Jeff "Dude" Lebowski je najlenivejším mužom okresu Los Angeles. Miluje bowling, koktaily Biely medveď, marihuanu a svoj koberec. Spokojne trávi dni povaľovaním, až kým mu dvaja gangstri tento koberec nezničia. Pomýlia si totiž Dudea s jeho milionárskym menovcom a vymáhajú od neho dlhy márnotratnej milionárovej manželky. Keď sa rozhnevaný Dude vydá do domu veľkého Lebowskeho hľadať zadosťučinenie a náhradu za zničený koberec, začína sa príbeh vtipne varírujúci príbehy z detektívok a film noir. Dude sa má stať prostredníkom medzi milionárom a vydieračmi, ktorí uniesli jeho ženu. Všetko sa však skomplikuje keď sa povaľačský antihrdina rozhodne spolu so svojimi kamarátmi - katolíckym Poliakom sláviacim židovské sviatky Waltrom a prihlúplym Donnym - obom stranám vyfúknuť spod nosa milión dolárov. Zapletie sa do situácií, kedy ho pornoproducent sfetuje, feministická akčná umelkyňa využije ako darcu spermie a dokonca sa ocitne vo vani s fretkou... Pseudochandlerovská kriminálna zápletka filmu je pôdorysom, na ktorom bratia Coenovci postavili košaté rozprávanie plné bizarných postáv a absurdných situácií okorenených typickým coenovským humorom. Big Lebowski je holdom ležérnemu spôsobu života a oslavou moderného Everymana Dudea. Zároveň je spleťou viacerých žánrov, ktoré s chuťou a fantáziou paroduje. (oficiálny text distribútora)

mourinho

Nejsem žádný velký obdivovatel bowlingu a zřejmě i proto jsem tuhle Coenovku hodně dlouho odkládal. Počáteční nedůvěra ale byla naprosto zbytečná, protože BIG LEBOWSKI je bez debat pecka jako hrom. Dude s Walterm jsou týpci, u kterých platí co slovo, to perla a člověk se tak může smát i těm nejabsurdnějším situacím. Takové postavy umí vytvořit kromě bratří Coenů snad už jen Quentin Tarantino a to je sakra vyznamenání. Vše navíc podporuje vynikající český dabing, což také nebývá samozřejmostí. Doporučení tedy ode mě letí všem, včetně anti-bowlingářů. Ti opravdu nenusí mít strach, protože o bowlingu to v žádném případě není! ()

M.Myers

Tak nějak jsem si k tomu filmu vypěstoval velice speciální vztah, Dude je línej, já jsem línej, Dude pije bílího medvěda, já piju bílího medvěda. Prostě kultovka jako hrom.... ()

Folky

Jeden z mála filmů od Coenů, který se mi skutečně líbil. Úžasná komedie která nemá jediný slabší moment. Vůbec nejlepší na tom jsou ale postavy. Postavu Duda si musí snad každý zamilovat, stejně jako všechny ostatní. Všichni skvěle zvládají své role a právě to dodává všem těmhle postavám šmrnc. ()

boul

Další přecoxovanej snímek od sourozenců Coenových rovněž mých oblíbenců, film je založen na příběhu huliče a kaliče co nic nedělá a jen zewlí s kámošema a hraje bowling. Hodně nahoře to drží Goodman, kterýmu sem tu jeho postavu sežral jak s navyjákem a udělal ze sebe parádního bouchače s brýlemi. Jak bývá u Coenových filmů a jejich konců, je malá vyjímka Big Lebowski, kde to neskončí katastrofou ale malou nehodou, kde tvůrci chtěli asi tento zvyk zanechat, ale ne moc přehnat. 4* ()

Colleague

Lebowski mi vyloženě nesednul, i když chápu, že spoustě lidí se to muselo líbit. Můj počet zasmání odpovídá počtu hvězdiček. Bohužel, tohle není humor, který mi baví. ()

RedDuck

Další ujetina Coenů. Některý scénky mně pobavily ale byly tak trochu topeny v tom ležérním stylu. Jiné scény, například ten závěrečný monolog byly vysloveně otravné a nechápal jsem. Čekal jsem více. ()

nopud

Jeff Bridges zahrál skvělého bohéma. Černý humor zde teče proudem a hlášky mi stále proletují hlavou. Dokonce hláška "Řekl jsem to dost jasně!? - chvíle ticha - Promiňte, neposlouchal jsem Vás." mi trochu připomněla mě. Tenhle film je prostě legendární. ()

BazzoxCZ

Pobaví a tím že se hlavní hrdina podobá stylem života mě tak se mi to líbí o to více. Vydělá jsem to 3x a vím že to nebude naposledy. ()

Luk Skywalker

Povaleč, který je těžce nad věcí (nebo to jen hraje) a jeho život je jen flákání a bowling, k tomu jeden "detektivní" příběh a je z toho celkem povedený film, i když se nic nevyřešilo (zpronevěra 1 milionu, usilovaní o jeho vrácení, dluhy atd.). ()

sgt.paper

John Goodman, Steve Buscemi, Philip Seymour Hoffman a Jeff Bridges předvedli něco neskutečného pro mě nejlepší film Coenů. Skvělé scény a postavy. Úžasné po scenáristické stránce. Ani chvíli se nebudete nudit, protože u každého dialogu se bude smát. ()

Fujara777

Flákať sa životom sa dá. Ale aj keď máte všetko na háku, do toho hovna, čo vás svojim smradom riadne naserie, aj tak stúpite. .. Postavy s charakterom a dušičkou, pevne ukotvené v deji a v živote, ktorý takto nejako plynul aj pred tým, než sa naň zameralo oko kamery a takto nejako bude plynúť aj po záverečných titulkoch. Kultové hlášky a bravúrne slovenské znenie (od prekladu, cez výkony hercov až k réžii). Príbeh flákača, čo si z ničoho ťažkú hlavu nerobí ("Srať na to."). Príbeh priateľov, ktorí sa vzájomne nasierajú, ale jednoducho patria k sebe. Príbeh jedného koberca a výkupného. Milión čudných, vtipných a zaujímavých postavičiek. Pacifisti, nihilisti, fašistickí reakcionári. Zábava, čo má srdiečko. .. "Zavri si hubu, Donny!" ()

Rikky007

Není to až takový "odvar", jak jsem čekal, ale rozhodně film, který stojí za to. Jeffovi jeho role sedí prostě neskutečně a stejně tak i ostatním. Stylová podívaná. ()

canucks333

Skvelá kriminálno-absurdná komédia s dobrou réžiou, pamätnými postavami a s majstrovskými hereckými výkonmi (najmä trojica Jeff Bridges, John Goodman a Julianne Moore ). Najlepším charakterom je tu aj tak Walter, ktorý ako Žid konvertovaný po vojne vo Vietname z poľského kresťanstva prináša zmes tých najlepších vtípkov... Priznám sa, že mňa osobne až tak film nebral keďže nie som vyznávač Coenovského štýlu, ale musím uznať jeho majstrovské kvality Videl som 1x v českom dabingu ---------------- 80% ()

fablefavorit

Důmyslně natočená a lidsky odvyprávěná kopa ničeho, ve které nezáleží na výsledku, ani na cestě. Na rozdíl od ostatních filmů ale Big Lebowski na absenci substance neselhává, nýbrž na ní staví. ()

ivamka

O chlápkovi, který je neschopný v tom co by měl a v tom co by neměl je všeho schopný. Asi jednou jsem se usmála, ale celkově jsem byla mimo. asi proto, že nekouřím o drogách nemluvě a piju jen v létě a tak dvě piva max. Trochu mi to připomínalo Městečko South Park a trocha Pulp Fiction. ()

GOREGASM

Kultovní film, který nabídl několik stejně kultovních postav v čele s ikonickým nemakačenkem Jeffreym "Dudem" Lebowskim. Coenovsky divoká a bizarními, stejně jako zábavnými postavami doslova přetékající story, je jako vždy základním stavebním kamenem a na ní už jen přirozeně navazují geniálně obsazení a performující herci, kteří dělají odlehčený příběh v mistrné Coenovic režii, nezapomenutelným. Big Leb je přesně ten typ filmu, z něhož dokážete hláškovat i na své smrtelné posteli po šedesáti letech od jeho prvního shlédnutí (což bude možná můj případ :-) a všichni se budou smát s Vámi. Protože, kdo viděl a slyšel tuhle Jesusovu hlášku, tak přesně ví, o čem mluvím :-D: "Let me tell you something, pendejo. You pull any of your crazy shit with us, you flash a piece out on the lanes, I'll take it away from you, stick it up your ass and pull the fucking trigger 'til it goes "click.". Jo a od tý doby piju Wajt Rašna aka Bílýho Rusáka. 100% ()

Big Lebowski má hotový spin-off

Big Lebowski má hotový spin-off

09.07.2019

Chystaný spin-off ke kultovnímu filmu Big Lebowski od bratří Coenů (V nitru Llewyna Davise) nejdřív nikdo nebral vážně. Jenže teď se zdá, že film už je dávno natočen, vznikal totiž pod jménem Going… (viac)

Coeni míří na Netflix

Coeni míří na Netflix

11.08.2017

Coeni píší internetový thriller

Coeni píší internetový thriller

15.10.2016

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

John Turturro točí spin-off Big Lebowskiho?

18.08.2016

Před osmnácti lety šel do kin Big Lebowski, jeden z nejkultovnějších filmů bratří Coenů. Na dvojku nikdy nedošlo, ačkoliv se o ní často mluvilo (Jeff Bridges jí zrovna řešil na začátku srpna), teď to… (viac)