sama byl parádní "Dude" Bridges. Je škoda i štěstí zároveň, že účelově nedostal více prostoru "shut the fuck up, Donny" Buscemi. A už dlouho jsem se tak nenasmál jako u jedné z konečných scén s urnou na pláži. ()

Zevon

Lahůdková záležitost plná dobré pohody a situační humor, jenž má břit a šťávu od prvního snímku do konce. Nikdy by mne nenapadlo, co může všechno spustit koberec, pochcaný v nesprávném bytě, asi si budu muset začít dávat pozor :-). Milovníci bowlingu si přijdou rovněž na své, příprava a podání ala John Turturro je dílo samo o sobě. Fakt sem na šrot, a to jsem ještě dneska neměl ani jednoho Bílého medvěda :-)) ()

jda23

Coenovci su taszim kridlom Hollywoodu, ktore potvrdili aj svojou nezavislostou pouzivanou pomedzi riadky. Najmenej neviditelny film. Myslím, že všetci sme niekedy radi, že žije niekto taký, ako je náš Dude. ()

depp

Co všechno se může stát když vám někdo "nachčije na tepich". Coeni opět nazklamali. Asi začnu častěji chodit na bowling a do svého šatníků zařadím více tepláků :-) ()

Sosak

Nejlepší film Coenů s úžasnym zevlákem Dudem. Naprosto jedinečná líná atmosféra, vlastní humor a průhledný plastikový sandále. Všechno tohle big lebowski má a můžeme za to bejt rádi :) ()

Eyron161

Lahůdková záležitost a nejlepší americká komedie devadesátých let. Mám pocit, že mě tenhle film nikdy nepřestane bavit svým bravurním scénářem, geniálními hereckými výkony a velmi vytříbeným smyslem pro poměrně zvláštní druh humoru, který mi maximálně sedl. Bratři Coenové na vrcholu. Jen škoda, že jejich ostatní komedie za Big Lebowskim tak moc pokulhávají. ()

Charpy

Pro mě osobně obrovské zklamání. Mám pocit že se okolo tohoto filmu vytvořil kult něčeho tak dokonalého příběhěm, hláškami nebo ústřední zápletnou, že z něj musí být unešen každý. Já-plný očekávání jsem tento film protrpěl a těšil se až skončí. Jak mám Jeffa rád, tak zde se mi vůbec nelíbil. Hvězdičku dávám jen za postavu Jesuse. ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Chystaný spin-off ke kultovnímu filmu Big Lebowski od bratří Coenů (V nitru Llewyna Davise) nejdřív nikdo nebral vážně. Jenže teď se zdá, že film už je dávno natočen, vznikal totiž pod jménem Going… (viac)

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016

Před osmnácti lety šel do kin Big Lebowski, jeden z nejkultovnějších filmů bratří Coenů. Na dvojku nikdy nedošlo, ačkoliv se o ní často mluvilo (Jeff Bridges jí zrovna řešil na začátku srpna), teď to… (viac)