Zaklínač

Poľsko, 2002, 10 h 50 min (Minutáž: 50 min)

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Olaf Lubaszenko, Zbigniew Zamachowski, Agnieszka Sitek, Andrzej Chyra, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Ryszard Kotys, Paweł Małaszyński (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi.
Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. (oficiálny text distribútora)

SirSammael

Pro čtenáře, kteří Zaklínače četli, je to díky zpracování z části zklamání. Na druhou stranu se většina příběhů snaží držet knižní předlohy, takže diváka zabaví vzpomínáním na příběh. Navíc Michał Żebrowski je jako zaklínač absolutně perfektní. Shrnutí: doporučuju srdcařům, divákům, kteří nejsou do 'Zaklínačologie' zasvěceni spíš ne. ()

Rawar

Pro spoustu lidí velké zklamání, co jsem zjistil tak hlavně v zahraničí se o polském Wiedzminovi hovoří jako o katastrofě, která se naprosto vymyká Sapkowskeho předloze. Já na podobností s knižní předlohou až tak moc nebazíruji, hlavní rysy knihy jsou dodrženy, sympatický hlavní hrdina zahrál Geralta skvěle, i když se většinou pere s hadrovými bazilišky a gumovými hady, nijak to na fantasy atmosféře seriálu neubírá. Životní cesta zaklínače Geralta z Rivie, nás v průběhu deseti dílů zavede na rozmanitá místa Sapkowskeho světa, krásná příroda, stará dřevěná města, romantické (i Románské:)) hrady a taky krásné ženy, jeden legrační minstrel se sklony alkoholismu a spoustu šermování na docela slušné úrovni. To jsou věci které stojí za zmínku, Já mám na Widezmina velice kladný názor a považuji ho za jeden z nejlepších fantasy seriálů vůbec. Ale dneska jsem chtěl být objektivnější :-) ()

greenwitch

Úplně náhodou jsem jednou večer v roce 2002 přepnula TV na ČT2 a běžel tam tento seriál. No něco charismatického v Michalu Žebrovském mě udrželo koukat. Byl to sice 3 díl, ale přesto jsem seriál nakonec sledovala celý, i když byl jen jednou týdně. Za dva roky ho dávali znovu. Na tomto seriálu se mi líbí, že má málo takových těch „amerických" triků a je spíš o duchovním prožívání hlavního hrdiny. Prolínají se tu všechny 4 roční období. Sníh, krákání vran, pára u pusy, boj ve špinavé louži Geralta z Rivie mě nutí si uvědomit pohodlí, které prožívám doma v teple. Hluboký smutek, osamění a hledání spřízněné duše nevyústí v nalezení životní družky ale kupodivu malé holky, o kterou se chce Zaklínač starat. Drak a ostatní potvory jsou sice trochu srandovní, ale například chrám Melitele – matky přírody a jeho kněžky jsou velmi přesvědčivé. ()

RajAthen

Jak se psalo na vtipném létáčku v knihovně - Přečtěte si tuto knihu, než ji zfilmuje Hollywood. ... nebo Poláci. Zvláště se znalostí předlohy (na kterou se navíc tento počin otevřeně odkazuje) lze jen velmi těžko ospravedlnit některá scénáristická rozhodnutí, zvláště v prvních dvou dílech. Divák si z toho odnese, že zaklínači jsou archaický řád vedený senilními starci a v praxi bandou neplodných a ješitných pitomců. To není úplně dobrý začátek... Férově je ale třeba přiznat, že hlavní protagonista se snaží a low-budget zaklínačovým historkám prakticky nevadí. Jen elfové to krapet odnesli a vypadají spíše jako zmalovaní indiáni po cikánsku. Pro některé zdařilé momenty dávám i se znalostí předlohy (a tedy i hříšných omylů tvůrců) 3***, ale dejte na má slova, že po úspěchu Geralta ve světě počítačových her se nám ještě vrátí... ()

mirakom

Rozhodně o poznání lepší než prvotní pozkracované zpracování v podobě dvouhodinového filmu. Parádní feeling, obsazení a hudba. Na tu dobu a stát ve kterém to vzniklo výborný. Samozřejmě díky nízkému rozpočtu se i tak pár slabších dílu našlo, ale je to srdcovka. || Celkem: 89,23 % ~ 9/10 ()

LukasKalasek

Kdo jiný by se měl ujmout filmové/televizní verze Zaklínače než Poláci. Tedy ne že by se jim to nějak zvlášť povedlo, ale i snaha se cení. Nebýt Michała Żebrowskiho, skvělé hudby a prostředí tak je to silně podprůměrný seriál. Poláci absolutně nevyužili potenciál Sapkowskiho díla (tohle mají společné s Netflix verzí). Hodnota tohoto seriálu však nespočívá v jeho zápletce nebo hereckých výkonech , ale v jeho nostalgii. Kdo by se nechtěl občas vrátit na začátek milénia a ponořit se do této východoevropské klasiky. ()

Miksa

Rozhodně by se vyplatilo, do tak dobrého námětu investovat více zlotých. Netvrdím, že je špatný. Docelá rád jsem se na něj, jakožto fanoušek fantasy podíval, ale nějaká srdcovka se z toho rozhodně nestane. Možná bych byl pro 3a půl * ()

Celebrian odpad!

chudák Sapkowski...říkám si, že pokud někdo četl knihu, tak snad nemůže dát něčemu takovému více než jednu hvězdu...zkrátka jak je kniha báječná, tak je seriál otřesný. ()

Yahey

Má to svou poetiku a je to dostatečně "jiné", aby to někoho zaujalo. Klidně a pomalu nesené vyprávění s krásným hudebním podbarvením, se škrobenými dialogy a gumovými draky. Kdesi "za tím" lze tušit hlubší rovinu, o níž lze přemýšlet: otázku dobra a zla a míry, s níž by měl poločlověk - mutant Zaklínač zasahovat do dění světa. I rozhodnutí nezasahovat je zásahem. Svému údělu neunikne. Seriál bych řekl, že se moc nepovedl, přitom však v něm něco krásně-jinakého přeci jen je. Aby se nám líbil, vyžaduje to nechat kritické oko spát a přitom se nechat unést vlastní fantazií. ()

Dantte..

Jakož to velký fanoušek Andrzeje Sapkowskeho a člověk co přečetl celou ságu o zaklínači nemůžu jinak než za 3 hvězdy, víc si toto levné zpracování geniálního díla nezaslouží. Autoři jsi měly vzít příklad z PC hry, která byla scénaristicky zpracována na jedničku. 60 % ()

Doomer

Sice zanr Fantazy moc nemusim, vetsinou je to blbost bez napadu typu pan prstenu kde proti sobe stoji strasne dobri Mirkove Dusinove elfove a strasne zly Stetinaci skreti. Toto nastesti neni ten pripad, toto je spis obraz spinaveho sveta kde se kazdy protlouka jak umi. ()

Zombiepod

Možno sa bude veľa ľudí diviť, Zaklínač v poľskom seriálovom spracovaní patrí medzi moje obľúbené seriály. Aj keď spracovanie možno nie je audiovizuálnym skvostom, za tak nízky rozpočet však poliaci dokázali zobraziť Sapkowskeho svet veľmi solídne. Je pravda, že dej často nesedí a dá sa povedať že je najmä od polovice až príliš povrchný a zdĺhavý, na konci do seba ale všetko krásne zapadne ako skladačka. Michal Zebrowski ako Geralt pôsobí skvelo, neviem si predstaviť v jeho úlohe po zhliadnutí nikoho iného. Z kníh som čítal len jednu, a bola skvelá a tento seriál je pre mňa jej osviežujúcim doplnením. 4* ()

Chasida

Knižní předlohu jsem (včetně povídek) přečetl několikrát tam a zpět. Zaklínač je jedním z mých nejoblíbenějších fantasy. Ale tohle se nepovedlo, ani trochu. Jediná hvězdička je za pokus převést svět Zaklínače do seriálu, víc jich dát nemůžu... ()

Zl0

Hodnotenie zahŕňa aj obdiv / tichú závisť že v Poľsku sa odhodlali už vtedy venovať niečomu takémuto. Áno, neporovnateľný trh s naším, ok Sapkowského názor na celú vec a aj úroveň seriálu je diskutabilná. Mne sa páčil a som rád aspoň za to málo z Polski keď u nás nás televízie zásobujú serialovým shitom a'la Latinská Amerika productión. Ten kto má rád Zaklínača a nečaká od toho fantasy veľkofilm s rozpočtom LOTRa si na tom pochutí tak ako ja. ()

Petike

Ach jaj, tento seriál... Takto to vyzerá, keď sa niekto vrhne na adaptovanie, spraví aj pár dobrých rozhodnutí, ale začne s celým projektom trochu predčasne a potom domrví aj scenáristické rozhodnutia. Snažia sa tu pokryť priveľa dejových línií naraz (z predlôh aj vymyslených) a zvládnuť priveľa vecí s obmedzeným rozpočtom a obmedzenou materiálnou základňou. Żebrowski je fajn, povedal by som, že aj Jaskier, niektorí ďalší boli dobre obsadení a nie najhoršie zahraní. Hudba sa prevažne vydarila, mnohé lokácie nie sú najhoršie. Ale inak je to taká zmes nudy, pochybných scenáristických rozhodnutí a problémov s riadnym adaptovaním čo i len jednej z pôvodných poviedok. //// Zaujímavé komentáre: Galadriel, Che Guevara, M.a.t.t., flanker.27, klerik, DaViD´82 ()

comicsJan

Přestože toto s knižní předlohou srovnávat nelze, na tv seriál se Zaklínač povedl vskutku dobře. Pilotní díl mě vskutku nadchnul, dobře zpracovaný příběh, začínající od počátků Geraltova života je přesně to v co jsem doufal, obával jsem se, že nás seriál vrhne hned před jeho známou tvář z her, Geraltovo mladé já přeběhne stejně rychle jako ve filmů a z jeho minulosti se tudíž dozvíme pramálo. ()

DaveSmith

Tak nějak už jsem to shrnul u filmu, takže tady budu spíš srovnávat. Oproti filmu už to všechno nějak víc dává smysl. Dialogy už nepůsobí, že si je někdo vytáhl z p.dele a celkově je příběh jednotnější. Nechápu ale, proč u tak skvělý předlohy, kdy ještě ani zdaleka tvůrci nevyčerpali všechny možnosti, vymýšlejí si svůj hlavní příběh. Dochází pak k situacím, kdy si postavy i příběh protiřečí. Jako jedinej klad tak vidím Žebrowskiho, i když mu mohli odbarvit i vousy a obočí, ale to už je detail. ()

Zebrowski

Seriál s asi nejotřesnějším scénářem, aneb: "Zebrowski v každym díle sklátí alespoň jednu dvě roštěnky, pořádně se obnaží a ukáže svoje nařachaný záda do V, rozmoští pár oblud a zafilozofuje si jestli je tohle všechno pro něj dost dobrý, nebo by se měl radši dát na dráhu adoptivního otce" a nejhoršíma dialogama v historii seriálový tvorby, aneb: "Yennefer, já vůbec nevim kdo sem a co s tim mam dělat". Nicméně podle zbytku žánrovejch kritérií naprostá špica - atmosféra trvale hutná a gradující - na pomezí fantasy a temnýho středověku, charisma hlavních dvou hrdinů neskutečný, nádherná výprava, kostýmy, interiéry, exteriéry a hlavně ta HUDBA, která je prostě tak originální a atmosférická, že mě z toho i napostý solidně mrazí. To všechno z tohohle serálu tvoří naprostej unikát. Pecka, a zázrak že něco takovýho vůbec vzniklo... ()