Film Sametoví vrazi vychází volně z nejznámějšího případu násilné trestné činnosti poslední doby tzv. Orlických vražd. Jednalo se o sérii vražd z let 1991 až 1993, jejichž oběti byly nalezeny na dně přehrady Orlík. Vrchní soud v Praze poslal v této kauze v roce 1997 za mříže na doživotí Karla Kopáče, a to za podíl na čtyřech vraždách. K nejvyššímu možnému trestu odsoudil také vykonavatele vražd Ludvíka Černého, který měl podle soudu na svědomí pět lidí, a podílníka na některých z nich Vladimíra Kunu. Další jejich společníci dostali tresty od deseti let a více. V listopadu 1997 vrchní soud Kunovi zmírnil trest na 25 let, Černému doživotí potvrdil. S cílem získat majetkový prospěch promyšleně popravili tito pachatelé pět osob, šestá smrti unikla jen o vlásek. Tři těla tehdy potápěči vylovili z Orlické přehrady, kam je vrazi hodili. Jedno tělo zabalili do pletiva, dvě nacpali do sudů. Celý případ, kde vrazi své oběti odkládali do sudů se žíravinou a vhazovali do Orlické vodní nádrže, policisté tehdy hodnotili jako nejzávažnější v dějinách české kriminalistiky. Téměř absurdní přitom je, že z první oběti, která putovala do jezera ještě v drátěném pletivu, měli pachatelé zisk cca 800 000 korun. Z druhé, kterou už potopili v sudu, zhruba již jen 20 000, ze třetí rovněž v sudu jakési zlaté pečetě, které dodnes nebyly nalezeny, a tudíž ani vyčísleny. Čtvrtá oběť, matka jednoho obžalovaného, zahynula při explozi po doručení výbušného balíčku: zisk z dědictví domu, který zároveň sloužil jako erotický salón, byl vyčíslen na milion šest set tisíc. A konečně pátá oběť, Kopáčův švagr, zastřelený přímo v domě, nevynesla vůbec nic. Jeho dům, který měl sloužit jako jistina bance, se už zastavit nepodařilo. Suma sumárum tak získali přibližně "pouze" tři miliony za pět vražd pro pět pachatelů v rozmezí dvou let. Josef Doucha, který stál v čele středočeského krajského úřadu vyšetřování a spolu s týmem vyšetřovatelů a operativních pracovníků kriminální služby měl podíl na vyřešení složitého případu Orlických vražd, vydal posléze v roce 1998 spolu s Alešem Přivodou knihu s názvem: Akce Přehrada. "Orlické vraždy" očima vyšetřovatele. Vzpomínky kriminálního rady Douchy. Čtenář zde může krok za krokem sledovat motivy a jednání pachatelů i nelehkou práci policistů autentickýma očima vyšetřovatele. (oficiálny text distribútora)

Dillon

Naprosto skvělá detektivka Jiřího Svobody, který tradičně vyzval prvotřídní herce (Dolanský, Dlouhý, Krajčo), aby natočili první velký polistopadový případ orlických vražd. Pro mne asi nejlepší krimi po 89´. ()

Kaučuk03

Na čské poměry velmi vydařená kriminálka s výtečným hereckým obsazením až na Alici Bendovou, která byla trochu směšná a navíc ani neukázala kozy. Bohužel časem se začalo všechno až moc natahovat a díky stopáži ztratil film hodně ze svého půvabu. ()

Fat'Fatal

Sametoví vrazi jsou povedenou adaptací orlických vražd. Nejsem velký příznivec českých filmů, tohle jsem si však užíval, Dolanský parádní výkon, ale nejvíc se mi líbil Michal Dlouhý, jehož považuju za jednu z ikon českého herectví. Roli hraje přesvědčivě od začátku do konce, zdatně mu sekunduje zmíněný Dolanský. Bendová je sice pěkná, ale herečka to není, ta to tam celkem kazila (když teda mluvila :)). Čtyři hvězdičky jsou dle mého názoru odpovídající, film mě zaujal a myslím, že takhle nějak to být mohlo... ()

Porp

Ja by som povedal, že je to nielen dobrý, ale aj dôležitý film. Dôležitý z dôvodu rôznorodosti filmových žánrov v našom kultúrnom prostredí. Už sme akosi zvyknutí že taká náročná forma akou thriller nepochybne je, sa objavuje iba u západných produkcií a u nás sa tak často nevidí. Stredoeurópska kinematografia sa mu radšej vyhne a špecializuje sa na drámy alebo historické filmy. Pomerne málo preskúmanou zlatou baňou je aj obdobie raných deväťdesiatych rokov, ktoré majú hádam väčšiu charizmu ako tie osemdesiate. Vedeli by o tom hovoriť Nemci so svojim Good bye Lenin. Jiří Svoboda si to tiež uvedomil a na staré kolená si na svoje plecia zobral priam priekopnícku úlohu. Rozhodol sa od začiatku napísať prázdnu kapitolu s názvom "Český thriller". A ja mu môžem len tlieskať. Svoboda sa veľmi rafinovane a s absolútnym prehľadom dokázal popasovať aj s kľúčovými úskaliami tohto žánru, ako sú akčné a kaskadérske scény, ktorých nakrúcanie nemá u nás takú tradíciu, ako trebárs len v spomínanom Nemecku (Kobra 11), a už vôbec nehovoriac o Amerike. ()

Lucas87

Na české poměry velmi kvalitní kriminální film založen na skutečných událostech, o kterých jsme mohli slyšet v tisku, v televizi. Michal Dlouhý jako "Karlos" se v tomto filmu opravdu osvědčil. Určitě patří se dá zařídit ke kvalitním českým kriminálkám jako je Smrt stopařek a novější Kajínek. ()

S.Robie

Luxus... dle mého názoru naprosto nejlépe zpracovaný český kriminální příběh, který působí opravdu autenticky. Přesně vystihuje lidskou náturu a co se může stát, když si Čech myslí, že na něj nikdo nemá. Michal Dlouhý sedl do role naprosto trefně, policajtská korupce z jeho očí přímo sálala... Po tomto filmu doporučuji autentická videa na youtube Orličtí vrazi- jsou tam přímo interview s postavami příběhu v reálu. ()

DAPDO

Jeden z nejlepších českých filmů tohoto žánru. Proč toho nenatočíme více, na tomto snímku je vidět, že to jde. Film inspirovaný orlickými vraždami, natočeno hodně realisticky, výborný v té době ještě neznámý Dolanský. ()

Schlierkamp

České drama popisující události týkající se tzv. Orlických vražd. Trojice mužů se rozhodne vraždit nejprve ze zištných důvodů, poté je k vraždám tlačí nutnost odstranit nepohodlné osoby a snaha zahladit stopy. Hlavní postavu ztvárnil M. Dlouhý a troufám si tvrdit, že v roli Karla Hrubeše předvedl svůj životní výkon, zejména v závěru snímku, kdy je upoután na invalidní vozík, jeho strhující herectví táhne celý film. Po jeho boku se v rolích mužů páchajících trestnou činnost představí psychicky vyšinutý a chladnokrevný vrah J. Dolanský a alkoholik D. Urban. Podívanou divákovi zpříjemnily vhodně vybrané zástupkyně něžného pohlaví přepůvabné A. Bendová a L. Benešová. Za nejzajímavější momenty snímku, přestože jich bylo více, považuji úklid druhé oběti do prázdného barelu či totálně chladnokrevnou vraždu neškodného manžela Hrubešovy sestry. V dramatickém závěru je však učiněno spravedlnosti zadost a všichni obžalovaní byli odsouzeni k vysokým trestům. Domnívám se, že drama či thriler Sametoví vrazi jsou v novodobé české filmografii nadprůměrným počinem a zkušený režisér J. Svoboda stvořil úctihodné dílo. ()

Ozzy2

Škoda obsazení hlavní role Karla Kopače nehercem Michalem Dlouhým.Nevěřím mu ani slovo, je hnusné, jak přehrává. Naopak palec nahoru za psychopata Honzu Dolanského. Celkově opravdu nuda, češi nikdy žádný skvělý akční film natočit nedokážou. ()

tranquill

Hodně syrové. Z hlavních postav se mi chtělo zvracet. Přece jen, když je to realita naší domoviny, je to něco jiného než realita z Ameriky. A myslím, že o to tvůrcům šlo a to se jim i podařilo. ()

Stíba

Jo, ta atmosféra počátku devadesátek z toho čpí pěkně. A to i díky spíše televiznímu zpracování bez nějakých velkolepostí a se spíš komornějším způsobem vyprávění. Nezajímavjěí postavou pak jednoznačně vyšinutý Ludvík "Pacient" Černý v podání Jana Dolanského ale nutno říct, že se obsazení povedlo i jako celek. ()

Dogfish

Skvělý film v režii pana Svobody. To se povedlo a film nema slabá místa. Výborný magor Dolanský a hlavní hrdina Dlouhý. Vše dokresluje hudba a zpěv Lucky. ()

Kingjiri

Radši bych teda vyloženě autentickej biják o orlickejch vraždách než takovouhle parafrázi zasazenou do novýho tisíciletí. Moje nadšení ze slibně rozjetýho úvodu docela rychle vyprchalo. Na vraždy se skoro ani nedostalo, pořád se jenom kecalo, pátrání nebo napětí bylo hodně po skromnu. Občas chválenej feeling českejch kriminálek 70. / 80. let mi v aktuálních kulisách přišel víc divnej než zajímavej. Finále byla docela zívačka a nejvíc jsem koukal na hodinky právě v závěru. Pěknou filmařinou, pár fakt dobrejma hláškama a zajímavym a neokoukanym (ale přitom velice schopnym) castingem bylo z mýho pohledu našlápnato na mnohem lepší výsledek. Kdybych se při projekci aspoň tolik nenudil, dal bych uplně s klidem tři silný hvězdy, takhle holt zustanu u dvou silnějších. Škoda promarněnýho potenciálu. ()

Mara97

To je takový béčko! Herecké výkony, kamera, zpracování, hudba, to vše je kompletně druholigové, na úrovni Slovenska. Způsob narace je naprosto nepřijatelný, protože kdo nezná okolnosti, resp. tu dobu nezažil, nemá sebemenší šanci děj filmu pochopit. Vše je ve filmu vyjádřeno tolik zkratkovitě, jakoby film musel mít maximálně 20 minut; na druhou stranu se film zabývá nepodstatnými věcmi, čímž je stopáž stejně dlouhá, ve speciální edici až nepřijatelná. Původně jsem Sametové vrahy hodnotil odpadem, po pochopení Orlických vražd (díky seriálu Devadesátky a dokumentární sérii Polosvěty) už se přece jen orientuji více a nejsem již tolik frustrován, že se vůbec v ději neorientuji, proto zvedám na dvě hvězdy. I tak mám ale nespočet výhrad. Kromě zmatečnosti je film odporný, vše zobrazuje až do extrému, co se naturalismu týče, ve filmu je hrozně moc zbytečně nahých postav, k porodu se nebudu radši ani vyjadřovat. Film je zvláštní v tom ohledu, že zachycuje 10 let staré události, ale všechny rekvizity jsou tehdejší. Prý kvůli úsporám. To víš, že jo! Svoboda jakožto bývalý polistopadový předseda KSČM se snaží současný kapitalismus zobrazit jako to nejodpornější na světě, přičemž už to mnoho let nebylo realitou (a divoké devadesátky byly jen důsledkem morálního dna z komunismu). Cílem filmu je co nejvíce dehonestovat současnou dobu, abychom si uvědomili, jak moc jsme od dob komunismu zbloudili. Toto se ovšem neděje poprvé, stává se to i u dalších Svobodových filmů (např. Vysoká hra), kdy cíleně tímto způsobem ovlivňuje veřejné mínění, a to dost nenápadně! Toto není svobodná kultura, ale cílená a sofistikovaná propaganda jednoho zakomplexovaného komouše. Tomuto ovlivňování by se mělo věnovat více pozornosti a varovat před ním! ()

FeriusParfax

Naprosto perfektní krimi. Nejlepší herecký výkon předvedl Jan Dolanský, který byl naprosto perfektní psychouš bez špetky empatie, slitování či studu. Hlášku - jsem to ale čtverák, kterou Dolanský pronese po zavraždení jedné z obětí miluju. Jeho šibalský úsměv a veselé poskočení mi zůstanou v hlavě ještě dlouho. Přesně takoví psychouši by se měli rovnou vraždit. Film je celou stopáž velmi zajímavý  a upoutal mou pozornost na celé 2 hodiny. Snímek doporučuji. Je nač se dívat. ()

HawkeyP

Rozhodně to má atmosféru a kvalitní herecké výkony, ovšem díky ztlumeným barvám to někdy až moc připomíná televizní detektivky z předlistopadové doby. Slabších 80 %. ()

Solly

Za film *** a za výkon J. Dolanského další jedna *. Je neuvěřitelně free v roli člověk anaprosto bez zábran! A z toho mrazí "jaký je to čtverák". Jinak film by byl jistě zajímavý, jen se nemůžu zbavit dojmu pokusu scénristy i režiséra, že dělají z "Orlických vrahů" oběti doby. ()

Odpadlik

Film je dle mého názoru důkazem toho, že i u nás jde natočit slušný kriminální thriller s akčními prvky. Za všechny bych jmenoval úvodní/závěrečnou scénu se zásahovou jednotkou výbuch nálože nebo převrácení auta na silnici. Rovněž jsou Sametoví vrazi důkazem faktu, že ne všechno je tak černobílé, jak se může na první pohled povrchnímu čtenáři novin zdát. Příkladem jsou oběti - až na manžela té barmanky nebyli rozhodně žádná neviňátka (i když to zločin pochopitelně neomlouvá). Režisér Svoboda rozhodně vsadil správnou kartu při výběru herců. Známé tváře Michal Dluhý a Jan Dolanský jsou opravdu perfektní, vše jim věříte, s rolí naprosto splynuli, ženské postavy - rovněž není co dodat, ale své si zastanou i ti "méně známí" ve vedlejších rolích, např. ti různí podnikatelé, šedé eminence, zoufalci a další. Je to jediný Svobodův film, který znám, ale začínají mě zajímat i ty další ... ()