Fallout

USA, (2024–2025), 15 h 53 min (Minutáž: 45–74 min)

Hudba:

Ramin Djawadi

Seriál Fallout vychází z jedné z nejúspěšnějších videoherních sérií všech dob. Vypráví příběh vítězů a poražených ve světě, kde už není skoro nic, o co by se dalo hrát. Změkčilí obyvatelé luxusních protiatomových krytů jsou po 200 letech od apokalypsy nuceni vrátit se do neuvěřitelně složitého, rozkošně bizarního a ukrutně násilného světa, který na ně čeká na povrchu. (Prime Video)

Hollohlaway

Jako celoživotní fanda dávám tu čtvrtou hvězdu už jen proto, že to konečně někdo solidně a uvěřitelně natočil. Ale nemůžu pominout i dost věcí, z kterých jsem už tak nadšenej nebyl. Znatelně zvolněné tempo v polovině zamrzí, rozjezd byl o dost našláplejší, ale stane se. Ale brzy si člověk všimne, že i když je to udělané velmi slušně detailně a přesně, je postapo svět dost prázdný. Sem tam barák, pár lidí ...interiéry jsou fajn, ale exteriéru se dá dost vytknout. Ale například obsazení je hodně příjemný, Lucy i Cooper jsou parádní. Maximus už moc ne, je spíš otravnej a romantická linka mi přišla dost křečovitě naroubovaná. Tuhle řadu beru jako vysvětlující a úvodní, takže uvidíme, jak se to kvalitativně posune, zatím celkem dobrý. ()

kenkaku

Pro Fallout herní nadšence: intro je z roku 2075, následně se pokračuje v roce 2294. Teď něco pro ty co plánují konzumovat “prostě seriál”: Je to asi tak o parníkovou flotilu lepší než loňský Last of us (se kterým se srovnání jako další herní adaptací nabízí). Casting je přísně diverzně (tedy groteskně) tabulkový a dokonce obsahuje bezpohlavní postavu (která logicky musí mít výrazný part a nesmí umřít). Scénář a chování postav (silná ženská postava a černoch) je více než občas debilní (protože tu debilitu scénář plánuje za pár chvil vyřešit/využít), je tedy hloupě účelový. Ale je zábavný a hlavně v rámci řady uzavřený. Seriál má také své “vtipně krvavé” momenty (což se počítá) a sakra dobrý vizuál. Podrobně u jednotlivých epizod. ()

Comics.jto

Seriál Fallout je hitem na Prime video. Je volně inspirován lorem v sérii stejnojmenných her. Je to antiutopický retrofuturistický svět seklý ve stylu 50's 20. století. Technologie se zde po druhé světové válce v alternativní rovině vyvíjela významně ve směru jaderných technologií a ne ve směru tranzistorů. Takže jak už asi někdo ví, jedná se o Atompunk - komunistický design, fúzní reaktory. Vzhled se sekl, ale doba šla dál a tak tu máme vyspělé roboty, auta s jaderným pohonem, robotické obleky atd. . V roce 2077 došlo ke sporům mezi USA a Čínou kvůli vyčerpáváním zásob ropy. Bylo boom boom ☢ - ale ještě předtím se vystavěli valuty - protiatomové kryty. Zde se příběhově dostaneme o 200 let k protagonistce - naivnímu dítěti - taková "holka od vedle"[Ella Purnell] , která začne řešit jak to vlastně doopravdy je a co se děje na povrchu (outsiderka loru, celkem je to drama). Druhý pohled na věc získáváme z povrchu od jednoho rebeláckého, nekompromisního a westernstyle Ghúla [Kyle MacLachlan] (prakticky nesmrtelný bývalý člověk, ale může zdivočit) a třetí pohled [Walton Goggins] z fanatické rytířské frakce. Což je scénaristicky dobře uděláno, protože si může vybrat co vám nejvíc sedne  (a která postava) i když se ty linky stejně prolínají.  Scénář (ehm nevím jestli po Tomb rider a Captain Marvel umí psát silné ženské postavy, ale nejspíš to funguje díky sympatické herečce) by mohl být více nakloněn i k nefanouškům a ukazovaní eastereggů a sebeukájení je občas otravný. Ale co to táhne je lore, retrofuturistický vizuál; stylizace a nekompromisní až přehnaný naturalismus spolu s černým humorem. Jen seriál občas kolísá na hraně vážnosti a více formalistickému stylu. Díky více příběhových línií není nikdy nuda, 8h se dá binge-watchnout,  ale občas nějaké plotholes. Především je to zábava sledovat jako Obrázky a moc to nehrotit a užívat si scenérie a detailní kulisy. A to celé doplněné 50's hudbou, která dodává tu správnou atmosféru.  V seriálu se můžete zamyslet nad morální polarizací, zafilozofovat, hádat se s kámoši co bude dál. Nebo se nechat unášet. Osobně mě to bavilo více než předešlý postapo hit The Last Of us a budu se těšit na další sérii. A pokud nebude, i toto stačilo svou zábavností a společenskou satirou. 8,5/10 💥💥💥💥💥 ()

Mysa

Narovinu, tohle je ta nejlepší videoherní adaptace vůbec. Seriálový Fallout dělá každou jednu věc, co se adaptace týče, správně. Tvůrci vzali svět Falloutu jako kulisy pro svůj příběh, který ale nádherně zapasovali do tohoto světa, takže vám připadá, že by tohle klidně mohl být děj Falloutu 5. Jde vidět, že tvůrci brali originální materiál s respektem a měli ho nastudovaný skrz na skrz. Výhoda dělat adaptaci ze hry jako je Fallout je ta, že základ této herní série stojí na vašich volbách od vašeho vzhledu, atributů, schopností a vašeho stylu hraní až po volby ovlivňující příběh. To znamená, že si tvůrci jednoduše mohli sestavit svoje kompletně nové postavy s jinými silnými a slabými stránkami tak, že to nijak nenarušuje konzistenci světa Falloutu. To třeba nepochopili tvůrci The Last of Us seriálu, kteří brali ten striktně nalajnovaný příběh bez možnosti voleb jako něco, s čím si můžou vyhrát, jak oni chtějí, včetně kompletního redisignu vzhledu a vlastností hlavních postav. Pro mě jako fanouška Falloutu je tenhle seriál naprosto perfektní, protože z něho absolutně srší atmosféra tohoto postapokalyptického světa. Od hudby z šedesátek, netradičních zbraní nebo celkové "ujetosti" Falloutu až po takové drobnosti jako hackování počítačů přesně jako z her. Takže pro ty, kteří jsou tímto světem nepolíbení je to prakticky perfektní uvítání a troufám si říct, že většinu takových lidí tento seriál přiměje svým šarmem si vyzkoušet minimálně jeden z titulů herní série, což je absolutní výhra pro všechny strany. ()

Soweek

Bylo by to asi i za plný počet nebýt několika dílů, které byly odfláklé a zbytečné. Fallout mě uchvátil prvním dílem a hned si mě v následujících 3 dílech skoro ztratil. Vyplatí se vydržet, protože závěrečná část je opravdu laskomina nejen pro příznivce videoher, ale obecně pro jakékoliv fanoušky televizní tvorby. Škoda, že na další díl série si počkáme ještě minimálně 6 let. Do té doby si budeme muset vystačit "jen" se seriálem. ()

The Viper

Neskutečný woke paskvil, který konečně potvrzuje neznalost a hloupost zdejších recenzentů. Dialogy psané 14ti letým puberťákem, herecké výkony krom Gogginse absolutně příšerné. ()

666Carnage

Musím říct, že na tohle jsem se těšil. Fallout je moje dětství a hrál jsem všechny díly krom poslední 76. Vizuální zpracování je fakt povedený a líbí se mi, že se touhle sérii inspirovali a ne jen špatně obšlehli. Vypráví si svoje příběhy z tohoto světa a to je na tom to dobré. Prolínají se tu vlastně 3 příběhy a nikterak to nekazí zážitek a člověk se v tom neztrácí. Takhle ať pokračují dál a servírují nám i více z pustiny, která byla trošku chudší. Rozhodně se jedná o parádní herní adaptaci, která má co nabídnout novým divákům a taky nikterak neurazí fanoušky her. Bere si to sice víc z dílů 3,4 a dál, ale není to nic špatného. Doporučuje 10 z 10 Vaulťáků. 95% ()

see_sawandrew

Je celkem jedno, jestli máte radši Black Isle, Bethesdu, nebo třeba Obsidian. Všem se povedlo vytvořit svět, který dokáže být neskutečně krutý, děsivý a vážný, ale zároveň taky směšný, groteskní a absurdní (jo, i první dva Fallouty takové byly). Tuhle "duši" Falloutu seriál zvládl a byť u něj mnohdy pozvednete obočí jako u Falloutu 4, stejně ho budete mít rádi.  80% ()

Han22

SPOILERY ale fakt mega, kdo neviděl nečíst! Fallout série je pro mě asi herní klasika číslo jedna. Rozjezdový první díl, dokonalý druhý díl ve verzi Restoration Project a úžasný New Vegas s desítkami minipříběhů, frakcí, městeček a monumentální ságou kdo ovládne New Vegas, Hooverovu přehradu a boji civilizace (NCR) a barbarství (Legie). Své kouzlo měla i strategie Tacticts... mno a pak tu byla trojka s naprosto prázdným světem plný nekonečných čistek obrovských prázdných domů a tunelů. Více asi na databáze-her. Seriál mohl být moji největší srdovkou ever, ale z pohledu herního fanouška, či spíše fanatika svítí obrovské NE. Ty 2* co dávám se dají shrnout lehce. Úžasná Fallout hudba včetně těch pár slavných pecek z her (ano i Maybe od Ink Spots). A do posledního detailu vymazlený vizuál - od stimpaků, pipboyů, počítačů, přes vybavení, přes oblečení, zbraně, power armory či monstra, až po stroje, městečka, domy, Vaulty a milion odkazů. Formu musel dělat podobný fanatik jako já. Co je pod tím se dá shrnout do jednoho slova - nic. 1. Filmařsky: Naivní a ohyzdná blbka z Vaultu, nijaký černoch z Bratrstva a totální zmrd ghoul s minulostí hodného taťky. Naprosto mrtvolné tempo což znamená minimum akce s občasnou brutalitou ale i řídký, nudný a pomalý děj. Když se něco trošku zajímavého začne dít, režisér to střihne na nějakou nudu, ideálně flashback do minulosti. Holka hledá tátu, kluk a ghoul hledají lidskou hlavu, všichni kolem jsou zmrdi, občas někdo umře a je to NUDA k posrání. 2. Herně: A tady přichází kudly do zad od tvůrců, kteří si sedli na příběhy her, sundali kalhoty a vypustili torpéda. SPOIlERY!! Bratrstvo oceli byli izolacionisté hledající technologie s kodexem cti, tady jsou to fašističtí psychopati. Vaulty se nestavěly vedle sebe! Atomovou válku zahájili Čínani po prohrané válce u Anchorage ne hrabiví Vault Tec (jak vlastně?)! Největší kudla do zad je zničení Shady Sands a rozpad NCR. V jedničce jsem vesničku zachránil, ve dvojce se z ní stalo hlavní město NCR, v New Vegas jsem strávil měsíc pomáháním rozrostlé NCR udělat z pustiny lepší místo... nu tak NCR není, stačila jediná atomovka do hlavního města (4 roky před událostmi z New Vegas) od někoho, kdo ji neměl mít. Ve finále přijde brutální řež mezi zbytkym NCR a Bratrstvem, která zkázu dovrší a mě se chtělo brečet... aby to nebylo málo, tak zničeno bylo i New Vegas. Vkaz hráčům - rádi jste hráli hry? Tak to jděte do prdele, my si budeme vyprávět po svém. Opravdu překrásná forma a po ní nulový obsah s absolutní sraním na kánon. ()

Teg

Promarněná příležitost. Zatímco vizuál je nádherný, scénář a režije stojí za bačkoru. Někdo by měl například vysvětlit, jak vypadá tři roky stará krev. Podobných zhovadilostí seriál obsahuje celou řadu, včetně rozuzlení vlastní zápletky, která vlastně ve své podstatě nedává moc smysl. To, že bratrstvo například nepoužívá energetické zbraně a používá jen konvenční munici je pak do nebe volající prohřešek, ale ve srovnání s tím zbytkem je to v podstatě detail. ()

Krabak

Jakou fanoušek her, které jsem hrál úplně od jedničky jsem si tento seriál neskutečně užil. Ta nostalgie v podstatě v každém dílu, kdy se objevily odkazy právě na ně. Od šíleně naivní vaultařky, přes různé věže, roboty, až po obyčejné zbraně či vybavení... Prostě nádhera. Pokud se další serie bude držet kvalit jedničky, mohl by vzniknout naprosto luxusní, x seriový seriál --->95% ()

Shimargh odpad!

Jelikoz je Fallout 1 a 2 moje srdcová zalezitost, tak nemohu hodnotit tuhle lacinou, odpornou a hloupou papundeklovou napodobeninu takoveho kultu jinak, nez odpadem, kterym bezesporu po vsech strankach je! Vzdyt je to na urovni lacineho weboveho serialu s debilnim scenarem a jeste debilnejsim obsazenim! ()

chaometic

Myslím, že půjdu proti proudu. Ano má to hodně easter eggů na všechny vydané fallout hry, ale nemá to žádnej pořádnej příběh. Chápu, má to jenom 8 dílů, ale čekal jsem tam aspon něco podobného co je věrné fanouškům. Já neříkám, že jsem nebyl jako fanoušek spokojenej. Ano všechny frakce co tam jsou vykreslené jsou negativní. A hlavní zápletka mě vlastně vůbec nepřesvědčila. Byly tam nějaké zajímavé díly, ale  první série je víc o putování ve světě. Je tam moc humoru, nedopracované akce. Na můj vkus zbytečně moc vtipů. Nejzajímavější dějová linka se odehrává  ve vaultu.  Hodnotím jako průměr seroš. ()

DavidSe

Neuvěřitelně boží dílo vycházející z legendárního Falloutu. Něco, co už se dnes ani nečeká. Poslední dobou je zřejmě Post-apo žánr the way to go, viz dost ucházející The Last of Us. Fallout je přesně tak nekonvenční, brutální, vtipný a krvavý, jak jsem o něm vždy přemýšlel. Pro člověka co se s tímto světem setkává poprvé to může být až přespříliš, naopak pro zaryté fanoušky Falloutu (Falloutu, protože Bethesda fanoušky nemá) to stejně bude odpad. Seriál se netáhne, krásně se vyhnul nudným fillerům a dokáže si udržet pozornost po dobu všech 8 dílů. Plottwisty, nebo spíše jeden hlavní, jsou fajn a jsou do příběhu dobře zabudované. Sledování děje z úhlů několika postav na sebe také velmi efektivně navazuje a nikde se zbytečne nepředbíhá nebo zase neztrácí čas. Celkově je to neobvykle zvláštní seriál a skvělý Fallout.  👍 ()

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)