Masakr ve Waco

• USA Waco: American Apocalypse
USA, 2023, 2 h 22 min (Minutáž: 45–51 min)

Dokumentární seriál s dosud nezveřejněnými záznamy z útoku FBI na sídlo po zuby ozbrojené sekty. Tenhle incident z roku 1993 trval celých 51 dní a vyvolal velký rozruch. (Netflix)

TheSpearCZ

Dobře zpracovaná třídílná série, která rozhodně potěšila díky autentickým záběrům a také faktu, že je dokument nestranný, protože prostor dostali lidé jak z řad FBI, tak i přeživší ze strany Davidiánů. Sám jsem o tomhle konfliktu doposud neslyšel, ale je zřejmé, že právě FBI ve spolupráci s ATF rozhodně pochybila, což zapříčinilo mnohem větší počet mrtvých. Člověk na to kouká a připadá mu to jako nějaká mise z Call of Duty, šílené, že to celé trvalo 51 dní. /65%/ ()

RigorMortis

Adventisti siedmeho dňa sú divní, ich davidiánska odnož je ale desivá (hoci tu technicky ide o odnož odnože). O Koreshovi a spol. som počul, netušil som však, že sa (pravdepodobne) usmažili sami. Predstava, že desiatky ľudí, vrátane detí, sa nechajú sfanatizovať natoľko, že uveria podivínovi s minimálne jednou závažnou diagnózou, že je syn boží a ešte za neho položia život, je znepokojujúca.  Nie je to však prvý prípad masovej samovraždy členov sekty v dejinách. Taktiež som si všimol isté paralely medzi Koreshovou a Jeffsovou sektou. V oboch prípadoch bol vodcom navonok relatívne normálne pôsobiaci človek, ktorý však mal svojich stúpencov dokonale omotaných okolo prsta, udržiaval ich v pevnosti niekde v prdeli uprostred polí, sexuálne ich zneužíval a mal vlastný hárem vytvorený rozbitím už funkčných manželstiev svojich členov. Taktiež bolo pre mňa nepochopiteľné sledovať vzájomné sranie si do hniezda medzi FBI a ATF, zatiaľ čo mali pred sebou budovu plnú ozbrojených ľudí pod taktovkou magora s mesiášskym komplexom. ()

-bad-mad-wolf-

Nikomu nestranící dokument o boji militantní sekty (bo Texas, haha) a neméně militantních úřadů. Dostatečně výmluvný je moment, v němž tanky najíždí do dřevěných budov a zamořují je slzným plynem, zatímco z tlampačů zní "nestřílejte, toto není útok." "Koresh uměl zneužívat moc a dělal to. FBI uměla zneužívat moc a dělala to." ()

rublik05

Dokumentární minisérie Masakr ve Waco má obrovskou výhodu, že obsahuje opravdu velké množství autentických záběrů a dobového materiálu. Z tohoto důvodu se opravdu vyplatí věnovat pozornost zejména prvnímu dílu, který je v tomto ohledu jednoznačně nejpovedenější. Zbylé dva díly už nemají takový tah na branku, zasloužily by si především svižnější tempo a prospělo by jim i osekání některých nezajímavých scén. Chválím i za určitou snahu o nestrannost, prostor zde dostaly obě strany konfliktu, díky tomu je dokument mnohem zajímavější. Za tento krok patří tvůrcům palec nahoru. Přestože se zejména vlivem poutavosti a tempu jedná spíše o lehce průměrnější počin, jeho autenticita mu v tomto směru hodně pomáhá. 6/10. ()

Warhorr

To tu máme zase jednoho převtělenýho spasitele. Když to není pojebanej mormon, tak je to fanatickej mesiáš. O Wacu už jsem něco málo slyšel a kdysi něco zkouknul, ale už je to nějaký pátek a tak to byla v podstatě premiéra. No a čuměl jsem jak buk. První díl rozhodně nejlepší a hodně to celé nakope. Na úvod jen pár slov a minut o sektě, pičusovi a už tu máme obléhání a válečnou zonu jako prase, s vrtulníky nad hlavou. Řežba jak v Call of Duty, totální masakr. Hlavně tu je použita tuna reálných záběrů díky novinářům, žádná cenzura, záběry na zraněné a mrtvé členy zásahovky, hukot. V druhém díle tempo docela upadne ale vzhledem k tehdejším okolnostem se to dá pochopit. Už to není o akci, jako spíš o vyjednávání dostat co nejvíce lidí a hlavně dětí ven. Třetí díl se v druhé půlce opět rozšoupne a vidíme finální útok s tanky, mazec. Konec je teda hodně krutej a smutnej. Divím se, že dokázali vydržet v onom sídle téměř dva měsíce. V dokumentu vystupují všechny důležité postavy - bývalý členové sekty, kteří dokázali přežít celé to peklo, vojáci ze zásahu, vyjednavači, pozůstalí atd. ()