Nejkontroverznější film 20. století! Absolutní moc - absolutní zvůle... Slavný snímek Tinta Brasse zpracovává příběh ze starověkého Říma. Zvrácený Caligula (Malcolm McDowell) se neštítí ničeho, aby dosáhl moci, a za jeho panování ovládá Řím zrada, sex a násilí! Otevřené znázornění brutality i erotických scén vyneslo filmu skandální pověst. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Djkoma

Tinto Brasse považuji za neškodného chlípníka, který si místo točení kvalitních filmů spíše zkouší najít hranici mezi erotikou, pornem a nudnou slátaninou. Caligula je něčím ojedinělý. Je to spojení historického dramatu s poměrně tvrdou erotikou, která má blízko k pornu. Otevřené scény může někoho znechutit a někoho naopak ještě více přesvědčit, že se jedná spíše o snahu rekonstruovat (a domýšlet) než se věnovat obvyklému způsobu točení cokoliv spojeného s historií. Malcolm McDowell nechává vzpomenout na svůj grandiózní výkon v Mechanickém pomeranči a navazuje dalším bláznem, kterým je sám velký Caligula. Vedle něj nezáří žádná velká hvězda neboť Peter O´Toole jako jeho filmový otec, musí být zbaven svého postu, aby na něj mohl nastoupit právě Caligula. Historicky je film věrný polyhistorika Suetoniuse, ale historici dnešní doby nad několika věcmi nevěřícně kroutí hlavou, ale pravdou se nikdy nedozvíme. Pokud divák dokáže překousnout a akceptovat erotický nádech filmu, který se vůbec nevyhýbá jakémukoliv pohledu na pohlavní orgán ženy či muže, ani nemá nic proti dvěma děvčatům nebo náznakům homosexuality, bude se pravděpodobně bavit nad očekávání. Film je chvílemi dost podobný Felliniho Satyriconu, když používá skoro divadelní záběry na obrovské pódium s místem pro děj. Některé tyto záběry jsou opravdu obrovské a film působí chvílemi až velkolepě a co teprve obrovská "plující" loď s mnoha muži a ženami ze všech vrstev užívající si a oddávající se milostným praktikám všeho druhu? ()

Kulmon

Ani dvouapůlhopdinová verze mne kupodivu neunudila. Přestože děj je příliš konstantní a více než často je prokládán různými scénami sexuálích orgií, pořád je to film, který má něco do sebe. Vůbec odvahu s jakou byl natočen, nikdy předtím ani potom si v podobném filmu nikdo nic podobného nedovolil. Devizou je zde Malcolm McDowell, který zopakoval svůj grandiozní výkon z Mechanického pomeranče. Bez něj by Caligula nebyl Caligulou. Z filmu vyplývá, že starověký Řím byl jen krutý a orgastický a McDowell - Caligula je ztělesněním obého. Ač to zas tak příliš jednoznačně nevidím, musím znovu ocenit režisérovu odvahu, stejně jako účast renomovaných herců, kteří nejspíše vůbec netušili do čeho jdou. Caligula je jedním z nejkontroverznějšch filmů, které kdy byly natočeny. ()

honajz

Viz podrobna recenze zde: http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/caligula-imperial-edition.html O čem se vám zdávalo jako puberťákům, o tom Tinto Brass natočil celovečerák - v nezkrácené verzi jde o sadomaso porno, ve zkrácené o soft porno, obohacené nějakými historickými prvky. FILM Heleďte, co si budem mazat med kolem huby - i kdyby Tinto Brass milionkrát tvrdil, že ho nikdo nechápe a že natočil věrný historický obraz císaře Caliguly a jeho perverzí, tak jsou to jen obezličky, aby sám sobě a světu obhájil, že on sám sobě chtěl natočit nějaké svoje perverzní sny. Některé jsou dokonce na pováženou, zda už něco nemají společného s úchylkami. A i kdyby se zaklínal, že jde o historická fakta, tak taky kecá. Caligula byl regulérní šílenec, v podání Malcolma McDowella jde spíše o výstředního pošuka s perverzními sklony. Caligulovi se přezdívalo kozel, protože byl chlupatý, přihrbený a nosil bradku. McDowell má krásné modré oči. Samotné orgie jsou nejspíše natočeny regulérně - zvracení, soulože, přežírání se... Ale popravdě, jak dlouho se vydržíte dívat - sami střízliví - na to, jak na plátně někdo neustále vylučuje, blije nebo souloží? Kouzlo skutečných pornofilmů je v tom, že si na nic nehrají a jsou krátké - jak se na scéně objeví holka s kozama, je vám jasné, že do pěti minut bude svlečená ouplně donaha a vzdychat rozkoší. Všechno bude ve sterilni čisté ložnici, růžově nasvícené. Caligula je porno, které si hraje na to, že není porno, a když se někdo objeví na scéně, tak buď krutě zhebne (podvážou mu pinďoura a pak propíchnou močák), nebo souloží či je osouložen mnoha různými způsoby, včetně oněch zmíněných sadomaso. Nechybí pissing, sodomie, nekrofilie atd. atd. A to vše v papundeklových kulisách českotelevizních pohádek, s maximálně dvěma exteriérovými scénami, možná třemi. Hm, tak to bychom měli porno exkurzi, a teď snad něco k ději filmu, který by se měl za veškerou tou parádou skrývat. Nu nevím, přišlo mi, že děj je o tom, že jeden dementní a perverzní císař je umřen, druhý nastoupí a je taky dementní a perverzní, a nakonec ho taky rozčtvrtěj a místo něho zvolej císařem nějakýho tlustýho dementa. A když budu chvilku mluvit vážně - chcete-li něco o skutečně dějinných souvislostech, pusťte si seriál Řím z produkce HBO. Taky si na nic nehraje, ale filmaři to dokázali natočit tak, že divákovi není hned na zvracení, navíc věci chápe v širších souvislostech. Caligula je kultovní, a aby nebyl - viděli jste už pornofilm za 17 milionů dolarů? Takový pornofilm přece musí nějak vypadat! A abych nebyl za hnidpociha jenom já, pár ohlasů z ČSFD: "Tři shakespearovští herci uprostřed komparsu z Penthouse. Papundeklové studiové kulisy laděné do stylu červené lucerny. Je pravda, že co se týče historických zdrojů, film je nijak nepřekrucuje, ale zobrazování orgií je vlastně nudné pro toho, kdo se jen kouká. A nějak nejsem voyeur." "Přijde mi divné, že by ve starověkém Římě, jakkoliv byl úpadkový, žili pouze úchyláci a nadržené kurvy (což mi přijde jako klišé - ovšem nejsem historik, tak to tak nedokážu posoudit). A kdo nebyl úchylný nebo bláznivý, z toho úchyláka nebo blázna udělali, popř. ho popravili. Viděla jsem pouze cenzurovanou verzi, takže podle toho moje hodnocení vypadá. Snad jsem ale zas o tolik nepřišla. Zvrácenost se dá vystihnout i jinak, než explicitním zobrazením sexu a násilí a mě se bohužel zdálo, že film je založen právě na něm. Když ty nejkontroverznější scény vystříhali, je tak nějak o ničem..." DVD V Imperial Edition najdete tři disky, ale nejde o ono vyčerpávající vydání Penthouse Video, jež nabízí o hodně více bonusů, komentáře herců i tvůrců, dokumenty o natáčení jednotlivých scén, výpravě, příjezdu pornohereček do Říma, výuce tance apod. Ani DVD-ROM funkce na českém vydání nenajdete (tedy scénáře, biografie, skeny časopisu Penthouse z 80. let atd.) První disk českého vydání obsahuje kinoverzi filmu, jež má 102 minut a formát obrazu 1,85:1 - vystřiženo je 54 minut záběrů na vagíny, penisy, detaily násilí. Díky tomu lze poznat, jak neskutečně plochý a nudný film ve skutečnosti Caligula je. Zvuk anglický i český dabing jsou ve stereo, titulky české, jako bonus tři trailery v jednom (3:57) - s CZ titulky. Disk č. 2 načíná protipirát a reklama, následuje plná filmová verze, jež čítá 156 min. Má lepší obraz, formát 1,78:1, a je delší o záběry vagín a penisů a detailů vražd a násilí. Jako bonus další trailery v jednom (4:03) - s CZ titulky, ve špatném naformátování. A konečně třetí disk je bonusový. Najdeme zde vystřižené scény (31:34, různé sadomaso, např. sex v mučírně na napíchnutých hácích, či co to bylo), původní film o filmu (1:01:49 - docela nudná a ukecaná záležitost s pár scénami z natáčení) a zkrácená verze filmu o filmu (9:58 - v podstatě vystříhané nejžhavější scény z filmu s obviněním, že pokud se vám nelíbí, jste prudérní), dále je zde rozhovor s realitním agentem Johnem Steinerem (24:23 - fakt jsem nějak ty jeho historky nepochopil ani nepobral) a konečně s režisérem Tinto Brassem (34:29), který se obhajuje, jak jen to jde, a komu se jeho film nelíbí, tak je prostě pitomec. Hezké je, že všechny bonusy mají CZ titulky. Jo, a ještě je tu skrytý bonus - v hlavním menu stiskněte šipku nahoru - prosvítí se hlava na minci. Klikněte na Enter a spustí se scéna se sekáním hlav, v italštině (4:20) a bez titulků. Publikováno: 16.10.2008 () (menej) (viac)

Ruut

No o kvalitách filmu ajko takového bylo napsáno dost. nebudu pitvat zda má nějaký přínos pro světovou kinematografii nebo zda je to prachsprosté porno. Musím ale ocenit odvahu filmařů ukázat starověký Řím v plné kráse. Se všemi nešvary, zvrácenostmi, úpadkem senátu a hlavně že ukázali celkem uvěřitelně Caligulovu osobnost. Tento film se podobá skutečné historii mnohem více než naprostá většina historických velkofilmů. ()

Karlos80

Ze začátku, jestli sem náhodou zabrousíte, tak bych vás všechny chtěl upozornit, že tento můj komentář je tak trochu jednou velkou historickou výpovědí a pak teprve až názorem k filmu samotnému. Vše spolu ale souvisí...Svého času šlo skutečně o vysoce kontroverzní a skandální film, od kontroverzního a skandálního režiséra s kontroverzní a skandální tématikou. Kdo nečetl na toto téma alespoň nějakou zajímavou knihu nebo životopis (nejlépe "Caligula hrozivý bůh", Suetoniusův "Život dvanácti císařů" nebo Gravesův román "Já Claudius" zabývající se nejen tímto despotou, tak jako by nic nevěděl a může se jen domnívat. Možná to jsou všechno jen spekulace, ale něco pravdy natom bude. Každopádně tento snímek, jako žádný jiný předtím ani potom nedokázal vzbudit tolik vášnivých a emotivních debat, odpovědět na plno otázek a odpovědí. Film působí věrohodně a do jisté míry to i všechno do sebe pěkně zapadá. To že morálka v nejvyšších kruzích Říma v té době byla zkažená, krvavá, násilná a značně zkorumpovaná a že častým politickým nástrojem byla vražda, to je známá věc. A proč by navíc císař-krutovládce, který má více méně neomezenou moc a lid ho považuje za polovičního boha (v té době to bylo jakési hellénisticko-orientální království), nemohl ztratit zábrany vyzkoušet co všechno mu může projít a kam až může zajít ? Moc historických nepřesností v tomto filmu nenajdeme (až na velkou arénu-Colloseum, které v té době ještě nestálo, a ani žádný sekací stroj na hlavy-vážně neexistoval). Smrt Tiberia udušením, smrt Gemella, Macrův vzestup i pád-který ale ve skutečnosti končí trochu jinak, ale pěkně zahrané to na něj bylo i tak, se všemi jeho sestrami, pěstoval incestní vztah, ale žádnou z nich nemiloval tak jako Drusillu, když se mu zachtělo tak mohl mít jakoukoliv jinou ženou, která se mu jen zalíbila, opojení svou absolutní mocí, pozdější přemožení, když už neví coby a konečné záchvaty šílenství, které vyvrcholí až jeho násilnou smrtí (ano je tu i známý Cassius Chaerea nebo Cassius Longinus i pantomimický herec Mnéstér to všechno a tito všechny osoby zde naleznete, a to všechno dá se říct že se i skutečně stalo, stejně jako třeba nařízení vražd svých rodinných příslušníků, poradců, senátorů a lidí z vysoké aristokracie, samozřejmě že se zabraním jejich veškerého majetku, nucení senátorů pracovat v jím vybudovaným nevěstinci, vysoké, nesmyslné a neúměrné daně skoro na všecko, udávání a donáčení otroků na své majitele-do té doby nevídaná věc, spaní se svým koněm, olizování těla své mrtvé sestry, znásilnění nevěsty a ženicha brr.. je mi zle ! Toto byl úpadek Říma, který trval až do Neronovi smrti do roku 68 n.l, a pozdějšímu skoro jednoročnímu anarchistickému bezvládí, kdy se na trůně vystřídali čtyři císařové! Zpět ale k filmu: film působí jako velkolepé stylizované divadelní představení, scény jsou obrovské a členité a stále se v nich něco děje, všude mnoho lidí a každý něco dělá, když zrovna tedy ne*uká! Ke kratší soft-verzi, vydané před nedávnem se radši vyjadřovat nebudu, sám mám doma tu dvou a půl hodinovou,kde je všechno tak jak má. Filmové a sexuální orgie s ansámblem pornoherců z Penthausu, morální zásady nikde, svévolná brutalita, špatné hospodaření a konfiskace majetku senátorů, dekadence, sexuální extravagance, fyzické a psychické násilí, jednoduše teror, který neměl nikdo přežít, nikdo si nemohl být jist svým životem, ať se jednalo o hlavní aktéry, rodinné příslušníky a nebo jen o jejich přátelé a známé. Caligula si nebyl jistý před nikým a ničím, a vždy se obával svých domnělých nepřátel. Sedět u jednoho stolu s Caligulou, nebo být jen hostem na zábavě bych vážně v té době nechtěl. Na druhou sranu, odmítnou však tuto poctu, to se rovnalo sebe-odsouzení, tak si pak vyberte. Dostta se jen do jeho blízkosti, dát najevo že je člověk v něčem lepší, uznávanější, nebo dokonce hezčí, to bylo skutečně životu nebezpečné. On si vás pamatoval a už jste se ho nezbavili! V této ponuré vizi světa bylo snad jediným štěstím být mrtev, aneb kdo přežil toto jeho 4-leté běsnení mohl děkovat samotnému Jupiteru ! Sám Caligula byl také tak trochu závistiví a nepřející, pohrdal vlastním lidem, bylo mu dovoleno vše a na všech. Opět k filmu, pro roli Caliguly nemohli filmaři skutečně vybrat v té době lépe. Stačí se podívat jen na samotnou Caligulovu bustu:-) Malcom McDowell byl skutečně úchvatný ďábel a svou roli zahrál od začátku až dokonce opravdu bravurně a přesvědčivě. Svou smrt si předpověděl a sám si ji pak nakonec bohužel poprávu i zasloužil. Peter O'Toole jako císař Tiberius velký a nemilosrdný požitkář ale ve své podstatě také tak trochu zrůda, byl ronež vynikající, ostatní dá se říct že splynuli s davem. Ve filmu snad dokonce zazněli i Caligulovi známé výroky jako "Ať si mne nenávidí jen když se bojí", "Ještě jsem naživu", to vynesl, krátce po napadení atentátníky, nebo ta o té "jedné šiji a jednom národu." Pro mě jednoznačně jeden z nejlepších dramatických filmů ze starého Říma a jedna z nejlepších autobiografií, jednoho velkého megalomanského šílence, jaký kdy vládnul Římu. Možná to byl jen drastický, zvrácený, ohavný a hlavně perverzní pornofilm, ale v době vlády Caliguly tomu opravdu nejspíš tak bylo, a to se tu tvůrcům povedlo bez jakékoliv cenzury zachytit v plné míře (a říkejte si co chcete) a dokonale oproti dnešním rádoby historickým filmům, které sice násilí ukazují v plné míře, ale perverzi té doby jaksi opomíjejí a dělají jako by nebyla. Jsem rád že se toho kdysi tvůrci chytli i když se později někteří distancovali (Brass, Gore Vidal a herci McDowell, Gielgud a O'Toole) a ukázali tu skutečně vše! Hodnoceno a komentováno 8. 5. 2006. Komentář zde jako 25. v pořadí. () (menej) (viac)

• V Rusku byl film zakázán do roku 1993. (Kulmon)
  • Jugoslavský hřebec jménem Davide byl obsazen jako Caligulův kůň Incitatus. (Kulmon)
  • Maria Schneider byla obsazena jako Drusilla a natočila i některé scény, ale při sexuálně scéně s Malcolmem McDowellem z natáčení odešla. (Kulmon)

3D remake Caliguly

3D remake Caliguly

30.01.2010

Zdá se, že Tinto Brass je pořád ve formě. Otec, či spíš dědeček italského erotického filmu (nar. 1933), oznámil, že se nebojí pokrokových technologií a jeho následující přehlídka dámských pozadí nás… (viac)