Kedysi bol plukovník John Matrix (Arnold Schwarzenegger) veliteľom elitnej bojovej jednotky. Po smrti manželky sa však rozhodol opustiť armádu, aby v ústraní, ďaleko od ľudí, vychovával svoje jediné dieťa, desaťročnú dcéru Jenny (Alyssa Milanová). Ich dni pokojne plynú, keď sa zrazu objaví Matrixov bývalý nadriadený, generál Franklin Kirby (James Olson), ktorý ho informuje, že niekoľko jeho bývalých nadriadených zavraždili a Matrix by mal okamžite zmeniť identitu a odsťahovať sa inam. Bohužiaľ, je neskoro. Po generálovom odchode Matrixov dom napadnú žoldnieri zvrhnutého diktátora Ariusa (Dan Hedaya) pod vedením jedného z plukovníkových bývalých mužov, neľútostného Bennetta (Vernon Wells), o ktorom si myslel, že je mŕtvy. Podarí sa im uniesť Jenny, pretože vedia, že len takým spôsobom dosiahnu, aby s nimi Matrix spolupracoval. Nechcú od neho nič menej, len aby im pomohol zavraždiť prezidenta juhoamerického štátu Val Verde a zvrhnúť tamojšiu demokratickú vládu, aby sa Arius znova dostal k moci. Matrix má prezidenta zabiť, v opačnom prípade zabijú jeho dcéru. Matrixovi, ktorému spočiatku nedobrovoľne a len veľmi neochotne pomáha letuška Cindy (Rae Dawn Chongová), sa podarí ujsť z lietadla, kam ho Ariusovi muži naložili, a okamžite sa vyberie po stopách únoscov. Keď sa však Cindy dozvie, o čo ide, je Matrixovi veľmi dobrou pomocníčkou, pretože má vlastné nevyrovnané účty s Ariusom. Jej jediným želaním je vidieť ho mŕtveho. Matrix sa púšťa do riskantnej hry, pretože musí Jenny zachrániť skôr, ako lietadlo, v ktorom mal sedieť, pristane. A na to skutočne nemá veľa času – necelých jedenásť hodín... (TV JOJ)

Divočák

Someone, somewhere is going to pay! Neprůstřelný Arnold, unesená dcerka, zmasakrovaná banánová republika a obtloustlý Fredy Mercury v kroužkované vestě jako hlavní záporák... Přesně jak psali v Premiere - "Commando dotáhlo žánr k dokonalosti!!!" ***Věděli jste, že:Generál Arius v podání Dan Hedaya je bývalým samozvaným diktátorem ve fiktivní latinskoamerické republice Valverde, tedy té samé, kde stejnou roli zastával i generál Ramon Esperanza v podání Franca Nera ve Smrtonosné pasti 2.*** ()

-bad-mad-wolf-

Vzniknout Komando dnes, bude považováno za úžasnou parodii, která se vysmívá osmdesátkovým akčním béčkům. Filmům jako bylo... právě Komando. Nejznámější počin akčního rutinéra Marka L. Lestera byl vždycky úžasně vtipnou záležitostí, s postupem času ale jako by ubývalo nechtěného humoru a přibývalo záměrného (ovšem nadsázky byla přítomna tuna už tenkrát). Touto evolucí samozřejmě prochází divák, nikoliv Komando - nicméně kdo dnes dokáže brát vážně scény, v nichž Arnold na rameni nese čtvrttunovou kládu, případně v jedné osobě vyhlazuje ostrov plný žoldáků? Kdysi se možná Komando vážně bralo (taky si vysloužilo svou úsměvnou pověst), oproti svým vrstevníkům ale předběhlo dobu a stalo se nechtěnou učebnicí akčních klišé a přešlapů osmdesátých let. Učebnicí vtipnou, údernou a svým způsobem nenapodobitelnou. Stýská se nám, Arnolde. ()

lesumir

Akční podívaná, která bude spíše zajímat jen ty nadšence, co rádi vidí krev. V tom filmu nic jiného není. Střílení, rvačky a krev. I Chuck Norris by žasl! Ale jako film to nestojí za nic. Scénár děravy a režie se taky nevyvedla. Ale musím uznat, že Arnold se v tomhle určitě vyžívá, rvačky a střílení mu šlo. ()

cheyene

Snad to nejklasičtější akční béčko 80. let! Arnold v úžasné formě! Snímek je naplněný skvělými akčními scénami, perfektními hláškami a jedinečnou atmosférou. Kdo viděl jako malý, nikdy nezapomene! Nostalgie, krása, akčnost, Arnie, Bennett. Chyby: 1) Ve scéně, kdy plk. Matrix hází na ostrově granáty po vojácích a oni po výbuchu vyletí do vzduchu, si můžeme všimnout (nejlépe ve zpomaleném záběru), že vojáci "jdou" do vzduchu dříve, než granát vybuchne - nahoru jim totiž pomáhá rampa, která se zvedne z trávníku. 2) Když se Matrix pere s Cookem v pokoji v motelu, tak se jim podaří shodit lampičku, která je však o chvíli později opět na svém místě. 3) Na začátku filmu, když je unesena dcera Matrixe, tlačí plukovník svůj džíp ke srázu, aby se za nimi pustil. V jednom okamžiku (než naskočí do auta) si můžeme vzadu všimnout jistícího lana. 4) Ve scéně, kdy Bennett přikládá nůž na krk Jenny, tak má střídavě rozepnutou a zapnutou levou kšandu. 5) Těsně předtím, než se Matrix se Cindy pustí do sledování Sallyho, řekne letuška: "Bála jsem se, že to řeknete." Poté couve svým autem a v té chvíli je v odrazu auta vidět kameraman. ()

Hrabka

Po Conanovi a Terminátorovi přišla pro Arnolda v roce 1985 třetí význámná role. Komando je nadupaný akční nářez s tím největším borcem 80. let. Jeden z nejlepších filmů Arnolda ve své typické roli. Komando jsem viděl hodněkrát, už se mi sice dost okoukalo, ale pořád je to výborná akční jízda s "nesmrtelným" Schwarzeneggerem. 75% ()

LiVentura

..jedním slovem.....krákotovilovina. Na tom si nikdo nikdy nic a nijak nevzme, aspoň doufám.! Ta hvězdička je tam ze soucitu s tvůrci, před jejichž těžkou prací hluboce smekám.! ()

kinej

Vyznění Commanda prošlo časem velkou proměnou. Zatímco v době svého vzniku se jednalo o nadprůměrný akční film, dnes se jedná o regulérní komedii. Při sledování jsem se nasmál snad víc, než u dvojky Žhavých výstřelů. Díky béčkové režii totiž ještě více vyniká Arnieho toporné herectví. Navíc jsem měl poprvé možnost film shlédnout v originálním znění a rakušanovy glosy s jeho charakteristickým pšísfukem dodávají filmu nečekané komediální hodnoty. díky nimž lze teprve film plně docenit. Za zmínku stojí i režie a střih akčních scén, díky kterému film vypadá tak, že ani není třeba ho parodovat. Sestřelení kaskadáři padající ze střech do matrací, přišpendlení panáci sotjící u vybuchujícíh budov atd., to vše působí jako kompletní encyklopedie špatné akce. ()

paascha

Arnold je etalonem všech akčních svalovců, vyrovná se mu jen Rambo, a to ještě stěží. Ostatní jsou jen trapný kopie. A Komando je Otec i Matka všech akčních filmů. V každém políčku je něco, z čeho posléze vyšlo téměř samostatné odvětví, nebo aspoň typický prvek. Kult kultů. ()

juta

Tak malinká vzpomínka z dětství mě donutila se na celé Komando podívat. Bohužel stáří si vybralo svojí daň a je tu vidět docela dost nedokonalostí a hlavně tu bije do očí neuvěřitelné štěstí hlavního hrdiny, který se může procházet po zahradě a zastřelí každého první ranou, zatímco jeho protivníci se za boha nemůžou trefit... ()

Fiftis

Komando je akčný film, ktorý spĺňa všetky kritéria čo sa týka zápletky, akcie, vtipných hlášok, a hudby, ktorá sprevádza Arniho celým pôsobením v tomto snímku (hudba: James Horner). Čo sa týka deju je veľmi jednoduchý. Hlavnou postavou je ako v iných akčných filmoch "nesmrtelný" hrdina s neobmedzeno muníciou John Matrix. Kto náhodou má tento film po ruke, odporúčam sfúknuť to kilo prachu čo sa na ňom nazbieralo za ten čas nečinnosti v stojane a skontrolovať či funguje. ()

filmfanouch

V rámci všech těch Arnoldovejch klasik možná snadno zapomenutelné a především mu chybí jakýkoliv vyšší přesah, pořád to ale funguje a to především když Bennettovi dochází pára.... ()

Shakers

"Líbíš se mi, Sully, proto tě zabiju jako posledního", "Zelený barety žeru k snídani, a zrovna teď mám velkej hlad" - hláškovitosť rozhodne nechýba. "Máte zavazadla? Jen jeho". K tomu si prirátajte ešte správne vybičovanú hudbu Jamesa Hornera a hromadu akcii, nakladačiek, výbuchov a prestreliek. Komando sa kludne môže zaradiť medzi najlepšie Schwarzeneggrové snímky aj s tými chybami. "Řeknete mi, co se to děje? Jo, chlap kterýmu jsem důvěřoval mě chce zabít. To chápu, já vás znam 5 minut a chci vás zabít taky!" Obľúbený soundtrack: Main Title. 100% - 5* ()

lamps

Výborný příklad pitomosti některých osmdesátkových akčňáků. Ale zároveň dokonalý příklad jejich zábavnosti a vtipnosti!! 75% ()

Jacinda

Klasická klasika s Arniem coby milujícím otcem a zároveň smrtonosným zabijákem. Deratizace ostrova proběhla na jedničku a závěrečné hlášky nemají chybu :-D ()

Big Bear

Tak jsem neodolal. Dostalo se mi to zase do ruky tentokráte v jinačí kvalitě než tenkrát na videokazetě VHS kdy jsem vlastnil snad dvacátou jednohlasně předabovanou kopii. Tehdy jsem na to zíral s otevřenou pusou a svým způsobem vlastně i dnes. Toto je dost podobná záležitost filmu Na samotě u lesa. I tam je film složen výhradně z hlášek. Zde se v tomto snímku na idiotské dialogy (na rozdíl od Samoty), či dvojsmyslné hlášky snad někdo přímo specializoval. Do toho samozřejmě v hlavní roli pan guvernér v čase kdy ještě nezbankrotoval Kalifornii. Svaly se lesknou, žíly vystupují, nábojnice vyletují a pásy munice nikdy nekončí... ,,Krásná" osmdesátá se sekundující barevnou hrdinkou aby byl snímek rasově vyvážený. ------ Jednu z hlášek si neodpustím. Árny: Sony - Víš jak jsem ti slíbil, že tě zabiju jako posledního? Sony: - jo to jsi slíbil, to jsi slíbi... Árny: Lhal jsem.... :-)))))) ------------------- Řekne mi někdo, - brali to v tom roce 1985 tvůrci vážně, nebo jen jako fór? Za tu vzpomínku na ,, krásná" osmdesátá i u nás a šílený dabing v čele s Marcelem Vašinkou dávám dvě hvězdy na výložku CSFD. Zkrátka ejtýs akční béčko se vším všudy v dobrém i zlém - zkrátka Schwarzeneggeráda. * * ()

Boogeyman

Původně jsem Komandu dal 2 hvězdičky čistě na základě dávných vzpomínek, kdy jsem si vybavoval béčkový příběh a béčkové..prostě všecko. Zcela jsem vytěsnil, že ještě víc než testosteronu ná Komando v sobě nadhledu. Toho jsem si všiml až teď, kdy jsem na Švarcnegra se sekvojí na rameni narazil v noci na Primě. Následovaly scény ukazující lásku Johna Matrixe a jeho dcery, jako třeba společné krmení kolouška, či veselé dovádění se zmrzlinou. Už tady jsem se lámal smíchy, jenže to ještě nebyl tvůrčí záměr a stále to jen potvrzovalo mé dávné přesvědčení, že Komando je totální béčková neumětelská sračka. Ale jakmile došlo na akci, tak jednak bylo na co koukat a jednak konečně přišel ten zmiňovaný nadhled a došlo mi, že se to celé ani trošku nebere vážně. Pak už přišly na řadu legendární hlášky jako "Je k smrti unaven.", "Zelený barety si dávám k snídani." či "Pustil jsem ho." a já honem spěchal k csfd změnit hodnocení než to někdo uvidí:-). Komando je masakr, Šwarcík dokonale topornej likvidátor a já se bavil jako král. ()

sheen

Čistokrevná akční klasika a Arnold v plné parádě, svalnatý, nelítostný, nezná slitování, má nekonečně nábojů, nedobíjí a je nesmrtelný (IDDQD), první film, který jsem viděl v kině, když mi bylo 10:)) vyšel jsem z kina s otevřenou papulou, doživotně poznamenán Arnoldem, jeho nadlidskou postavou. Scéna, kdy Arnold nese kládu je už dnes legendární:)) Hornerova hudba je taky výtečná. ()

hippyman

po shlédnutí v HD a původním znění bych k téhle klasické kládě mohl už konečně vymyslet pár vět... je to teda šílený retro se spoustou nesmyslných scén, nehercem guvernérem v hlavní roli, spoustou kečupu a vyskakujících neschopných postřílených vojáků... prostě klasické béčko poloviny osmdesátých let, ke kterému se, coby malé guilty pleasure, prostě občas velmi rád vracím... 80%. [2. wayFUCKý HD FEST] ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (viac)

Bennett opět vypustí trochu páry

Bennett opět vypustí trochu páry

18.06.2011

Než se na plátna vrátí sám velký Arnold (pokud k tomu vůbec někdy dojde), zřejmě se dočkáme několika remaků jeho slavných kousků. Předělaný Barbar Conan je za rohem, natáčení nového Total Recallu… (viac)

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda

05.06.2009

Někteří přímo, druzí ho touží pouze remakovat. K těm prvním patří Robert Rodriguez, který prý předělávky nesnáší ještě víc než... než všichni ostatní, a jeho Predators pro studio 20th Century Fox by… (viac)