Juraj a Júlia už hádam nemôžu byť viac rozdielni. Ona je odkliata zámocká pani z rytierskych čias, on jednoduchý pastier oviec. Dokážu spolu poraziť zlo a chamtivosť? Nájdu k sebe cestu, aj napriek priepasti času a pôvodu, ktorá ich od seba delí? ... Juraj je chudobný, ale statočný pastier oviec z malej dediny. Kvôli zdieraniu zámockého pána Blažeja vidí Juro svoju jedinú možnosť v ceste do sveta. Na svoj sen si šetrí a s pomocou miestneho učiteľa sa aj učí písať a čítať. Všetko plynie podľa jeho predstáv, lenže do jeho plánov nečakane zasiahne osud: Júlia, zakliata zámocká pani, ktorú pred tristo rokmi zakliali mocichtiví príbuzní, aby sa zmocnili jej titulu a majetku. V tomto príbehu je však hlavný hrdina na rozpakoch. Čo si má chudobný dedinský šuhaj počať s urodzenou dámou, ešte aj z inej doby, ktorá mu zostane visieť na krku, keď on má so svojím životom celkom iné plány?! Záverečné odhalenie skutočného tajomstva troch zlatých dukátov bude pre diváka naozaj prekvapením. (RTVS)

cariada

Problém téhle pohádky je že se příliš drží ve slovenském prostředí což zákonitě funguje jen na Slovensku. A nefunguje jinde což je škoda, špatná pohádka to není a když se do toho za koukáte tak se to nechá. Hlavní ženská postava je velice sympatická a hezká. ()

Nach

Skutečně dobrý nápad na příběh rozprostřený do třech století, bohužel ale zcela pohřben a rozmělněn nezajímavými charaktery a tunou patosu a klišé. To má za následek tu tragédii, že z dobrého nápadu nezůstane ani dobrá kostra. Jen pachuť, že tu měli tvůrci nakročeno k nadprůměrné pohádce, která ale se ve výsledku ani zbla nekoná. 50% ()

Cheeter odpad!

Jako ne. Proč dabovat slovenskou pohádku? Která je do značné míry o ničem. Znám lepší způsoby, jak strávit hodinu a půl. ()

zette

Mne prisla nejzajimavejsi postava vzdelaneho pasacka ovci, ktery byl nadcasovy a hral si s elektrikou a jezdil na kole. To bylo fajn, bohuzel celou pohadku neutahl. Ta dejove uplne na pevnych nohach nestala a asi v polovine jsem si uvedomil, ze me vlastne pohadka ani moc nebavi. A myslim, ze tak to mela i vetsina deti... ()

Sabrewulf odpad!

Co to zas, proboha, bylo?! Celou dobu čekám, že se to nějak rozjede, že tam začne nějaký děj a ono nic. Rozplizlé prázdno, co se plácá odnikud nikam, ale hlavně že borec stále nezapomíná každému vlezle připomínat, že chce do Ameriky. Impotentně odmítá Katku se čtyřkama, furt kecá a kecá a kecá se zakletou Julií, kterou úplně bezdůvodně zaklela nějaká její předabovaná příbuzná s příšerným přízvukem (až poslední dukát zmyzýý, zmyzýýš i tiii). Jediná akční scéna pohádky je, jak jede Jura na kole. Není tam žádná zápletka, teda kromě té, že chce Jura do Ameriky a není tam ani žádné výrazné zlo, které by bylo nějak poraženo. Skoro všechny postavy jsou naprosto ZBYTEČNÉ a pro děj (tedy pro to, aby se Jura dostal do Ameriky) nemají lautr žádný vliv. I ta dějová linka s Katkou se čtyřkama naprosto vyšumí do prázdna. Vůbec nechápu, proč se to má v názvu dukáty, když si z celé zbytečnosti divák odnese jen to, že Jura chce do Ameriky. Pohádka je filmový žánr, který MUSÍ mít děj, jasný tah na bránu, to není žánr jako horor, který zaplácnete gore efekty, katastrofický, který zaplácnete destrukcí, nebo akční, který zaplácnete výbuchy a střílením. Pohádka potřebuje děj, tam prostě hezká výprava nestačí. Hrozný opruz, Janákův Klíč vede o parník. A nemyslím zrovna ten, kterým se dostanete do Ameriky. ()

otík

Pohádka odvysílaná v ČT na Boží hod vánoční 25. 12. 2023.  Už si pomalu zvykáme, že na První nebo Druhý svátek vánoční vídáme na naší televizi slovenskou pohádku s pár i českými herci. Taky je nutno si zvyknout, že Slováci jsou nadabovaní a že i proto je to prostě divné. Dále Slováci mají zcela jiný styl vyprávění pohádky, jinou kameru či střih než české pohádky. Nebo mi to aspoň osobně tak přijde. Tento pohádkový příběh sám o sobě není vůbec špatný, scénář dal namyšlené zámecké paní Julii možnost se v roce 1900 změnit z rozmazlené fifleny na pohodovou venkovskou holku. K tomu přidal nabouchaného Juru, který sice pase ovce, ale zároveň je z něj slovenský vynálezce a snílek, který chce odjet do Ameriky. Že mu to nakonec nevyjde a láska zvítězí, to je každému jasné. Bohužel pohádka je příliš krátká, střihy jsou občas zbytečně rychlé a děj je sem tam nedovyprávěn. A naopak sem tam jsou některé scény (záběry na slovenskou přírodu jako zkopírované ze šumavské Modravy) zbytečně natahované a nic neříkající.  Ve výsledku jistě nejde o špatnou pohádku, je však určena spíše dospívajícím a dospělým, malé dítko se buď bude bát nebo se v obsahu ztratí. Průměr, který měl nádhernou kameru. ()

SeanLSD

Omnoho lepšie ako JASKYŇA, hoci aj len v televíznej produkcií. Čengel Solčanská tu pokračuje vo svojej tvorbe, z ktorej je evidentné, že ju nezaujíma žáner rozprávky, ale príbehu zasadeného do histórie. Fantastických prvkov je tu ešte menej ako v predchádzajúcom filme, vlastne je jediný a tento nadprirodzený motív kliatby tu pôsobí len ako spúšťač deja, ktorý sa následne celkom opúšťa. Všetko ostatné, čo nasleduje, je podriadené relatívnej historickej vierohodnosti doby, v ktorej sa dej odohráva. Už len počiatočné presné zasadenie deja do roku 1600 budí pozornosť a po (bohužiaľ nevyužitých) mikrozastávkach v rokoch 1700 a 1800 sa príbeh odohráva v reáliách doby roku 1900 a je do značnej miery založený na kontraste charakterov oboch hlavných postáv, mentálne oddelených stáročiami. Z toho vyrastá aj najväčšie prekvapenie -  vydarený a príjemný humor, to jest jav v slovenskej kinematografií naozaj vzácny! Podobne ako v predchádzajúcom filme tu defiluje dobre využitá a krásne nasnímaná slovenská krajina, ako aj množstvo postáv, ktoré sú však na rozdiel od JASKYNE zrejme vďaka prítomnosti spoluscenáristky naozaj využité a tentokrát aj do jednej perfektne obsadené a zahraté. Aj tá najvedľajšia postavička tu napokon má svoje opodstatnenie a dramaturgickú líniu dotiahnutú do konca. Práve kvôli tomu všetkému potom zarazí aj zamrzí uponáhľanosť a okatá scenáristická neobratnosť až lajdáckosť v poslednom akte na zámku. Vysvetľujem si to tým, že keďže ide o oficiálnu vianočnú rozprávku, bolo na ňu menej času než je obvyklé, keďže režisérka mala vianočný film aj minulý rok a popri tom ešte pracovala na svojom hlavnom diele - (ako inak) historickom filme SLÚŽKA. Škoda, mohlo to byť ešte lepšie, ale aj tak ma ten film naozaj potešil. ()

fantassia

Neexistuje slovo ani skutek, které by nemělo ozvěnu ve věčnosti, tohle pohádkové moudro si zasloužilo víc propracovat, ale výborný námět, slušně zahrané, třeba se ten diamant  jednou někomu podaří víc vybrousit, aby nebylo jen lehce třpytivé uhlí a v zářivém lesku probleskla ta věčná moudrost a  lidi nezůstali u povrchu, ale pochopili, že světlo jde zevnitř..... ()

HonzaBez

"Všechno je možné, když věříme ve šťastné konce..." Sice se říká, že konec dobrý, všechno dobré, ale v tomto případě je mi líto, když je 90% pohádky dějově těžkopádný až zmatečný (viz třeba i způsob, jak jsou do děje zakomponovány všechny ty různé technické vymoženost - historický automobil, vzducholoď, elektrický ohradník), tak to ani vcelku příjemný závěr prostě nemůže zachránit. Co lze snad jen ocenit, jsou krásné lokace a kamerové záběry. ()

Johnny.ARN

Solčanská pochopila, že potrebuje mladých. Tak obsadila slovenského Bena Whishawa, ceckatú Alenku z Dunaja a nejakú Katka, ktorá dúfa, že prerazí. Dobre, len prečo ten príbeh je ...nie je. Zuberec krásny ako vždy, postavy ploché, jednoduché, dokonca aj na rozprávku. Ale tak, čo iné by sme chceli, keď to má byť rozprávka. Chápem. 2 z 5 ()

oveckaoa

Princezně Julii napíše  v 16 století   teta dopis, že umírá a chce po ní ať ji navštíví. Poddaní jí radí ať to nedělá jelikož ta teta je čarodějnice a zlá osoba ona , ale na ně nedá jelikož chce splnit umírající ženě poslední přání. Tak ji navštíví v nějaké rozvalině a zjistí, že neumírá a chce, aby si vzala jejího syna , aby mohla dědit Julie nechce jelikož ho nemiluje tak ji teta zakleje. Vrátí jí 3 dukáty co jí Julie dala  s tím, že každých 100 let se může vrátit a její prokletí skončí , když   někomu dá ten dukát a ten jí ho vrátí mezitím se vlády chopila ona a pak nějaký chlápek co je zadlužený a vše rozprodává  . Pokus v 17 stoletím a 18 století jí nevyjde tak jí zbývá poslední pokus v 19 století kdy najde pasáčka ovcí a dá mu dukát on  ho , ale nechce utratit jelikož si šetří na cestu do USA. Prvně je tam řečeno, že ona nemá říkat kdo je a proč je zakletá, že je to porušení pravidel  ona mu to řekne a nic se nestane a pokud to pravidlo mohla porušit proč tehdy těm lidem třeba neříkala máš jeden dukát za to si , ale nic nekoupíš vrať mě ho a mohla mít vystarané. Jaká je vůbec šance , že ten dukát pořád platil i po 200 letech třeba? . Dále ten současný vladař nemůže mít zámek pod sebou jelikož ona nebyla oficiálně označená za mrtvou tohle je taky blbost proč si to prostě nějak nenechal  papírově potvrdit, že nejspíše nežije je to přes 300 let co zmizela. Jinak ta vzducholoď vypadá divně, že by letěla tak nízko nad nima. Jinak je tam řečeno, že jí ten dukát musí vrátit, ale on si ho pořád držel u sebe tak, že měla zemřít není tam řečeno kdy ho musel vrátit a kolik má času tohle je tam dodáno až později ta čarodějnice to na začátku neřekla . Jinak princezna je pěkná a dobře se na ni dívá postava Katky je vtipná a člověk se u toho zasměje aspoň bohužel konec se nepodařil ona měla počítat s tím, že ji ten vladař pozná zvláště, když tam má svůj obraz a vypadá úplně stejně.   60 procent ()

fabecc1222

Bohužel značně nevýrazná pohádka, která nemá moc co nabídnout. I přes střídmou délku je značně patrná dějová prázdnota a ústřední herecké duo, potažmo jejich charaktery jsou stejně tak nevýrazné. Tam, kde mohla paní režisérka disponovat u svýhc minulých počinů velkým rozpočtem a uspokojit tak diváka alespoň vizuální podívanou na Slovenské scenérie, tak tady si musí vystačit s jedním skanzenem. Očekávám, že příští rok po této "pohádce" (protože pohádkového je tu opravdu málo, chtělo by to, aby si tvůrci natrénovali základní definici pohádek) nikdo neštěkne. ()

bizz_mjc

Poměrně osobitá pohádka, která u děje udržela především dospělé. Potenciál, ale nedopečený stejně jako hlavní hrdina, kterého by snad nepomohlo ani polít živou vodou, nebo mu dát dvě po tlamě, aby dostal trochu krve do žil. ()

Sany33

Príbeh: Princezná zakliata v čase a posledná možnosť na zrušenie jej kliatby je v rukách miestneho pastiera oviec, ktorý má ale obrovské ambície. Herecké obsadenie: Prvotina Ladislava Bédiho a ženská časť publika mi dá za pravdu, že celkom dobrí rozbeh. Herecké esá ako Vajda alebo Labuda nebudem ani komentovať. Prevedenie: Veľmi priamočiary rozprávkový príbeh, ktorý vďaka svojej krátkej stopáži nemá šancu nudiť. Príbeh tisíc krát obomletý ale zas má aj určité prvky inovácie. Pocity: Pre mňa veľmi milé prekvapenie od ktorého som nič nečakal a dostal som veľmi slušne natočenú rozpávočku s príbehom a sympatickým obsadením. Pridaná hodnota: Pekná slovenská rozpráva so zamilovaným happy endom. 75% ()