Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

Houďák odpad!

Myslím si,že Evžen Sokolovský se snad musel posrat v socialisickým lese,protože jinak by to snad ani nemohlo nikdy vzniknout. Slušnej průjem. ()

michell2

Byl jsem na vojně u motostřeleckého útvaru téměř v době , kdy se film-seriál natáčel. Samozřejmě je sladký a vcelku se vše daří vojákům i důstojníkům zvládnout pod praporem strany a SSM. Nebylo to tak ideální, náš útvar za ty dva roky zaznamenal minimálně jednu sebevraždu důstojníka, několik sběhnutí vojáků základní vojenské služby od osádky, dále jeden útěk několika záklaďáků se zbraněmi a nákladákem a dokonce pokus jednoho poručíka dělostřelectva ujet s osádkou a samohybnou houfnicí ráže 122mm směrem k západním hranicím (zmohl je však alkohol a k hranicím nedojeli). Velitelem pluku byl zakomplexovaný Slovák východňár zpočátku pouze v hodnosti kapitána. I třeba velitel tankového praporu byl major a zástupci velitele pluku měli hodnost podplukovníků. Zástupce velitele pluku kapitán Drahoňovský se dokonce psychicky zhroutil a již se k pluku nevrátil. Zástupce pplk. Půta (pro týl) měl plnou hubu socialistického člověka a jak mu strana pomůže, ale dovedl být nesmlouvavý a sám problémy někdy řešil tvrdě a bez skrupulí (pokud tedy zrovna moc nepil), ale dovedl zařvat a velet. Někde důstojníci s vojáky táhli za jeden provaz někde se stalo, že velitel praporu vracejíc se v noci z kanceláře byl sražen do výkopu. Pak se několik dní zamykal ve své kanceláři. Nově příchozí důstojníci (vysokoškoláci), kteří k pluku nastupovali na počátku 80. let již byli vesměs svojí úrovní výše než jejich starší kolegové, kteří absolvovali pouze důstojnické školy...tito se i více sžívali s absolventy i mužstvem. Celkově já na ten seriál pohlížím shovívavě už především proto, že po odmyslení si těch negativ vcelku věrně zachycuje dění u tehdejšího motostřeleckého útvaru na sklonku 80. let. A ty díly ze cvičení, kde jezdí "bévépéčka" (BVP-bojové vozidlo pěchoty) si náramně užívám neboť jsme se v nich něco najezdili. A kolektiv jsme měli dobrý, kde každý znal své místo a společně jsme se to snažili celé v co největším klidu přežít... Možná se někdo rád raději mrkne na seriál Ordinace v růžové ...já mu to neberu já zase na tento :-))) ()

eaglestar

Vojna byla na hovno, o tom žádná. Ale, kdyby polovina z těch mladejch sráčů, kteří dávají odpad, byla na vojně aspoň rok, tak by tahle republika možná nebyla v takovejch zkurvenejch sračkách. Proč?! Protože by tady místo mladejch, namistrovanejch čuráků, kteří si myslí, že před nima každej padne na prdel, byli pořádní chlapi. Chlapi, kteří dají slovo a taky ho splní, chlapi, co viděj v autobusu starou babku a hned se vytrčí a pustí ji sednout, chlapi respektující pravidla, chlapi neutíkající od práce, chlapi, kteří se zastanou slabšího. No, tohle stejně většina z vás nechápe, tak je to jedno. A že to byla propaganda, vy volové a co je 007?! Tomu taky dáváte odpad, jen na základě "propagandy"?! A ještě něco, co tahle odpovědnost k vlasti? Je vám to k smíchu?! Tak v tom případě jste megadebilové. Za tyhle věci naši pradědové umírali a bez nějakýho vlastenectví by jste tady ani nemohli blejt svoje rozumy. ()

kreyson13

Tenhle seriál dávali poprvý asi půl roku před tím, než jsem šel na vojnu. Koukal jsem na něj trošku vykuleně a víc než nedůvěřivě, protože jsem nebyl úplně blbej a nějaký informace jsem už měl. Ta otcovská péče lampasáků (důstojníků) o vykulený bažanty a milý a pohodový mazáky (až na jednoho ukázkovýho šmjeda) mi moc neseděla. A realita mi dala krutě za pravdu. Ve skuečnosti to přesně naopak. Z mazáků a lamapsáků byli v pohodě (tzn. že po se nás moc nevozili a nehonili nás) asi tak 1 - 2 ze sta. Ovšem dneska se na to s chutí podívám, s nostalgií zavzpomínám, v duchu i nahlas zanadávám svým vlastním kurvám lampasáckým (npor.Kořínek a další) a polodementnímu četaři Pravdovi, potěším oko pohledem na Evu Vejmělkovou a jsem v klidu. Ten seriál je pekelná sračka a snůška všech možných i nemožných nesmyslů, kde není pravda naprosto nic, ale prešto se něj občas jako na pohádku z dob minulých kouknu. ()

Udet odpad!

..tak tuhle bolševickou selanku jsem sledoval shodou okolností při službě socialistické vlasti.. ..teda, kdyby vojna byla opravdu taková, to bych z ní ani nechtěl zpět do civilu. ..chápaví a lidští důstojníci, dostatek volna, nerozpadající se vztahy, zlý mazák tvrdě potrestaný, och jééé.. ..prý dva roky přejdou jak nic, jak zpívá v titulní písni Iveta Bartošová.. .nooo, tyhle ,,idylické dva roky'' ztraceného života bych přál zažít všem těm ,,umělcům'' kteří tuhle pohádku stvořili a též všem kteří tohle žerou a rozplývají se nad tím.. ..a jestli někdo na to zlé co na vojně zažil pozapomněl, prosím, jeho problém. Můj problém je že nezapomínám a neodpouštím, ani to zlé, ani tuhle komoušskou idylickou náborovku.. ..při závěrečné scéně kterak ,,právě podepsavší'' - budoucí voják z povolání Zounar je blahem bez sebe- nevím jestli se mám smát nebo blít.. ()

NikoKovac

Tyhle komunistický propagandistický seriály nejsou můj obor. Vojnu z duše nenávidím, jsem pacifista a mám problém s autoritama, takže v tomhle jsem se opravdu nezhlédl. No ale začnu něčím pozitivním. Nevadila mi postava Kyslíka, přesně tak bych na té vojně dopadl já, snad jen s tím rozdílem, že tomu šmejdovi Hasmanovi bych takovou natankoval, že bych šel sedět. Vladimír Javorský to zahrál vskutku přesvědčivě. Ani role Guláše nebylo něco, co by mi vyloženě vadilo. Zato postava Martina Zounara je šílená, nemá žádnej vývoj, pořád se jen bojí, aby mu ta jeho nezahnula s tím trenérem či co to je. Naprosto nudné a bezduché jsou scény z domova velitele Ráže, to jsem upřímně přeskakoval, ty scény jsou pořád to samé, nemá to kloudný vývoj a je to, jak jsem napsal, zoufalá nuda. O roli pana Štěpničky se raději nevyjadřovat, nejprve si střihne toto a pak pro změnu Gottwalda, no fuj, to by mu maminka dala. Naprosto úděsná je též role Zdeny Hadrbolcové, a to i bez přihlédnutí k tomu, že mi je tato herečka nesympatická snad v každé roli, kde jsem ji viděl. No a to pravdoláskařství Kamila Halbicha je taky něco, co má dodat divákovi jen tu chiméru, že na vojně vlastně neexistuje šikana a ty zelený gumy vlastně nejsou tak hrozný, jak se o nich říká. ()

JWK

Vím že filmově je to brak, ale prostředí je mi blízké a politické hledisko beru spíš jako zpestření než jako negaci... dnešní generace kloučků v dnešní degenerativní společností by takovou vojnu potřebovala jako sůl... ()

eba

Nooo, co říci? Že můj manžel se na tomhle seriálu ukájí, protože na vojně měli stejnou techniku? To je můj manžel. Za sebe musím říci, že většího nadržence než je Zounar, když se pokouší dostat Haničku jsem jinde neviděla. Každopádně seriál mého dětství, který jsem sledovala a strašně se bála o staršího bratra až tam bude muset. Aby se z něj nestal takovej blb nadrženej jako byl Zounar ? :-) ()

Brepti

Já bych řekl, že morálka každého vojáka by měla být taková, že by si každý voják měl uvědomit svůj častý omyl a chybu a vyvarovat se všemu a podřídit se každýmu, chápu to, když je někdo na vojně poprvé, nemůže být hned desátník nebo major, to prostě nejde, jak tam např. nasazoval svobodník Hasman na hlavně nového vojáka Oříška (kyslík), začal ho neprávem šikanovat, zabásnuli ho, v pořádku, ale jinak všechno šlo podle pravidel a měl by se každý správný voják chovat podle toho, proto taky jsem dal pět hvězdiček, zajímavý každý další díl a mohli by ještě natočit nějaký podobný seriál z prostředí vojny, moc se mi jinak tenhle seriál líbil a líbit se mi bude i dál. ()

DarthArt odpad!

SAMOZŘEJMĚ SPOILERY, ALE TADY JE TO SNAD PROBOHA JEDNO ! Další z parádních čísel giganta Sokolovského. Obsazení je málem stejně dobrý jako v Okresu na severu, děj o hovně, respektive o tom, jak sou kluci na vojně a i když je to ze začátku sere, nakonec sou rádi, že můžou bránit mír a nejvyřízenější jsou, když můžou šaškovat před politbyrem na spartakiádě. A ty charaktery - Zounar prožívá roční martýrium ve snaze si zašukat a nakonec je šťastnej, že může dělat lampasáka z povolání, řeznickej synek kterýho polokapitalistická famílie tak dře, že se na tu vojnu těší, ubrečenej Jasánek (pardon, Voříšek), kterej sice kvérem trefí hovno, ale zato dokáže při prověrkách na mapě pěkně ukázat socialistický státy, mladej krimoš, kterej chce zdrhnout za kopečky, ale pak zjistí, že v socíku je vlastně dobře, svobodník-šikanovač, kterej jako by z oka vypad vedlejšímu veliteli Buchenwaldu nebo politruk, kterej na otázku, jak si představuje politickou činnnost, s infernálním výrazem odpoví "Zajímat se o kluky!". A další a další a další. Skupinka relativně slušných herců, kteří představují roj socialistickejch důstojníků, lampasák-sportovec, kterej má na každým prstu deset buchet a proto ho nechtěj vzít do strany, hodnej fotr Zounara, kterej tu vojnu žere ještě víc než synek, a zlá matka Vejmělkový, která má tolik rozumu, že se dcerušce snaží zabránit, aby si vzala budoucího lampasáka. Jo a šílenej podplukovník Štěpnička, kterej řve a buší do stolu, aby bylo vidět že strana a armáda jsou neústupný. Mám takovej pocit, že kdyby nepřišla ta naše slavná sametová a na vojnu by se muselo do dneška, po Chlapcích a chlapech by následovaly hromadný úprky od odvodních komisí a na buzerplacech by se naopak začali množit japonští turisti s videokamerama, aby si natočili něco, co nikde jinde neuviděj... ()

sml41

kto nebol na vojne a nezažil "komanč dobu" nepochopí ja som bol na vojne síce už "iba" rok po pade ale ako malý som tento serial žral a žeriem dodnes... ()

KiR0 odpad!

Měl jsem to "štěstí" shlédnout tento seriál poprvé krátce po té, co jsem se vrátil z dvouletých "prázdnin" v zeleném... a již tehdy mě bylo z tohoto seriálu šoufl... Tolik lží a dezinformací o více méně sladkém životě vojáka základní vojenské služby je i na 11 dílů moc... ()

krab007

Jedna hvězdička za Kyslíka, který brečel že nemůže cvičit na spartakiádě, ale jenom ponese nějakou debilní vlajku. Druhá za neskutečně chlupatý nohy tý femme fatale. To pobavilo. ()

Zbygniev

Pořád se dá na tento serial dívat. I když čím jsem starší, musím se nad některými scénámi stále více smát. Komunisté rádi tyto seriály idealizovali. Když se např. našel někdo, kdo by se opovážil na vojně šikanovat, tak s ním zatočíme a všichni budou proti němu. Por. Bílek tady tomu dává skutečně korunu,že i dokonce pohádkově spravedlivý nadporučík Ráž ho musí seřvat,aby neřešil každý menší přestupek. Vojáci si příkladně pomáhají tak, že si mluví do svých věcí. Jedinné čemu bych uvěřil, je ten výcvik. Tři hvězdičky dávám za trefné obsazení herců a jejich výkony. ()

vlcekmirek

Seriál komedií se vydařil. V době premiérového vysílání v ČST jsem byl na vojně a musím říct, že jako záklaďáci jsme u toho řvali smíchy. Reklamní slogan mluvil o tom, že diváci a divačky v seriálu uvidí, jak to na vojně skutečně chodí. Ale bylo to jen zbožné přání soudruhů. Spíš to byl seriál o tom, jak by si tovarišči přáli, aby to bylo. Skutečnost byla úplně jiná a v té době mi bylo docela líto Martina Zounara, který po natočení téhle slátaniny narukoval. Ten si, chudák, musel, jako bažant, užít. Kór, když tam hrál tak uvědomělého soudruha. V době, kdy šli soudruzi pomalu k šípku. ()