Sherlock Holmes: Slobodný mládenec

(TV film)
  • Česko Svobodný mládenec (viac)

Je velkou společenskou událostí, když se lord Simon, jeden z nejžádanějších svobodných mužů v Londýně, žení s Hettie Doranovou, bohatou Američankou. Jenže Hettie záhadně zmizí během svatební hostiny. Sherlock Holmes, slavný detektiv, je shromážděnými hosty přijat poněkud chladně. Vyjde najevo, že Hettie byla už třetí manželka, která lordu Simonovi podobně zmizela a to už nemůže být náhoda - to je právě případ pro Sherlocka Holmese... (oficiálny text distribútora)

MickeyStuma

Psychologický začátek tohoto příběhu může být pro neznalé diváky hodně zmatečný. Jde hlavně o vzpomínku na pád Sherlocka Holmese z vodopádu, kde mělo dojít k jeho úmrtí. Znalci povídek Sherlocka Holmese samozřejmě vědí, že se jedná o událost z příběhu 'Poslední případ', který je mimo jiné součástí série pod názvem 'Z archivu Sherlocka Holmese' (1984), taktéž s Geoffreym Beeversem a Jeremy Brettem v v hlavních rolích. Literární autor Arthur Conan Doyle chtěl tímto ukončit psaní dalších dobrodružství dnes nejslavnějšího detektiva všech dob, což fanoušci v žádném případě nepřijali. A tak došlo k zmrtvýchvstání. Příběh pod českým názvem 'Svobodný mládenec, je zpracován na základě krátké povídky 'Noble Bachelor', která byla scenáristicky pro potřeby celovečerního filmu rozšířena. Televizní charakter snímku je opět nepřehlédnutelný. Kupodivu určité napětí se dostavuje, bohužel ale až ve druhé polovině celého dějství. Do této doby se to tak nějak podivně plahočí od nechtěného k nutnému, čímž nevýraznost konceptu spíše odvrací divácký zájem. Kdo jsi ale počká ten se dočká. Ne, jako u předchozích snímku o žádnou pecku rozhodně nejde. Ale jen tak k obyčejné nenáročné televizní podívané postačí. ()

Amonasr

První polovina filmu byla až příliš záhadná a překombinovaná, že vůbec nebylo jasné, o co tam vlastně jde. Teprve potom se začaly trochu skládat jednotlivé útržky k sobě a poslední půlhodina už měla docela spád. Bohužel v několika aspektech překročil snímek hranice ještě možného (například Holmesův věštecký sen nebo připravené zřícení starodávné kamenné zdi zámeckého žaláře), čímž se podle mne dopustil na Sherlocku Holmesovi zbytečných faulů. ()

octopuska

Tenhle Holmes mi nějak unikl, takže jsem viděla, až teď. A musím říct, že je velmi povedený. Má až hororový nádech. Holmes v zajetí nočních můr a démonů. Výborná, ponurá atmosféra a samozřejmě Jeremy je úžasnej Holmes, asi můj nejoblíbenější. V noční košilce válející se před barákem v blátě, tak ho jen tak neuvidíte. A samozřejmě nesmí chybět Holmesův nepostradatelný parťák a věrný přítel Watson, který nad ním neustále bdí. Snáší jeho sebestředné, sobecké nálady, opiátové excesy a věčný boj s přízrakem geniálního zloducha Moriartyho s grácií sobě vlastní. TV filmy mají v podstatě velmi podobnou kvalitu, jako seriál. Je dobře, že ČT čas od času, tyto zdařilé adaptace dává. I když zimní období se k Holmesovi hodí víc než slunné léto. Ponuré, sychravé počasí tomu dodává ten správný šmrnc. Brett byl zvažován do role Bonda, ale nakonec roli získal Moore. Byl velmi pohledný za mlada a splňoval všechny podmínky, mohl být zajímavým 007. Zřejmě mu byla souzena role Sherlocka, která mu seděla, jako prdel na hrnec. ()

MarekMotor

Chudák sir Saint-Simon... Scénáristé znásilňují nepříliš vydařenou Doyleovu povídku, jejíž skutečná zápletka se stává vedlejší dějovou linkou a Holmes zde připomíná mnohem víc narkomana v kruté fázi absťáku než viktoriánského gentlemana. Tohle se vůbec nepovedlo, ale jednu hvězdu za výpravu si to zaslouží. ()

Gilmour93

A Nightmare on Baker Street. Linka vyšetřování není v mých očích to nejzajímavější, koneckonců, mimo jedné lekce balistiky a nějakého toho výslechu se spíš jedná o společné hledání klíče k opakujícímu se snu. To, co je pozoruhodné, je výkon chřadnoucího Jeremyho Bretta, který pod lithiem, kyslíkovou maskou a líčidly překryl svou osobnost sužovanou obsesemi, depresí a nočními můrami s tou Holmesovou. „Thereˈs no escape from the terrors of the mind..“ ()