Orion a tma

• USA Orion and the Dark

Malý kluk s velkou představivostí se statečně postaví svým nočním můrám a s novým kámošem, usměvavým obrem Tmou se vydá na nezapomenutelnou cestu nocí. (Netflix)

Master19

I z komentářů tady je zřejmé, že se tohle vůbec nepovedlo a kdekdo si přichází se svým poselstvím, mnohdy úplně odlišným... Tohle není komedie, není to ani dobrodružné a není to pro děti. A vlastně ani pro dospělé. Dovedu si to představit v drsném hávu hraného film jako nějaký psychedelický horor. Akorát nevím jak s tím cestováním v čase. No, tak radši nic. ()

Marcos22

Milá animovaná pohádka o potýkání se s nejrůznějšími dětskými strachy, v níž hraje prim úzkost ze tmy. V dobrodružné cestě, zaměřené zejména na to nejmenší divácké publikum, zjišťujeme proč je tma pro život každého z nás důležitá, jaké další entity v noci ožívají, a jak můžeme naše obavy překonat. Celovečerní prvotina režiséra Seana Charmatze, který se v minulosti podílel na scénářích k animákům Trollové, Jak vycvičit draka 3 či Lego příběh 2, je silně průměrnou a naplno neuspokojí žádnou diváckou skupinu. Pro jednu bude Orion a tma příliš dětinský, pro další příliš sentimentální a pro ty nejmenší lehce drastický (zaražení mozku do hlavy). Neočekávejte žádnou senzaci, prostě průměrný animák na jedno zhlédnutí, který vám v některých scénách připomene trojlístek animovaných snímků V hlavěMalý princOdvážný malý toaster. Za závěrečný několikagenerační přesah se přikláním ke třetí hvězdě. 🙂 (02.02.2024) ()

filmfanouch

Uznávaný scenárista Charlie Kaufman, držitel Oscara za scénář k filmu Věčný svit neposkvrněné mysli a také autor scénáře k filmům V kůzi Johna Malkoviche nebo Adaptace, nepatří mezi nejplodnější scenáristy v Hollywoodu, vždy se ovšem dá minimálně říci, že je jeho scénáře skrývají mnoho zajímavých podnětů a velmi často existencionální přesah. Po svém třetím a dle Kaufmana posledním režijním projektu Asi to ukončím se hodlá Kaufman striktně věnovat už pouze psaní scénářů, po konci režijní kariéry je tímto prvním projektem animák Orion a tma ze stáje DreamWorks Animation. Už jenom díky Kaufmanově účasti by se dalo čekat, že nedorazí typický animák. A tak tomu také u celovečerního režijního debutu Seana Charmatze ve finále je.   Na podobně ambiciózní koncepty jsou diváci snadno více zvyklí u Pixaru (V hlavě, Duše....), z dílny DreamWorks Animation vychází v případě Orion a tma jeden z jejich nejvíce ambiciózních námětů. Adaptace dětské knížky Emmy Yarlett se totiž i díky Kaufmanovi nebojí existencionálních myšlenek. Kaufman sice musí pořád jít tak trochu na ruku dětské cílovce, pořád ovšem nejde o typický animák. Minimálně tedy ne typický animák, který za poslední roky vychází z dílny DreamWorks Animation.   Filosofický animák, který skutečně může chvílemi působit jako přístupnější variace loňského On se bojí Ariho Astera, sází na výraznou kreativitu, výraznou animaci a především nosné postavy. Ze zdánlivě nevinné věci jako je obyčejný dětský strach Kaufmanův scénář buduje v komplexní úvahu nad jeho údělem. Je to přitom animák, který zvládá i přes zdánlivě náročnou existenciální bublinu, v závěru dodat i pozitivní naplnění. Původní předloha dle rešerší funguje na bázi průměrné pohádky na dobrou noc, Kaufman se ovšem nebojí film obohatil o poselství o tom, že neuškodí přijmout své strachy a naučit se s nimi žít. I když se na první pohled bude pro dětského diváka možná jednat až o příliš filosofickou podívanou, svůj úděl animák ve finále plní.   Jak se možná už konec zdá být příliš překombinovaný i na poměry Kaufmana, pořád se mu nedá vyčíst komplexně vystavěný svět, navíc skutečně příběhovou kostru, která zvládne nejen rodinu pobavit, ale skutečně jí svádět k úvahám, například k tomu, jak přistupovat ke strachu svých dětí. Je to pořád přitom po animované stránce tak hravé a pořád schopně vděčné, že se vlastně Orion a tma ve finále projeví jako ideální kompromis pro dětského i odrostlejšího diváka. O to obdivuhodnější je, že má Kaufmanův scénář takový ideální tvar.   Kaufman sice opět ukazuje, že je jeho vrcholem Věčný svit neposkvrněné mysli a jeho trojice režijních a scenáristických projektů (Synecdoche, New York, Anomalisa, Asi to ukončím) už sklouzávalo do zbytečných nadstaveb a prvoplánových zvratů, přesto pochybná závěrečná třetina vlastně dojem nezvládá vyloženě zkazit. V podstatě se i díky tomu jedná o Kaufmanův nejpříjemnější scénář od Věčného svitu neposkvrněné mysli, jak jde sice od té doby o nepříliš vysokou metu, přesto se musí Kaufmanovi nechat, že zdánlivou pohádku obohatil o nádech existencionálního dobrodružství s hlubokým poselstvím. Kdyby tohle měl být do budoucna nějaký Kaufmanův standard, vlastně by to ničemu vyloženě neškodilo.   Nejen díky komplexní postavě Tmy a dostatečně výrazné animaci jde rozhodně o svěží závan v rámci DreamWorks Animation a o jeden z jejich nejkomplexnějších projektů vedle Prince Egyptského, Shreka, Kung Fu Pandy nebo Megamysla. Kaufman sice nenavázal na mistrnost Věčného svitu neposkvrněné mysli, přesto stojí za scénářem, který rozhodně není jenom pro děti a dokáže obstát jako existencionální animák pro začátečníky. Navíc takový, který vyvolává pocit, že by byl Jan Werich pyšný.... () (menej) (viac)

rikitiki

Libíl se mi začátek, který vykreslil strach úzkostlivého chlapce, nečekané setkání s jeho největší fóbií, jejich postupné sehrávání se, i další postavičky z noční říše. Jenomže, pak se to celé nějak rozdivočelo, začaly se řešit další témata, jakási vzpoura proti Tmě a noci, která však opadla stejně bezmyšlenkovitě, jak vznikla. Motalo se tam toho spoustu a čistý příběh se zakalil zbytečnými zákrutami. SHRNUTÍ: Jak zvládnout fóbii? Skamaraďte se s ní. Bohužel, trochu zmateně. ()

honajz2

Jeden z mých nejočekávanějších filmů roku, který mě naprosto zaujal svým námětem už když jsem o něm poprvé slyšel, bohužel slavně nedopadl. Kaufmanův rukopis je sice ve scénáři jasně znát v mnoha prvcích a dokonce si zachoval svůj svérázný, nepochopitelný humor (želva), ale výsledek je bohužel zbytečně překombinovaný a i přes pár filozofických scén s nečekaně chytrými postřehy (na tento formát) to nedrží moc pohromadě. Už teda jen tím, že je to nakonec příběh v příběhu v příběhu v příběhu, ale to mi nevadí tolik jako to, že z tématu "jak a proč se nebát života" nakonec vypadlo jen poselství o tom, k čemu je dobrá tma. Rozpadá se to na jednotlivé scény, občas lepší a vtipnější a občas horší a bez vtipu, ale jejich soudržnost je slabá a nesoudržnost tomu nesluší. Problém je dost pravděpodobně stejný, jako u spousty současných animáků - chce to být tak moc pro děti i dospělé, že to uvízne někde mezi a nakonec to plně neosloví ani jednu skupinu. Není to tu takový problém jako u filmů Petea Doctera, ale to především díky několka zajímavým nápadům a sympatickým postavám, které zde mají dostatečné zastoupení. Pořád to vnímám jako mírný nadprůměr, ale žádné malé, ale přitom obrovské překvapení se žel nedostavilo. Rozhodně to ale DreamWorks mělo poslat do kin namísto Krakenteeny Ruby, která skončila naprostým propadákem a zajímala naprosté minimum lidí, kdežto Orion a tma měl potenciál v originálním námětu. Chtělo to ještě dotáhnout. Silné 3* ()