Pred dvoma rokmi sa profesionálny zabijak Jason Bourne (Matt Damon) snažil vypátrať niečo o svojej minulosti a zistiť, prečo ho všetci prenasledujú a chcú zabiť. Vtedy sa zoznámil aj s pôvabnou Marie (Franka Potente) a rozhodol sa, že niekde v ústraní začnú nový život. Varoval CIA, že pokusy nadviazať s ním kontakt alebo ho prenasledovať budú mať dôsledky. Hoci si myslel, že svojej minulosti utiekol, teraz ho  opäť doháňa. Bourne a Marie žijú stále v anonymite, ale Bournea prenasledujú nočné mory a spomienky. Vodí Máriu z mesta do mesta. Snaží sa byť aspoň krok pred hrozbou, ktorú tuší v každom pohľade... (TV Markíza)

Korbitch

Místy jsem se nudil. Není to takový odvaz, jako první díl,ale posledních 30 minut je úžasných! Zvlást,jak Bourne promlouvá k dceři zavražděného politika.Celkem mě zklamalo, že už to netočil Liman. Jeho práce je famozní. Greengrass používá na můj vkus příliš zmatenou kameru, což má za následek, že se člověk občas začne nudit z přemíry trhaných záběrů. Dnes jsem shlédl první dva díly. Zítra dám ultimátum.....už se třesu! ()

Paxxx.cz

I u druhého dílu je laťka pořád vysoko. Pro mě je toto pokračování o chlup slabší než jednička, nicméně skvělý kousek, který nedělá ostudu celé sérii. ()

SaNcHeZ_cz

Takhle má vypadat sequel. Jestli Agent bez minulosti byl našlapaným thrillerem který diváka udržel v tempu od začátku do konce, Greengrass tuto hodnotu dotáhl do dokonalosti. Vynikající příběh, ještě lepší akce a podmanivé vizuály doplněné o typickou Greengrassovskou kameru tvoří jeden z nejlepších zástupců žánru všech dob. ()

Vxxx

Rozhodně horší než první a film a hlavně dost zbytečný. Nic důležitého se v průběhu filmu nestane. A ty důležité momenty z krajů filmu se klidně dali shrnout v 5 minutách. Samé honičky v autech a honění po ulicích ale smysl nulový. 2* ()

Historik

První díl byl velmi dobrý, druhý je možná ještě lepší. Tahle podoba thrilleru mi naprosto vyhovuje. Je to svižné, napínavé, inteligentní, zároveň ale ne zbytečně přeplácané, zbytečně efektní. Ta špetka staromódní uměřenosti je potřeba. Nemohu se dočkat třetího dílu. ()

Praxis

O chlup lepší než první díl. Ačkoli se paradoxně ve dvojce objevuje akce ještě méně než v prvním díle, na druhou stranu se noříme hlouběji do Bourneova vědomí. A moc pěkně to šlape. Paul Greengrass a jeho legendární styl natáčení spolu s úchvatnou kamerou mě dostal. A Bourneovku pojal po svém, ale zato možná ještě svěžeji. Na plný počet hvězd to není, ale to unikání a schovávání Bournea mě nepřestává bavit ani po druhém díle. Ba naopak 90% ()

Ellmariachi

Člověk když si na ten slaďoučkej xichtík zvykne, tak se vážně začne bavit. Chytrá zápletka, která začíná tím nejlepším, čím může akční film začít. Pomsta. Postupně se ovšem rozehrává poměrně zábavná hra. Což je pro mě nejsilnější aspekt filmu. Nechybí tu honičky, přestřelky. Jen rvaček mohlo být více. Postava Bourna už mě nepřišla tak zajímavá jako v prvním díle, ale tje logické. Ze záporných postav už nejde strach jako dřív. I přes to všechno se jedná o zábavný snímek a jsem rád, že ač Matta D nemusím, jsem se k tomu dokopal. Stálo to za to. 80 procent ()

ArsenalEagle

Bourne je dnes už stejně zajetá značka jako například Cruisova Nesplnitelná mise a i když se narozdíl od Ethana Hunta s novými filmy sice nedaří šťavit nejvyšší kvalitu, tak původní filmy jsou výborné. Byť se zde nedočkáme nějaké monstr akce 1 na 1 (nebo 5) ala Wick, tak sekvence nože proti televiznímu časáku je parádní a za takovou iniciativu by se nemusel stydět ani sám Macgyver. Navíc (nejen ta automobilová) sekvence v Moskvě je fantastická a kouká se na ní skvěle. To samé trošku jinak pojatá naháněčka v Berlíně. Bourne ale nefunguje pouze jako záživný cestopis, ale i jako solidní drama a je škoda, že tu Roden nemá víc prostoru uplatnit své východniarské maniakální alterego. ()

JJ.Gibson

Řekl bych, že první díl byl o něco lepší, ikdyž jsem mu dal stejný počet hvězdiček. Když nic jiného, tak byl aspoň originální. Bournův mýtus sice vcelku navazuje na předchozí díl, ale zas tak nic moc převratného se tu neděje, teda z mého pohledu. Potěšila mě role Karla Rodena, který i v těch pár scénách byl mnohem více charizmatičtější něz Damon v celém filmu. Dávám 60% ()

Džejkop

Teda, páni, joooo, byl jsem nadšen! Od začátku do konce jedno velké napětí, jedna velká akce. Vtáhne do děje a nepustí ani na vteřinu. Měl jsem pocit jako kdybych vedle Bourna stál a ne se na něj díval přes obrazovku. Jednička už byla skvělá a dvojka ještě lepší. Trochu se ubralo na dialozích a přidalo na dynamice a že to stálo za to. Všechny scény nezapomenutelné, obě honičky v autě (hlavně ta v Moskvě je skvostná), bitka mezi dvěma posledními agenty Treadstonu a poté následný výbuch a především cokoliv co Bourne provede. Neskutečná podívaná a nezapomenutelný zážitek. Sorry, Jamesi Bonde, ale Jason Bourne je ještě lepší řízek než ty. ()

Jillen

Parádička! Třesoucí se kamera. Karel Roden. Matt Damon hrající jako nikdy předtím. Bombastická auto honička po Moskvě. Skvělý scénář. Bezvadná hudba. Spád a nadupaná atmosféra...to všecko má Bournův mýtus, jendou usednete a pustí vás to až s dozněním Mobyho motivu. 109 minut nepřetržitého lahodného pokrmu, který má dojezd ve stejně dobrém třetím díle! Dávám 100% ()

GodComplex

Druhy dil Bourne trologie je hned o 2 levely niz, nez ten puvodni. Zatimco u jednicky jste pohlceni v atmosfere a prozivate non-stop napeti, zde pouze s nezajmem sledujete dalsi z klasickych bond-type akcnich jednohubek. O to je vse horsi, kdyz to nataci neschopak Greengrass (dalsi z aktualni vlny nesmyslne prehodnocenych noob reziseru), ktery se nezmuze na vic, nez to natocit co mozna nejvic chaoticky a z akcnich scen udelat ultimatni bordel. Vsechna negativa prvniho dilu v cele s prisernym Damonem zde navic zustavaji, naopak pozitiva typu Clive Owen v nedohlednu a jedine co si tak drzi svou vysokou kvalitu je soundtrack Johna Powella - takhle se to smazi! 4/10 ()

SonGokussj

Jason Bourne byl pro mě ještě včera mýtus. Slyšel jsem o tom hodně, ale nevěděl jsem o tom nic. Do té doby, než jsem se koukl na Identitu. Našlapaná psychologická krimi akční thillerová řežba, jakou jsem už dlouho neviděl. Naprosto mě vzala a proto jsem neváhal s pokračováním. Mé zklamání nastalo po pár chvílích, kdy jsem pocítil výměnu kameramana za nějakého opilce, který to chvíli neudrží bez třepání a házení. A takto se odvíjely prakticky veškeré scény. Co člověku dá, když si akční řežbu musí domýšlet, kvůli kameře, která zabírá svět co 10 sekund na malou chvíli roztřepanou rukou pokročilého alkoholika v silném odpoledni. Když se věci zklidnily, Bourne opět zazářil, ale ne tak hvězdně, jako v Identitě. Pokračování mě velmi zklamalo. I tak má však zajímavý příběh, zajímavé chvíle a zajímavá setkání různého druhu. Nemohu si pomoci, na jedničku to zkrátka zdaleka nemá. Smutných a opile roztřepaných 60% ()

numi

Tak tohle mě velice zklamalo. Asi jsem očekával příliš mnoho, ale profláknuté téma, místy tak trochu chaotický děj a příliš mnoho postav, se kterými se divák ani nestihne pořádně seznámit a už jsou pod drnem. Závěrečná pointa byla jasná už snad od začátku, takže jediné, co stojí z filmu za zmínku jsou honičky v autech (na DVD doporučuji bonus o jejich natáčení) a skvělá ruční kamera, která diváka umě vtahuje do děje. [srpen 2005] ()

Vojcl

Málokdy se stane, aby pokračování předčilo původní film, ale v tomto případě je tomu skutečně tak.. Druhý Bourne je ještě napínavější, akčnější a scénáristicky propracovanější pecka, kterou prostě musíte vidět. Matt Damon tu hraje snad svoji životní roli a vůbec celá postava Bournea je tak strašně uvěřitelná, jakou jsem snad v žádném jiném akčním filmu neviděl. Hrdina tu není žádný nezranitelný terminátor, ale zkrátka jen špičkový profesionál, který zabíjí jen z nutnosti aby sám přežil a i tak z toho rozhodně nemá radost a stokrát raději by své superschopnosti vyměnil za obyčejný život. Nemám co vytknout. ()

zipper111

Bourne jede pořád na vlně vyváženosti akce/dialogů/smyslplného děje/napětí. Greengrass sice používá úplně jinej systém, možná tomu dává větší náboj než jeho předchůce, ale to je jedině dobře. Zde s klidným svědomím můžu říci, že dvojka vyrovnala, ne-li překonala jedničku. Už se moc těším na Ultimátum, podle všeho ještě větší jízda. ()

Macejko

Omnoho lepšie ako jednotka, ale stále tomu chýba onen ťažko definovateľný "punc nezameniteľnosti". To však nič nemení na tom, že druhý Bourne je skvelo natočená štýlová akčná jazda, ktorá pumpuje adrenalín do žíl takmer nepretržite (hlavne akčná scéna v Moskve) a nenudí diváka ani na okamih. Matt Damon a Jason Bourne sú jedno telo a na ich počínanie je radosť sa pozerať. Ale ako som už povedal, chce to skrátka o trošičku viac. ()

Freemind

Bohužel jen slabý odvar silné jedničky - i když zde lze najít několik působivých akčních scén, děj je viditelně nastavovaný a díky hyperaktivitě páně Greengrasse dost zmatený a nesmyslně roztříštěný do chaotických obrazů a pablesků. ()

erased

Pokračování jak má být: z prstu vycucaná zápletka, zabití původního happy-endu, démonizace všeho a všech a hlavně víc akce i napětí. Bournovy trýznivé vzpomínky bohužel působí docela uměle, stejně tak s nimi související zápletka, ale celý film má takový spád, že to je už po úvodní akci v Indii úplně jedno. Nová postava Pam Landy vedle toho kompenzuje přehnaně zlé papaláše a celkové přiblížení se špionskému žánru sérii jednoznačně prospívá. Nakonec zůstává porovnání režie Limana a Greengrasse. Zatímco v The Bourne Identity bylo všechno uhlazené a akce rychlá a přehledná, zde se Greengrass vyjímá ruční kamerou a ve zběsilé akci hektickými střihy. Výsledek funguje dokonale v obou filmech, ale The Bourne Supremacy dopadlo co do akce jednoznačně lépe.I broke everything new again, everything that I'd owned, I threw it out the window; came along. ()

J3dla

Svělý sequell, který je ještě podařenější než jednička. Možná tu není tolik akce, ale zato ta skvělá atmosféra a velice zajímavý příběh. 90% ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz