Lietanie pre začiatočníkov

• Česko Létání pro začátečníky (viac)

Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť špičkového terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Poslednou výzvou kurzu je absolvovanie spiatočného letu na krátku vzdialenosť. Nesúrodá skupina – nekompetentný sprievodca, upätá developerka, rozhádaný párik influencerov, a úspešný spisovateľ, ktorý je v skutočnosti veteránom špeciálnych jednotiek, musí čeliť svojim najhorším strachom. Z krátkeho letu na Island sa stane nočná mora a pomyslenie na návrat neznesiteľnou predstavou. Do toho všetkého prichádza snehová búrka, a skupina sa musí ukryť v luxusnom wellness hoteli v ponurej mesačnej krajine Islandu. Atmosféra hustne a predstava ďalšieho letu už nie je ani zďaleka to najhoršie, čoho sa účastníci kurzu desia. Dokážu sa konečne zbaviť všetkého, čo ich ťaží, aby mohli konečne odletieť? (Filmtopia)

POMO

Pokud se bojíte létání, bude vám film něčím blízký, najdete se v postavách. Jejich fobii se věnuje vydatně. Já ho ale dokoukal spíše s údivem. Dávno jsem neviděl film, natož komedii, u kterého bych natolik nechápal, proč se ve většině scén postavy chovají tak, jak se chovají. A který by byl jako komedie tak krutě nevtipný. Dokonce i instrumentální hudba v něm je nefunkční a doprovodné písničky nesmyslně vybrané. ()

blondboss

Nenáročná prudko priemerná komédia, ktorá komédiou ani veľmi nie je, skôr sa jedná o film s odľahčenou atmosférou strachu z lietania. Na jednej strane dobrý námet, na druhej strane by asi bolo dobre to trošku prepracovať a zakomponovať do toho ešte viac bizarnosti. Celkovo ale ako oddychovka to funguje, aj keď na ňu rýchlo zabudnete. 50 % ()

ondrapec

*75%* Originální situační komedie. Jasně, nejedná se o velkofilm, nelze od toho očekávat zázraky, ale jako večerní oddychovka se zajímavým námětem a veskrze jedinečnou pointou zaujme. Trochu mě mrzí scénář, který místy působil až příliš jednoduše a kdyby se do dialogů vložila trocha víc práce a hloubky, byl by to přesně ten film, který bude slavit na festivalech. Když se chcete zbavit strachu, musíte se odhalit až na dřeň. Musíte vyložit všechny karty, odvázat se a být tím, kým skutečně jste. Jinak budete navěky svázaní v pokoji šílícího válečného veterána. :) ()

Arsenal83

Zo začiatku fajn humor, dobré narážky, dokonca by som povedal, že až trefné konštatovania toho, kto je dnes influencer: "V podstate mi len fotí zadok a oni ma sledujú". A hoci film samozrejme neponúkne nič, čo by strach z lietania odstránilo, naopak, skôr ho znásobí, nemalo to zlý vývoj, až kým to prestávalo byť o tom lietaní a odrazu sme sa dočkali humoru typu muž mužovi krásne olíže plešinu a voľne prechádzajúc ruka v ruke mu potom fajčí priamo pred jeho frajerkou. Viem, že stará škola ako nejaký trápny Funes či Sellers, to je už dávno preč, ale tak toto mi už príde tak nejak cez čiaru aj v rámci žánrového prvku nazvaného "absurdnosť". Zrejme som sa málo pohyboval v Hellebrandtovych kruhoch. ()

bobstock

Trochu strastiplný zážitek. Že se jedná o čistokrevnou komedii je Sigurðssonův humor nastavený poněkud více seversky než jsem zvyklý. Ani v sále o účasti zhruba 10lidí se za celý snímek zasmál krom mě asi jen jeden další člen a to hned na začátku při strašení před prvním letem. Poté nastupuje podivné absurdum a vývoj členů terapie na zapadlém Islandu. Chápu o co tvůrci šlo, vyhnat ďábla ještě větším ďáblem, ale pojetí a vývoj postav mě teda v téhle formě moc nezaujal a myslím tím, že mi nevadil svým uměleckým pojetím jako spíše scénáristickým.  60%  Mimochodem vlastní obavy z létání jsem při první letu do USA spolknul stoickou myšlenkou ´´buď se tady všichni zabijem a nebo tam doletíme, nic mezi´´ :) ()

• Sigurðsson uviedol, že k napísaniu tohto filmu ho inšpirovali reálne kurzy na strach z lietania a že sám v sebe objavil človeka, ktorý má podobné obavy: "Zdalo sa mi to celkom fascinujúce a chcel som to použiť ako prostriedok alebo metaforu na vytvorenie filmového druhu existenciálnej komédie o veľkých témach, akými sú strach, smrť a život." (Arsenal83)
  • Natáčanie prebiehalo od januára do marca 2022 v Mývatn, Reykjavík (Island) a na miestach v Spojenom kráľovstve (Gatwick) a Francúzsku. (Arsenal83)
  • Když skupina nastupuje do letadla, je záběr na vnější část letadla. Letadlo má zjevně nasazené kryty motorů a není připraveno k letu. (Johnny.ARN)