Pred dvoma rokmi sa profesionálny zabijak Jason Bourne (Matt Damon) snažil vypátrať niečo o svojej minulosti a zistiť, prečo ho všetci prenasledujú a chcú zabiť. Vtedy sa zoznámil aj s pôvabnou Marie (Franka Potente) a rozhodol sa, že niekde v ústraní začnú nový život. Varoval CIA, že pokusy nadviazať s ním kontakt alebo ho prenasledovať budú mať dôsledky. Hoci si myslel, že svojej minulosti utiekol, teraz ho  opäť doháňa. Bourne a Marie žijú stále v anonymite, ale Bournea prenasledujú nočné mory a spomienky. Vodí Máriu z mesta do mesta. Snaží sa byť aspoň krok pred hrozbou, ktorú tuší v každom pohľade... (TV Markíza)

Maynard.

I přes to, že trilogie vyměnila svého režiséra, si film udržel, né-li ještě o malinko pozvedl svoji kvalitu. Skvělý indický začátek, který v Bournovi probudil už téměř spícího obra, nenechá klidným nikoho. Tentokrát se ve filmu objeví i pořádný záporák Karl Urban, který podle mě mohl dostat o trochu víc prostoru. Brian Cox perfektně tahá za nitky a svou roli "padoucha" zvládá též na jedničku. Na filmu je velice pozoruhodné množství střihů, které film neuvěřitelně nakopávají směrem kupředu. Není čas ani na minutku nudné pasáže, co minutku, ani vteřinu. Málokterý film mě dokáže vtlačit do křesla takovýmto způsobem. Závěrečné taxíková honička byla možná už trošku moc, ale i to se v pohodě dalo. PS: Ve filmu nebylo zaznamenáno prošláplé koleno a tudíš je vhodný pro slabší nátury :o) ()

finx

Výborné pokračovaní - změna režiséra přinesla The Bourne Supremacy temnější atmosféru, ještě více akce a promyšlenosti. To jak Liman zakončil The Bourne Identity, Greengrass v pokračování smete ze stolu v úvodních 15-ti minutách a pak už Damon jede svoje sólo a rozhodně není dobré se mu stavět do cesty. Vše finišuje při krásné automobilové honičce v ulicích Moskvy, která je doprovázena výbornou hudbou. Rád by jsem zde vyzdvihl kameru. Krásné vizuální dílo v podání Greengrasse - tak jak jsme si zvykli v United 93, i zde není problém přesedlat na trošku jiný styl kamery - všechno to těkání a škubání vypadá na efekt hezky a je to cool :-) ()

Thurin

Začátek v Indii sice grandiózní a Damon znovu vynikající, ale chyběly mi zde k dokonalosti dvě věci. I. Nějaký Bournův soupeř - Joan Allen působí prostě jako hodná holka, která nakonec zjistí, že Jason je nevinej a Roden je na to na plátně příliš málo, což je škoda, protože právě on by byl na tento post ideálním kandidátem. II. Nějaké závěrečné vyvrcholení. Všechno působí strašně předvídatelně. ()

Cejny

Druhý díl o agentu Bourneovi nebyl vůbec špatný, ba naopak, snad byl i o trošičku lepší než první díl. Rozhodně nejlepší scéna je závěrečná honička po Moskvě. ()

ranp

Velice solidní film, přesto podle mě jde o nejslabší kousek z této trilogie. I tak ale jde o zajímavý thriller, který hodnotím na 80%. ()

fruitbueno

Někdo má Ramba, někdo má Bonda, já mám Bournea! Celou sérii miluju a obzvláště tento prostřední díl můžu kdykoli kdekoli v jakémkoli stavu. Akce střídá akci, slova střídají činy, záporáci se kupí a likvidují. K tomu vynikající hudba, kamera a střih. Prostě jo, jo, jo! ()

Kejdlo

Akčnější než první díl a jdoucí rovnou za cílem a zároveň taky nejúcelenější díl celé série, který si víceméně vystačí bez dílu předchozího a k tomu skvěle namlsá na díl nadcházející. Vskutku parádní podívaná, která se právém řadí mezi mé oblíbené filmy a ze všech Bournovek je pro mě nejlepší. 10/10 ()

Markussis

Naprostá nereálnost až pohádkovost vrcholných akčních scén. Ovšem musím uznat, že jsou působivé. Akční snímek je to bezpochyby par excellence. Byl jsem velmi potěšen absencí jakýchkoliv hluchých míst. Scénář byl velmi nápaditý a propracovaný, pravda pro někoho možná až moc překombinovaný. Zásadní problém však pro mne nastává v okamžiku konfrontace právě s předlohou. Jason Bourne není James Bond alias Daniel Craig. Bohužel právě v akčních scénách Matt Damon se se svým akčním kolegou v tomto ohledu velmi ztotožnil a tím odhalil právě největší slabinu tohoto filmového projektu a tou je především vypočítavost, tedy kasovní vypočítavost se záměrem dostat co nejvíce diváků do kin. Zde bohužel není předloha nějákým způsobem věrohodně znázorněna ba co už vůbec ne povýšena nýbrž a tom jsem přesvědčen, pouze prachzprostě využita a zneužita. Kdyby byl tento ryze akční snímek jinak pojmenován a neznázorňoval by výše zmíněnou předlohu, bylo by to na plný počet. Takhle ani náhodou. Technicky téměř dokonalé avšak konceptuálně naprosto mimo, tedy za mě slabé čtyři hvězdy. ()

civrss

Dvojice Damon a Greengrass funguje fakt perfektně. Greengrass ví, jak natočil parádní akčňák a Matt je jedním z mála herců, kteří utáhnou takovýhle film úplně sami. Stejně dobré jako první Bourne, ne-li ještě lepší. Skvělé režisérsky zvládnuté, natáčení v Evropě je prostě úplně jiné než v Americe . Damon má něco do sebe, jeho postavě se narozdíl od ostatních akčních hrdinů (Cruise & Mission Imposible) dá věřit vše co dělá a působí realisticky a důvěryhodně. Ve scénáři mě mrzí snad jen rychlé odrovnání Franky Potente, 15min nám jen vydržela, chuďera jedna. [8/10] ()

kenkaku

Kde Bourne #1 končí tam začínáme (respektive o pár let později, ale to pozná jen divák co poslouchá pozorně dialogy ;)). Bourne už méně prkenný, tempo není jako na houpačce (drží vyšší rychlostní stupeň), ale pro změnu mu zase něco chybí z jedničky. Zajímavost. Tenhle Bourne byl víc cítit jako rutina. ()

Yeosol

Druhý pokračování o Jasonu Bourneovi si vzal tentokrát na paškál režisér s dokumentárním stylem natáčení...Úžasný Paul Greegrass, který dodal sérii neuvěřitelně svěží závan nových nápadů. Kamera se nám tentokrát daleko víc rozklepala, ale rozhodně to není vůbec na škodu, aspoň pro mě a uživatele Falka. :-) Tenhle styl natáčení dokáže totiž daleko líp vtáhnout diváka do hry, což rozhodně schvaluju. A o co tu jde tentokrát? Příběh pokračuje tam, kde víceméně skončil první díl. Zdánlivá relativní pohodička je v tu ránu ta tam, když po Bourneovi opět někdo jde a rozhodně nechtějí, aby se stále dožil dalšího dne. Jason Bourne má stále hlavu plnou gigantických otazníků, na který neví odpovědi. Stále se mu ve snu zjevuje dávná operace, která mu nedá spát. A tím rozhodně nemám na mysli zákrok v nemocnici. :-D Po úvodní patnáctiminutovce v Indickým letovisku Goa, která pro některý hrdiny, skončí dřív než by jsme chtěli, agent zjišťuje, že po něm kdosi opět dychtí a to si pochopitelně nemůže nechat líbit, navíc Bournea zajímá taky to, jak to s ním vlastně celý začalo. No a tak nás opět čeká neuvěřitelně skvělý špionážní thriller, plný neuvěřitelných akcí. Bitka s vysloužilcem v Nizozemsku, při který tentokrát použije místo propisky srolovaný časopis a následně vyhodí vilku do vzduchu pomocí katalogu, topinkovače a puštěnýho plynu. Jak originální. :-D Dále tu máme sledovačku v Berlíně na náměstí, při který si Bourne promluví s Nikky Parsonsovou z jedničky, pěkně od plic a to doslova, noční běžeckou honičku před německou policií a vrchol filmu je naprosto odzbrojující automobilová akce uprostřed Moskvy, kdy se svezeme s ruskou Volhou. :-) Byla natočená takovým tím stylem, jako kdyby jste byli s Jasonem Bournem uvnitř taxíku.Opět se vrátil skvělý John Powell a jeho krásná hudba, která si tentokrát vysloužila řadu ocenění všude ve světě, což je skvělý slyšet. Vrátila se většina herců, spolu s Julii Stiles, Brianem Coxem, na chvilku spatříme i Franku Potente, Mezi nováčky tu máme Joan Allen, která ztvárnila Pamelu Landyovou, která po Bourneovi sice jde, ale odlišným stylem než ostatní, Karla Urbana z Pána Prstenů, jakožto najatýho ruskýho vrahouna, který má dost kamenný výraz, nebo velkým překvapením byl pro mě byl Karl Roden, jako ropný magnát, který není zrovna prototyp kladnýho hrdiny. Jak jinak. :-) Paul Greengrass natočil více než dobrý pokračování a jsem rád, že nezaostal za svým předchůdcem s trošku odlišnějším stylem natáčení. Prostě Agent Jason Bourne je stále super a je fajn sledovat další z jeho dobrodružství. :-) Jasná pětka. ()

herr_carter

Nedělám rozdíly mezi žádným z dílů této perfektní série, všechny díly s M.Damonem jsou takřka dokonalé................moje hodnocení = 10 z 10. ()

Sdoom

O kousek lepší než první díl, tentokrát je tempo hodně svižné, chvílemi až brutální. V podstatě se jedná o nekonečnou honičku, během které Jason Bourne proniká hlouběji do své minulosti a postupně objevuje, proč po něm jde jeho bývalý zaměstnavatel. Bohužel při tom všem není tolik prostoru na prokreslení některých motivů, charakterů a vztahů mezi nimi. Zpětně řečeno ani závěrečný díl to úplně 100% nenapravil, takže tady tomu mohli tvůrci věnovat trošku více času. Každopádně silné 4 hvězdičky, protože vše ostatní je naprostá pecka. (Blu-ray, orig.) ()

Frankie

Nesmírně dynamické existenciální drama muže, prchajícího před minulostí, ačkoliv se paradoxně jakékoliv vzpomínky z jeho mysli vytratili a zbyli jenom matoucí utržky. Gradace a stupňování tempa je ukázkové, Greengrassovi se hlavním prostředkem k navození vyhrocené atmosféry stává roztřesená, až dokumentarizující, kamera, ale i vyjímečná zvuková stopa talentovaného Johna Powella, kombinujíci orchestr s agresivní techno elektronikou. I osamělá ustřední postava prošla vyvojem, od prvního dílu získavá na sebejistotě a dřívější zmatenost zdé ústí v odhodlání vybojovat si nezávislost na své minulosti. Dvojka Bourna, syrovější, osobnější a emotivnější než předchozí díl, je totalní thriller 21. století a okamžitě se stává inspirací pro své budoucí žanrové brášky. ()

honzii

Každá sekunda, každý záběr, každý dialog v tomto filmu fungoval. Nesmíte ho brát ovšem jako "dvojku", která se snaží dostihnout jedničku. Tak to není, je to pokračování příběhu, který je místy tak neskutečně vygradovaný, že mi došel dech. Paul Greengrass se pomalu vyšplhává na přední příčku mých oblíbených a mnou uznávaných režisérů a podobně je na tom charismatická herečka Franka Potente. Nedokážu si představit, jak těžké muselo být natáčení a jak dlouho muselo trvat. Greengrassův pověstný syrový chaotický styl plný rychlých střihů a roztřesených krátkých záběrů snímek rozhodně držel v tempu i atmosféře. Jak píše Cival, každé samotné políčko mělo ve filmu svůj důvod. Propracovanost režie i vyprávění.. A co ta stejná závěrečná píseň? Doufám, že bude i ve trojce! ()

chef

Takto má vyzerať pokračovanie každej série! Oproti jednotke to nestratilo vôbec nič. Genialny strih, skvelá hudba a atmosféra s dômyselným scenárom. ()

hudryhudry

Oproti předchozímu dílu velké zklamání. Akce nulová, záporák nevýrazný, silný scénářový pokles a hrozná kamera. Nechápu, co to s tou kamerou dělali, jestli měl pan kameraman parkinsona nebo co, ale v každé akční scéně se klepe jak při zemětřesení, až mě z toho oči bolely. U filmu jsem usínal, probudila mě až akční scéna na závěr, která se opravdu povedla, ale to je oproti laťce, kterou nasadil první díl, zatraceně málo. No, uvidíme co přinese třetí díl..... ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz