Ruróni Kenšin: Meidži kenkaku rómantan – Cuioku hen

• Japonsko るろうに剣心 -明治剣客浪漫譚- 追憶編 (viac)

Jedné deštivé noci v Japonsku poloviny 19. století zachránil velmistr Hiko Seijuro před bandity malého chlapce. Pojmenoval ho Kenshin (Srdce meče) a sám ho v ústraní vychovával. V patnácti letech se ale Kenshin rozhodne pomoci imperialistům v právě zuřící občanské válce proti Tokugawskému šógunátu, protože se už nemůže dívat na to, jak při ní umírají nevinní lidé. Přes Hikův nesouhlas tak odejde do tábora imperialistů a díky schopnostem nabytým tvrdým tréninkem i výchovou se brzy stane jedním z nejobávanějších zabijáků v celém Japonsku. Teprve pak před ním ale vyvstanou problémy, které si předtím ani nedokázal představit. (Genryuusai)

yarrod

Jemně a zároveň naturalisticky podané anime z japonské éry Meidži. Romantický příběh ověnčený cákanci krve mě chytil a už nepustil. Kenshin si prostě musí získat sympatie diváka i přes to, že to je vlastně jen vrah – hitokiri. Film se naštěstí nesnaží řešit příliš mnoho „oduševnělých“ témat. Jeho hlavní myšlenkou vlastně je to, co Kenshinovi říká už na začátku jeho učitel – násilí, i když použité k takzvaně ušlechtilým účelům, je stále jen násilí. ()

D.Snake

Asi nejlepší a nejautentičtější samurajské anime. Rozhodně ale doporučuju shlédnout až po seriálu, protože bez znalosti postav to nebude tak silné. Takhle si mimochodem představuju visuálně dokonalou podívanou, v mých očích míle vepředu před 99% anime tehdy a hlavně i dnes. 9/10 ()

Terezinka198

Když se za každou cenu snažíte nesrovnávat postavy z tohoto díla a Gintamy (yes, my Shinsengumi bois, I'm looking at you!) a možná i pár dalších děl z této éry, je to těžké. Takže pro tentokrát všechno házím za hlavu a hodnotím příběh, který mi byl dán. Nešla jsem pro přeslazenou romantiku, krve bylo dostatek, akce také bylo dostatek, takže za mě spokojenost. Uvidím, kdy kouknu i na starší seriál. ()

RedDuck

Nebýt postavení v žebříčku nejlepších filmů ČSFD tak bych se o Kenshinovi nedozvěděl. Zřejmě jde o spojení čtyř dílů prequelu k seriálu...tak si nejsem jistý jestli patří mezi filmy. Díky dospělému zpracování pro mě stravitelný počin. Příběh je předvidatelný, dokonce je vyzrazen už názvem. Animace je lehce nadprůměrná, ale čekejte spíše účelné kulisy namísto animovaného světa. Mám problémy rozeznat ty japonské figurky, tak jsem ocenil, že se aspoň hrdina odlišuje charakteristickou jizvou. Slabý anglický dabing i titulky, na druhou stranu dobře srozumitelný. Pohrával jsem si s myšlenkou se ještě na nějakého Kenshina podívat, ale vida že ten seriál má x dílů a ještě hraný filmy jsem tu myšlenku zavrhl. ()

diodoros

SPOILERY. Moje prvé stretnutie s postavou "Tuláka Kenšina". Animácia je výborná a realistická až na pár scénok, kde je použitá kamerová nahrávka, hudba je perfektná a najlepšou a najsilnejšou časťou filmu je bez debaty príbeh. Postava mladého zabijaka, ktorý sa nechal zlákať na idealistické myšlienky o nastolení nového sveta a spravodlivosti a teraz vraždí, aby tento svet nastolil, lebo najprv musí byť zničený ten starý, je prepracovaný, zaujímavý, výborne popretkávaný historickými udalosťami i postavami, logický, premyslený a duchaplný - nie je to iba japonská animovaná krvavá srandička ala Tarantino, ale freska o krvavom období konca šógunátu, o politických intrigách a hlavne ich dopade na životy jednotlivcov. Prvé dva diely sú výborné, politické, formálne, oboznamujú so začiatkom príbehu, s postavami a hlavnou zápletkou. Zvyšné dva diely sú "ľudské", zamerané na psychiku hlavnej postavy a hľadanie mieru, pokoja a šťastia a samozrejme sú romantické... pre mňa možno až moc. Samozrejme, že milostný vzťah je dôležitou súčasťou príbehu a ovplyvní ďalší vývoj postavy aj zmenu jeho pohľadu na svet, jeho podanie je však už mierne prehnané a niektoré reči okolo znejú strašne idealisticky a prehnane emocionálne. Táto miniséria má teda samozrejme aj nejaké vady na kráse - už spomenutý prechod od reality krvavej revolúcie v meste k romantike na vidieku (ak ste romantici, tak tento argument ignorujte) a tiež trochu neprehľadné, prehnane krvavé a mierne nereálne súboje, hudba, hoci ako celok výborná, je v pár scénkach skôr na obtiaž - je takmer v každej minúte filmu, pričom v niektorých momentoch by sa viac hodilo trochu ticha... Možno ale povedať, že miniséria ako celok je perfektná, konanie hlavného hrdinu a celý jeho charakter sú premyslené a psychologicky prepracované a jeho príbeh tak zaujme i dojme. (UPDATE 18. 5. 2021). ()

Petus

Zamilovat se do snoubenky muže, kterého jste zabili. Ironie? O nic menší, než zamilovat se do muže, který zabil vašeho snoubence a kterému předstíráte náklonnost jen proto, abyste se mohli pomstít. Takový příběh nemůže dopadnou dobře, tím spíš odehrává-li se v době revoluce a hlavní hrdina je nájemný vrah. Nejlepší nájemný vrah. Ale přesto může být krásný. Depresivní, smutný, tragický, ale hlavně krásný. ()

Nag0

Jeden z najlepších nájomných vrahov nachádza sám seba pri sadení kalerábov. Seriózne, ako to už bolo aj pri veľa iných snímkoch, musím pochváliť ústrednú myšlienku, taktiež sa tu ale vyskytuje kvalitatívne horšie prevedenie. Vykreslenie súbojov mi nesadlo (animácia celkovo), taktiež tie prelínajúce sa reálne zábery s animovanými mi prišli ako päsť na oko. Hudba v celku nenadchla, no ostala na znesiteľnej úrovni. Vyzdvihnúť môžem len dialógy, ktoré ale taktiež nemajú potrebný drive po celú dobu stopáže, ktorá svojou dvojhodinovou dĺžkou prináša neraz scény, ktoré doslova uspávajú. Pre mňa teda za slabé 3*. ()

Magnomous

Velmi vyborny prequel k animu, no mohli tam viac ukazat, ze preco bol nazyvany "legendarny batosai", pretoze neverim, ze by stacilo tak malo k vytvoreniu legendy, ako tu bolo ukazane. Po skonceni etapy s Tommo, tam este nieco nasledovalo, pred tym, nez sa stal wanderer. To tam este mohlo byt ukazane. Obvzvlast bolo super sa konecne dozvediet historiu jeho jazvy X. ()