Sherlock Holmes: Majster medzi vydieračmi

(TV film)
  • Slovensko Sherlock Holmes: Majster vydierač (viac)

Ničit životy lze i bez násilí - stačí k tomu informace. Sherlock Holmes bojuje s nebezpečným vyděračem. V Londýně působí nebezpečný vyděrač, o čemž přijde detektiva Sherlocka Holmese informovat jistá stará dáma. Zdá se, že muž využívá služebnictva, které mu prodává kompromitující dopisy a další informace o nejrůznějších prohřešcích svých bohatých pánů. Jediné, co Holmes získá, je kus papíru s iniciálami C. A. M. a slovem devil ďábel. Vyděrač se právě soustřeďuje na mladou Charlottu Milesovou, která má před svatbou s plukovníkem Johnem Dorkinem. Charlotta dostane dopis, ze kterého vyplývá, že její nastávající tajně vyhledává společnost a přátelství transvestitů. Dívka zasnoubení zruší a zanedlouho se plukovník zastřelí. Mezi dopisy, které před smrtí napsal, je i jeden adresovaný Holmesovi. Ten ho navede na vyděračovu stopu (oficiálny text distribútora)

liquido26

Původně jsem byl trochu skeptický a říkal jsem si, jestli to není trochu škoda rozmělňovat Doylovy krátké povídky do podoby celovečeráků, když se ta krátká seriálová podoba už tolik osvědčila. Po zkouknutí Mistra mezi vyděrači ale musím říct, že moje obavy byly zcela zbytečné. Vynikající povídka byla skvěle převedená na plátno. Rozhodně se nejedná o žádnou nudu, jak jsem čekal. Film ctí základní dějovou linii povídky i její atmosféru, a do toho všeho si tvůrci přidali několik nových postav a scén, o které v povídce nezavadíme a výsledek se hodně povedl. ___ Nemám ve zvyku komentovat komentáře ostatních, ale tady mi to nedá. Uživatel someone je zřejmě co se postavy Sherlocka týče úplně mimo, takže jeho koment neberte vážně. Onen zmiňovaný "vyšší standart" v podobě nepřekonatelného Brettova výkonu samozřejmě dostanete. A celkově postava Sherlocka je taková jaká má být a hlavně taková jaká byla v povídce. ()

B!shop

Takhle vyvadet jsem Holmese asi jeste nevidel. Vloupe se do baraku, pouziva prevleky, sbali sluzku a celou dobu je nasranej, ze nemuze porazit mistra vyderace. Od toho se taky odviji konec, ze tu neni zadne odhaleni. Ale i tak tu zustava docela solidni detektivka s perfektnim parchantem Roberta Hardyho. ()

Radko

Tu, aj keby nebol žiadny dej, tak lokácie, obrazy a kostýmy samy osebe si zaslúžia tri hviezdičky. No ak sa k tomu pripojí skvele zvládnutý zámerný holmesovský neštandard, o vyššie hodnotenie je postarané. Netypické postupy brilantného detektíva sa prejavujú v takmer v celej príhode. Holmes sa ukáže v úlohe flirtujúceho inštalatéra; absolvuje žiarlivostný fyzický súboj so sokom v láske a napokon viackrát náruživo bozkáva chyžnú, s ktorou sa v záujme doriešenia prípadu zasnúbi. V závere miesto úvah namáhajúcich mozgové závity použije vlamačské nástroje. ()

PavelZava

Je to přesně, jak řekl Sherlock Holmes : "No, Watson. There are certain aspects (of this case) of which I am not proud. Please". Tento díl nepatří k dobrým, Sherlock Holmes je spíše mužem převleků, než mužem s geniálním úsudkem, pamětí, logikou a dedukcí vybaveným vyšetřovatelem. Robertu Hardymu zlomyslnost kouká přímo z vočí. Scénář : Jeremy Paul / Hudba : Patrick Gowers ()

DocBrown

I na druhý pokus jsem tomu prostě nepřišel na chuť, pro mě je to nejslabší Brettův Holmes. Příliš zdlouhavé, nepropracované, nedoylovské. Konec hodně odfláknutý, jak se dostala dovnitř, když Holmes musel přelést zeď? Ta vražda na konci nikoho nezajímala? Holmes (v pokročilém věku resp pokročilém stádiu nemoci) svede služebnou? Jediné pozitivum, že se vrací Colin Jeavons jako Lestrade. 45% ()

• Když je zastřelen důstojník, policejní detektiv vezme odhozenou zbraň do kapesníku. To nebylo u Scotland Yardu v polovině 90. let 19. století, kdy se film odehrává, vůbec zvykem. Otisky prstů začaly být v Británii používány k identifikaci až v roce 1901. (Sinecod)