Drátovat, flikovat

• angličtina The Tinker's Tale (festivalový názov)
Krátkometrážny / Animovaný
Československo, 1980, 9 min

Kratochvilná historka natočená ve stylu lidových maleb na skle (oficiálny text distribútora)

DaViD´82

Lechtivá pohádka co přijde vhod až budete potomstvu svému vyvracet čapí teorii. Filipovského přednes je tak procítěný, až by jeden věřil, že by také zrovna nejraději drátoval a snad i flikoval. ()

Pohrobek

Nečekaně přisprostlá historie o tom, kterak si mají slušní lidé vypomáhat. Příběh i forma jsou tak otevřené a průzračné, že musejí dostat každého. Na druhou stranu vyšší efekt se poněkud vytrácí, ale Filipovský je jeden z nejdokonalejších sprosťáků, jen se vzepřít! ()

sportovec

I tahle skvostná pohádk je součástí nápaditého kompletu POHÁDKY PRO DOSPĚLÉ, který připravily Levné knihy. Zasloužil by si samostatné hodnocení jako almanach trezorových pohádek pro dospělé. ()

Radko

Rozprávka o vzájomnej výpomoci, ktorej reč si nedáva servítku pred hubu a ide tak ako prirodzený jazyk plynie. Výborne nahovorené Filipovským. Smetanové výtvarno príliš nemusím, ale tu sa mu posunom, vzniknutým inšpiráciou malieb na sklo podaril vydarený kúsok. ()

Ony

J. Š. Kubín je podle mě nejlepší vypravěč v dějinách české literatury. A je skvělé, že zrovna Zdeněk Smetana a František Filipovský to zřejmě viděli podobně. ()

Tom_Lachtan

jako krátký vtípek dobré, excelentně namluvené, ale až moc statická animace mohla být o něco lepší, stačilo by si s ní pohrát o pár hodin dýl, takhle je to další z věcí, které jsou jenom rozhlasovým vyprávěním s obrázky ()

mchnk

Pohádka, ve které děti rozhodně nenosí čáp, naplněná vynikajícími hláškami, které by byl hřích tu vypsat, nekompromisním humorem a erotickým nádechem. Jednoduše, není na co čekat, tohle je potřeba znát a vzít si z toho cenné rady. ()

UncleG

Jeden z mála českých "erotických" animáků, a hned v pojetí Zdeňka Smetany. Naštěstí se stále držíme v mantinelech slušnosti. Smetana nekazil vkus dětem a v tomto filmečku ho nekazí ani dospělým. I když chlupaté je to ...jejda. ()

darm

Zajímavá animace a neméně zajímavý příběh aneb Když nemůže udělat ženě dítě její manžel, udělá si ho s někým jiným a spokojení budou oba :) ()

Ak.žena

Viděno na VŠ semináři literatury jako materiál, který "se jinam nevešel", spolu s "Vodou čerstvosti" a "Všehochlupem". velká část komentáře se vztahuje obecně ke všem třem. Tak tohle je vážně vrchol! (tvorby, která využívá rozporu formy x obsahu k nalezení dalšího rozměru). Bezostyšné, ryze české, založené na prostotě = sprostotě (viz dřívější spojení "sprostý lid", chápu sprostotu jako část folklóru, "prostotu" našich předků...dnešní slovo "sprostý" má už přenesený význam), humorné (z plna hrdla), na hony vzdálené od braku (nebo na hraně?), v jistém ohledu geniální. Na co tvůrci pohádek (hl. večerníčků) "utáhnou" dětičky, to tady platí i na nás, dospěláky. Tento kousek má pro mě (s ohledem na zmiňovanou trojici) nejslabší animaci, naopak ale má silného Františka Filipovského. příběh a "poselství" samozřejmě v tomto kontextu nebrat doslova. ()

PollyJean

No jo, zdegenerovaná šlechta, jak oblíbený to motiv u prostého lidu. Ještě že se vždycky (viz třeba taky Prstýnek) najde nějaký ten statný chasník... ()

Ironfood

Smetanův výtvarný styl mi moc nesedí, ale Filipovský je jako vypravěč naprosto špičkový. Vlastně by se to dalo použít i bez obrazu jako mluvené slovo... ()