Ramón je již 30 let upoután na lůžko a jeho rodina se o něj stará. Jediný pohled na svět mu umožňuje pouze okno v jeho ložnici. Dívá se na moře, na které se často plavil a na kterém utrpěl úraz, který zkrátil jeho mládí. Od té doby má jediné přání - důstojně ukončit svůj život. Jeho svět je však převrácen naruby příchodem dvou žen: Julie, právničky, která mu pomáhá v jeho úsilí legálně ukončit svůj život; a Rose, žena z vesnice, která se ho snaží přesvědčit, že život za to stojí žít až do konce. Obě ženy jsou zaujaty Ramónovou poutavou osobností a jsou nuceny se samy sebe ptát po důvodech, které ovládaly jejich životy až potud. Ramón ví, že pouze jedna z nich, která ho skutečně miluje, mu pomůže podstoupit tu poslední cestu. Pravdivý životní příběh Španěla Ramona Sampedra, který 30 let vedl kampaň za právo na euthanasii a za právo na svou vlastní smrt.

Film byl na MFF v Benátkách oceněn stříbrným lvem a také Volpi cupem za herecký výkon hlavního představitele, získal i Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (oficiálny text distribútora)

Daae

Prvně jsem si myslela, že se tento film obejde bez mého komentáře, avšak ještě další den mi leží na duši. Svou smutnou tématikou mě nakazil a rozšířil po mé mysli základní otázku života-smrti jako nějaký mor. Velice jsem ocenila, že se tvůrci nerozhodli natočit další retrospektivní film o mrzákovi, který vypráví svůj život, a který skončí jeho poklidnou smrtí. Ve skutečné dějové lince jsme se o Ramonově povaze dozvěděli mnohem víc, než by nám jeho odvyprávěný život poskytnul. Slzuchtivnou a krásnou scénou byla jeho představa, ve které vzlétnul z okna za Julií a konec mě docela zděsil. Oba si vybrali jednu cestu života. Která byla skutečně horší a která lepší? Tento film bych ráda doporučila; a po Goyových přízracích a Hlasu moře se Javier Bardem zřejmě stává jedním z mých oblíbenců. ()

Piškotka

Máme právo nebo povinnost žít i navzdory tělesnému postižení, které nás doživotně upoutává na lůžko a nutí stát se závislým na pomoci druhých? Ramón se ke svému stavu postavil zrale, chtěl zemřít legální cestou. Soudní procesy však svědčily v jeho neprospěch, ozývaly se hlasy knězů proti eutanázii. Ženy v Ramónově životě obohacovaly jeho poetickou mysl,ale smysl života zřejmě stále nenacházel. Herečka, která ztvárnila Rosu, působila značně nezrale a umíněně. Své momentální stavy musela ihned Ramónovi sdělovat, ač byl den či noc. Zkrátka emocionální větroplach. Kdežto zralá Julia nenuceně a postupně vstupovala do Ramónova života. Nečekala jsem, že právě Rosa pomůže Ramónovi ke sladkému poslednímu vydechnutí. Možná začala respektovat jeho vůli a chuť zemřít. Film plný střetů - pro a proti eutanázii. Zaslouží si 3*. ()

mota

Létající kripl smějící se všem, kteří mu chtějí pomoci žít. Bezpochyby kvalitní umělecký snímek, ale čekal jsem víc snových představ. ()

KatRi

Nechci polemizovat o tom, zda má být eutanázie povolena, nepatří to sem. Kdo viděl Skafandr a motýl či Život Davida Galea, snad pochopí mé zklamání. Na film jsem se těšila hlavně kvůli Bardemovi, který je tady jako člověk upoutaný na lůžko ve velmi těžké herecké pozici. Veškeré emoce musí dávat najevo mimicky či hlasově a zvládá to působivě. Celý film působí teskně, což zřejmě má, ale je hlavně nevýrazný a děsně vleklý, přestože příběh je silný a plný emocí. Jenže ve mně žádné nevzbuzuje, alespoň ne tak, jak by podle anotace měl. Škoda, že některou z ženských rolí neztvárnila nějaká "áčková" herečka, třeba by to v mých očích filmu pomohlo. ()

dehlie

náročná téma o eutanázií, kde javier bardem hrá prvú ligu. scéna keď rámon letí krajinou za zvuku nessun dormy je prenádherná. ()

hammerhead

Velmi silný film. Škoda těch několika málo scén, které balancují na hranici kýče, jinak je výtvarná stránka filmu výborně zvládnutá, stejně jako herecké výkony. ()

sona123

Nabízí se podobnost se Skafandrem a motýlem a Hlas moře mi přijde mnohem zábavnější a stravitelnější. Tedy, je to tak trochu intelektuálno, ale nijak zvlášť. A přitom jde o docela těžkém tématu euthanasie. Bardema je těžké zkraje poznat, ale jak to doklapne, už je těžké v něm vidět nějakého chudáka odsouzeného k dožití v posteli. Je to i vtipné, je to vážné, je to poetické...moment: svrbí mě na noze, mohla bys mě poškrabat? To mluví za vše. A skvěle dotažený konec, kdy se emoce dostaví v jiném okamžiku, než by se dalo čekat, tak to je též báječně promyšlené. Nuže, nemá to chybu, i když na pět hvězdiček to není (to to totiž příliš leží na pomezí filmu pro úzkou skupinu a široké masy a trochu bych vytkla odvahu se někam přehoupnout). ()

Yaan

Silný a krásný příběh, to ano, nicméně občas působil tak nějak "uměle koncentrovaně"... Ještě silnější než příběh samotného Ramóna mi však přišel příběh Juliin - právě pro něj, a také pro úžasnou hudbu, přidávám poslední hvězdičku. ()

Mouzon

Ve svém antiklerikalismu je Amenábar příliš čitelný a otravný, dokonce až zjednodušující, což mne u tak sofistikovaného tvůrce velmi uráží. Pravdou ale zůstává, že je HLAS MOŘE stylisticky vypiplaný do nejmenšího detailu, hudba je dechberoucí a Bardem... mno, Bardem zde podal jedinečný výkon, srovnatelný v naprostém oddání se zobrazovanému postižení s Hoffmanovým Raymondem Babbittem (Day-Lewise a MOJÍ LEVOU NOHU jsem zatím bohužel neviděl, zde by bylo srovnání více na místě - ale beru, co znám). Alejandro Amenábar je humanistický tvůrce par excellence, každý jeho snímek má svébytné kouzlo a (stydím se za takovou frázi, ale nemohu jinak) "poselství". HLAS MOŘE je na první pohled v kontextu jeho tvorby poměrně nenápadný, ale při magickém průletu nad krajinou za zvuků Nessun Dormy pochopíte, že čím hlouběji se kouzlo skrývá, tím je při svém objevení nádhernější. ()

simply

Skvělý a citlivě natočený film...Vážím si toho, že nesklouzl k typickému americkému sentimentu a Javier byl naprosto úžasný. ()

Nethar

Javier Bardem na pomezí mezi psychologickým dramatem a Esmeraldou. Citlivé zpracování tematiky postiženého člověka a eutanázie. ()

aLPaC

Alejandro Amenabar byl v prvních deseti letech své kariéry fantastickým režisérem. Bohužel poté, co za tento film obdržel Oscara, natočil za posledních 15 let jen dva filmy, z nichž mě ani jeden už neoslovil. To sem ale nepatří. Hlas moře je fantastickým životopisným snímkem jednoho muže, který 28 let touží po smrti, kterou mu úřady a soudy nehodlají dopřát. Javier Bardem je v hlavní roli fantastický, ostatní postavy jsou taktéž příjemné. Ještě bych vypíchl sympatickou ženu a jeho obdivovatelku Rosu. Film není zbytečně sentimentální, z minulosti oné postavy toho moc neukazuje, i osudný okamžik je strohý, což u tohoto filmu beru jako plus. Vrchol Amenábarovy tvorby. Jeho kariéru bych rozdělil na první čtyři filmy, které jsou všechny fantastické a další dva, které jsou průměrné. ()

werus

"Ty kouříš?" "Jo. Doufám, že mě to zabije. A furt nic." Velmi kontroverzní téma do kterého v tomto hodnocení nehodlám nijak zasahovat nebo rozebírat. Film byl natočen tak jak byl, s jasným poselstvím, s jasným postojem, s jasnou zprávou, co chce divákům sdělit a přitom ne příliš podsouvavý. Rozhodně je zajímavý, dojemný a lidský. Krásný herecký výkon především v hlavní roli, ale neméně i v těch ostatních. Do takovýchto filmů je podle mě vyloženě nutnost vybírat herce citlivě a pečlivě. Myslím, že tady se to povedlo. Určitě je to film (a vůbec téma), který nutí k zamyšlení. Jo možná je to trochu hraní na city, ale zkuste natočit film na tohle téma, aniž by to nebylo smutné a jímavé. A zdá se mi to, nebo zrovna jména Ramón a Juliet nejsou vůbec náhodná a je to třeba taková tenká nitečka k Romeu a Julii.. ()

thunnus

Velmi dobrý film s vynikajícím Bardemem. Je možná sentimentální, ale na druhou stranu se nesnaží lobovat za právo na eutanazii, ale spíše ukazuje samotného básníka jako takového. Taky dobrá režie, ale scénář se mi zdá poněkud slabší a některé postavy působí pro příběh trošku zbytečně. ()

sidddo

Skvělý film o muži, který je 30 let upoután na lůžko a touží potom aby zemřel. Snaží se pomocí právničky o legální smrt, ale marně! Mezi nejhezčí okamžiky patří, když hlavní hrdina ve snu opustí lůžko a vyletí oknem ven......vynikající výkon Javiera Bardema.....90% ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Rachel Weisz se vrací do Egypta

Rachel Weisz se vrací do Egypta

15.02.2008

Ten Alejandro Amenábar je ale tajnůstkář! Tvůrce Těch druhých a oscarového Hlasu moře o sobě dlouho nedal slyšet a teď se najednou vytasí s historickou podívanou, která se s rozpočtem 73 milionů… (viac)