Piano

• Česko Piano (viac)

Vášeň je síla, vůči které jsme bezmocní. Nostalgická romance o lásce, která vzplála v drsném prostředí novozélandské pustiny. Do nehostinného prostředí bělošských osadníků přijíždí z Anglie za novým mužem němá Ada s nemanželskou dcerkou Florou. Přiváží s sebou milovaný klavír, bez nějž nemůže existovat. Zvláštní, uzavřená a oduševnělá žena se s obchodnickým manželem Stewartem neshodne. Postupně však podléhá jemnému nátlaku jiného muže, který odkoupil od Stewarta její nástroj. Posedle zamilovaný Baines jí postupně piano odprodává, a ona za to platí narůstající povolností. Ta je však stále méně vynucována; později má naplněný milostný vztah za následek prudkou reakci oklamaného manžela. Příroda je vůči bílým osadníkům krajně nepřátelská: neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je stále bouřlivé, husté stromy a křoviska jsou jen obtížně prostupná. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou nejednoznačné a jejich charaktery jsou obtížně dešifrovatelné. (oficiálny text distribútora)

Mirešák

Je prijemne poslouchat hudbu piana doprovazenou obrazem rychle kmitajicich prstu. S pribehem je to slabsi a chybi mi tam nekdo, kdo by se choval trochu logicky (a ja mu tak mohl fandit). Puvodne jsem si rikal, ze dam jen tri hvezdicky, ale presvedcil me argument, ze konec mohl byt horsi. ()

Rigel

Nádherná hudba , kterou jsem znala už předem, úžasné exteriéry a věčný déšť –tím mě tenhle film zaujal , svou zvláštně pesimistickou atmosférou. S postavami už to bylo jiné, s hlavní hrdinkou jsem sice soucítila v jejím předem daném údělu, vzít si neznámého muže v odlišné zemi, a když jí pak vzali její jediné potěšení - hudbu. Jinak ale na mě působila velmi chladně, vůbec jsem necítila osudovou vášeň mezi Adou a Bainesem, Adě jsem nedokázala fandit V podstatě jsem si ale nedokázala žádnou z postav oblíbit, snad jen v závěru pocítit sympatii k rozhněvanému manželovi. ()

M.Gift

Takto se točí romantické historické drama! Film byl pro mě na 4 hvězdičky, pak ovšem přišel konec a mně nezbylo nic jiného, než přidat i tu poslední. Nápad s utopeným piánem tomu všemu jen přidalo korunu na krásné poetičnosti, která z celého filmu jen srší. Není to podívaná pro každého a já sama si nejsem jistá, jestli bych se na tento film chtěla podívat napodruhé, každopádně patří k těm, na které se nazapomíná. Hudba doopravdy propůjčila Adě slova. Holly se tímto zapsala do mých osobních hereckých dějin. ()

snufec

BAFTA 3 : Herečka HR: Holly Hunter, Výprava, Kostýmy a 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera, Hudba, Střih, Zvuk, Originální scénář ()

Lynnet

Milionkrát řečeno jak úžasná je hudba a jak skvělí jsou herci nicméně jakkoliv Harvey Keitel výborně zahrál źamilovaně posedlého Bainese mám trošičku problém s jeho obsazením jako maora. Ten nejednoznačný konec je geniální! ()

ghostwo

Normálně to na rovinu přiznám-nebavilo mě to. Navíc to bylo chvílemi divný, to je další mínus.Mám rád filmy co vyznívají normálně a přirozeně.Opravdu se tam hrálo dost na piano, to je další mínus.Prostě nic pro mě a může se to tvářit umělecky a vznešeně jak chce. ()

Matejus

Neobyčajné zobrazenie ženy milujúcej svoj klavír, ktorá len ťažko prijíma lásku svojho novo prideleného manžela. Našťastie prichádza k miestnemu domorodcovi, ktorý jej pomaly ale isto otvára srdce a jemným spôsobom pomocou hodín klavíra jej vnucuje svoju neskonalú vášeň, ktorú k nej cíti. Postupne sa dej vyhrocuje, prichádzajú scény, ktoré oku lahodia. Režisérka sa snaží pomalými zábermi ukázať bolesť akou trpí hlavná hrdinka. Záverečné scény sú dych-vyrážajúce. Film vo svojom celku ma veľmi prekvapil. Hudobná zložka mala výraznú úlohu. Miestami som si predstavoval, že som vo filme a tá hudba znie pomedzi koruny stromov. ()

Dejne

Na film mě nalákala naprosto dokonalá hudba Michaela Nymana a musím říct že to byla neobyčejná podívaná. Australská deštivá atmosféra se povedla, líbil se mi záběr piána na pláži a vůbec celá práce s kamerou. Holly Hunterová hrála excelentně a příjemně mě překvapila i malá Anna Paquinová. K tomu ještě již zmíněná hudba a jeden z nejúžasnějších snímků je na světě. Tomuhle filmu můžu dát s čistým svědomím 5*. ()

lenka26

Zajímavý scénář, respektuji oscary, podle mě s charismatičtějšími herci by to byl o dost lepší. Sama Neila mám ráda, Harvey Keitel mě bohužel neoslovil. ()

heylinn

Nádherný film,piano,hudba-to je moje parketa.Já se v tom filmu opravdu našla.Michael Nyman a jeho úžasná doprovodná hudba...bože já si to opravdu užívala.Hllavní znělku už samozřejmě umím zahrát..:)Jeden z nejlepších filmů. ()

honza.g

Obtížně dešifrovatelné nejsou charaktery a ani vztahy, ale spíše ukotvení příběhu. Není vůbec zřejmé, co předcházelo podivnému sňatku mladé ženy s dcerou (svobodná matka nebo vdova) a obchodníka sídlícího na kraji civilizace. Otázku proč vůbec se setkali je třeba zapudit. Navzdory realistickým scénám a záběrům opravdové přírody jde spíš o symbolický příběh touhy po spojení (řekněme duší) dvou lidí, kteří si nejsou souzeni. Řemeslně je film dobrý, hlavně kamera, kvalitní hudba občas vítězí nad slovy silou zvuku než emočně, určité napětí v mezích žánru. Na 3 * jsem to ale musel snížit za vyloženě trapný happy end. Ten celý film pokazil, zničil jeho nosnou myšlenku. ()

Cyklistka

Harvey Keitel jako zemitý samec, který ví, co chce, a jde si za tím. Holly Hunter jako křehká Ada čekající na "vysvobození" z míň a míň pohodlné ulity mlčenlivé rezignace. A Sam Neill jako pragmatická duše, který to míní dobře, ale... ()

Rajca

Jedinečný film! Ani neviem, čo vyzdvihnúť skôr, či skvele herecké výkony ústrednej štvorice, originalny príbeh, génius loci, alebo priam nadpozemsku Nymanovu hudbu. Kombinácia tohto všetkého je skratka zárukou výnimočného filmového zážitku. Mňam! ()

DarthArt

Piano má neskutečně temnou, bezútěšnou atmosféru a z tohohle hlediska je to dokonalý film. Problém je, že mě napoprvé ani napodruhé moc nechytil děj a když to trochu přeženu, považuju Piano za mistrovsky natočenou o něco lepší Ingu Lindström. Zajímavý je, že z filmu je úplně urvaných několik ženských co znám a taky film považujou za nabitý erotikou, což mě tedy nepřipadá ani omylem. Takže si radši půjdu pustit Klavier od Rammstein, tam se u jejich chlapáckýho pózování chytnu asi přece jenom víc ;) ()

Nag0

Emócie a ľudskosť, ktoré nás posúvajú niekam, kam by nás racionalita nedostala. Najskôr som romantickej linke nevedel prísť na chuť, no scenár ma postupom času mentálne spacifikoval, pričom to bolo celé podčiarknuté hereckými výkonmi dvoch hlavných ženských protagonistiek . Taktiež by som vyzdvihol ústredný hudobný motív. Celkovo mi motív piana, okolo ktorého sa dej sústreďuje proste sadol, to isté platí aj pre dobové a zemepisné zasadenie deja. Dám tomu istý čas, no zatiaľ to bude za silné 4*. Edit: Až príliš dlho mi to behalo po rozume. 5*. ()

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami