Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

tony_2

Vynikajuca parodia na totalitny rezim Adolfa Hitlera.Charlie Chaplin je v dvojulohe zidovskeho holica a vodcu Adelaida Hynkela jednoducho vnikajuci tak ako aj v predoslych filmoch. Vynikajuco naopisany scenar opat v rukach samotneho Chaplina obsahuje mnozstvo gaov, ale aj dojimavych scen.Vo filme je stale patrna Chaplinova postava tulaka,no nie tak ako napriklad v Kidovi alebo Zlatom opojeni.Zaciatok filmu je zrejme najlepsia parodia Hitlera v dejinach filmu.Vynikajuco mu sekunduju aj herci vo vedlajsich ulohach, hlavne uloha kvetinarky.Jednoducho odporucam ()

wito

skvely vysmech nacistickemu rezimu. ak poznate chaplina len z nemych grotesiek, urcite si skuste pozriet tento zvukovy film, ktory v sebe nesie vazne humanisticke posolstvo. samozrejme vplyv ery nemeho filmy tu citit. najma typicke chaplinovske groteskne sceny su skvele. ()

PaRi

Úžasná a geniální parodie na Hitlera a diktátory vůbec. Kdyby Hitler dostal Chaplina do rukou jistě by skončil někde v plynu. Škoda jen, že Chaplin také nerozeznal zlo v komunismu a tak byl vyšetřován Výborem pro neamerickou činnost za své sympatie k této ideologii. ()

Rodin

Chápu, že tohle muselo Hitlera totálně nas...štvat. Dodnes vynikající. Co naopak nechápu, to je přístup českých televizních kanálů, které dokáží nakoupit každou kravinu, ale Chaplinovy celovečeráky zcela ignorují. Proč nevídáme Světla ramp, Kida, Světla velkoměsta, Krále v New Yorku, Monsieura Verdouxe...? To je fakt prapodivné. ()

Rattlehead

Co bych vytkl - pomalejší rozjezd; trochu zjednodušený pohled na svět; Chaplinova imitace němčiny trochu drhne (a připomíná spíše směs angličtiny a švédštiny, tady by se Charlie mohl učit třeba u Vlasty Buriana). Ale jinak je to úžasný film, který postupem času dokonale graduje. Viděl jsem ho již mnohokrát (jednou dokonce v kině) a považuji ho za Chaplinovo vrcholné dílo. Skvělých scén je tu požehnaně - večeře se zapečenými mincemi, holení dle Brahmsovy hudby, útěk po střeše, scény s Napalonim atd. Nepřekvapí, že přípravy snímku doprovázely různé protesty, však USA tehdy čile obchodovaly s oběma hlavními nacistickými státy, a nechtěly si je pohněvat. Rovněž závěrečný mírový projev musel americkému zbrojařskému průmyslu nadělat nejednu vrásku na čele. Dnes - v roce 2022 - bych ho takové Černochové pouštěl třikrát denně! Zajímavost - během 127 natáčecích dnů spotřeboval Chaplin téměř 200 000 metrů negativu, z nichž nakonec použil pouhých 3 400 metrů! ()

karlee

Slabší začátek a příliš patetický konec, mezi tím celkem dost slušných scén, lepší jsou ty s vůdcem, atmosféra židovského ghetta působí trochu šestákově. Zkrácení by neškodilo, i třeba úvodní vůdcův projev je zbytečně nastavovaný. ()

dzank

Réžia, dve hlavné postavy stvárnené Chaplinom a Oakie ako Napoloni vytvorili perfektný film plný kultových scén, napr. Hynkelov tanec s glóbusom, holenie a to nespomínam stretnutia Hynkela s Napolonim. Toto je ozaj klasika. Chaplin triafa presne do čierneho, výsmech z Hitlera a nacistov je absolútne do-ko-na-lý. Keď si predstavím dobu, v ktorej uzrel film svetlo sveta..nemám slov.. nakoľko človek sa neubráni myšlienke, ako sa asi tváril Hitler, keď zahliadol čo i len kúsok z tohto filmu. Je to prejav Chaplinovej geniality. ()

GameboyNES

Věřím že ve své době, to musela bejt suprová pecka. Škoda že je ten film tak utahaný, jedna vtipná scénka a následuje dlouhá nudná pasaž. Takhle se to opakuje celej film. Prospělo by rychlejší tempo a o půl hodiny zkrátit. Slušné 3. za pár opravdu výborných gagů, vtípků a narážek. ()

simi78

Opravdová klasika která obstojí i dnes. Chaplin zde ukazuje svoji chytrost se scénáři, režií i herectvím opravdu dobře. ()

Dinsberg

Chaplin byl Hitlerův protipól. Na tomhle filmu je to hodně znát. Propojení němé grotesky s válečným dramatem je na Chaplina, u kterého je člověk zvyklý na bláznivé honičky, hodně odvážné. První a také poslední film, kde "tulák" mluví. Chaplin mu vzdal hold hodný mistra. Bravo maestro. ()

Bigfuckman

Toto je opravdu velmistrovské a úctyhodné dílo, které napsal, režíroval a ješte se obsadil do hlavní dvojrole Charli Chaplin. Neznám nikoho kdo by toto všechno tak excelentně stíhal natočit. Ano klobou dolu. Charlieho imitace Hitlera je opravdu skvostná až reálná. Překvapí i rok v jakém se film točil. Myslím, že to velmi velmi nepříjemné pro v té době Německem okupovanou Evropu. Nejvíce mě překvapil a nadchl Charliho jakoby Adolfův poslední tribunální proslov. Bravo. Nemám jedinou výhradu. ()

Pochtli

Asi jsem nějakej divnej, ale tajtrdlíkování Chaplina mě nechalo zcela chladným a film jsem po cca 35 minutách musel vypnout. Bez vztahu ke své době by to byl film celkem o ničem. ()

Asdas

To akým spôsobom si Chaplin strieľa z Hitlera je neskutočne drzé a zábavné ,určite najlepšie zahraný "diktátor" vo filme . Film ,ktorý by mal vidieť každý ,pretože tak inteligentný humor ,ktorý neohlodal ani zub času sa len tak nevidí...možno aj najlepší komediálny film EVER ()

kubas369

Chaplinovsky střeštěné, velice odvážné a na konci neuvěřitelně silné a dechberoucí. Za tohle lze jen Chaplinovi tleskat ve stoje. ()

mosem

Film je označen jako komedie, a jako komedii jsem jej očekával. Nicméně tento film podle mého názoru komedií není. Děj je výstrahou a varováním před nebezpečím fašismu, které si v tehdejší době snad ještě někteří lidé v Evropě a v USA neuvědomovali. Náročný záměr je v některých momentech poněkud odlehčen slovními hřičkami se jmény Hynkelovy suity, a především skvělou parodií na Musoliniho. Přiliš mne ale neoslovila závěrečná řeč, i když to je jistě dáno jiným stylem vyjadřování, typickým pro dobu před 70ti léty a dnes. Na mne působila přiliš propagandisticky, a v závěru jsem snad čekal heslo "proletáři všech zemí spojte se". Ale v té době mohla mít zcela jiný účinek, divákům scházela "masáž" kterou jsme následně prošli my, a jestliže některé scény s Hannah na mně působily jako záběry z filmů období "socialistického realismu", je zřejmé že je to jen o mých pocitech - nebo o inspiraci tvůrců filmového umění 50 let staršími díly. Nicméně film nemohu ohodnotit jinak, než pěti hvězdičkami, protože míst, která považuji za slabší je jen minimum (a ještě uznávám snad zkreslený pohled na ně) a mezi filmy, které si kladly kdykoliv za cíl varovat před diktaturou v jakékoliv podobě působi zcela geniálně. ()

anyonecek

Krásný místy vtipný film (otáčení s protiletadlovým dělem, scénka s křeslama u holiče, tlustá berta) a na druhou stranu dramatický (proslovy Hynkela). Tohle musel bejt hodně zajímavej snímek v té době a je každopádně zajímavej i dnes. Závěrečný proslov je perfektní, Chaplin dá se říci skvěle vyjádřil danou dobu a zřejmě se snažil říct nějaké poselství což alespoň na mě zapůsobilo. Perfektně se postupně přeměňoval z holiče na diktátora. ()