Americká herečka Frances Farmerová (1914-1970) patřila k nejrozpornějším zjevům Hollywoodu 30. a 40. let. Její kariéra měla strmý vzestup a po krátké době také stejně prudký pád, neboť Frances Farmerová nebyla ochotna podřídit se požadavkům tehdejší komerční tvorby. Spíš než po laciném pozlátku filmové slávy toužila po úspěchu na jevišti, ale to se jí podařilo jen částečně. Z 15 filmů, jež natočila, odolal zubu času prakticky jediný - Děvče z baru (1936) Howarda Hawkse a Wiliama Wylera. Tvůrci filmu Frances, jenž vznikl v produkční společnosti známého komika Mela Brookse, věrně vyšli z jejího skutečného osudu, pouze přikomponovali fiktivní postavu jejího přítele Harryho Yorka. Vzniklou biografii lze určitě zařadit mezi nadprůměrné ukázky svého žánru, především díky vynikajícímu hereckému výkonu Jessicy Langeové, která za něj byla nominována na Oscara a obdržela hereckou cenu (ex aequo) na XIII. MFF v Moskvě 1983. (oficiálny text distribútora)

Han22

Pro mě neznámé životopisné drama od neznámého režiséra o neznámé herečce, čemuž odpovídalo moje zaujetí. Frances podle toho co jsem si přečetl neměla pěkný osud - silná nezávislá žena, která dávala přednost divadlu před filmem, měla problémy s alkoholem, matkou co ji chtěla přetvořit k obrazu svému, později se přidaly psychické problémy, ztráta svéprávnosti a opakované pobyty v blázinci. Film to zobrazuje celkem přesně, ale přidává si zbytečně postavu celoživotního kamaráda/milence a šokující vymyšlené scény (hromadné znásilnění, lobotomie). A je to film pěkně natočený, ale subjektivně šíleně dlouhý a až na pár scén plyne bez většího vzrušení. Jessica Lange je sice famózní a táhne to nahoru, ale i tak jsem se při skoro dvou a půl hodinách místy dost nudil. 3*. ()

DannyBoy80

Hodně dobrý životopisný film. Jessica Lange hraje velmi přesvědčivě, vynikající výkon. Natočeno velmi solidně. Je vidět, že Frances Farmer sim usel ve svém životě hodně vytrpět a že to musela být velmi silná osobnost, přežít v relativním zdraví všechny psychiatricko-zvířecí pokusy a to hned třikrát. Taková léčba znásilněním, elektrošoky nebo lobotomie, no kdo by to vydržel. A mít takové rodiče je zatrest, lae je její chyba, že se s nima nevypořádala hned a pořádně. Chybama se člověk učí, ale odsuď podsuď. 80% ()

Alf

velmi působivá variace na jednu dobu populární filmy o tom, jak se člověk - vždycky nedopatřením, pokud ho tam nějaký specializovaný zloduch nepošle rovnou úmyslně - dostane do ústavu, který se ovšem podobá spíš ústavu doktora Mengeleho (Přelet..., u nás Rekviem pro panenku), kdyby to nebylo efektně vymyšleno a odpovídalo víc pravdě (např. Frances nebyla provedena lobotomie), pak bych neváhal s vyšším hodnocením, ale takhle si nějak nemůžu pomoct.. ()

rcorp

Šablonovité životopisné drama, které pouze neinvenčně řadí za sebe výseky ze života Frances Farmerové, navíc viděno s příšerným dabingem. ()

monaMis

Jednou za cas clovek shledne film, ktery v nem vyvola ty nejsilnejsi emoce... Tech filmu moc neni, ale co se tyce Frances, tak urcite patri mezi ne... ()

Kolssteyn

Zlo nepřichází z venčí... "lobotomie je uzdraví." (Škoda, že to netočil někdo jiný, tento režisér nemá zkušenosti s filmy jinými než televizními.) ()

brumbrum

Treba pozerat filmu z 90-tych rokov, uplne staci na TV LCD a netreba ani kino, kedze namiesto rozlisenia je tu hlavne daky pozeratelny obsah. Frances je buric, dusa nespokojna a nepokojna - a zial nepride na to, co uz konstatoval stary sexualny maniac, svaty Augustin: nespokojne je nase srdce, Pane, kym nespocinie v Tebe (ak sa niekomu nepacia sladke 'agitky', nech sa paci, jeden z najvacsich rozkosnikov v historii zmeny cloveka!) Zacina to velikanskym objavom, ze Pan Boh neexistuje, pokracuje komunizmom, karierou, sexovanim, slopanim.. - a vzdy zasa nadavanim na autority, Boha, cirkev, lasku.. - a zasa chlastom, sexom a nasilim a zasa psychiatriou.. az clovek nevie, ci jej vlastne sibe alebo ci sibe vsetkym dookola a ci ju treba prepustit alebo nasadit inu liecbu. Chudak zenska, i ked ju v tomto pocine vykreslili dost biedne, v realite (vid: dokumenty na YT) to moc lepsie nebolo, ibaze skoncila inaksie, ako sa ukazuje tuna. Ale ako dalsi dokaz do zbierky, kade vsade cesta nevedie, je to celkom pozeratelne 😁; 4* v poho ()

West

Silnej zážitek, tento film. Mám z něj momentálně velkou depku.. Zanechal ve mě smutek, víc než nějaký doják.. Asi proto, že je to opravdový příběh co se stal. Život dá.. Život bere.. Frances ho nejen vzal , ale ještě jí umučil a nechal pohozenou v koutě , samotnou, bez naděje , štěstí , nebo lásky.. Konec mě vzal dech, že jsem ještě dál koukal do černé obrazovky , jako po ráně bleskem. 90% ()

Tamdydam

Těžko hodnotit. Herecký výkon Jessicy Lange nejde jinak, než chválit. To jednoznačně. Ale ocenil bych větší historickou přesnost. Pokud už si mám nechat zkazit večer natolik depresivním a bezvýchodným filmem. Příběh hlavní postavy je v těch nejvyhrocenějších a nejdramatičtějších momentech bohužel vykonstruovaný. Jakoby skutečný životní příběh Fances Farmerové nestačil k dostatečnému zdeptání diváka. ()

MirkaP

Zřejmě jsem ten film vůbec nepochopila. Podle mě jsem se dívala na příběh rozmazleného fracka, kterého při srážce s realitou (systémem) ten systém porazil. A navíc to bylo strašně nudné. ()

ACDCKL

Na film jsem narazil na ČT Art. Jessica Lang zde předvedla svůj životní výkon v roli Frances Farmer, i když co jsem si pak četl o Frances, tak děj filmu je tak půlka pravdy. Sam Shepard v roli jejího milého též exceluje. Jediné, čemu musím dát o hvězdu méně, je to, že se filmu nedá na 100% věřit, životopis je dost upravený, aby film byl zajímavý. ()

garry

Absolutně mě to nevzalo. Hlavní hrdinka je nepřesvědčivá. Námět nestojí za nic. Životopisný film o bezvýznamné, problémové, hysterické, infantilní herečce, která si myslela, že je chytřejší než maminka, režisér a majitelé studií. ()

MiniMer

Famózní výkon Jessicy tehdy zastínila Meryl. V těchto chvílích mě mrzí, že se Oscar v jedné kategorii nedá dát více lidem najednou. Smutné, dojemné, skvělé! ()

tomas_j

Zpočátku jsem nevěděl, co si o filmu myslet, ale od chvíle, kdy ji poprvé zavřeli do psychiatrické léčebny, mě film pohltil. ()

zigy

Kdyby nebylo šik Jessicy L., tak by z toho zbylo jen průměrné životní drama jedné hérečky Hollywoodu let předválečných, která nebyla tak úplně běžnou osobností. Navíc zbytečně roztahané. ()

Davo11

Jessicu Lange jsem začal vnímat až tehdy, kdy jsem se začal dívat na seriál American horror story, kde hrála v každé řadě. Proto jsem zpočátku měl smíšené pocity a byl jsem zvědavý, jak svou roli zahraje v tomto filmu. Již po 40 minutách mi bylo jasné, že tohle je jedna z jejich nejlepších rolí. Já bych dokonce řekl, že nejlepší, ale to posuďte sami. Film má zajímavý poutavý příběh, který ukazuje, jak rychle se člověk může dostat nahoru, ale také o to rychleji spadnout až na samé dno. Za mne jasných 5 hvězd. ()