Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Historický príbeh, ktorý mapuje obdobie Rímskej ríše. Keď je Nero ešte malý chlapec, stane sa svedkom vraždy svojho otca. Cisár ho dal zabiť za zradu a jeho ženu Agrippinu (Laura Moranteová) odsúdil na trvalé vyhnanstvo na ostrove tak vzdialenom, že sa tam nenájde jediná ľudská bytosť. Jej syn Nero, posledný potomok Augusta, zostane s tetou Domiciou, ktorá ho vraj naučí ctiť si Rím a jeho cisára. Nero si však viac váži slobodu, ako napokon všetci Rimania, ktorí zatiaľ iba nemali odvahu preliať krv svojho šialeného a krutého cisára. Keď ju však nájdu, cisárska koruna pripadne Claudiovi (Massimo Dapporto). Do Ríma sa vracia aj Nerova matka Agrippina, ktorá chce urobiť všetko preto, aby sa naplnila veštba a aby jej syn svojou rukou zatienil celú ríšu. Bude cisárom. Preto žiada Senecu, aby ho učil, rozhľadel jeho myseľ i oči, aby z neho urobil vládcu. Sama kontroluje synov život a veľmi rada sa vydá za Claudia po tom, čo dal on sám zabiť svoju manželku i jej milenca. Aj keď Nero má rád Acte (Rike Schmidová), matka ho v záujme budúcnosti prinúti oženiť sa s Octaviou. Agrippina však nečakala, že Claudius predsalen zmení závet ozval sa totiž hlas jeho krvi, ktorý rozhodol, že cisárom bude po ňom jeho syn Britanicus a nie Nero. Agrippina však pevne riadi Nerov osud. Preto sa jeho sen o tom, že odíde do Grécka, rozplynul. A preto sa po Claudiovej smrti sám stáva cisárom... (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (20)

tartan 

všetky recenzie používateľa

Pozeral som to len chvíľku, ale na viac ako jednu hviezdičku to nie je. Odhliadnuc od nehoráznych historických nepresností mi bolo najviac zle z toho, ako je tu podaný samotný Nero - už len ten herec sa fyzicky do tej úlohy absolútne nehodí. Nero bol ješitný hlupák a blázon s obludným egom a nie takýto patetický sráč. Rozhodne na to, aká šťavnatá téma to je, tak je tento film vrcholne nezaujímavý a sterilný. ()

elizabeth_ba 

všetky recenzie používateľa

Už příběh Augusta a Julia Caesara bych nazvala zajímavou pohádkou. To ale ještě není nic proti tomuhle příběhu o lásce Lucia a Acte. Dalo by se to považovat za vcelku pohlednou podívanou, kdyby to nemělo být o pátém císaři římském, celým jménem Neronovi Claudiovi Caesarovi Augustovi Germanicovi, původním Luciu Domitiu Ahenobarbovi. Opět se stalo, že si autoři vzali pár historických postav (sice výjimečně ze správné doby) opsali si pár faktů a se zbytkem nakládali velmi volně... Takže jen pro pořádek Caligula fakt nevládl 10 let, Octavia nezemřela před Britanicem, ani se nevrhla do moře, Tigellinus nezabil Agrippinu a Poppea,... a vůbec, nějak mě to vypočítávání chyb nebaví a nebavilo by ani vás... Takže summa summarum to máme za 2... A ještě jedno upozornění, tohle je Nero... ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie používateľa

Hans Matheson zahral v roku 2002 skvelého Živaga, to bol celkovo filmový skvost. A o dva roky si zahral Nera, ktorý je tu tak veľmi kontroverzne vnímaný. Najprv som nevedel prečo. Prvá časť je bez romantickej línie za 5 hviezd, ale ok, keďže tam tlačia tú zbytočnú Neoronovu zaľúbenosť, tak je len za 4. Kritika snáď pramení z toho, že je zobrazený ako normálny chlapec. Ale prečo nie, veď je známe, že aj prvý rok po vláde resp. až päť rokov od nástupu na trón bol úplne normálny a u ľudu obľúbený, nebol to človek, ktorý sa ako psychopat narodil. Druhá časť to trochu pokazila tým, že nepoukázala príliš na prerod osobnsoti tak, aby sme si to ako diváci užili. Všetky tie vraždy a šialenstvo sú zahrané veľmi slabo a dokonca úplne inak ako sa údajne stali. Najmä vražda matky bola pozoruhodná a chudák Nero sa s tým dosť natrápil, tu to vôbec ukázané nie je. Matheson sa inak na Neronovu postavu vôbec nehodil, veď Suetonius o ňom napísal: „Bol priemernej postavy s telom škvrnitým a zapáchajúcim, vlasmi svetlo blonďavými, s rysmi tváre skôr obyčajnými, než atraktívnymi, s modrými, akosi mdlými očami, prihrubým krkom, výrazným bruchom a tenkými nohami" Chýbalo tiež poukázanie na Neronovu sexuálnu zvrátenosť, veď súložil aj s vlastnou matkou (áno s tou, ktorú nechal zabiť) a jeho matka Agrippina je sama postavička na pohľadanie – ak si to zhrnieme ako sestra Caligulu mala najprv incestný vzťah s bratom. Potom si odpravila manžela Claudia, aby presadila na trón svojho syna Nera, s ktorým tiež mala incestný vzťah. A ten ju nakoniec sám nechal usmrtiť. Celkovo film hodnotím priemerne pre nevyužitý potenciál. Nero by si zaslúžil pokojne aj samostatný seriál, pretože všetky tie šialenosti, čo porobil, nestihne obsiahnuť žiadny celovečerný film. ()

Nach odpad!

všetky recenzie používateľa

Italové interpretovali jednoho z největších římských tyranů po svém a výsledkem je osobnost, kterou pomalu můžeme považovat za národního hrdinu. Vydání se po této cestě se mi zdá poněkud nešťastné, což docela přesně definuje celý film. Rozhodně se jedná o dílo, kterému by jste se měli vyhnout a rozhodně ho ani na vteřinu nebrat z historického hlediska, vážně. 10% (za kostými) ()

Arccos 

všetky recenzie používateľa

Nero je sporná postava římské historie. Možná nemusel být až takový tyran, jak mu přisuzuje tradice. To ale nic nemění nic na hlouposti tohoto TV zpracování jeho života. Míra pokroucení historických reálií je značná. Jako bychom spíše sledovali nějaký plytký smyšlený příběh zasazený do rádobyhistorického Říma a ne životopis jeho císaře. Že je navíc film italský, musela se do filmu napumpovat i křesťanská věrouka. Nebudu vyjmenovávat všechny historické nesmysly, raději si na to téma něco přečtěte a udělejte si úsudek sami. Z filmového hlediska navíc nic moc. ()

Galéria (20)

Zaujímavosti (11)

  • Herci včetně filmového štábu byli ubytovániv pětihvězdičkovém mezinárodním hotelu "Sindbad" (Lynette)
  • Natáčelo se od října 2003 v Tunisku (velká část natáčení probíhala v poušti), konkrétně v Maria Penedo (Hammamet) - zde se natáčelo v místech o rozloze 10 hektarů, kde byly například postaveny nákladné kulisy baziliky Emilia a Julia, stejně jako chrámy Julia Ceasara a bohyně Vesty a Senátu (Chrám Senátu byl oproti jeho skutečné velikosti pouze třetinový, i tak měl až 7 metrů vysoké sloupy); dále císařský palác, předměstí a římská vila. Na natáčení dohlíželo sedm historiků a jeden archeolog v roli poradců. (Lynette)
  • Natáčení se účastnilo asi 500 místních Tunisanů. Jednalo se většinou o studenty uměleckých škol, kteří se podíleli na výzdobě scén, reprodukci soch a sloupců, na kostýmech a účesech herců, či sloužili jako kompars. (Lynette)

Reklama

Reklama