Od chvíle, keď Štěpán Šafránek nastúpil do ústavu pre mentálne postihnuté deti, uplynulo desať rokov. Ústav zrušili a Štěpán sa vracia do nemocnice ako lekár v záchranke. Stále žije s pragmatickou lekárničkou Ute. Navyše mu zomrela mamička a musí sa postarať o pohreb aj pozostalosť. V dispečingu záchranky počuje sestru Táničku rozprávať o riaditeľovi Sahulákovi, ktorý chcel skočiť z okna, a doma ho vyhľadá Kendy, ktorého vyhodila manželka. Keď sa zastaví za Ute, narazí na ryšavku Annu a ponúkne jej zvezenie. Majiteľ prosperujúceho autosalónu Karas prehovára Štěpána, aby sa prihlásil do konkurzu na nového riaditeľa nemocnice, ale on o tom nechce ani počuť. Poháda sa s Ute a potom opäť narazí na Annu. Napíše pre ňu básničku a ďalší deň Karasovi povie, že sa rozhodol kandidovať. Ďalej sa schádza s Annou. V konkurze vyhrá a stane sa novým riaditeľom nemocnice. Začiatky nie sú ľahké. Navyše príde o svoju novú lásku Aničku, ktorá zazrela Ute, ako prichádza ku Štěpánovi domov s kufrom. Márne ju hľadá, v nemocnici sa len dozvie, že otehotnela a odsťahovala sa. Štěpán sa odmietne zapliesť do podvodných machinácií a vráti sa k záchranke. O sedem mesiacov neskôr záchrannej službe nahlásia akútny pôrod. Štěpán ešte netuší, koho ide zachraňovať... (TV JOJ)

RAFT

Po 10 letech opět se vracejí staří známí .Na první tři díly to nemá ale i tak se to dalo.Máme tu ve filmu mladé ucho Mareše ten herec nikdy nebude.55% ()

Knor

Zoufalej pokus o návrat úspěšný zábavný série. Je to opravdu velká slabota. Už bych ty básníky jednou provždy nechal bejt. Stejně se budou všichni vracet už jen k prvním třem dílům :-). ()

Rattlehead

Nejslabší díl celé série. Kam se vytratila veškerá romantika a poetika a vtip prvních třech dílů ? Zde tvůrci servírují jen nudu a šeď. A jako hovno na hromádce ještě Leoš "největší zmrd na světě" Mareš, fůůůj. ()

Arccos

Basnici uz prekonali hura srandu z predchoziho dilu. Jenomze zaroven zadnou nepridali. Basnicka svezest je pryc, stejne jako ta zivotni. On to neni spatny film, jenomze jsem proste cekal neco jineho. Nezaujalo me to a prisla nuda. A Starobrno nepiju. ()

Fanak

Pátý díl "Básníků" si bohužel vzal více inspirace z ne příliš povedeného nástavbového čtvrtého dílu než z klasické trilogie. Oproti předchozím dílům se odlišuje menší komediálností a větším akcentem na hořké tóny krize středního věku. Tenhle vcelku dobrý nápad by se ale spíše hodil do jiného filmu, zde narušuje styl série. Samostatnou kapitolou je product placement, který z filmu čouhá jak sláma z bot. ()

Lumpus

Polož mi ruku do klína a zavři oči někdy tak všechno začíná a někdy končí Láska je jako spodní voda sotva se objeví tak zmizí Láska je po i nepohoda bud z jinou vlastní nebo s cizí Večer je vodou stoletou ráno je louží sny které hlavy popletou jí neposlouží I kdyby čísla v ruletě vyzradit dovedla z nejhlubších moří na světě poklady by zvedla Jak řeku mezi horami nezastavíš ji pelami Co bylo před je zanámi Aničko Posedlá Polož mi ruku do klína a zavři oči někdy tak všechno začíná a někdy končí Dřív nebo pozdějc přijde chvíle kdy uvadnou i čerstvé květy z barevných lístků jsou černobílé z rozvitých vět jsou holé věty Polož mi ruku do klína a zavři oči někdy tak všechno začíná a někdy končí ()

Maxmilian

Docela nepovodené pokračování. Můj názor je, že si básnící hodně uškodili. První díly byly výborné, vše bylo přirozené a nenucené. V tomto případě se to bohužel nepovedlo. Básdníci zestárli, doba pokročila, ale humor a vše kolem zůstal ostát. Herci si hráli na mladé z předchozích dílů, což ale neměli zapotřebí. Všichni přece ví a očekávali že zestárli. Bohužel humor se udržel na stejné věkové hranici z prvních dílů. ()

vitac.

Mnohem slabší než první tři filmy série, přesto to není vyloženě špatný film. Místy mi hodně vadila hudba, herecké výkony střídavě oblačno a zataženo (kus od kusu:)), stejně film balancuje i na hraně vtipu a trapnosti. Dvě a půl hvězdičky. ()

Hanussen

Nejepší hláška z filmu: "A co je u vás novýho?" "No, vlastně nic." "Jakto nic? Na záchodě máte zas nový prkýnko, vy si teda žijete." ()

curfew77

Sem tam závan starých dobrých časů, jenže kromě toho nemístný product placement a občas neuvěřitelně násilné hlášky ("vtipné" srovnávání mobilu a diktatury proletariátu). Míša Badinková je sice hezká, ale herecky poněkud neplodná, ostatní časem prověření herci zase jedou na volnoplyn a zápletka s ředitelováním nemocnici působí jako nejapná komunální satira. Pár momentů navodí "básnickou" atmosféru i díky místy milé hudbě, na víc než 50 % to ale u mě nestačí. PS: Vím, že ta písnička, kterou postupně vřeští na zkouškách kapely hlavní hrdinka a pak její náhradnice, měla být pitomá už podle scénáře, ale míra nesnesitelnosti se tady vymkla z rukou - kdykoli tenhle díl zahlédnu v televizi, vybaví se mi "vrcholek rozkošeee, vrcholek rozkošee!" :) ()

brzozin

Je opravdu zvláštní položit vedle sebe poslední dva díly básníků. Od svých předešlých dílů se liší zejména tím, že se urputně snsží nějak reflektovat dobu svého vzniku. Konec básníků se vezl na vlně tehdy velice módních porevolučně privstizačních srágorovin a měl by se spíše jmenovat Budování kapitalismu v Čechách. Tento díl zase dokonale vykrádá dnes velice oblíbené doktorské telenovely a překřtil bych ho na Jak básníci tunelují kapitalismus. Ale vážně. Chvílemi jsem přemýšlel, jestli náhodou nesleduji jeden z dílů Ordinace. Kvalita scénáře, dialogů, kamera, střih, všechno tomu nasvědčovalo. ()

Pohodex

Nejhůře hodnocení básníci, přitom předchozí díl mi přišel o hodně horší. Filmaři se báli posunout děj někam dál, takže tu máme popáté úplně to stejné, akorát v bledě modrém. Tedy dějově to stejné, kvalitou tak o 2 třídy níž. Pokud tam nějaká poetika byla, tak se úplně vytratila. Už se jen omývají a vykrádají předchozí díly a sem tam se přidá rádoby vtipná hláška. Celkově by to tedy působilo jako průměrná oddechovka, ale proč dvouhodinová stopáž? Po hodině jsem již začal odpočítávat čas, přerušoval ho přestávkami na záchod nebo kávu a to pro film není dobrá vizitka. 90 minut by bohatě postačilo. ()

Tominni

Tak básníci už nemají takové kouzlo jako před dvaceti lety, ale pátý díl určitě neurazí. Štěpánkovi sice vztah se Superpopelkou nevyšel, ale znovu ho čeká něco nového. Filmu trochu škodí až příliš zdůraznění Product Placement, tady to je pro mě už přes čáru, ale zase film osvěží Michaela Badinková. Celkem film vystihuje hlavní podnikatelské moto: Levně koupit, draze prodat a občas pozdržet platbu - aneb s čím se dá také vyhrát výběrové řízení na ředitele nemocnice....... ()

ostravak30

Básníci zestárli a tak i humor, pohled na svět a život obecně je vyzrálejší. Už to není to mladické pojukávání. Je jasné, že vůbec nejlepší byl asi opravdu první díl, který měl všechno, čím fanoušci básníků zahořeli k této sérii. Jenže i hrdinové stárnou. A tak logicky profesor zapomíná, Kendy se rozvádí a Štěpán má krizi středního věku. Mě se líbila úvodní píseň a vůbec hudba Jaroslava Uhlíře je ve filmu poznat. Také záběry z předchozích filmů jako rekapitulace je vcelku originální. Viděl jsem to pouze u Fantomas se zlobí v animované podobě a Fantomas kontra Scotland Yard. Ano není to přehršel vtipů jako dříve, ale na druhé straně je to přehlídka toho, jak básníci zestárli, vyzráli a poupravili si názory na život jako takový. ()

subic

24letá Michaela Badinková tu působí jako zjevení, přitom je to vlastně taková její první větší role na filmovém plátně. A mě se líbí a hotovo. 7/10 ()