Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiálny text distribútora)

Wormboy

Dalsia Chaplinova nadcasova "dobova kritika", pri sledovani ktorej mi len rozum zastaval, ako to Charlie vsetko stiha (pisat,hrat,rezirovat, produkovat a este aj skladat hudbu) a pri tom vsetko nadpriemerne (ak by niekto chcel odporovat so sucasnou tvorbou Clinta Eastwooda).4,5/5* ()

MarekT

Třetí viděný Chaplinův celovečerní film nerozechvěl bránici tak často, jako o pět roků starší Světla velkoměsta, ale to mi i přesto, že bych se u komedie měl jen smát, nevadí. Chaplin se zase ukázal jako všestranný umělec a tak jsem měl krom třeskuté zábavy možnost sledovat i snímek s úžasnou myšlenkou, zabývající se problematikou poměrů v zaměstnání či srovnáním moderního či klasického života. Hlavní podstatou je tedy něco jiného než zábava, ovšem Chaplinův geniální komický um nemohu opomenout - taková scéna s krmením kolegy při polední pauze se mi z celých třiaosmdesáti minut asi nejvíce líbila. ()

zette

Vyborna satira, ktera se velmi vystizne zabyva hospodarskou krizi ve Statech a stale castejsim nahrazovanim lidske prace automatizovanymi stroji. Chaplin zde doslova exceluje, asi se nikdo u Moderni doby nebude smat od zacatku do konce, usmev na rtech jsem ale mel temer po celou dobu. Velkou ozdobou filmu je take nadherna a kouzelna Paulette Goddard. Spolu s Diktatorem zatim nejlepsi Chaplinuv film, ktery jsem videl. Pro minulou, moji i pristi generace strasne hodnotny film. ()

Pajky3

Charlie Chaplin o něco lepší než předchozí (Světla velkoměsta), i díky tomu, že romantická linka je tady o něco silnější. Možná i proto, že zdejší Charlieho vyvolená je mnohem hezčí. Pár fórků je opravdu vydařenejch, jako ulétnuté manžety, bruslení nebo scénka s husou. No, ale dokonalostí to pro mě teda nezavání. Třeba u Diktátora, kdo ví. ()

pakobylka

Jakoby "Moderní doba" neměla nijak zvlášť pečlivě promyšlený scénář - vyhlíží spíš jako nekonečná řada krátkých scének, které spojuje ústřední dvojice: Tulák ... a Tulačka. Jakoby jejím hlavním posláním bylo vyjít vstříc svému duchovnímu otci - a umožnit mu, aby naplno předvedl svůj nezpochybnitelný všestranný talent. Nejspíš ji poznamenalo loučení Charlieho Chaplina s érou němého filmu - ale možná právě proto nemůžu jinak než přihodit na misku vah solidní čtyři * ... pro mistra prchavých okamžiků, který dodnes přivolává smích i slzy, pro jeho velké srdce a sociální cítění - a především pro jeho Tuláka, nad kterým se s trochou sentimentu konečně slitoval (vpravdě na poslední chvíli) - a věnoval mu oddanou partnerku. ()

mortak

To co fascinovalo Tomáše Baťu, Chaplina spíše děsilo. Film začíná satirou na fordovskou práci u pásu, míchá dohromady klasické komediální scénky - mistr opravář a jeho pomocník či zpívající číšník - se satirou, kde mě vždy dostane jeden vtip. Tulák jde ulicí, z auta spadne červený praporek...neznám lepší vyjádření vztahu člověk a marxistický boj. ()

mmmxzzz

winstonik ** Koho zaujíma dôvod, prečo Američania považovali Chaplina za komunistu, stačí mu pozrieť si Kida alebo tento "dojímavý" film o asociálovi, ktorý mal byť zrejme vzorom socialistickej morálky. Napokon, aj sa ním stal a my sme to na 40 rokov pekne schytali. Chaplin bol skvelý filmový mág, škoda len, že tak neuveriteľne hlúpy. ()

WolfR

Moderní doba je podle mého názoru nejlepším Chaplinovým kouskem a jednou z nejlepších sociálních satir a komedií všech dob! Je to neskutečně geniální a nadčasové dílo, 5 hvězd. ()

Radiq

Dobrá groteska, kde je opět plno dobrejch nápadů, hlavně v první polovině (automaticý krmič nemá chybu). Film se odvíjí klasickým způsobem, že Chaplin vždy všechno pokazí a honí ho policie nebo někdo jinej. Film je napůl němý a napůl se zvukem. A na konci se dokonce dočkáme, že tulák bude zpívat. Jedná se o průměrnej snímek Ch. Chaplina, kterej je ale hřích nevidět. ()

MJMilan

Když se člověk probírá nepřeberným množstvím dnes natočených filmů, musí zpětně filmy Charlieho Chaplina docenit. On byl opravdu pan herec a když k tomu připočtete, že je autorem hudby i režie ....dnes skoro nemyslitelné... a když mám zhodnotit některé krámy, co máme v domě, tak i dost nadčasový snímek. ()

Hafran

Výborně budovaný příběh, politická satira se silným, hlubokým a sociálním podtextem, skvělá kamera to jsou všechno superlativy které jsou u Chaplina standartem a v tomto filmu dosahují vrcholu. Ale není to nic proti dokonalé choreografii, rozmyšlenosti gagu do každého detailu, skvělým načasováním a neuvěřitelným herectvím. Když vidím dokonalost každého záběru, jak obsahově, tak vizuálně, tak si říkám proč se ve filmech muselo začít mluvit. ()

LeoH

Vždycky mě baví, když někdo zkouší nedělat věci tak, jak velí dobový mrav, a místo toho chce najít cestu jinudy. Tahle byla sice slepá, ale to, jak se člověku přímo před očima láme němá éra do zvukové, je zpětně až dojemné. Zrovna jako ta trochu přehnaně divoká krásná holka snící se svým Tulákem proletářský sen o středostavovském životě – i tady se Chaplinovi podařilo zachytit velké změny, tentokrát společenské (a tím nemyslím žádné revoluční vzepětí lidových mas, ale naopak začátek neúprosného směřování lidových mas do bačkor, k televizím a plným ledničkám). O příchodu éry strojů nemluvě. Moderní dobu zkrátka vnímám jako film stojící hned na několika hranách najednou, pro mě i na hraně mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Pětek je tu dost, tož dám čtyři. ()

filmmovier

Naprosto úžasný sled nesmírně vtipných scének s geniálním Chaplinem, který se snaží dostat do vězení, ale pak se zamiluje do nesmírně krásné dívčiny. Moc souvislý příběh to nemá, což nevadí, tradičně v tom nechybí ani sociální podtext, což taky nevadí, neboť mi přišlo, že ho je docela málo, čili akorát. Jinak pro mě další geniální komedie, možná ještě lepší než Cirkus, a já opět dávám všech pět hvězd. Ta stavba gagů je opravdu úžasná, je to nádherně natočené a nesmírně skvěle vypointované, bylo tam spoustu geniálních scén a momentů a pro mě dost možná dosud nejlepší Chaplinův film, protože tohle byla fakt velká paráda, stejně, jako všechny jeho ostatní filmy, obstojí i v Moderní době, prostě nadčasová záležitost, která je svižná a veselá. 100%. ()

David.Darco

Geniálny začiatok filmu v továrni a ešte lepšie väzenské scény vystriedali dlhé a fádne kapitoly, v ktorých už zasvietil úsmev menej krát. Je to škoda. 89 minútový film sa vlečie ako 140 minútový a prestáva postupne baviť. Celý ten happy ending mi taktiež nesadol... Také limonádové. Ale budiž. Továreň 4* Väzenie 5* ... Ostatok 2-3*. Celkový dojem slabších 65%. Dúfam že skorším Chaplinovým filmom prídem viac na chuť. P.S. - Zvláštne, ako si môžete z istých filmov zapamätať najmä to krásne a funkčné a ten druhý rozmer mozog vytesní. Presne v takomto kontexte modernej dobe musím dať 4*. ()

senor

Méně vyrovnané než třeba City Lights, ale jinak super. Prvních pár minut je asi to nejlepší co Chaplin natočil. A Goddardová je kus. ()

anli

Film,který zobrazuje hluboký dopad hospodářské krize na obyčejné lidi a přitom si ještě dělá srandu z automatizace cellé společnosti.Je to vlastně takové sociální drama, s komediálními prvky.Prostě Charlie Chaplin,takže je to v první řadě pocta němémú filmu,taky trochu filmové grotesce a v neposlední řadě filmu,jako takovému.A Chaplin nám to sděluje svým osobitým jazykem,jak je u něj zvykem.Je tu spousta gagů a vtipných scén(kolečkové brusle,vězení atd.).Taky samozřejmě spousta poselství a sociálního podtextu.Já mám ovšem trochu problém s nevyrovnaností a částečnou přeplácaností.Jakoby toho sem chtěl Chaplin nacpat moc a ono už se to prostě nevešlo.Některá sdělení,či gagy tak vyzní naprázdno."Moderní doba"je i přesto jasným symbolem doby a určitě patří do zlatého fondu světového filmu.U mě to má za,vůbec ne němých,85%. ()