Hviezdna brána: Atlantída

• Česko Hvězdná brána: Atlantida (viac)
Kanada / USA, (2004–2009), 71 h 12 min (Minutáž: 41–44 min)

Predloha:

Brad Wright (poviedka)

Joe Flanigan, David Hewlett, Rachel Luttrell, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Robert Picardo, Rainbow Sun Francks, Mitch Pileggi (viac)

V Antarktíde vedci objavili starú základňu z antických čias. Odhalia v nej odpovede na tisícročné tajomstvá, napríklad aj to, že stratené mesto Antikov - bájna Atlantída - sa v súčasnosti nachádza v galaxii Pegasus. Expedíciu, ktorá sa do galaxie Pegasus vydá preskúmať Atlantídu, vedie dr. Elizabeth Weirová (Torri Higginsonová), bývalá veliteľka SGC, spolu s podplukovníkom Johnom Sheppardom (Joe Flanigan). Na hviezdnej bráne je však potrebné zadať až osem symbolov a zdroj energie vystačí len na jedno otvorenie červej diery, preto sa expedícia nemusí už nikdy vrátiť na Zem. Expedícia pozemských kolonizátorov odhaľuje v Atlantíde množstvo šokujúcich skutočností z histórie Zeme a dozvedá sa informácie o našich predchodcoch - Antikoch, ktorí dnes tvoria najpočetnejšiu rasu vo vesmíre. Pozemšťania nadväzujú vzťahy s obyvateľmi okolitých planét, potomkami Antikov. Neustále ich však sužuje hrozba útokov zo strany agresívneho nepriateľa, krvilačnej rasy Wraithov, ktorí z ľudí vysávajú životnú energiu, pretože ju sami potrebujú na to, aby prežili. Naši noví Atlanťania sa snažia pomáhať ostatným a brániť Atlantídu za každú cenu, pretože Wraithovia by mohli objaviť Zem a nájsť tu svoje nové loviská. S riešením problémov významne pomáha aj český vedec dr. Radek Zelenka (David Nykl), povestný svojimi typickými hláškami v rodnej češtine. (TV JOJ)

Saboter

Už to není původní Stargate, a ani režiséři se toho nedrželi. Z mého pohledu tady jdou charaktery postav spíš za oponu před níž se odehrává nádherná vesmírná bitva, či pozemní útoky. Nádherný efekty po všech stránkách a parádní sci-fi. Ronon Dex hrající namakaný ho siláka, u kterého logické úvahy nejsou silnou stránkou, ale zato pozstavte před něj cokoliv a on to zabije. Krásný bojovný scény a radši toho moc nenamluví. Dále mě zaujmul Dr. Radek Zelenka - kterého zahrál parádně David Nykl, když českýma větami vyplnil prostor v původním znění seriálu. Ty jeho hlášky vešly do dějin českých fanoušků SG a SGA. ()

Ilhan

Dlouho jsem přemýšlel, a vlastně se tomu i hodnou chvíli bránil, čím to, že SGA je prostě lepší, než SG1. V čem je ten rozdíl? Řešení je však velmi jednoduché, Atlantis má tu n(v)esmírnou výhodu, že se stále odehrává mimo Zemi. Přiznejme si, že v SG1 díly odehrávající se na základně, nebo na Zemi obecně, patří spíše k těm nudnějším a nezáživnějším a všichni máme rádi, když se pohybujeme spíše po jiných planetách. To je tady splněno hned na začátku, jelikož samotná Atlantis je studnicí nepoznaných místností, technologií a překvapení, které by se mohli objevovat v každém díle a nikdo by se nezlobil. V tom je ta výhoda. Nelze samozřejmě zapomenout na nezapomenutelné hlášky Dr. Zelenky a také skvělé hostovačky z SG1, ať už je to O’Neill, Carterová, Teal’c, nebo Daniel. Nebudu se pouštět do hodnocení jednotlivých sérií a připojím pouze svoje přání, aby nakonec vznikl plánovaný film, který je však momentálně uložen k ledu, jak kvůli tomu, že franchiza SG je po dlouhých letech bez vysílaného seriálu, jednak kvůli tomu, že MGM se stále potýká s nemalými finačními potížemi, které film kvůli jeho trikové nákladnosti prozatím zařazuje do škatulky nerealizovaných projektů. Oblíbené postavy: Lt. Col. John Shephard, Dr. Rodney "Meredith" McKay, Dr. Elizabeth Weir, Ronon Dex, Dr. Radek Zelenka a Todd the Wraith. Oblíbené díly: 101-102 - Rising, 110 - Storm, 111 - The Eye, 119-201 - Under the Siege, 203- Runner, 211 - The HIve, 214 - Grace under Pressure, 219 - Inferno, 301 - No Man’s Land, 305 - Progeny, 306 - The Real World, 311 - Return, 312 - Echoes, 315 - The Game, 317 - Sunday, 320 - First Strike, 402 - Lifeline, 403 - Reunion, 405 - Travellers, 411 - Be All My Sins Remember’d, 420 - The Last Man, 501 - Search and rescue, 504 - The Variantions, 506 - The Shrine, 510 - First Contact, 511 - The Lost Tribe, 519 - Vegas, 520 - Enemy at the Gates. ()

Paity

Pro mě osobně velmi dobrý seriál, který bych se nebál označit za příjemné překvapení. Osobně jsem si myslel, že se na to nebude možné dívat v kuse více jak dva díly, ale tvůrci překvapili a to hodně. I když postavy nejsou zdaleka tak sympatické jako je tomu u SG-1, tak si k nim postupně najdete cestu, abyste jim mohli náležitě "fandit". ()

provitamin

Lepšie ako SG1, aj ked spočiatku to tak vôbec nevyzeralo. Zlý casting, ale zodpovední si postupne uvedomili svoje chyby a seriálu prospeli obmeny tímu a príchod Jasona Momou, Amandy Tapping a najmä Jewel Staite bol príjemným oživením a na konci by som dal aj plný počet nebyť tých úvodných nudných sérií. Začiatok sa mi nepáčil aj kvôli tomu, že v SG1 som bol zvyknutý na silnejších protivníkov, kde takí Orájovia, prípadne aj Goauldi by Wraithov úplne rozprášili a navyše Wraithi s tými ich maskami vypadali ako keby len nedávno ušli z cirkusu. Ale na toto som si postupne zvykol. ()

Sairina

Jsem stále zastáncem, že tahle odnož je velmi málo podařená kopie SG-1. I když je seriál pěkně zahlcen efekty, tak hlavní základy skvělých charakterů postav jsou zapomenuty. Směšná snaha nahradit O'Niella nějakým chudinkou Shepprdem a ostatní komiksové postavičky mě dohání k pláči. Jediné povzbuzení jsou Zelenka a někdy docela vtipný McKey. Musím uznat, že i přes docela nudné díly, se někdy objeví napínavé akce, které mě donutí tohle sledovat. Postupem času jsem se však stala na tomto seriálu závislá a opět pláču nad dalším koncem seriálu, který v názvu obsahuje Stargate. ()

MadChick

Příběhem jsem byl vtažen více než u klasické SG. Přesto zde byla vysoká nevyrovnanost v kvalitě jednotlivých dílů a na seriálu mi, narozdíl od klasické SG, vadilo hned několik představitelů v čele s Teilou, kterou jsem opravdu nemusel ( k mé škodě byla bohužel skoro v každém díle :D )...70% ()

Darik

Nečekal jsem, že by mohl být nějaký seriál, který bude konkurovat původnímu Stargate. A hle, najednou se objeví tenhle seriál, který mě zaujal snad mnohem víc než původní SG-1. Jednotlivé díly jsou naprosto super (i když sem tam se objeví trochu nudnější epizoda), hlavní postavy jsou všechny velmi sympatické a nechybí tomu vtip jako v posledních dvou řadách SG-1. Dávám 100% bez váhání. Nejoblíbenější postava: Carson Beckett ()

chaometic

Hvězdná brána Atlantida----- první díly celkem ušly, ale další díly mě přestaly bavit, navíc mám pocit, že se snažily udělat z týmu SGA další tým SG1(aby nám připomínali). A ta úvodní písnička ta je s mixovaná z filmu Stargate SG1, je to moc nápadné. David Hewlett předvádí imitaci na herce Harpera ze seriálu Andromeda. ()

Warle

Tento seriál se dá popsat 5 slovy: Radek Zelenka a Rodney McKay". Nic víc není potřeba. "Já... já s ním nebudu dělat! Já už se na to můžu vysrat! To je úplně.." ()

Foxhound#1

Nová parta, nové světy, nový nepřítel. Mohlo by se zdát, že je to stále dokolečka ale SGA přinesla nového svěžího ducha v atraktivním prostředí města starých Antiků a stihla se ukončit dříve, než se přejedla. Navíc občasné dějové crossovery s původním SGC byly příjemné oživení. A česká stopa v podobě Davida Zelenky, no to je parádní třešnička. ()

Balet

Původně jsem chtěl dát jen 4*, protože to zdaleka jak scénaristicky, tak herecky nedosahuje kvalit SG-1, ale ta pátá hvězda za dr. Zelenku, tím mi jako Čechovi udělali neuvěřitelnou radost... "Ježiš, já s těma hercema nemůžu dělat" ()

22matelko

ako končila Stargate SG.1 mal som obavy ze vývojari už nemajú čo nového vymyslieť ale opak bol pravdou nové postavy , prostredie a dokonca aj nepriatelia ma uchvátili a Atlantis sa premňa vyrovnal SG-1 ba dokonca možem povedať že ju občas aj prekonáva 1OOO hviezdičiek je málo ()

fastum

Nekoukatelný sci-fi trapas, který kopíruje stejně debilní předlohu. Když sem byl mladší, SGC jsem měl opravdu rád jenomže teď už využívám mozek trochu více a to mi nedovoluje dát tomuto seriálu více hvězdiček. Ona ta jedna je jen za dr. Zelenku. (jeho poznámky v češtině opravdu potěší) ()

Všelicos

Seriál, který mne naprosto pohltil. Všech pět sérií jsem zkoukla během jednoho měsíce a okamžitě ho umístila na mou nejvyšší příčku. Skvělé postavy, báječný humor, který se od dob SG-1 ještě utříbil (tak, že mi Jack nechyběl) a spousta akce (která mi tak chybí u SGU) v cizí galaxii. Prostě paráda :D ()

Mikino00

Atlantida má i při opakovaném sledování své kouzlo a zvládá bavit i vykouzlit po letech úsměv na tváři. Musím říci, že při každém shlédnutí jsem si užil seriál jinak a přesto stejně jako když jsem netrpělivě očekával vydání nových epizod v dávné minulosti roku 2004. Tehdy Atlantida svou novostí, dějem, prostředím se již odlišovala výrazně od svého staršího bratra SG-1, který už trpěl poslední dvě řady stařeckou demencí a vyčpělostí. Oproti tomu Atlantida plná nápadů, objevování nové galaxie, nových ras, nových technologií skýtala prostor pro zajímavější zápletky a postavy. Skutečně se podařil výběr herců do ústředního týmu včetně vedlejších postav v čele s českým vědcem Zelenkou. Až při druhém shlédnutí jsem si uvědomil, že seriál vlastně stojí na vtipném hrdinovi Sheppardovi a geniální arogantním McKayovi, kteří svými charaktery, interakcemi, humorem táhnou celý seriál. Epizody samotné pak tvoří více méně velice zábavný celek, který až na výjimky nezklame, byť v páté řadě již seriálu docházel dech, resp. smysluplné zápletky, a při čtení synopsí epizod eventuální řady šesté jsem rád, že to Atlantida zabalila na vrcholu. Jako u SG-1 v nejpovedenějším patřily díly na začátku, uprostřed a na konci série, kde se vždy ukázali nejlítější soupeři (Wraithové, Michael, Tod, Replikátoři aj.), ale také řada dalších epizod většinou zahrnující v hlavní roli McKaye či Shepparda. ()

mazadlo

Skvělé pokračování skvělého seriálu z jiného prostředí. Začíná to sice velmi vlažně a dlouho si zvykáte na nové postavy ale pak už se nedokážete odtrhnout . Goaldy ( nevím jak se to píše spisovně , etnickým skupinám se omlouvám ) nahradily bestie jiné a ty jsou mi velmi sympatické. Wrajtové jsou totiž boží. Do toho se sestavuje skvadra která mylsím od druhé řady funguje skvěle a nechybí tu ani Richard Dean Anderson což je v universu hvězdné brány co říct.....Nakonec bych asi řekl že tento seriál mám možná i trochu radši než jeho tatínka. ()

somebody.l

V jistém smyslu spin-off Stargate SG1. Lidská rasa ze Země se jen tak nenechá zastrašit okolním vesmírem a podniká expedici do jiné galaxie - Pegasu. Do původního domova Atlanťanů, stavitelů bran. Podle mého názoru velmi vydařený seriál. Řekla bych v některých momentech dokonce lepší než původní SG. Setkáme se zde už se známými tvářemi z SG, ale poznáme i nové, samozřejmě i z tamního obyvatelstva. Krásná Atlantis skrývá mnohá tajemství, ale galaxie Pegasus bohužel i obrovského nepřítele - Wraithy. A nejen je. Rozhodně nečekejte, že se tam objeví postavy povahově podobné těm z původní SG. A to by byla i chyba. Kopírovat to, co už je, je blbost. Právě odlišnost všech hlavních postav je ta silná stránka seriálu. Moc hezké vizuální efekty, prostředí do detailů vypracované:). Rozhodně stojí za to zhlédnout. ()

Movie Gourmet

Můj velmi oblíbený seriál. Kterému vycházelo být dobrý po do doby 5 sérií. Udělali dobře, že to neprotahovali zbytečně dál. Díky tomuto seriálu ser proslavil Jason Momoa svou postavou Ronona Dexe. Pro skalní fanoušky Hvězdné brány (Stargate SG-1, 1997) šlo o nový a zajímavý seriál. Měl dobrý scénář a herecké obsazení. John Sheppard (Joe Flanigan) mi byl mnohem sympatičtější než Cameron Mitchell (Ben Browder) ze Stargate SG-1. Nejoblíbenějšími postavami byli arogantní kanadský vědec Dr. Rodney McKay (David Hewlett), správňácký doktor se skotským přízvukem Carson Beckett (Paul McGillion) a opravdovou třešničkou na atlantské základně je jako součást týmu vědců český vědec (!), ano čtete správně Dr. Radek Zelenka (David Nykl), který má v seriálu čas od časku průpovídky v českém jazyce :D Spolu s Dr. MacKayem patří mezi nejlepší vědce. Verdikt: 5* a 85 %. ()

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Khal Drogo Aquamanem?

Khal Drogo Aquamanem?

16.06.2014

Jason Momoa ušel od Ronona z Hvězdné brány dlouhou cestu. Jeho Barbar Conan sice moc fanoušků předlohy nenadchl a záporácká role v akčním béčku Jedna mezi oči mnoha lidem unikla. Ještě předtím, než… (viac)

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

30.05.2014

U Croma! Conan je z Havaje

U Croma! Conan je z Havaje

23.01.2010

Startoval kariéru jako model, pak ukazoval vypracovanou postavu v Pobřežní hlídce, několik let hvězdil jako drsný hláškař Ronon Dex v Stargate: Atlantis, brzy se objeví v adaptaci fantasy bestselleru… (viac)