Hra na oliheň: Výzva

Réžia:

Liz Oakes

Účinkujú:

Bryton Constantin

456 skutečných hráčů vyrazí do světa Hry na oliheň, aby v náročné zkoušce schopností i charakteru zabojovali o výhru 4,56 milionu dolarů, která jim úplně změní život. (Netflix)

Sabrewulf odpad!

Neskutečná sračka. Ne, nebojte, nehodnotím tuto ubohost odpadem jen proto, že se tam neumírá, byť tím totálně doslovné kopírovaní stejnojmenného seriálu úplně ztrácí smysl. Hlavní problém je jinde. Tohle totiž NENÍ reality show. Nedovedu si představit, jak moc velký degeš musí být divák (čti pěti a čtyřhvězdičkář), aby hned během první hry nepoznal, že toto celé je jen nahrané divadýlko. Ty vole, obrovská prázdná hala, kde jsou hladké zdi, hladký strop, prostě široko daleko ŽÁDNÁ kamera/kameraman a přesto je během akce milion záběrů ze všech možných i nemožných úhlů, protagonisté zabíráni zblízka v detailu uprostřed davu, což samozřejmě není ani fyzicky možné, protože i kdyby byly kamery zabudovány ve zdech, nezvládly by tak kvalitní zoom a ještě by jim výhled blokovali ostatní "soutěžící". Schválně se podívejte třeba hned na první tři střihy úvodního rozběhu "soutěžících". Záběr č.1 - z dálky celá hala, záběr č.2 - najíždí proti běžcům (nájezd je viditelně fyzický, tzn. na kolejích nebo závěsném rameni), záběr č.3 opět celá hala z dálky. Správně by tedy v záběru 1 a 3 měla jít vidět pohyblivá kamera, která točila ten druhý záběr, samozřejmě po ní není ani vidu. A aby to nebylo málo, udělal jsem si několik screenů za sebou z další fáze hry a lidi se na nich prostě teleportují na úplně jiná místa. Ubohá šaráda, která je bez nadsázky na stejné úrovni jako Soudkyně Barbara či Nebezpečné vztahy s Honzou Musilem. Nebo Wrestling. Připomíná to taková ta současná prank videa, kde se jakože nachytává pár lidí na skrytou kameru, ale namísto 1-2 statických kamer někde v křoví, jsou protagonisté zabíráni taktéž z 10ti různých úhlů i zblízka bez jakékoliv autenticity (i na tohle se bohužel hloupí lidi nachytávají). Něco, co se prezentuje jako realita, ale je to jen prachsprostě sepsaný, zahraný, naaranžovaný produkt, si nezaslouží ani jednu ušmudlanou hvězdu a nechápu, že tenhle PODVOD není v černých číslech. Tfuj. ()

Master19

Nejdřív jsem byl zděšen, ale ono pro mnoho těch individuí je vypadnout ze hry o miliony dolarů horší než přijít o život. Je vidět tlak na "napětí" za každou cenu, ale celkem to funguje. ... Po další várce dílů už to tak určitě neplatí. Skleněný most a házení kostkou se celkem rozsypalo a ta "týmová" hra je nuda a jistě ani autoři z toho moc nadšení nebyli. Naštěstí je to vykompenzováno skvělou semifinálovou hrou, ta je perfektní. Ze složení finálové trojky jsou v Netflixu asi taky nadšení, nezbývá než být zvědavý na finále. Hodnocení nechávám na 3*. ()

Trustme

Využití originálního seriálu ke skutečné soutěži je skvělý nápad. Tvůrci, produkce vytvořili ojedinělý projekt až megalomanského druhu v žánru reality show, ať už počtem hráčů nebo výherní částkou, ale hlavně dekoracemi a vybavením, které evokují onu seriálovou atmosféru a tady opravdu muselo být vše pro desítky lidí a plně funkční. Pokus o vysokou investici, která se měla/musela vyplatit. Zde se nabízí otázka: Nastala doba, kdy televizní reality show budou výpravné jako filmy a s rozpočtem ke 100 milionu dolarů? Každá reality show stojí a padá na výběru lidí - hráčů. Zda nebudou nudní, vytvoří se nějaké drama, příběh, emoce. Koho sledovat s kamerou za zadkem hned od začátku? Bude to někdo, kdo působí silně a dojde daleko? Na tohle tu nejde moc vsadit a tak režie nabízí různé typy lidí, kde to vypadá na nějaké osudové snahy dojít přes mrtvoly co nejdál. Aby se jim vzápětí rozstřelila kapsle s černou barvou na hrudi a odporoučeli se do věčných lovišť smolařů a dárců dolarů do megaprasátka. Bohužel ani v takto hráči napěchované reality show se nepodařilo vykřesat z někoho trochu té špetky napínavosti, intrik, zlomyslnosti, strachu, vychytralosti, hráčství, aby divák mohl více naplňovat své sympatie nebo odpor k jednotlivci. Casting tvořily z velké části americké národnostní většiny, takže ještě po selekci Netflix zákonů už zůstali hlavně  černí rapeři a fitness trenéři, vypasené černošky, nezbytní gáyové a lesbičanky a nějaký ten bílý mamánek a nefachčenko. Takže i když mají ve svých prezentacích rádoby super profese, které by jim měly vynášet v klidu slušný prachy (vojáci, doktoři, ajťáci) přesto lezou potit se do tepláků o hodně nejisté vítězství. A že je tohle vítězství o velké náhodě a štěstí! Většina her je tu o náhodě, být na špatném místě či že si někdo zapamatoval zrovna vaše tři čísla na mikině. Ale je tady i pár těch pěkných sociálních her o tom, kdo je zmrd (ano, bohužel většina právě těch protěžovaných Afroameričanů) nebo jak prachy změní charaktery a přátelství (SPOILER: souboj v kuličkách matky a syna, kdy matka nepláče, že opouští syna a že její cesta hrou je u konce, ale že nad ním nevyhrála a tudíž ztrácí šanci na to být milionářka). Každopádně pro fanoušky původního seriálu jde o solidní a místy i originální odbočku do světa Hry na oliheň, kde se bojuje o opravdový ranec prachů, v prvních dílech i zaujetí kam se vše bude ubírat a s efektem diváckého napětí a překvapení - "kdo to sakra vyhraje?!" --- Výherce mě nepotěšil, ale jak už to bývá v soutěžních reality show - vyhraje vždy ten úplný nesympaťák a klikař, než někdo, kdo opravdu dobře bojuje. Doporučuji zhlédnout i dokument o natáčení. ()

Timak

Jediné s čím mám problém je fakt, že se popírá základní myšlenka původní série, a to ta, že každý má stejnou šanci. Zatímco v této reality show jdete loupat brambory a najednou máte možnost vybrat jednoho soutěžícího, kterého vyřadíte. Prostě jen tak. Jinak je to velmi povedený a závěrečná hra dokonalá. ()

kenkaku odpad!

Takže někdo prostě udělal copy+paste her z kultovní hitovky a pokusil se na tom něco vyždimat? Kdo má potřebu si udělat názor, aniž by tomu věnoval 10 hodin času, máte možnost mrknout na 25 minut “výcuc” (ale varování jste byli). Pozn.: původně jsem chtěl dát hvězdičku za snahu, ale po tom výlevu (co na mě bafnul jako recenze na prvním místě), dám hrdě odpad. ()

Soweek

Podle mě zdárný příklad, jak udělat reality show.  Obsah z valné části dává smysl a je vyplněn hlavně hrami. Klasické reality pomlouvání druhých  a sdělení kdo si co o kom myslí je naštěstí upozaděno. ()

JamesSi

Netflix asi nepochopil o čem byl původní seriál a že ty, co pořádali tu Hry na oliheň nebyly úplně kladáci. A navíc je to prostě strašná nuda a všichni se chovají neuvěřitelně falešně jako ve většině sračkoidních reality show. Nemluvě o podivném střihu se spoustou kontinuálních chyb, což je u reality show zvláštní. ()

Drirr

Dá se na to dívat a umí to občas vykouzlit i nějaké to napětí a emoce (díl s kuličkami!). Proč tam proboha ale všichni furt tak fňukaj, jak kdyby šlo opravdu o život?? To je až nesnesitelný, jak jsou v podstatě všichni ti soutěžící až na výjimky marní. ()

ProgLaney

Krásně provedená a připravená reality show, ale soutěžící byli tak strašně nesympatická a ukňouraná skvadra, že ani nebylo komu fandit, což je pro mě u reality show celkem zásadní problém. ()

MajkHany

Na této soutěži s lidstvím bylo velice zajímavé sledovat to, jak se kteří lidé chovají v hraničních situacích. Ke konci soutěže, kdy už jsi nemohl ani vlastní babičce věřit, že v pocukrované buchtě nebude rozbuška, se to ukázalo v celé své nahotě... Bílí muži chtěli utvořit soubor úplně všech, bílí, černí, muži, ženy, který by spolupracoval a postupně dospěl k "férovému" závěru. Jenže ženy chtěly utvořit skupinku, kde budou pouze ženy a budou bojovat proti mužům. Tuto skupinu ale již první den nabouraly černé ženy, které nechtěly být ani s muži, ani se ženami, ale pouze ve skupince černé ženy a bojovat proti úplně všem a nedodržovat vůbec nic, proti všemu se bouřit a všechno dělat naopak než zbytek lidí. A černí muži, ti jenom stáli a čekali, kdy jim někdo řekne, kam by se měli zařadit a co by tam měli dělat a pokud se to nestane, tak hledali někoho, kdo jim to řekne.. Zajímavý psychologický experiment, který dokonale kopíruje fungování všech skupin dnešní společnosti. ()

fixaman

Nejlepší reality shows letos jednoznačně natočil Netflix. Nejdřív Outlast, teď Squid Game. Odpady jsou úplně mimo, je to skvěle natočené, má to napětí a celkově to skvěle funguje. Palec nahoru! ()

tyna97

2 * po první epizodě. Podle přítele odpad a to, co mi k tomu řekl, bych sem ani napsat nedokázala. Za mě blbost, ale tak jako zase proč ne. Proč neudělat soutěž podle něčeho, co se lidem líbilo? ()

jasanka

Priznam se, ze jsem nektere casti (predtocene rozhovory a zdlouhave vykecavacky) preskakovala, ale to hlavni (teda hry) me moc bavilo. Nekteri soutezici mi bylo vice sympaticti, jini mene. Jsem si jista, ze budeme mit dalsi tady. A vitez(ka) si to za me zaslouzil(a). ()

P.J.2

Táhněte někam, je to prostě zábava a vy co dáte malý hodnocení na základě toho že se spletete a myslíte si že čumíte na druhou sérii se běžte někam léčit... ()

Olík

465 hráčů, u kterých za deset epizod prakticky nezaregistrujete jejich existenci. Úkoly s kterými by tvůrci, stejně tak jako s visuální stránkou, mohli ještě pohrát – bavily lodě nebo visutý most – ostatní soutěže a především ty, které lámaly chleba, slabota. Produkce jako z YouTube kanálu. O nějakém navození sounáležitosti mezi divákem a hráči se ani nedá bavit. Jak mne příliš neoslovit původní seriál, tak s jeho převedením do soutěžní reality-show jsme na tom podobně. ()

kondor77

Neškodná blbina u níž zamrzí, že ji neprodukovali Japonci, kteří by tomu dodali silnější náboj (jejich některé reality show by byly v západním světě trestným činem). ()

tomik99

Má se jednat o reality show a podle toho to tak vypadá. Já s tím nemám naprostý problém. Je to věrné původnímu seriálu a zpracování se mi líbí. Možná ne všichni soutěžící jsou dostatečně zajímaví, ale na druhou stranu se jedná o první řadu a musí si to sednout. Je to nový formát, na který diváci (a i soutěžící) nejsou zvyklí. ()

Harry_

Nejde o život a přesto je to velmi emotivní hra, která odhaluje charaktery. Vizuálně naprosto stejné kulisy, dobře sestříháno, napínavé konce epizod, vědí jak na to. Líbí se mi mezihry, které simulují noční likvidaci hráčů a jsou také plné emocí a překvapení. Sneslo by to více střihu, ale to by se zase nevyužila ta velkorysá produkce. Sestříháno chytře, většinu hry sledujete postavy, které se do finále nedostanou. SPOILER! To je typicky americké - gayové a asiatská imigrantka... Vytkl bych jen dvě věci - rozvláčnost a především příliš velkou míru náhody. Schopnosti hrajou spíše druhé housle. Ale záběr na psychiku to je pro hráče překvapivě enormní, přestože jim nejde o život. ()