Vražda na úrovni

• Veľká Británia Murder by Decree (viac)

Sherlock Holmes na stopě Jacka Rozparovače. Londýn, druhá polovina 19. století. Sherlock Holmes a jeho nerozlučný přítel dr. Watson pátrají po pachateli série bestiálních vražd prostitutek v chudinské čtvrti Whitechapel, jehož šokovaná veřejnost pokřtila na Jacka Rozparovače. Ani geniální detektiv však na počátku případu netuší, do jak vysokých kruhů jej nakonec zavede... Britsko-kanadský film, natočený podle literární předlohy Johna Lloyda a Elvyna Jonese, je realizován jako stylizovaná podívaná, zdůrazňující ponurou atmosféru Londýna na konci 19. století a sázející především na plejádu známých hereckých tváří. Sherlocka Holmese ztvárnil Christopher Plummer, dr. Watsona James Mason, v úloze intrikánského detektiva Foxborougha uvidíme Davida Hemmingse a s postavou poněkud výstředního jasnovidce Leese si osobitě poradil Donald Sutherland. Režisér Bob Clark proslul jako tvůrce jednoho z prvních slasherů v dějinách kinematografie, filmu Černé Vánoce (Black Christmas, 1974). (Česká televize)

fragre

Plynové lampy mdle svítící v mlze, špinavé uličky chudinských čtvrtí i zářící boulevardy, neviditelná chapadla vražedného spiknutí a SH & JW na stopě zločinu. To je všechno jak má být, jen ten SH je zde jiný. Namísto gentlemana, pro nějž jsou city jen překážkou chladné racionální úvahy, namísto přesvědčeného ultraviktoriánce, génia dedukce, který si udržuje svůj odstup a nadhled nad hemžením společnosti, je zde najednou SH mnohem lidštější,soucítící, angažující se a nakonec obžalovávající sloupy své společnosti, pro které je pokrytectví běžnou pracovní metodou. Citové a občanské probuzení myslícího lidského stroje. ()

edy66

Tohle jsem poprvé viděl jako kluk v kině a byl jsem z toho naprosto vyřízený. V roce 2001 natočili bratři Hughesové film Z pekla s Johny Deppem a vzpoměl jsem si, že už jsem něco podobného viděl.Trvalo hodně let než to uvedla ČT 1 a díky za to. Christopher Plummer a James Mason to zvládli skvěle. Za mě jasných pět hvězd. ()

Maq

Má to atmosféru a dobré představitele Holmese a Watsona. Tenhle příběh ovšem nepatří mezi Doyleovy nejpodařenější, a scénář to spíš ještě domotal. ()

slunicko2

Pěkná atmosféra nočního Londýna a sympatický i když kapku přestárlý 69letý (v roce natáčení filmu - 1978) James Mason (dr. Watson) spolu s milou paní Hudsonovou (nezjištěná herečka) poněkud vyvážily celkovou unylost zpracování a pro mě nezajímavého asexuálního 49letého Christopohera Plummera (Sherlock Holmes). ()

type_B

S mírným časovým odstupem po zhlédnutí mě tento film spíše zklamal. Když jsem si pustil první záběry, byl jsem potěšen. Jemně pastelové barvy Londýna se skládaly v celek s nočními stíny a mlhou a temná atmosféra prosakovala z obrazovky mého laptopu jako sladký parfém z laciných prostitutek ploužících se po ulicích anglického velkoměsta konce 19. století. Bohužel film je příliš dlouhý a rozvláčný. Chybí mu spád nebo více děje, který by vyplnil řadu rozvleklých pasáží. Přesto je tento snímek v něčem výjimečný: Sherlock zde pláče. Asi nikdy jsem neviděl/neslyšel/nečetl příběh o SH, kde by byla postava tohoto slavného detektiva natolik přiblížena lidskému rozměru. ()

mahler

... vražda výnosem ... Zdařilý thriller který mě za mlada spolehlivě děsil - dnes už bych jen zalitoval že v něm nevidím více z řádění Jacka Rozparovače a nedozvím se více podrobností o případu. Notoricky známé události a postavy jsou do děje nenásilně zakomponovány a film se nesnaží vnutit že takhle přesně se to muselo tehdy stát, ale nabízí jedno z mnoha vysvětlení. Škoda že dnes už filmaři neumí dát Londýnu tak dusnou atmosféru jakou zde oplývaly uličky East Endu ve kterých se projíždí hororový kočár s ďábelským vozkou a ještě ďábelštějším pasažérem. Viděl jsem film v originále a musím říct že Christopher Plummer má skutečně krásný hlas, navíc je to jediný herec který mi kdy ukázal Holmese jako opravdového člověka (navíc ho zde vidíme plakat) a spolu s Jamesem Masonem jsou pro mě nejdokonalejším Sherlockem a Watsonem které jsem kdy ve filmu viděl. U mě za plný počet - toto téma i styl jsou můj šálek čaje, objektivně by to bylo za ****. PS: Není to poprvé co se Holmes s Rozparovačem střetl. Na podobné téma je film Studie strachu ()

MrPierc

Ponurá atmosféra londýnských uliček zahalená do mlhy a strachu před Jackem Rozparovačem. Po jeho stopách ale stoupá Sherlock Holmes se svým věrným a starším přítelem Watsonem. Čenichají jako psi a nenechají se svézt z hlavní stopy vraha (nebo vrahů?). Správně uhlazený Sherlock s rychlou dedukcí a Watson jako lékařský rádce po jeho boku. Nepříjemné záběry z vrahových očí a špinavé uličky dokreslují známou detektivku. Jenže film je příliš dlouhý na takovou zápletku. Je to ale velmi kvalitní verze, jen mi už v dnešní době nepřipadá nijak výjimečná a opakování stále stejných interiéru mě po čase nudilo. Finále je správně postavené na proslovu Sherlocka Holmese a lidských ideálech/právech, které by se nikdy neměly potlačit. ()

joker.george

Výborná chemie mezi detektivy a jejich vzájemné slovní výměny jsou základem úspěchu, a to snímek nabízí. K tomu se do děje připojila pochmurnost díky přítomnosti Jacka Rozparovače, což ještě umocňuje mlha a londýnské uličky. A to by mi ke spokojenosti úplně stačilo. Jenže ty části na sebe plynule nenavazují a vždycky po nějakém čase nastane chvíle, kdy se v příběhu vůbec nic neděje, a zůstává tak pouze bezradnost, která mě vytáčela, jelikož jsem viděl tu potencionální kvalitu, kterou mohl film jistě nabídnout. ()

majo25

Sherlockovky nie sú síce moja šálka čaju, ale táto patrí medzi to lepšie, čo som videl. Aj v atraktívnej spojitosti s Jackom Rozparovačom to má zaujímavú mysterióznu i trilerovskú atmosféru. Ústredná dvojka Plummer + Mason je bezchybná, v prípade Masona aj s vkusným humorom. V menách postáv a zamotanom deji som sa trochu strácal, ale napravil to záverečný Holmesov monológ. ()

flyboyeda

Tohle dramaticky velmi povedene detektivni dobrodruzstvi z temnych ulicek londynske ctvrti Whitechappel nemuze urazit snad zadneho z fanousku Sherlocka Holmese ci lovcu Jacka Rozparovace. Pravda, nejlepsim Holmesem vsech dob pro me i nadale zustava jedinecny Jeremy Brett, ale Christopher Plummer teto postave se svoji krapet EMO verzi take neudelal ostudu. Jeho spoluprace s vynikajicim Jamesem Masonem dobre funguje. Masonovi tato role dle meho nazoru opravdu sedla a jako Watson skvele sedi do me zazite predstavy o teto postave. Celkove je to temne atmosfericke, dramaticke, napinave, primerene bububu a s dumyslnou zapletkou. Myslim, ze Arthur Conan Doyle by mohl byt spokojen. Ja jsem byl. ()

otík

Velmi dobře zahraná i ztvárněná variace na další případ Sherlocka Holmese. Ani tento slovutný detektiv totiž nemůže být nevtažen do pátrání po vrahovi nazývaném Jack Rozparovač. Jenže z původního zájmu o případ je Holmes vtažen do vysoké hry, ve které on sám hraje nemalou roli. Film je velmi zajímavý jak z hlediska výpravy (báječná stylizace starého Londýna), kamery (báječné záběry kamery z pohledu hrdiny) i obsazení (Christopher Plummer je velmi dobrým Sherlockem). Snímek se povedl a udržel si napětí i na konci, kdy divák čeká na vysvětlení jak to vlastně všechno bylo. Hudba: Carl Zittrer & Paul Zaza ()

andrii

Jejich svědomí je pokryto mramorem. "Jak hanebné, milý Watsone!" Zpod svitu lucerniček vyvěrá mystický ryk londýnských uliček a v tom mlhavém, poeovsky se klikatícím labyrintu, se otevírají brány pekelné... V černém kočáru přijíždí a zase mizí fantom, který škrtí, bodá a stíná hrdla kurtizán. Temný strach chrlí lávu tichého běsu. Nemilosrdné síly převrhly ten kalich zla. Krev nevinných teče, prolévá se pavučinami ďábelskými. A smrt stále zpívá svou píseň, surovou a mrazivou... ()

octopuska

Parádní zpracování Jacka rozparovače, Plummer jako Holmes září, neuvěřitelně mu to v apartním oblečku sekne. Watson mu též zdatně sekunduje, Sutherland v roli media potěšil. Film skvěle vystihuje špinavé,ponuré, zapadlé uličky Londýna. Číší z nich chlad, hrůza a beznaděj. Tak trochu záhadný případ je tu dokonale objasněn s grácií, kterou má jen Holmes. Sledovat v pochmurném podvečeru při svíčkách s dobrým vínem nebo brandy vřele doporučuji. ()

jedna_vrana

Watson: (pohoršený bučaním na princa z Walesu v divadelnej sále) „Je to strašná hanba!“ Holmes: „Naopak. Dávam prednosť zlým mravom v divadle pred aktívnym násilím na ulici.“ Príbeh Jacka Rozparovača je notoricky známy, v tomto prípade je obzvlášnením filmu postava Holmesa, ktorej sa výborne zhostil Christopher Plummer. Prostredie Londýna je správne desivé, hmlisté, zákutia plné krčiem a prostitútok vystihujú atmosféru. Mínusom pre mňa boli dialógy, bolo to rýchle a strácala som sa v známom deji. ()

filmmovier

Nejslavnější fiktivní světový detektiv proti asi nejslavnějšímu skutečnému sériovému vrahovi. Souboj to byl velmi efektivní a napínavý, detektivka jako dělaná. S obsazením jsem byl spokojen, Christopher Plummer se zhostil role Holmese výborně a výkon jsem mu věřil a na Jamese Masona jsem si brzy zvykl a nevadil mi. Zapadlé uličky starého Londýna mají svou neopakovatelnou, děsivou a hlavně působivou atmosféru, které prochází celým filmem, po této stránce jsem s filmem více než spokojen, párkrát jsem se i skvěle pobavil. Příběhová stránka je také bez chyby - První hodina filmu navnadila, nenudila a hlavně byla fakt dost napínavá, což v druhé trochu ustoupilo, ale závěrečný souboj, smrt Mary Kelly a konečné rozuzlení byly úplně dokonalé. Detektivka té největší třídy a asi hlavně klasická detektivka s asi nejmrazivější atmosférou, kerou jsem zatím viděl. Byl jsem potěšen, přesto se mi to nezdálo úplně dotažené. Nezklamalo mě to, což znamená, že to nezklame ani další Holmesology, takže doporučuju. 85%. ()

LadyPupu

Napětí, mrazivá ponurá atmosféra, špína a chlad. Všechno to tu je a je to lehce uvěřitelné. Výborné zpracování Sherlocka z roku 78 (ne 79). Plummer a Mason si moje sympatie získali hned. Jen mě osobně mrzí ne zrovna šťastná volba M. Moravce pro dabing Ch. Plummera. Plummerův hlas v originále je totiž daleko méně hrubý a od hlasu M. Moravce tolik odlišný. Škoda. I tak nadprůměr. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)