Příšera ze starého Soulu

• Južná Kórea Gyeongseong Keuricheo (viac)
Južná Kórea, (2023–2024), 11 h 32 min (Minutáž: 65–78 min)

Dvojice mladých se snaží přežít temné jaro roku 1945 a zničit přitom netvora, který se zrodil z lidské hamižnosti. (Netflix)

Kimkong

Lilíbi se mně úvodní znělka. Taková temná a tajemná. Samotný seriál se po čase začne dosti opakovat. Utíkání a/chytání. Také by mohl být kratší. Romantická linka zapadá. Japonští vojáci docela neschopní. Hlavně konce seriálu vždy navnadí na další díl. ()

Mamlas

Prvních 10 minut prvního dílu bylo téměř dokonalých a plných sympatického brutálního násilí. Pak konec. Následoval asijský mix zdlouhavé vykecávací telenovely, pestrobarevného romantického dramatu, nudné divadelní hry, krvavého fantasy slasheru i typického akčního asijského bordelu se vším, co k tomu už všichni známe. Mix bez ladu a skladu. 90% vata, zbytek trocha přijatelného děje. Ačkoli se mělo jednat často o vážné věci, působilo to pořád jako asijská komedie. To jejich "herectví" už je holt takové dojebané. Jako celovečerák by to šlo, ale takhle, to ne. Pořád klikat dopředu, aby se přeskočily ty desítky minut šaškáren, nudy a blbých keců, to nejde. ↘️ 16% ()

Lighter

Seriál těží z faktu, že vychází z děsivých historických událostí a nebude náhodou, že koncept nemocnice silně připomíná klasická temná japonská anime. Výjimečně krásná So-hee Han je pro roli trpící bojovnice snad stvořena (Undercover) a nemáte problém ji věřit každou emoci. Skvěle napsané jsou i postavy hlavních záporáků, tedy paní Maedy (Cladia Kim) nebo podplukovníka Joong-wona (Jo Han-chul). Mezi další pozitiva patří audiovizuál, emocemi nabitá skvělá atmosféra a některé dechberoucí scény (např. pronásledování Tchesang). Mezi negativa pak mřížemi proskakující CGI mostrum, občasné nelogické chování vedlejších postav na straně Korejců a romantické sbližování hlavních představitelů, kdy jsou dialogy a scénář opravdu velmi špatné. Ve výsledku tedy velmi dobré, ale mohlo to být skvělé... ()

wauhells

První 2 díly mne nadchnuly, další ztratily tempo a bohužel závěr byl plytký s otevřeným koncem pro druhou sérii. THX za sexy "Japonku". ()

v.indruchova

Pro mě je to takový velký miš maš. NA mě je to moc překombinované. Závan J. CHanovi a asijského vtipu. Připadá mi, že jsme spoustu toho už viděli. Postavené hlavně na čistém násilí a hnusu s tím spojeným. Nic pro mě. Hlavní postavy OK a myšlenky taky. Ale já dokoukat celý seriál nechci. Doba ta mi padne. Ty ostatní postavy jsou nepříjemné a otravné. Pro mě slabý průměr. ()

Draconian

Z hlediska zábavy a pocitu ze sledování, se mi tenhle seriál moc líbil. Korejci prostě umí. Objektivně to ale rozhdoně není bez chyb a klidně by se dalo séroš docela rozcupovat. Období druhé světové, kdy je Korea okupována Japonskou armádou je nesmírně zajímavé a tvoří nosnou kostru seriálu. Ano, spíš než příšera, jsou tu netvoři lidé a právě osudy lidí v okupaci mi tu přijdou velmi dobře vykreslené a zajímavé. Japonci za války moc rádi experimentovali na lidech, což je tady opět dobře vykreslené...no a pokusy dají vzniknout nestvůře, která je téměř nezničitelná. Je tu hodně akce, nutno dodat "asijské" akce = přehnané jak kráva, mraky emocí (opět někdy přehnané a vyloženě na efekt) a nechybí ani ta lovestory. Skvělá kamera, solidní hudba, povětšinou hodně dobré herecké výkony i napínavý scénář, ale doplnuje neuvěřitelné množství nelogičností a scénáristických berliček, co doslova praští do očí. Hrdinové přežijí neuvěřitelné věci...krvaví, zlomení, ale po pár chvílkách v pohodě a vždy s perfektními vlasy:-)) Občas to působí až směšně...někdy se seriál utápí v emocích, aby najednou přišla úplně brutální drsná scéna nebo situace, kdy překvapí tím, že se s hlavními postavami nemazlí. Boj za svobodu, přežití, přátelství nebo obětavost. No každopdáně tenhle seriál asi v Japonsku mco dobře přijat nebude:-))  Není to perfektní, ale moc dobré, to ano. 78% ()

kokofek

Romantika,láska,napětí ,násilí,pomsta,nespravedlnost,bezmoc. To vše v jednom seriálu,který je tak trochu Sci-Fi,ale taky pravdivým děsivým svědectvím válečných zvěrstev. ()

Stifmeister

///   Zajímavý a originální příběh, který sice čerpá z mnoha filmů a pořadů o experimentech s lidmi, ale přináší přeci jenom něco nového do našich domácností. Okupace Japonskem v Koreji, odpor, experimenty na lidech, ztráta svých blízkých a nalezení lásky, to vše na Vás čeká. 박서준 mě začíná bavit víc a víc, a to samé mohu říci o krásné a půvabné 한소희, kterou jsem zde hltal plnými doušky a vždy, když se objevila na "plátně", jsem byl omámen. Jak jsem již zmiňoval, příběh je sice originální a zajímavý, ale jeho vývoj spíše očekávám ve druhé řadě, která již v době psaní této recenze byla potvrzena. Otevřený konec a představení jiné postavy, kterou bude hrát 박서준, ve mne probouzí mnoho otázek, na které snad ještě tento rok dostaneme odpovědi. Dobře natočený seriál, skvělé herecké výkony, obstojné CGI, za mne si "Gyeongseong Creature" odnáší |7.5/10|. ()

brasek

Neskutočný mišmaš všetkého v jednom príbehu. Lekárske pokusy a monštrum sú jediným osviežením, inak je príbeh plný balastu, nezaujímavých postáv a vedľajších príbehov. ()

Raziel811

Prvních několik dílů má velmi pomalý rozjezd, ale díky dobovému zasazení a charismatu ústřední dvojice jsem vydržel a rozhodně nelituji. Vyklubalo se z toho milé překvapení s celkem napínavými scénami. Jen je škoda, že atmosféra ještě více nezhoustla a nebyla temnější. Jisté momenty v kombinaci s parádním hudebním podkresem měly opravdu grády. ()

Skunkiee

Naprostá pecka a nejlepší seriál za dlouhou dobu. Ta lehkost, se kterou Korejci dokáží střídat žánry od hororu přes komedii po romanci, je úžasná. Hudba dokonalá, vizuál podmanivý. Perfektně zvolení herci. Každá přes hodinu dlouhá epizoda nenechá ani na chvíli vydechnout... Stavím hrdě na úroveň Hry na oliheň. Takhle má vypadat pohádka pro dospělé. Chci víc řad! ()

Thalin

První díl mě sice kdo ví jak neohromil, ale vydržela jsem a postupně se děj rozvíjel a zamotával. Rozhodně zajímavá záležitost se správně potemnělou atmosférou. ()

jarmil8

Převažuje ubulené melodrama nad hororem a je to v mnoha ohledech strašně přepálené. Někomu to může vyhovovat, mně to přišlo úmorné. ()

ElleMcDee

Obsazení slibovalo slušnou podívanou, ale nakonec jsem bohužel dost zklamaná. Seriálu by slušelo max. tak 8 epizod, tohle bylo zbytečně natahované a rozmělňovalo to napětí a akci. Hodně dlouho jsem přemýšlela, jestli mám dát tři nebo čtyři hvězdy. Nakonec jsem dala 3*, protože jsem čekala opravdu mnohem víc. Han So-hee ale byla úžasná. Jí tenhle typ role opravdu moc sedí. ()

Miroslav.Zac

Parádní dobový seriál, který si nebere servítky, rychle utíká a pobaví. Jen mi vadilo, že se některé scény s menšími obměnami často opakovaly, jako by tvůrci museli splnit povinnou kvótu deseti dílů, a nevěděli, čím ji zaplnit. ()

flyer.nick

Dva seriály v jednom, a je to vidět už i na těch plakátech. Jeden seriál je super sci-fi ve stylu Stranger Things nebo nově Parazita, který je poměrně temný, napínavý a i když ne příliš brutální tak rozhodně ne tuctový. A druhý romantický seriál jak z telenovely. Oboje má ale úplně jinou cílovku a oboje se navzájem děsně bije. Pro milovníky hororů je největší horor přetrpět tu romantiku a pro milovníky romantiky zase přetrpět ty příšery. Kdybych hodnotil jen tu sci-fi a hororovou část, tak určitě 4*, ale ta romantika to sráží, ale nechám aspoň ty 3, protože ty dobré části stojí za to. Chtělo to ale rozhodně míň slaďáren a víc aspoň té akce. ()

Rozarka18

Mám zopár výhrad, ale celkový dojem mi to nepokazilo. Ono, tá idea nie je úplne od veci, akoby si mnohí mysleli. Zasadenie do obdobia 2.sv.vojny bolo správne. Pokusy na ľuďoch v táboroch sú zdokumentované aj v Ázii. Rovnako ako si parazita môže bez problémov zaobstarať každý z nás, napríklad nespracovanými potravinami.  Nedávno som natrafila na článok, kde vedci zistili, že laboratórne zvieratká (bohužiaľ), nakazené toxoplazmózou, vykazovali agresívnejšie správanie ako zdravé jedince. Samozrejme, toto je fikcia, ale jedná sa seriál a tam sa teóriam medze nekladú. Záver za mňa veľmi rozpačitý a obávam sa, že druhá séria by bol krok vedľa. ()

JohnDark

Gyeongseong Keuricheo, Horor Vojnový, Južná Kórea 2023, 1. séria 10 častí, H: Park Seo-joon, Han So-hee, Claudia Kim, Wi Ha-joon, Ji Woo, Jo Han-cheol, 80% ()

SimcaJB

Myslím, že nám Jižní Korea do Netflixu přinesla další dobrý a unikátní seriál, které stojí sledovat. Je to prostě sci-fi v kombinaci se zamilovaným obloukem. Plný velmi dobré kombinace love story, horroru a i trocha ulítlé komedie. Hodnocení 80 % ()