Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Murdock

Cože? ...je až s podivem, že film kde se ozlomkrk nadává, vraždí, píchá, nadává, vraždí, píchá, nadává, vraždí, píchá je nudnější než sněhový zpravodajství. Možná to bude tim, že jsem veškerej obsah filmu vyspoileroval v předešlý větě. Oni to měli chudáci tvůrci těžký...vzhledem k tomu, že vycházeli ze skutečnosti, nechtěli téma zlehčovat. Jenže z toho vylezl nechtěně vtipnej paskvil s dementníma hereckejma výkonama a scénařem tak tupym, že by se mu vysmál i Eli Roth. Jako nasmál jsem se celkem dost, ale to asi nebyl účel... ()

hero_bk

Ach jo, tohle je tak zabitej námět... Na hodně širokém prostoru 137 minut je tři čtvrtiny (!!!!) stopáže naprosto zbytečné a pro děj irelevantní, a to co by zajímavé a důležité bylo je jen tak zlehka naťuknuto, nevím, jak jinak to nazvat, než absolutní scenáristickou neschopností. A vlastně i hereckou neschopností. Jediný, kdo hrál dobře byl Jan Dolanský, jehož mi bylo až líto, když ho na konci zavřeli na doživotí, protože svou psychopatičností a dvěma tvářemi mi připomínal až Dextera. Navíc musím přičíst příšerný dabing (??), kde se všechny hlasy rozléhaly jako v jeskyni, ať už se mluvil doma, venku nebo v autě... Celkově jsem vyhlížel konec a jsem rád, že jsem se ho dočkal. Další zářez v kategorii zprasená česká kriminálka. Kolik už jich bylo? ()

Oudee33

Dobrý to bylo, né že né... Výkony herců Dlouhého a Dolanského tradičně slušný. Bendová byla milým překvapením. Režie trochu pokulhávala. Mohlo to být srozumitelnější a myslim že se z toho dalo vytáhnout o něco víc. Ale 70% by šlo s přehledem.. ()

J.e.r.e.c

Pro sériové vrahy mám slabost. Domov můj je ovšem bundyžel veskrze mírumilovná a na podobné týpky velmi chudá zemička, čestnou výjimku tvoří snad jen profláklý spartakiádník Straka. (Neplést s fotbalovým trenérem!) Orličtí vrazi zabíjeli se zištných důvodů, většinou souvisejících s majetkem, což z nich dělá spíš gangstery, než sériové vrahy. To však neznamená, že to nebyli solidní gauneři s příběhem přímo volajícím po zfilmování. Realizace se chopil zasloužilý soudruh Svoboda, který potvrdil svoji příslušnost mezi elitními českými krimifilmaři. Umí podat příběh přesvědčivý jak v osobní, tak „profesionální“ rovině. U podobných „člověčin“ o celkovém dojmu rozhodují herecké výkony; Michal Dlouhý se pro role silných (bez)charakterních chlápků narodil, Dolanský s ním udatně drží krok (i když trochu čtverácky přehrává) a „EsErÓčko“ Jana Vondráčka je správně slizký kravaťák. Protekčně přivírám oko nad křečovitou snahou o propojení všeho se vším: fotbal, byznys, politika, sado/maso salón... jsou to spíš dekorace a do děje nijak zásadně rušivě nezasahují. Když to vezmu v sudu a sudem, lepší kriminálku u nás po revoluci nikdo nenatočil. 80 % ()

Godhaj

,,I nájemnej vrah si radši najme vraha, než by to udělal sám.“ Na to, že se jedná o současný český film, to nedopadlo zas tak zle. Vyprávění je sice trochu chaotické, množství postav je větší, než se dá udržet, a hlavní postavy sice sledujeme, co dělají, ale nevíme proč, a také některé režisérské postupy jsou trochu otravné. Na druhou stranu je to dobře natočené a nesnaží se to působit na city, což kvituji. Ale co mě iritovalo, bylo množství samoúčelného sexu a drsné mluvy, což mělo asi nevodit temnou atmosféru, ale mě to přišlo takové umělé. Z herců mě příjemně překvapil Jan Dolanský, horší výkon předvedli Michal Dlouhý (jeho klení do kurev bylo velmi nepřirozené) a mizerně hrající Bendová a Benešová. Na české luhy a háje se však jedná o dobrý a hlavně akční počin, jichž by mohlo být více. ()

chlebo

Biely za päťdesiat s gumou, čierny za dve eurá bez gumy, čo je to? Bunjeejumping. Samopobavenie by sme mali za sebou a teraz komentariQ. Čierny URNOvý Karlos si ten bunjeejumping obľúbil natoľko, až sa scéne s ním venovala asi polovica filmu, ale nevadí, ďalší priebeh tento drobný nedostatok úplne vymazal z mojej mysle a so spokojným kývaním hlavy a mne typickým priblblým úsmevom som si vychutnal chlapskú zábavu až do dna. ()

Jan.Cada1

Samo o sobě povedený krimi film. Ovšem jelikož jsem četl knihu o tomto případě, tak jsem věděl mnohem více a všiml jsem mnoha nesrovnalostí. Rozhodně více doporučuji knihu Orlické vraždy: Akce Přehrada očima vyšetřovatele. ()

maeb

Víceméně souhlasím s tím, co se o tomto filmu píše. Je to výborně natočená detektivka, solidně zahraná, ale asi by jí slušela trochu kratší stopáž - některé vedlejší motivy jsou jen naznačeny, klidně by je šlo vystřihnout, některé záběry jsou očividně příliš dlouhé. Nicméně celkově to ve mě zanechalo velmi dobrý dojem a jsem docela rád, že kromě Svěráka a Hřebejka v naší zemi dokáže i někdo jiný natočit opravdu dobrý film, i když je šedesátiletý chlap s krapet extremistickými názory.. ()

HanSolo

Nuda, která stojí za vidění jen díky zajímavé vizuální stránce a solidním hereckým výkonům (nejlepší je Jan Dolanský). ()

Jaromír

Poučný film, ale je to spíš dokument, než drama. Přestože hlavní postava je "normální" myslící člověk, a ne nějaký psychopat (což je určitě drtivá většina vrahů), chybí mi ve filmu nějaký začátek jeho příběhu a další podrobnosti, abych se s ním mohl ztotožnit, a případně pochopit, proč udělal to, co udělal. Takhle to na mě působí, jen jako určitý sled událostí, bez jakéhokoliv hlubšího významu. Jsem podnikatel, takže ve mě film i přesto zanechal určitou stopu... Je to taková chladnokrevná tvrďárna, bez špetky nadhledu. ()

RobbieM@N

Očekávání vcelku splnilo, herecké obsazení bylo výborné na české poměry a občas se zdálo, že tak dobré filmy se u nás snad ani netočí, samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, jinak dobrý filmový zážitek kazilo pár věcí - zmateně vyprávěny děj, "hraní" Alice Veselé-Bendové (její nahé tělo to trochu kompenzuje) a trochu horší kamera, také mi připadalo, že se režisér ani nesnažil o dobovou autenticitu. Doufejme v lepší zítřky české kinematografie. *** jsou tak akorát při určité shovívavosti a podpoření české kinematografie. ()

Dinsberg

Být to kocipováno víc jako dokument, mohlo být hvězdiček víc. Jan Dolanský v roli Ludvíka Křížka (Černého) je fakt magor k pohledání. ()

Tominni

Jedna z nejlepších detektivek posledních několika let. Jiří Svoboda volně vychází z jednoho z nejznámějších kriminálních případů polistopadové éry. Od začátku do konce děj ubíhá neuvěřitelně rychle, žádné dlouhé rozkoukávání. Normálně Michala Dlouhého moc nemusím, ale tady je opravdu vynikající, jeho ztvárnění nemá moc chyb. Zdatně mu sekunduje Jan Dolanský. Výborná výpověď o první polovině devadesátých let u nás, škoda jen Alice Bendové, takhle to je "jen" za 4*. ()

Bonniesgun

Výborná česká kriminálka, o to mrazivější, že "hrdinové" zrcadlí skutečné vrahy. Atmosféře se nedá nic vytknout, naopak, je až moc dokonalá. Stísněnost podtrhují barvy a hudba. Hlavně ta hudba! Jako když nad ránem sedíte na břehu přehrady a mlha se válí nad vodou... a ve vodě sudy... Dlouhý hraje skvěle, Bendová trošku toporně, ale dá se to... Křížek, ehm... Dolanský jako by hrál sám sebe... a vůbec. Prostě výjimečně dobrá akční kriminálka s thrilerovým nádechem. A pokud mi chce někdo dál tvrdit, že se u nás točí jen upocené trapné filmy, měl by se kouknout na tohle! ()

epoh

Nejvýrazněji tento film vyniká v porovnání s přeceňovaným Kajínkem. Tam, kde K. nabízel jen prázdný vizuál, tam jdou Sametoví vrazi pod povrch a po psychologii. A co víc - režie šedesátníka Svobody je neuvěřitelně moderní a svěží. ()

nula87

Překvapení se bohužel nekoná. Námět z doby divokého kapitalismu s ním spojené kriminality, který mohl slibovat dobrý film v podobě drsné kriminálky skončil bohužel jenom jako nepřiliš vydařený pokus. Dočkáme se jenom povedených náznaků, ale jako celek je to nesourodé, nesystematické a až na výjimky nepříliš dobře zahrané. Kamera zaslouží pochvalu za odvahu, ale jinak se dočkáme zmateného, nepříliš přehledného děje s herci kteří se snaží hrát drsně, ale na to nadužívání slova kurva fakt nestačí. 55% ()

Caliboss

Nejoriginálnější, nejsyrovější a Nejlepší český kriminální příběh, a zároveň nejhorší v tom, že má reálný základ.... ()