Chlapci a chlapi

Československo, 1988, 10 h 47 min (Minutáž: 54–61 min)

Kamera:

Alois Nožička

Martin Zounar, Eva Vejmělková, Rostislav Kuba, Kamil Halbich, Milena Dvorská, Zdena Hadrbolcová, Míla Myslíková, Bronislav Poloczek, Jaroslav Moučka (viac)

V prvej časti sa diváci zoznámia s hlavnými hrdinami: Tomášom Soukupom, sústružníkom, ktorý je po uši zaľúbený do maturantky Hanky, bodrým dedinčanom Honzom Bradáčom, prezývaným Guláš, ktorému sa stalo osudné jedlo a mäsiarčina, a jeho protikladom bledým a zakríknutým opravárom televízorov Ctiborom Voríškom, ktorý si rýchlo vyslúži prezývku Kyslík. Spoznáme aj sympatického traktoristu Vlada Rutkaya Otecka, ktorý vyzerá dospelejšie a rozvážnejšie ako ostatní a nechal doma tehotnú manželku, a športovo založeného frajerského Michala Hlaváčka, ktorý už má všeličo za sebou. To, že sa také rozdielne povahy zišli na jednom mieste, spôsobil jeden povolávací rozkaz do Hrádku v Čechách... Podobne ako mnohé iné (napr. Okres na severu, Žena za pultom, Inžinierska odysea a pod.) vznikol seriál z vojenského prostredia Chlapci a chlapi na spoločenskú objednávku. Bolo to presne v čase, keď rapídne klesal záujem o vojenskú službu, mladí muži sa jej snažili vyhnúť a armáda mala veľmi nízku popularitu. Tvorcovia sa snažili ukázať, že povinná vojenská služba nie je strašiakom, práve naopak, podľa ich seriálu sa zdá, že jedine armáda zaručí každému mladému mužovi, aby duševne i telesne dozrel. Ich zámerom bolo dokázať, že dva roky prežité vo vojenskom prostredí nie sú pre nikoho stratou. Vojenské prostredie vykreslili ako letný tábor dospelých, kde nie je núdza o zábavu a humor a ak sa vyskytnú problémy, seriózni a obľúbení velitelia ich dokážu obratom vyriešiť. Jednotlivé postavy sú typickými figúrkami, napĺňajú charakteristiky istých ustálených typov. Nechýba medzi nimi frajer, smoliar, seriózny otec rodiny či večný hladoš. (oficiálny text distribútora)

fooggyy7

Hrozná sračka. Tu hvězdu jsem tam dal pouze z nostalgie. Sloužil jsem v těch kasárnech, kde se to točilo - Lešany Pražská Šumava. A taky mě sralo, že v každém díle byl minimálne jeden kazišuk ()

De Large

Naozaj nechápem, ako môže niekto tento seriál hodnotiť očami dnešnej doby. Ked to vysielali v premiére na jeseň roku 1988 tak celé Československo sedelo v nedeľu o ôsmej pred telkou a pozeralo sa na to. A možno aj väčšina z vás, ktorá nehodnotí seriál, ale propagandu a rôzny iné nepodstatné hlúposti. Myslím, že za socializmu vzniklo veľa dobrých seriálov a mali iba smolu, že ľudia, ktorí socializmus nezažili ho nedokážu dostatočne pochopiť a nikdy sa im to už nepodarí. Chlapci a chlapi patrí medzi to najlepšie čo nám Československá kinematografia priniesla. ()

Martinek

Musim se přiznat, že jsem dostal k mání všech jedenáct dílů a zvládnul jsem je za tři dny. Kouknu-li na ostatní komentáře, vidim, že se na diskuzi negativně hodnotí propaganda-překvapilo mě, že v seriálu je jí minimum. Že se snaží armádu trochu idealizovat? To už patřilo ke koloritu doby. Jinak oproti jiným seriálům z té éry trochu hůře zahrané, ale to je dáno slabším hereckým obsazením. Vyzvednout se dá výkon paní Hadrbolcové,Bláhy,Javorského,... Jinak velmi slušná muzika a vůbec---mam asi na tyhle seriály úchylku, tak jedna hvězdička za ní navíc. Guláš rulez! ()

Vojta-B

Geniální seriál o "správných" klucích z kasáren, o problému s řízky, o tom jak je Zounar férovej kluk a za odměnu i lampasák, o tom jak se ztrácejí samopaly a Majkl má všechno na háku. A scéna ve vlaku v pvním díle, kdy všichni tak krásně pějí....ta se nedá zapomenout ()

giacobbe odpad!

I tohle dokázal stvořit Nebeský jezdec Jiří Bednář. ..... Když to šlo poprvé, fakt jsem počítal jestli do doby mojí potenciální základní vojenské služby proboha nevyjde spartakiáda. ()

M+M

Vojnu mi to připomíná, ale asi tam chybí ta přirozenost v podobě chlastu, cigaret atd. Na rok 1988, kdy už jela glásnosť a perestrojka hodně pitomé. Je to jako z umělý hmoty, ale co od Sokolovského čekat. Frčkama hodnotit nejde, tak teda jednu hvězdu za pobavení a za Kyslíka v podání Vladimíra Javorského. ()

DanušeGr.

Seriál je to pěkný, líbí se mi víc,než třeba takoví Chalpupáři.Nepřipadá mi vůbec propagandistický. Já sice na vojně nebyla,ale slyšela jsem, že tam každý zažil něco jiného. Někdo měl šikanu, další zase ne. Záleželo na tom,kam se prý kdo dostal a jaký měl kolektiv a nadřízené. To je asi jako na pracovišti, tam také záleží na těchto okolnostech. ()

Severus007

Jasně, je to nebetyčná hovadina, ale celkem zábavná. Propagační seriál, který chlapcům, které čekal odchod na vojnu, ukázal, že všude jsou vtipní Slováci a veselý, obětavý, tlustý kuchař, že na vojně je sranda, každou neděli k obědu řízek a spousta kulturního a sportovního vyžití a že to s nimi armáda myslí vlastně dobře. Ti oškliví a neduživí najdou životní lásku a když budou dostatečně oddáni službě vlasti, mohou se z nich stát vojáci z povolání. Za tohle zjištění dávám jednu hvězdičku, druhou za Kyslíka a třetí za Vlada Rudkaje, jelikož najít k takovému vemenu odpovídajícího herce byl výkon hodný Oscara. ()

Krupe

Seriál sakramentsky poplatný své době, docela sračka řešící "život" záklaďáků a lampasáků v ČSLA. Ten Zounarův spokojený obličej na konci, kdy po podpisu radí novým mladým, mluví sám za sebe... ()

Alchemilla odpad!

Absolutní ztráta času. Nevidím jediný důvod, proč by se člověk měl na Chlapce a chlapy dívat a tak, házím do odpadu. Za pár dní stopnu si vlak, přijedu na opušťák, ať si ten, kdo chtěl by tvůj skalp, bacha si dá. Ó hrůzo! ()

prometheusll

Asi můj nejoblíběnější český TV SERIÁL. Dobrý děj,který mě opravdu baví. Nesrovnatelné ze seriálama jako třeba: Ordinace v růžové zahradě,Cesty domů atd. ()

iveta234

Sice nemá tento snímek moc procent, ale mě se líbí. Přesně popisuje, co se v dané době a na daném místě dělo, velice trefné. Moc dobře si tu dobu vybavuju a fakt, je to přesný. ()