Má je pomsta

(festivalový názov)
  • Južná Kórea Boksuneun naui geot (viac)

Hluchoněmý Ryu se ze všech sil snaží vydělat dost peněz, aby mohl svoji umírající sestru poslat na transplantaci ledvin (což není zrovna snadné, když jste právě přišli o práci a ještě ke všemu vám v nemocnici řekli, že potřebný orgán není k dispozici). Po menší epizodě s překupníky s lidskými orgány dá Ryu na radu své přítelkyně a rozhodne se získat peníze na sestřinu operaci únosem malé holčičky. Zpočátku slibně rozjetá akce se ale velmi brzy příšerným způsobem zvrtne a únos uvede do chodu kolotoč událostí, které všem pořádně zacloumají životy. Úvodní díl Parkovy trilogie o pomstě (následovaný snímky OLDBOY a SYMPATHY FOR LADY VENGEANCE) získal v roce 2003 na filmovém festivalu ve Philadelphii první cenu za nejlepší film. (kiddo)

GOREGASM

Dvě projekce ve dvou dnech ve mně probudily neukojitelná hlad po zbylých dvou dílech volné Parkovy trilogie. Sympathy for Mr. Vengeance buduje svůj úspěch na neotřelé látce, která posílá své postavy do morálního mlýnku na lidské maso a zároveň nechává diváka nevěřícně sledovat v jak fatální sled událostí se životy jednotlivých figur promění (výtku mám jen k úplnému závěru, ten je zbytečně navíc). Park velice citlivě mixuje a prolíná okamžiky naplněné světlem života s nenávratně nakročenou temnotou lidské duše. Mám slabost pro takto extrémní příběhy, ve kterých se podíváme protagonistům, jak se říká, až do žaludku a korejští filmaři, v tomto případě Park, mě už poněkolikáté přesvědčili, že znají pro tyto případy tajný recept. Od atmosféry, přes působivé herce, až k neústupně doslovnému režisérovi, v tom všem snímek exceluje a navíc se nebojí položit několik krutě upřímných otázek... 95% ()

Drink4Fun

Nevím, tenhle díl mi prostě asi nesedl. Příjde mi, že ten film je až moc dlouhý na to, co se tam ve skutečnosti stane. Jednoduše jsem se na film nedokázal soustředit celou jeho dobu. ()

Colleague

Někdy se mi stane, že dokoukám film a říkám si, to bylo tak hnusný až to bylo hezký. Tady jsem si na konci také řekl, že to bylo hnusný, nějak jsem ale již neshledal, že by to bylo díky tomu nějak hezký. Parkovy filmy mi z nějakého důvodu neoslovují, chápu, že se to hodně lidem líbí, je to svým způsobem specifické, ale na mě to z nějakého důvodu nepůsobí. ()

Filmárik

No naozaj ma to mrzí ale viac ako *** tomu dať nemôžem.Film exceluje v skvelých hereckých výkonoch, originálnymi nápadmi a hlavne množsvom emotívne vygradovaných scén.Lenže čo s toho keď je celý film takmer úplne bez hudby (!!!!) a spomínané dramatické scény nechávajú diváka úplne chladným a nezaujatým.Je to síce perfektné že si režisér zvolil hluchonemého hlavného hrdinu no či už to bolo zámerom alebo nie , nieje fér robiť hluchonemých aj divákov, ktorý čakali vygradovanú pecku a dočkali sa 120 minútvého "filmového ticha". ()

Blaogranas

Tak tohle ne. Sympathy for Mr. Vengeance? Já k nim teda příliš sympatií necítil. Podle mě se s přílišné Ryu-ovi snahy stala chyba, za kterou zaplatil smrtí sestry (tou snahou myslím překupníky). Od toho se pak odvíjel i zbytek příběhu, kdy zbytečně umírali lidé. Pro milovníky lehčích masakrů - druhá polovina v podání baseballky a elektrod - určitě dobrá. Pro mě - zvyklého na určitý korejský standart - až tak dobré ne :-( ()

Al44...

Film hned na počátku nastiňuje nelehkou situaci hluchoněmého hlavního hrdiny, který se musí postarat o svou nemocnou sestru. Shodou okolností, náhod a nehod se postupně dostává do větších a větších problémů, které navíc již ani nemají řešení. Ve filmu najdeme plno narážek, společenské kritiky, dojde i na pár drsných scén. Samozřejmě tu autor snímku hojně využívá i černý humor, který je místy velmi povedený. Jedná se o první film režisérovy trilogie o pomstě - ústřední téma pomsty je tu rozvrženo hned na několik postav najednou. Podobné filmy – Sympathy for Lady Vengeance, Oldboy, Kim Ki-dukovy filmy ()

mancer

Rozhodla som sa tento film zhliadnuť po zistení, že ono Oldboy má vlastne ešte dve na seba nenadväzujúce časti. A musím sa priznať, že aj keď som verila, že Oldboya tromfnúť už nikdy nič nemôže, šeredne som sa zmýlila. Oldboy bol oproti tomuto dielu o dosť surovejší a aj keď som tiež čakala len tony krvi a násilia, prekvapil ma veľmi inteligentný a detajlne prepracovaný príbeh. To, že hlavný hrdina je hluchonemý ešte umocňovalo už tak krásnu atmosféru. Herec stvárňujúci hlavnú postavu bol tak presvedčivý, že som mu skoro verila, že je sám hluchonemý. Aj keď by sa patrilo povedať, že Ryu so svojou priateľkou sú vlastne tí zlí, ich postavy sú vykreslené v tak dobrom svetle a pôsobia tak sympaticky, že mi svedomie nedovolilo s nimi nesúcitiť. Záver je pre diváka, ktorý má ázijskú kinematografiu ako tak napozeranú nie veľmi prekvapujúci ale núka sa pri ňom myšlienka "kto je tu vlastne naozaj obeťou?" Park Chan-Wook ma opäť presvedčil o tom, že jeho filmy sú proste unikáty. ()

longercz

Já jsem třeba při sledování úplně zapomněl, že jde jenom o film, a že to jsou jenom herci. Jeden z nejuvěřitelnějších, zároveň ale také nejsměšněji zbytečných příběhů o lidském neštěstí. ()

umisk

Je mi skoro špatně.. ne, opravdu nemusím scény s přesekáváním achillovky a jim podobné. Film ve mně zanechal pocitovou stopu, myslím, že na delší dobu budu mít noční můry a deprese. ()

actor-SP

Pomstu , ako silný a zväčša i neovládateľný pocit ústredných postáv možno vidieť už v ranných rokoch svetovej kinematografie. Či už sa obzrieme ďalej do minulosti za westernovými hrdinami, zamyslíme sa nad podstatou žánru Noir, alebo si jednoducho zapneme Tarantinovho Kill Billa. A Park Chan-Wook si silu a neupadajúcu aktuálnosť tejto témy uvedomuje, o čom svedčí jeho trilógia o pomste počnúc filmom Sympathy for Mr. Vengeance, ktorý pootvoril dvierka slávy a úspechu pre už spomínaného režiséra. V centre diania tu stojí hluchonemý Ryu, ktorý sa všemožnými spôsobmi snaží zohnať sestre obličku a peniaze na jej prípadnú operáciu. Avšak, po tom, ako je nečakane vyhodení z práce a pokus o výmenu obličky s cudzími ľuďmi nevyšiel práve najlepšie, je Ryu nuténý spolu s priateľkou zosnovať plán na únos malého dievčatka. Unesené dievča sa pri nepozornosti Rya utopí v rieke a jej otec chystá pomstu. Pomstu však chystá aj mladý Ryu obchodníkom z orgánmi, čo sľubuje krvavé finále. Závan orientalizmu cítiť v hlavne postavách, ktoré sú násilnícke, sexuschtivé a „šikmooko zmýšľajúce“. No ten sa prejavuje aj v osobitom štýle režiséra, ktorého autorské filmy sú viac, než sa na prvý pohľad zdá. ()

grosek

Tento film je brilantní- tedy rozhodně v tom, jak mě dokázal na pár hodin rozhodit a naštvat. Možná jsem na film nebyla správně naladěná, protože absurdita mi jinak moc nevadí. JENOMŽE. Tady u téhle absurdity se ani nedalo dýchat. Bylo to kruté, necitlivé, nechutné, nespravedlivé... mělo to všechno, co na světě naprosto nenávidím, a vím, že je to jen film, ale i tohle má podle mě své hranice. Proto nemám v plánu, že bych si film někdy pustila ještě jednou. Hodnotím po delší době od zhlédnutí a musím říct, že si nevybavuju ani hudbu ani herce a nad dějem jsem musela dost dlouho přemýšlet, abych si vzpomněla. Jediné, co mi vyvstane v mysli, když se řekne „Má je pomsta", jsou slova: "Jdi někam, tvůrce tohoto filmu. Vyvolal jsi ve mě pocity hnusu a neklidu." ()

Biopler

Zo začiatku sa mi to veľmi páčilo, lebo kompozície scén boli novátorské. Postupom času sa dral príbeh do popredia, no ten bol príliš prešpekulovaný na uverenie a tak mi Park predviedol kto v Kórei ľúbi preliať čo najviac krvi na plátne. Vážne mi je fuk aké novátorstvo ohľadom umierania (či vám zapichnú skrutkovač do krku alebo vám podrežú achilovky) predvádza tento film. Posolstvo, že pomsta vytvára len ďalšiu pomstu však jasne zaznieva. ()

Chauncey

Pozoruhodný film, který sice možná nemá tak šokující závěr jako Oldboy, nicméně o nečekané zvraty není nouze. Pomsta dle Parka evidentně nic neřeší. Naopak se stává katalyzátorem řetězce dalšího násilí. Přes vážnost tématu filmu, kde je nepřehlédnutelná sociální problematika dnešní Korey, na diváky občas probleskuje humor nejdrsnějšího/nejabsurdnějšího kalibru. ()

Dan

Mistrně se mi zvedá žaludek. Především díky druhé půlce. Nemám příliš rád explicitní násilí, stačí mi náznaky. A vizualizace tohoto filmu překročila mé poklidné hranice. Dal bych přednost menšímu množství krve (ač mistrně prezentované). A dal bych přednost jinému vypořádání se se smrtí svých blízkých než pomstě. Ale o tom to není... ()

crackonosh

S velkou zvědavostí jsem se ponořil do prvního Parkova příběhu o pomstě a doplnil si tak se zpožděním celou svatou trojici jeho filmů. Formálně ještě nestylizovaná, filmařsky velmi přímočaře vyprávěná story o špatných rozhodnutích a vleku událostí, které s sebou zákonitě přinášejí, ústí neodbytně v kruté drama, které bude všechny zúčastněné zatraceně bolet. Kamera neuhýbá ani v syrovějších momentech, a tak nás rozhodně neušetří setkání baseballové pálky s lebeční kostí, dvojí pitvy ani závěrečné nožové anabáze. Občasná překvapení a nečekané zvraty jsou ďábelsky rafinované, a tak nebýt několika mírně těžkopádných náhod, které namísto posouvání děje ubírají na uvěřitelnosti a téměř dokonalé autenticitě, postavil by se pan Pomsta hned vedle Oldboye. Takto zůstává o stupínek pod ním a ponechává mu jeho bolestné prvenství. ()

Badmarshall

Tak to mě dostalo, první film z trilogie o pomstě a já ho viděl, až naposledy. Musím říct, že se mi asi líbil nejvíc a při nějakých scénách mi moc dobře po těle nebylo. Asijská kinematografie má svá specifika a ne každému se to může zamlouvat, např. jiné tempo vyprávění, věci které nejsou dořečeny a ukázány se musí trochu domýšlet, ale tady to sedělo výborně. Mám rád Oldboye, ale tento film mi připadal, že se mi zažral ještě více pod kůži. Fandil jsem skoro každému kdo to stejně pak schytal. Každý byl tak trochu vinen - nevinen. Divím se, že pana režiséra ještě neuhnaly z hollywoodu, anebo neudělaly remaky, i když o Oldboyovi se o tom mluví. Drsné drama, kde policajti vypadají, že neumí do pěti počítat a obyčejní lidé vše řeší nekompromisně za ně. Ještě, že u nás se to takhle brutálně neřeší, to už by mě někdo za tento komentář vzal basebolkou po hlavě, nebo poslal na dialýzu. :- ) ()

Sykon

Syrový až realistický snímek, který je v důsledku mrazivý svým poselstvím. Přesto mi ale nesedlo to volnější tempo vyprávění, a popravdě řečeno mě to místy trochu nudilo. ()

Moiraine

Po dlouhém rozmýšlení jsem nakonec zvolila vyšší ohodnocení. Nejsem sice tolik unesená jako jiní, ale líbilo se mi to. I když u tohohle filmu mám pocit, že to není zrovna nejlepší volba slov. Ta syrovost mě nejdříve zaskočila, ale ani na chvíli jsem neměla pocit, že se jedná o samoúčelný efekt. Ryu není ani kladným ani záporným hrdinou, stejně tak Park Dong Jin. Oba mají legitimní důvod se mstít a nedá se říct, kdo je v právu. Pokud vůbec někdo. Přidává to do tématu pomsty zase jiný pohled, který je zároveň i hodně znepokojující. ()

Korejský mstitel a další krvavá sága

Korejský mstitel a další krvavá sága

20.09.2012

Chan-wook Park se proslavil tzv. „trilogií o pomstě“, která zahrnuje dnes už kultovní kousky Sympathy for Mr. Vengeance, Sympathy for Lady Vengeance a Old Boy. Pak si natočil několik žánrových… (viac)

Korejská žízeň v Hollywoodu

Korejská žízeň v Hollywoodu

23.05.2009

Pamatujte: Nemá smysl se rozčilovat. Hlavně klid. Oč jde? O jihokorejské hororové drama Bakjwi (na obr.), které jen před několika dny představil v Cannes Park Chan-Wook. Film vypráví příběh kněze,… (viac)

Program FILMASIE

Program FILMASIE

20.11.2005

Hlavním bodem programu prvního ročníku festivalu asijských filmů FILMASIE, který se uskuteční ve dnech 1. 7. prosince 2005 v pražských kinech Světozor a Aero, bude Jižní Korea. Tu budou zastupovat… (viac)