Keanu Reeves - Mesiáš z Matrixu

(TV film)
  • Francúzsko Keanu Reeves, messie pop (viac)
Francúzsko, 2022, 52 min

Réžia:

Julien Dupuy

Keanu Reeves (a.z.), David Letterman (a.z.), Alex Winter (a.z.), Sandra Bullock (a.z.), River Phoenix (a.z.)

Charismatický herec s pronikavým pohledem se snaží využít svou popularitu pro dobro světa... Je hercem známým jak z nezávislých filmů jako například Mé soukromé Idaho, tak hvězdou celosvětově proslulých trháků jako Bod zlomu či Nebezpečná rychlost. Největší, až kultovní popularity pak dosáhl jako hrdina Neo ve filmové sérii Matrix. Keanu Reeves během své více než třicetileté kariéry znovu a znovu objevuje nové tváře a spoluvytváří svébytná, kategoriím se vymykající díla. To mu vysloužilo pověst jedné z nejzajímavějších a nejmodernějších hvězd své generace. Tvůrci dnešního dokumentu zkoumají tuto nezaměnitelnou hvězdu prostřednictvím neobvyklé kariéry plné jak velkých úspěchů, tak chybných kroků hvězdy. Reeves pro ně reprezentuje generaci, jež v posledních desetiletích přetváří Hollywood. Stranou nezůstanou ani témata jako digitální technologie, sociální sítě, globalizace kultury a ekologie, což jsou oblasti, v nichž se umělec angažuje. (Česká televize)

Marze

Dokument o sarmerovi a nadsamci na Ceske televizi Artu. Reevs prekracuje hranice a otevira nove perspektivy. Nikdo netusi, kam se vyda priste. Souhlasim, ze herec nas do sveho soukromi nepusti, coz v dokumentu i doslovne rika a ani nevime, jake ma nazory. Nevedel jsem, ze vyrustal bez otce, ktery je kriminalnik. ()

Tsuki

Z nějakého důvodu na mě forma dokumentu působila zastaralým dojmem, přestože jde o zcela nový snímek (možná to bylo částečně i dojmem z českého dabingu, který navíc obsahoval i pár divně vyslovených jmen/názvů – už vůbec to, jak se zde „Keanu“ vyslovuje okatě jako kiááánů, což, jak jsem později zjistila, je v základu správně, ale přesto mě ta jakási „hyperkorektní“ snaha vyslovovat v toku české řeči některá cizí slova “správně“ tahala za uši). Nicméně, když pominu formu, obsahově mě tento dokument velmi zaujal, jelikož Reevesovu „hereckou cestu“ od rolí naivních mladíčků, přes akční role, až k rozvinutí většího pohybového potenciálu, k Matrixu a ještě mnohem dále (k novodobým technologiím)… shrnuje vlastně velmi hezky a vypichuje to, v čem se Reeves odlišuje od jiných hereckých kolegů a v čem je jeho herecká dráha i osobnost nestandardní. O Keanu Reevesovi jsem dříve měla jen povrchní povědomí, takže bylo fajn nahlédnout hlouběji do toho, co je vlastně zač a jak si v šoubyznysu vydobyl své místo. Myslím, že obsahově jde o dobře zpracovaný dokument, jen holt ta strohá zastaralá forma nedělá nejlepší dojem... ~(3,3)~ ()

subic

Narozen 1964, svou kariéru měl už v osmdesátkách, v devadesátkách, na přelomu milénia to byl Nio z Matrixu. Teď ve druhé a třetí dekádě je jeho osudová postava John Wick a ten je nejvíc. No a jinak je to pan čistý, který má i jiné zájmy. Přestože hrál ve spoustě filmů, spousta z nich byla nevalné kvality, takže svou kariéru startoval vlastně na několikrát. ()

castor

Světoběžník, snílek, dobrák udivující milými skutky, milovník baskytar, hokeje, motorek i literární beat generation, který se angažuje v mnoha oblastech. Komentář tvůrců dokumentu mnohdy zase trhá uši, ale tentokrát daného umělce opravdu „poznáme“ z mnoha úhlů... Od počátku kariéry byl Reeves vnímán s jistou opatrností, jeho herectví bylo přijímané jen váhavě. Prkennost, neměnný projev. Možná proto mu některé role v projektech věhlasných tvůrců (Frears, Coppola či Branagh) na přelomu 80. a 90. let nesedly. A když pak na něj Bernardo Bertolucci v Malém Buddhovi dost vsázel, znovu to nevyšlo úplně ideálně. Herecky to nebylo nijak oslnivé ani v Bodu zlomu, ale právě Kathryn Bigelow dokázala, že na chlapská témata rozhodně má, předložila strhující atmosférickou a testosteronovou lahůdku a Reevesovi ukázala, že tenhle žánr by mohl být pro něj. Dokázal to v (jen slušném) akčním thrilleru Nebezpečná rychlost, potvrdil poté, když si nasadil černé brýle a stal se součástí absolutního fenoménu. Zatímco první dekáda nového tisíciletí pro něj znamenala spoustu zajímavé a pestré práce (Téměř dokonalý zločin, Constantine, Temný obraz, Street Kings), druhou dekádu provázely chatrnější projekty, opakovaně se nicméně vracel v dravé, agresivní a choreograficky elegantní sérii John Wick. Zároveň (dle očekávání) nechybí šlechetné momenty z Reevesova běžného života, ve kterém projevuje pokoru a slušnost i k naprosto cizím lidem. ()

• Mesiáš (z hebrejského slova mashiaḥ – „pomazaný“) je v judaismu očekávaný král davidovské linie, který vysvobodí Izrael z cizího otroctví a obnoví slávu jeho zlatého věku. (sator)