Charles Chaplin a jeho souboj se stroji v éře, která není příliš nakloněna lidem. Společenská satira natáčená ještě v konvencích pantomimy němého období. Protest proti nehumánním aspektům technické civilizace a automatizace lidského života. Film je vybudovaný jako mozaika epizod, každá z nich má vlastní výstavbu gagů, geniálně se v ní uplatňuje smysl pro humor ironii i sarkasmus. (oficiálny text distribútora)

CageDepp

Koukám, že Chaplin viděl do budoucnosti, jak to bude chodit na linkách. Jestli to tak bylo, už dřív tak je to smutný příběh. V polovině filmu trošku nuda, ale zakončení to se povedlo. ()

Skip

Tenhle film, to je prostě klasika. Scénu u pásu, kde Charlie utahuje matice a poté je vcucnut do obrovského soukolí ozubených kol, zná snad každý, kdo se aspoň trošku o film zajímá. Osobně se mi nejvíc líbilo Charlieho pěvecko-taneční vystoupení v kavárně. To prostě nemá chybu a je to jen jeden z mnoha důkazů o jeho genialitě. ()

Vědma

Přece jenom je ten Charlie geniální. I když film byl částečně zvukový a v tehdejší době už mohl být celý, je mnohem lepší že není a zachovává styl němých grotesek. Mimo scén, kdy se člověk opravdu mlátí smíchy, jako je třeba celá první část v továrně, hlavně krmící stroj, je zde spousta jemných, malých, milých gagů, které jsem možná ani všechny nepostřehla. Chaplinovo vyjádření k tehdejší době nebylo možná příliš sofistikované, ale o to víc se těším na jeho Diktátora. Ta doba byla tenkrát moderní, ten film je moderní i dnes. ()

Aleee89

Od Chaplina jsem viděla spoustu filmů a snad žádný mě ještě nezklamal. Bohužel, tolik opěvovaná Moderní doba mě neuchvátila vůbec. Po celou dobu mi připadalo, že film se nějak nemůže rozhodnout mezi tím, jestli to bude stará dobrá groteska nebo sociálně kritický film. Na grotesku to bylo málo vtipné, na drama málo dramatické. Aspoň pro mě. Je to škoda, protože Chaplina i jeho tuláka mám jinak ráda. Tenhle film mě vcelku nudil. ()

L_O_U_S

Jestli mě na tomhle filmu něco opravdu zaujalo, tak je to Paulette Goddard, protože na ni bych se mohl dívat celý den. Asi jsem se znovu zamiloval. (964., 6. VIII. 2014) ()

Trevor

Je takmer neuveriteľné, že film spred vyše 80tich rokov tak dokonale vystihuje dnešnú dobu. Úvod, v ktorom Charlie Chaplin čoby zamestnanec fabriky za pásom je vystavovaný požiadavkám na stále vyššie výkony a sústavne kamerami monitorovaný samotným riaditeľom je tak aktuálne, až to bolí. Keď dobehne za riaditeľom predajca s ponukou stroja, ktorý odbúra prestoje zamestnancov počas pracovnej prestávky, majitelia súčasných automobilových a iných fabrík s pásovou výrobou museli byť v tranze. Škoda, že nápad nevyšiel však? Ale naspäť k filmu. Vzhľadom k dobe, v ktorej vznikol, si dokázal vystreliť z tak vážnych tém akými sú nezamestnanosť, štrajky, používanie policajnej sily proti ľuďom "elitou" spoločnosti či silou "bieleho prášku" tak milým humorom, že tento film človek musí milovať aj po toľkých rokoch. A, v neposlednom rade, najepšou tanečnou scénou na filmovom plátne nie je show Vincenta Vegu a Mii Wallace v Pulp Fiction ale Chaplinova "kikamora" v Modern Times. 90%, niektoré "gagy" sa opakujú s malými obmenami a opakovaný vtip už nie je vtip. ()

d-fens

ocenenia : "Vatikánsky zoznam" (vznikol v roku 1995) - zaradené v sekcii 'Umenie' ◘◘◘◘ MFF Cannes 2003 - Nesúťažný výber ()

easaque

hodnotím jen ze vzpomínek z kina před pár lety, kde se mi to líbilo a asi bych se nebránil zopakování. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Morloth

Chaplin zraje jako víno. Gagy a sociální kritika jedno jsou. Navíc snímek z diváka emoce sice ždímá, a to značné, ale já osobně si toto poždímání užíval. A na závěr div že slza neukápla. ()

MrPierc

Pozitivní náboj celým filmem. Nikdy na tom nejste tak špatně, aby jste se nemohli smát. Když jste na to dva, vše jde jednodušeji a můžete se podporovat. Opět originální lehké gagy bez tlačení na pilu. Pane Chaplin vy jste nadčasový. ()

joker.george

Pro mě je to nejvtipnější Chaplinův film, který se mi zatím poštěstilo viděl. Gagy, humor a samozřejmě i Charlesova mimika byly opět velice povedené (továrna, vězení), ale jak to u tohoto umělce bývá, tak sem dokázal skvěle zakomponovat i dramatičtější a vážnější scény, z čehož občas vznikají situace, u kterých nevím, jestli se smát či nikoliv (zbláznění). ()

tomtomtoma

Přepsáno v listopadu 2019. Moderní doba je neposedně vzdorovitá satira cirkusového klauna. Hospodářská krize třicátých let přihrála do rukou svobodného klauna ostrou munici k sociální a politické palbě kritiky, nechal volný průchod sarkastické nezdvořilosti a zlomyslný osud si krutě zalaškovat formou hrdinství proti vlastní vůli. Charlie Chaplin se díky Moderní době stává pro vládní orgány Spokojených států amerických trvale potencionálním nebezpečím. levičácké sympatie jsou v nouzi lidské existence pochopitelné, ale hlavní útok cirkusového klauna směřuje na negativní důsledky kapitalismu, který svým založením prostého člověka vysává ze všech sil a nezajímá se o jeho potřeby. Expresivně estrádní výstupy si pochutnávají na ironii, pohybová akrobacie zvýšila rychlost otáček i dokonalost sestav prováděných cviků a závěrečných poloh aplausu. Masa davu je zkrocena taneční choreografií a víří ve vášni a v očekávání. Cirkusový klaun provokuje a pokouší příležitosti, šeptá poezii mechanizovaného pokroku v cirkusovém škádlení a zpívá svým hlasem, byť skutečná slova zde nejsou vůbec podstatná. Satirickému cirkusovému vystoupení udává rytmus Charlie Chaplin v roli továrního dělníka, odolného smolaře a romantického idealisty. Je škádlivý, rozdováděný, šlechetný a něžný. Vyrovnává se svým nervovým zhroucením, i s bídou nezaměstnanosti, náhodným požitím narkotických látek, ale i s kapitalistickou zuřivostí a politickým honem na čarodějnice a přesto nepřestává věřit ve skromný obyčejný sen a osobní štěstí, nalezené v lásce. Důležitou motivační postavou je Ellen Peterson (zajímavá Paulette Goddard), mladé, temperamentní a ještě nedospělé děvče z velmi nuzných poměrů. Život se nechce podřídit platným zákonům pěstounské péče a staví se navzdory všemu na vlastní nohy a přiklání se k šlechetnosti, byť ta sebou nese i znamení vilné touhy. Z dalších rolí: k Charliemu vstřícný a náročný provozovatel kabaretní restaurace (Henry Bergman), Charlieho škádlený spolupracovník z továrny Big Bill (Tiny Sandford), Charliem mučený vedoucí opravář tovární mechaniky (Chester Conklin), nad vysokou produkcí tovární výroby vždy bděle dohlížející prezident společnosti (Al Ernest Garcia), Ellenin nezaměstnaný otec (Stanley Blystone), tělesně mnohem zdatnější Charlieho spoluvězeň ze stejné cely (Richard Alexander), nadšený vynálezce krmícího stroje J. Widdecombe Billows (Murdock MacQuarrie), za zmařený vězeňský útěk velmi vděčný šerif Couler (Edward LeSaint), Charlieho výkonností a přístupem nespokojený vrchní číšník restaurace (Fred Malatesta), rytmus udávající "bubeník" továrny (Sammy Stein), kumpáni Big Billa při loupeži obchodního domu (Hank Mann a Louis Natheaux), nešťastný stavitel lodí (Frank Hagney), raním výsledkem nové ostrahy zaskočený manažer obchodního domu (J.C. Nugent), či Elleniny malé sestřičky (Gloria DeHaven a Gloria Delson). Film Moderní doba je uhnětena z divokého pohledu cirkusového klauna, nezříká se své expresivnosti a akrobatické pohyblivosti a nápaditě a s velkou chutí filmem útočí na společnost ve jménu morálně etického lidství. Moderní doba je jedinečnou filmovou satirou neposedně rozverného cirkusového klauna! () (menej) (viac)

Mauny

Pokuď jsem o někom říkal, že je komik, tak teprve Charlie Chaplin je Pan komik, s velkým P. V tomto filmu se své role zhostil opravdu grandiózně. Moderní doba se nám snaží ukázat tu špatnou stránku industrializace a kapitalismu. Chaplin dává za vinu kapitalismu vznik krize. Kapitalismus může za všechny ty nezaměstnané davy lidí, co chtějí a potřebují pracovat, ale nemůžou. V tomto samozřejmě nemohu absolutně souhlasit a Chaplin zde ukazuje svůj levicový postoj. Co musím bohužel zkritizovat, je druhá půlka filmu. První půlka v továrně je skvostná a upřímně z druhé co stojí za zmínku, jsou kolečkové brusle a pěvecký výkon v restauraci. ()

C0r0ner

Černý pátek znamenal hodně špatného, ale zároveň by bez něj nevznikla Moderní doba, což by byla celkem škoda. Ne, že by se jednalo o kdovíjak úžasnou zábavu, ale především jde o to, že ve filmu je obsaženo vtipnou cestou hodně drsné poselství o tom, jak se lidi mají špatně, a že stroje nemusí být vždy pozitivně přijímané. 70% ()