Zlý americký sen

• Veľká Británia American Nightmare (viac)
Dokumentárny / Krimi / Mysteriózny
Veľká Británia, 2024, 2 h 15 min (Minutáž: 43–46 min)

V roce 2015 jim domů vtrhli únosci. Prožili si peklo, ale když se zmizelá žena objeví, policie má za to, že si všechno vymysleli. (Netflix)

Hyperbolic

Gone Girl v reálu, anebo vlastně ne? Celý příběh se zdál od začátku přitažený za vlasy, po rozřešení to však dává smysl a je mi líto, té události a taky toho, že páru nikdo nevěřil. Ještěže tam kromě nic neřešících vyšetřovatelů byla i ta policistka, a únosce se dostal za mříže. ()

T2

Dosť poučný dokument ako málo stačí aby ste boli pri svojom utrpení ešte aj linčovaní a zosmiešnovaný spoločnosťou. Zlatá amerika. /65%/ ()

EvilPhoEniX

Očekávaný True Crime od tvůrců Tinder Swindler jsem měl v očekávání vysoko, ale úplně nenaplnilo očekávání. Fakt, že jsem u toho 3x usnul je jedna věc a ikdyž to má pár zajímavých sekvencí, jako celek se trochu táhne a chybí tu větší zvratovitost. Líbila se mi  však podobnost s Gone Girl a první díl je asi nejvíce zajímavý. Únosy holt nejsou tak schocking jak vraždy. 6/10. ()

Djoker

True Gone Girl. Pro fanoušky Zmizelé to je povinnost. Rozdělení epizod na pohledy obou obětí skvěle buduje atmosféru. Jen se to v závěru zvrtne směrem, který bohužel zavání notičkami z MeToo. ()

*CARNIFEX*

Prvá epizóda je od určitého okamihu pomerne dosť nechutná. Kto niekedy sedel pri vypočúvaní, ktoré sa neuberalo správnym smerom, respektíve svojou atmosférou neprebiehalo tým najlepším spôsobom, veľmi dobre chápe, ako sa musel mladý pán cítiť. Následne je samotný priebeh prípadu ako čistá tragikomédia v tom pravom slova zmysle. Jeden by si myslel, že na tej "mestskej polícii" v Amerike fakt naberajú samých dementov .. ()

dubinak

Netflix dokumenty docela umí a American Nightmare je docela zářným příkladem minidokumentární série, která chytne a nepustí. Způsob vyprávění vede k obrovskému napětí a zvědavosti diváka a následně k jeho pobouření a znechucení nad ignorantstvím amerických investigativních orgánů, ale i vlivu tamních médií a prezentováním victim-blamingu toho nejhrubšího zrna. ()

PavelVanekArt

Netflix znova ukázal, jak je Americká jurisdikce slepá, hloupá a úplatná. Provedení a samotná realizace je fajn, ale případ je do hlavy bijící až běda. Ani nevím, jestli hodnotím provedení nebo samotný skutečný příběh. Každopádně, hloupý je to až běda. 3* a.k.a 55% ()

jedna_vrana

V noci vtrhnú do vášho domu. Nikto vám neverí. Či ste okoliu, vyšetrovateľom, viac alebo menej sympatický, neriešite, len očakávate, že sa vás zastanú a polícia začne pátrať po páchateľovi. Lenže ani polícia vám neverí! Pokúšala som sa vžiť do situácie Denise a predstaviť si, čo zažila. Nedarilo sa mi to. Prebúdzal sa vo mne pocit, že nikdy, naozaj nikdy, sa nechcem ocitnúť v podobnej situácii. Čo všetko polícia zanedbala, aké predsudky a laxnosť ich postupu znamenali pre jeden pár - stav zúfalstva? Agent FBI, ktorý chodil s Andreou, sa podieľa na vyšetrovaní prípadu? Takéto „wau“ vám naservírujú počas vyšetrovania niekoľkokrát. ()

Pavlínka9

Hmm...Za mě hodně zvláštně zpracované....Přijde mi na tom celkově dost něco divného. Asi je to to, že mě ten hlavní pár - Aaron a Denise přišli takový laxní, bez zájmu, energie ,prostě mi vlastně byli dost nepříjemní a úplně mi to tam nesedí.... ()

Master19

Rutinně zvládnutý polodokument o jedné noční můře ve které se prostě nedá věřit skoro nikomu. Není problém z toho mít pár nocí noční můry... ()

klukluka

Dokument výbornej, kazila mi to jen Denise tím, kolik měla času, než se vždycky vymáčkla, plus jsem měl chuť jí představit nejnovější vynález, objeviteli nazývaný kapesník, aby ty slzy nemusela jednu po druhé donekonečna utírat holou rukou. Těch policejních sborů, který ať už v mým reálným, nebo diváckým životě působily dojmem spolku nejblbějších/ nejlínějších/ nejomezenějších/ nejpředpojatějších lidí na světě už jsem postupně zaregistroval několik, Police Department Vallejo mezi nimi ale bude mít už napořád svoje místo. Tenhle dokument si za rámeček nedáte, boys. ()

AdamesWWE

Kto má rád podobnú tématiku, povinná jazda. Výborne spracovaný - Smutný príbeh so štastným koncom, ale s jedným otáznikom . Prečo? ()

KangKun

Táhne se to, tudíž nejde o nějak zvlášť záživnou krvavou podívanou, ale to by podle mého člověk od dokumentu očekávat tak úplně neměl. Je zde dobře znázorněno, že ne vždy se dá na vše pohlížet přímočaře, jak to ve většině případech policie dělá a bohužel dělat musí, ale může to skončit opravdu tragicky. Většina vrahů začínala takto. Procházeli jim únosy, zneužívání a tak dále, dokud nedošlo k nejhoršímu a během těchto tří dílů můžeme vidět, jak snadno se dá u takových případů chybovat a jak moc je nebezpečný názor a pohled veřejnosti. Také obdivuji Denise, že promluvila o tom co se stalo, protože ukázala co všechno člověk dokáže, aby přežil peklo. ()

Warhorr

Očekával jsem trochu jiný případ. I Netflix se to tak snaží, hlavně v prvním díle, nastínit, že tady půjde o nějaké velké tajemno s mindfuckem v průběhu sledování, plus ještě do toho ten odkaz na Gone Girl. Jenže žádná velká záhada se nekoná a celé je to vlastně o tom, aby se poukázalo na nekalé praktiky policie, a to jak při výsleších, tak v průběhu samotného vyšetřování. Občas to připomíná jinou minisérii od Netflixu - Záznam doznání ( kterou určitě doporučuji ). No jediným štěstím asi je, že si dotyčný zapomněl někde v obýváku mobil a mohlo se to tak celé pohnout, jinak by to skončilo kdo ví jak. Špatný to určitě není, cílený i na ženy a na všechny, kteří se ocitnou v rukou policie a nebudou si chtít nechat srát na hlavu, když budou náhodu někdy v podobné situaci. Jen jsem čekal, že tentokrát dostanu něco jiného, ale v podstatě je to jen další případ, kdy se muži zákona snaží pošpinit obyčejné lidi, jen aby případ nějak uzavřeli. ()

SidneyP

Je to na pomezí 4*-5*. Velmi dobrý dokument, byl jsem k němu přikován od začátku do konce. Neschopnost policie v těchto případech je až do nebe volající. Hnus. ()

figliar

Keď sa povie Netflix produkcia, behajú mi zimomriavky po chrbte a očakávam ďalšiu LGBT hovadinu. Ak sa však jedná o dokumenty, hlavne tie kriminálne, Netflix to zvláda takmer na jednotku. Zaujímavý prípad, ktorý mi však v čase vyšetrovania v roku 2015 unikol. Celú dobu som sa nevedel rozhodnúť, komu veriť, na koho stranu sa mám prikloniť. Denis som ani trochu neveril jej teatrálne vystúpenia na štýl Amber Heard. Záver ma však hodne prekvapil a o danom prípade som si následne prečítal kopec vecí na internete. Tým pádom ma tento dokument zaujal a môže ho odporučiť najmä fanúšikom kanálu ID Extra ()

rublik05

Nedávno jsem v souvislosti s velice povedeným dokumentem Láska, stalking, vražda (který mimochodem všem vřele doporučuji) psal, že je čím dál tím těžší najít na Netflixu kvalitní true crime. Asi se na mě znovu usmálo štěstí, jako další dokument jsem čistě náhodou zvolil právě Zlý americký sen, což je opět zajímavý true crime se silným příběhem, až po zhlédnutí jsem se dočetl, že za ním stojí tvůrci Podvodníka z Tinderu a Od koťátek pracky pryč!, takže mi hned bylo jasné, proč je dokument tak dobrý. Na druhou stranu je nutné zmínit, že i přes nezpochybnitelnou sílu příběhu mi film jako celek nepřišel zas až tak šokující, dokumentu občas trochu padal řetěz, některé pasáže se zbytečně táhly, asi to chtělo dát si větší práci se zvraty a možná i lépe pracovat s tempem. Jinak ale spokojenost, dobře odvedená práce, Netflix letošní rok sází jednu true crime pecku za druhou, tak snad to takhle bude pokračovat i nadále. 8/10. ()